1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. چگونه پس انداز کنیم؟

چگونه پس انداز کنیم؟

چگونه پس انداز کنیم؟

اگر اخیراً کار خود را شروع کرده اید و هر ماه هزینه های زیادی از قبیل اجاره و هزینه های دیگر دارید، خوب است تا پس انداز کردن را به لیست اولویت های خود اضافه کنید.

اگرچه، استفاده بیشتر از زمانِ حال مهم است و باید در لحظه زندگی کرد و از زندگی لذت برد، اما دلایل خوبی وجود دارد که باید به فکر آینده مالی خود نیز باشید. در این مطلب قصد داریم تا توضیحاتی را راجع به پس انداز کردن ارائه نماییم؛ در ادامه همراه ما باشید.

چگونه پس انداز کنیم؟

پس انداز

بهتر است بدانید که هر چه زودتر پس انداز کردن را شروع کنید، سریع تر به نتیجه ی مطلوب خواهید رسید.

هدر فرانکلین، یک برنامه ریز تأیید شده مالی در تورنتو می گوید: "اندکی پس انداز در هر ماه، در شروع 25 سالگی، از ضرر های مالیِ زیادی که  در 50 سالگی ممکن است اتفاق بیافتد، جلوگیری می کند!"

مشخص کنید برای چه چیزی پس انداز می کنید؟

تا زمانی که نقشه راه نداشته باشید، نمی توانید به مقصد برسید!

داشتن هدف مشخص برای پس انداز، از خودِ پس انداز کردن مهم تر است؛ این که فقط بدانید باید پس انداز کنید، کافی نیست. اگر بتوانید اهداف مالی خود را تجسم کنید، به شما کمک های بسیاری می کند. همچنین باعث می شود تا پس انداز برای هر هدف مالی را با هر مبلغی که می خواهید انجام دهید و یک تاریخِ هدف برای رسیدن به آن تعیین نمایید.

تعیین کنید که چه مقدار می توانید پس انداز کنید.

تعیین کردن پس اندازی که خواهید داشت، بستگی به مقدار بودجه ای است که می توانید کنار بگذارید؛ اما اگر مطمئن نیستید که باید چقدر صرفه جویی و یا پس انداز کنید، می توانید با مشاوری صحبت کنید که می تواند به شما در تقسیم بودجه کمک کند و روش های پس انداز را به شما آموزش دهد. آن زمان است که می توانید بهترین مسیر را برای پس انداز کردن، انتخاب کنید.

راه حل های مناسب را انتخاب کنید.

پس انداز

همانطور که می دانید، روش های زیادی برای پس انداز و سرمایه گذاری پول شما وجود دارد، از جمله حساب های پس انداز، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)  و بسیاری از روش های دیگر که ذکر جزئیات آنها در حوصله این متن نمی گنجد. انتخاب نوع پس انداز مناسب، به میزان پس انداز، تعداد دفعاتی که قصد دارید به پس انداز خود اضافه کنید و سرعت دسترسی به این پول بستگی دارد.

به نکات زیر توجه کنید:

  • برای اهداف کوتاه مدت، به جای رشد، بر ایمنی و نقد شوندگی تمرکز کنید.
  • به عنوان یک قاعده کلی، هرچه زمان بیشتری برای رسیدن به یک هدف مالی داشته باشید، می توانید ریسک سرمایه گذاری بیشتری داشته باشید.

پیشرفت خود را کنترل کنید. 

هر چند ماه، چند دقیقه وقت بگذارید تا ببینید آیا به اهداف پس انداز خود می رسید یا خیر؟؟

فرانکلین می گوید: "اگر در ماه حقوق بیشتری می گیرید، آن را به پس انداز خود اضافه کنید."

مزایای پس انداز کردن

پس انداز

کمک کردن در موارد اضطراری

شرایط اضطراری، همیشه غیر منتظره هستند، بنابراین هنگام وقوع، وجوه مورد نیاز معمولاً بخشی از بودجه عادی نیستند و بیشتر از چیزی هستند که فکر می کنید. اگر وضعیت اضطراری یک بیماری ناگهانی یا تصادف رانندگی باشد، این مشکل می تواند تشدید شود. پس انداز کردن می تواند کمک زیادی به وضعیت اضطراری و به سهولت امور مالی مربوط به آن کند.

