معرفی کامل شرکت ها و وظایف تامین سرمایه

معرفی کامل شرکت ها و وظایف تامین سرمایه

شرکتها برای این ‌که سرمایه مورد نیاز خود را تامین نمایند چند راه پیش رو دارند. یکی از این راه‌ها وام گرفتن از بانک است و راه دیگر استفاده از شرکتهای تامین سرمایه است که بسیار جذاب تر از راه اول می‌باشد، چرا که مجبور به بازپرداخت سود وام نیستند.

ابتدا به تعریف شرکت ها یا موسسات تامین سرمایه می‌پردازیم.

[text_banner]2[/text_banner]

تامین سرمایه چیست؟

شرکت های تامین سرمایه که زیر مجموعه ی نهاد های مالی هستند، نه یک شرکت سرمایه گذاری هستند و نه یک بانک‌، بلکه یک واسطه مالی هستند که در بازار سرمایه حضور دارند و فعالیت های متنوعی از قبیل:

کارگزاری، معامله گری، بازارگردانی، سبدگردانی، مشاوره سرمایه گذاری، پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی، ارزیابی ریسک مالی،افزایش سرمایه گذاری و مشاوره برای ادغام شرکت ها انجام می دهند.

وظایف شرکت های تامین سرمایه:

۱- تامین مالی شرکت ها:

هنگامی که یک شرکت دولتی یا خصوصی برای تامین سرمایه مورد نیاز خود به شرکت‌های تامین سرمایه مراجعه می‌کند، این شرکت‌ها از طریق انتشار اوراق بهادار مربوط به شرکت  درخواست کننده در بازار بورس و یا جذب سرمایه گذاران و در اختیار قرار دادن آنها به شرکتی که نیاز به تامین مالی داشته باشد اقدام می کنند.

شرکتهایی که نیاز به منابع مالی دارند، به عنوان ناشر اوراق بهادار شناخته می شوند و شرکت‌های تامین سرمایه به عنوان واسطه این اوراق بهادار را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند و وجوه جمع‌آوری شده را به ناشر اوراق تحویل می‌دهند.

اگر شرکتی بخواهد وارد بورس شود و سهامش به صورت عرضه اولیه ارائه شود شرکت‌های تامین سرمایه تمام مراحل ثبت و اخذ مجوزهای لازم را انجام می‌دهند.

۲- مدیریت دارایی ها:

یکی از کارهایی که شرکت های تامین سرمایه انجام می دهند مدیریت دارایی های شرکت ها می باشد، بدین صورت که پرسودترین سرمایه گذاری ها که کمترین هزینه را داشته باشد، باتوجه به استراتژی های مالی متنوعی که دارند بر روی دارایی‌های شرکت‌ها انجام می‌دهند.

۳- مشاوره در سرمایه گذاری:

یکی دیگر از کارهای شرکت های تامین سرمایه مشاوره در خصوص سرمایه گذاری برای شرکت ها می باشد، بدین صورت که شرکت‌ها با استفاده از مشاوره هایی که از شرکت‌های تامین سرمایه می‌گیرند می‌توانند مسیر درستی برای قیمت گذاری مناسب روی سهام خود انتخاب کنند و به حداکثر سود برسند.

در حال حاضر ۹ شرکت تامین سرمایه در ایران فعالیت می کنند که نام های آنها  در زیر ذکر شده است:

  • تامین سرمایه امید
  • تامین سرمایه امین
  • تامین سرمایه بانک مسکن
  • تامین سرمایه بانک ملت
  • تامین سرمایه تمدن
  • تامین سرمایه سپهر
  • تامین سرمایه کاردان
  • تامین سرمایه لوتوس پارسیان
  • تامین سرمایه نوین

درآمد شرکت های تامین سرمایه:

بخشهای مشاوره‌ای شرکت‌های تامین سرمایه از طریق مشاوره ای که ارائه می دهند درآمد خود را به دست می‌آورند اما بخش‌های معامله‌گری، سود و زیان شان بستگی به عملکردشان در بازار سرمایه دارد،در زیر به برخی از این راه ها اشاره می کنیم:

- درآمد تعهد پذیره نویسی یا کارمزد تعهد پذیره نویسی

- درآمدهای مربوط به خدمات بازارگردانی اوراق بهادار

- درآمدهای معامله و مبادله به حساب خود و سرمایه‌گذاری با سرمایه شرکت

حداقل سرمایه شرکت های تامین سرمایه:

حداقل سرمایه شرکت های تامین سرمایه باید هزار میلیارد ریال باشد اما در برخی موارد و با موافقت شورای عالی بورس ممکن است این رقم تا ۳۰۰ میلیارد ریال هم کاهش یابد.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram