تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی به ارزش بازار محصولاتی (یا خدماتی) می‌گویند که درون کشور تولید (یا ارائه) و مستقیم وارد بازار می‌شوند و در تهیه محصولات دیگر استفاده نمی‌شوند. تولید ناخالص داخلی یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های اقتصاد کلان است.

برای مثال یک یخچال را در نظر بگیرید که ارزش بازار آن را میزان تولید ناخالص می‌گویند (البته یخچال های ساخت درون کشور) ولی موتور یخچال به تنهایی در میزان تولید ناخالص داخلی تاثیری ندارد. چرا که به تنهایی در بازار به فروش نمی‌رود. (اگر قطعاتی از محصول نهایی به عنوان لوازم یدکی مستقیم به بازار تزریق شوند، در میزان تولید ناخالص تاثیر دارند).

 به صورت خلاصه کالاهایی که برای انتهای زنجیره مصرف تولید می‌شوند را تولید ناخالص می‌گوییم. کالاهای واسط را که برای تولید کالای دیگر استفاده می‌شود، در ارزش کالای نهایی محاسبه می‌کنیم.

نرخ رشد تولید ناخالص نشان می‌دهد که اقتصاد یک کشور با چه شتابی در حال حرکت است.

انواع تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی دارای ۲ نوع است که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱. تولید ناخالص داخلی اسمی

میزان تولید ناخالص داخلی اسمی نشان دهنده‌ی مجموع تولید ناخالص داخلی کشور است. تولید ناخالص اسمی مبنای محاسبه تولید ناخالص واقعی است.

۲. تولید ناخالص داخلی واقعی 

برای تعریف تولید ناخالص داخلی باید ابتدا شاخص ضمنی را تعریف کنیم.  شاخص ضمنی شاخصی است که تغییرات قیمت را نسبت به قیمت پایه نشان می‌دهد. با ضرب شاخص ضمنی در تولید داخلی اسمی، تولید ناخالصی واقعی به دست می‌اید. تورم در تولید ناخالص داخلی واقعی تاثیر ندارد.

تولید ناخالص داخلی

روش های محاسبه تولید ناخالص

روش‌های محاسبه‌ی تولید ناخالص در ادامه شرح داده شده است:

۱. روش ارزش افزوده

در ایران نیز از این روش استفاده می‌شود:

فرض کنید خودرو از دو بخش موتور و بدنه تشکیل شده و قیمت ان ۱۰۰ میلیون تومان است؛ بدنه‌ی خودرو از قطعات خاصی تشکیل نشده، ارزش ۴۰ میلیونی و موتور خودرو ارزش ۵۰ میلیون دارد.

موتور خودرو از دو قطعه‌ی فلزی و پلاستیکی تشکیل شده که هرکدام ارزش فروش ۲۰ میلیونی دارند. 

برای محاسبه ارزش خودرو از این روش این‌گونه است که مجموعه‌ی ارزش قطعات پلاستیکی و فلزی ۴۰ میلیون و موتور خودرو ۵۰ میلیونی پس ارزش افزوده ان ۱۰ میلیون است.

ارزش افزوده خودرو نیز ۱۰ میلیون است. پس قطعات خام بعلاوه ارزش افزوده‌ها قیمت را تشکیل می‌دهد.

۲۰+۲۰+۴۰+۱۰+۱۰=۱۰۰

۲. روش مخارج

از انجایی که نهایتا تمام تولیدات ناخالص مصرف می‌شوند، می‌توان مجموع مصرف را محاسبه کرد و به تولید ناخالص داخلی رسید. مصارف تولید ناخالص داخلی عبارتند از: مجموع مصارف خانواده‌ها، مخارج دولت، سرمایه گذاری ها و صادرات. البته صادرات را باید از این مجموع کم کرد.

۳. روش درامد

یکی دیگر از راه‌های محاسبه‌ی تولید ناخالص داخلی، محاسبه‌ی درامد کل است. تولید ناخالص داخلی باعث ایجاد درامد می‌شود. پس با محاسبه درامد نیز میتوان تولید ناخالص را محاسبه کرد.

تولید ناخالص داخلی

سایت علیرضا محرابی با آموزش‌های رایگان و کمپین رایگان بورس علاقمندان را نسبت به این موضوع که از کجا می‌توانند بورس را شروع کنند راهنمایی کرده است. مشتریان عزیز سایت علیرضا محرابی می‌توانند با مطالعه و تماشای آموزش‌های رایگان اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورده و به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شوند.
 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
اشتراک گذاری این صفحه