پناهگاهی در هنگام از دست دادن ناگهانی شغل

از دست دادن شغل معمولاً آسیب زا و ناراحت کننده است. این موضوع می تواند یک خانواده را با یک بحران بزرگ رو به رو کند! از این رو، پس انداز می تواند یک پناهگاه در زمان از دست دادن ناگهانی شغل باشد. وقتی فرد کار خود را از دست می دهد، وام گرفتن بسیار دشوار است. بنابراین، کسانی که به اندازه کافی عاقلانه پس انداز نکرده اند، پس از از دست دادن شغل به طور کامل صفر می شوند!

پرداخت بدهی ها 

  • داشتن مقداری پس انداز می تواند به فرد کمک کند، تا میزان بارِ بدهی خود را کاهش دهد.
  • پس انداز می تواند به جای استفاده از کارت اعتباری، برای تأمین هزینه های خاص استفاده شود.
  • پس انداز همچنین به فرد کمک می کند تا در صورت بروز شرایط اضطراری از گرفتن وام اضطراری جلوگیری کند و بدهی موجود را محدودتر کند.

داشتن آزادی مالی

پس انداز به فرد آرامش می دهد و به او کمک می کند تا از آزادی مالی برخوردار شود و در مواقع خاص، نگران مشکلات احتمالی نباشد. در واقع، آزادی مالی، به انسان رهایی می بخشد و آن را محدود نمی کند و اگر پس انداز داشته باشید، آزادی مالی خواهید داشت.

کمک مالی برای آموزش

همانطور که می دانید، هزینه های تحصیلات می تواند بالا باشد، پس انداز باعث می شود فرد بتواند تحصیلات خود را بدون نیاز به تأمین پول از جای دیگر ادامه دهد. این به فرد کمک می کند تا در تحصیل و در نهایت، شغلِ خود به سرعت پیشرفت کند.

پرداخت وام مسکن

<<داشتن پس انداز می تواند اولین قدم برای تبدیل شدن به یک صاحب خانه باشد>>

همانطور که می دانید، وقتی وام بانکی دریافت می کنید، می بایست در زمان مقرر شده توسط بانک، به پرداخت اقساط خود بپردازید و قطعا یک هفته قبل از رسیدن زمان پرداخت، استرس آن را خواهید داشت. در نتیجه برای این که از استرس های ناشی از پرداخت اقساط راحت باشید و آن ها را با خیالی راحت پرداخت کنید، پس انداز داشته باشید.

کمک مالی برای ازدواج

در حال حاضر، با وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه، هر جوانی برای شروع زندگی خود احتیاج به کمک مالی دارد و شروع زندگی بدون پس انداز و وام، تقریبا غیر ممکن است. در نهایت بسیاری از زوجین به دلیل محدودیت های مالی مراسم خود را به تعویق می اندازند. پس انداز زوجین را قادر می سازد تا با اطمینان، برنامه ریزی کنند. استفاده از پس انداز برای تأمین هزینه های عروسی گزینه بسیار بهتری نسبت به گرفتن وام عروسی است، زیرا زن و شوهر زندگی مشترک خود را بدون بدهی آغاز می کنند.

نتیجه گیری

همانطور که در مطالب فوق مطالعه کردید، داشتن پس انداز در زندگی های امروز، بسیار با اهمیت است و زندگی بدون پس انداز بسیار سخت و دشوار خواهد بود. انتظار می رود که هر زندگی عاقلانه ای حداقل با اندکی پس انداز شروع شود تا افراد زندگی پر استرسی را تجربه نکنند و به مسائل مهم تری بپردازند. برای این که آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید، پس انداز را توشه ی زندگی خود کرده و یا بهترین راه های سرمایه گذاری را انتخاب کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر