سیاست های مالی

سیاست های مالی

از گذشته همه ی حکومت ها و دولت ها سیاست های گوناگونی را در علوم اقتصاد به کار برده اند. همواره در علم اقتصاد مواردی وجود دارد که میزان عرضه و تقاضا و به طور کلی جو حاکم بر اقتصاد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. یکی از این موارد سیاست های مالی و دیگری سیاست های پولی است که قصد داریم در این مقاله به آن ها بپردازیم. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم سیاست های مالی یکی از ضرورت های دولت برای کنترل اقتصاد کشور و هدایت آن به سوی ثبات است.

تعریف سیاست مالی

به سیاست های مالی Fiscal Policy نیز گفته می شود. همواره دولت ها از سیاست مالی برای ایجاد تحرک مثبت در اقتصاد کشور بهره می برند.یکی از دلایل این امر همبستگی بالای میان اقتصاد و سیاست است. به گونه ای که در بسیاری از موارد نمی توان آن ها را از یکدیگر تفکیک کرد. چرا که سیاست توانایی ایجاد تعادل در اقتصاد را دارد.

برای ایجاد تحول در اقتصاد کلان و کنرتل و هدایت آن به سوی مسیر صحیح سیاست مالی می تواند راه گشا باشد. چرا که از نام آن پیدا است سیاست مالی یعنی پیوند میان علوم سیاسی و اقتصادی. نحوه بکارگیری سیاست های مالی به گونه ای است که با ایجاد تغییرات بر درآمد و هزینه ها میزان عرضه و تقاضا را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب تحرک دلخواه دولت می شود. اما نکته حائز اهمیت این است که ممکن است اهداف دولت ها از سیاست های مالی متفاوت باشد.

تعریف سیاست مالی

برای اجرای سیاست های مالی، ابزار های کلیدی آن هزینه ها و مالیات است. به این مثال توجه کنید.

به طور مثال سیاست های یک کشور توسعه یافته با در حال توسعه احتمالا متفاوت است. در کشور های توسعه یافته از سیاست های مالی جهت کنترل تورم یا ایجاد اشتغال استفاده می کنند. اما در کشور های در حال توسعه ممکن است از آن جهت افزایش درآمد خود یا رشد اقتصادی کشور بهره ببرند.

اما به طور کلی شاخص تولید ناخالص داخلی همواره جزو مهم ترین اهداف هر دولتی است که در مباحث اقتصاد کلان می گنجد.

انواع سیاست مالی

به طور کلی می توان سیاست های مالی را به دو دسته سیاست های مالی انبساطی و انقباضی تقسیم کرد. که به تفکیک به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

سیاست های مالی انبساطی

هنگامی که هدف از اجرای سیاست های مالی افزایش فعالیت های اقتصادی باشد به آن سیاست های مالی انبساطی می گویند. هنگامی اجرای سیاست انبساطی می توان انتظار افزایش پول در گردش و افزایش تقاضا برای خدمات و محصولات را داشت. 

برای آن که دولت ها بتوانند سیاست مالی انبساطی را در جامعه اجرا کنند باید مالیات را کاهش و همچنین مخارج دولت را زیاد کنند.

در راستای سیاست های مالی انبساطی انتظار کاهش بیکاری و افزایش تحرک اقتصادی را داریم. چرا که تولید رونق یافته و نیاز به نیروی کار افزایش پیدا می کنند.

سیاست های مالی انقباضی

هدف از انجام سیاست های مالی انقباضی ایجاد محدودیت در فعالیت های اقتصادی کشور است. برای اجرای چنین سیاستی دولت ها سرمایه ای که در جامعه در گردش است را کاهش می دهند. پس از اجرای آن می توان انتظار کاهش تقاضا در بازار برای تمامی خدمات و محصولات را داشت. البته تا اینجای کار ممکن است فکر کنید اجرای چنین سیاستی اخلاقی نیست. اما تحت شرایطی ممکن است به دلیل تولیدات بالا و همچنین تقاضای بالا برای محصولات و خدمات، کشور دچار تورم شود. بنابراین با اجرای سیاست های جهت کاهش این حجم از تقاضا می تواند از افزایش تورم و گرانی در کشور جلوگیری کرد.

سیاست پولی

سیاست های پولی یکی دیگر از اهرم های دولت ها برای کنترل اقتصاد کلان است. سیاست های پولی با هدف کنترل و هدایت میزان پول و نقدینگی در مسیر درست اجرا می شود. به طور کلی دولت ها قادرند با تغییر در میزان عرضه پول و همچنین نرخ بهره می توانند دست به اجرای چنین سیاستی  ببرند.

ایجاد تحول و نوسان در نرخ بهره می تواند اقتصاد کلان را به کل تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین ابزار بسیار قدرتمندی برای کنترل متغیر های اقتصادی به شمار می رود.

سیاست پولی

انواع سیاست های پولی

سیاست های پولی نیز همچون سیاست مالی دارای دو دسته ی انبساطی و انقباضی است. بنابراین نیاز است بدانیم هر کدام از آن ها در چه مواقعی بکار می روند. 

سیاست های پولی انبساطی

از این نوع سیاست برای افزایش تحرک اقتصادی کشور و همچنین افزایش تولید استفاده می کنند. هنگامی که کشور دچار رکود است یا میزان بیکاری افزایش یافته است، سیاست های پولی انبساطی  به کمک افزایش میزان پول از روش های مختلف، می تواند موجب افزایش اشتغال و سطح تولید شود.

سیاست های پولی انقباضی

برای اجرای سیاست های پولی انقباضی نیز دولت ها هر گاه احساس افزایش تورم داشته باشند یکی از اقدامات آن ها است. دولت ها می توانند با فروش اوراق قرضه خود و یا افزایش تسهیلات بانکی میزان پول در گردش را کاهش می دهند تا تورم کاهش یابد.

سیاست های مالیاتی

دولت می تواند برای کسب درآمد با وضع قوانین مالیاتی بر برخی فعالیت های اقتصادی به هدف خود برسد. اما این همه ی داستان نیست. گاهی قوانین مالیاتی و همچنین سیاست های آن می توان در اقتصاد کلان ایجاد تحول کند. به عنوان مثال هنگامی که چرخه پول به سمت صنعت خاصی برود، دولت ها می توانند با افزایش مالیات در آن صنعت از خارج شدن پول از مسیر صحیح خود جلوگیری کنند.

سیاست های مالیاتی

تفاوت سیاست مالی و پولی

تفاوت اصلی سیاست های مالی و پولی در ماهیت آن ها است. سیاست های مالی اعم از انبساطی و انقباضی به کمک کنترل مالیات، هزینه ها و موراد این چنینی به کار گرفته می شود ولی سیاست های پولی انبساطی و انقباضی با ایجاد تغییرات در حجم پول می تواند اقتصاد کلان را دچار تحول کند.

جمع بندی

علم اقتصاد با علم سیاست بهم گره خورده اند. دولت ها می توانند از این ارتباط نزدیک برای ایجاد تحرک مثبت در اقتصاد کلان کشور استفاده کنند. دو ابزار اصلی آن ها برای ایجاد تحول در اقتصاد، سیاست های مالی و پولی است. هر یک از آن ها دارای دو نوع انبساطی و انقباضی است که می توان از آن ها در شرایط مختلفی استفاده کرد. بنابراین اتخاذ بهترین روش برای اجرای چنین سیاست هایی شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram