1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. سرمایه گذاری در بورس
 4. انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

<<اگر می خواهید با سرمایه خود بهترین درآمد زایی را داشته باشید با ما در ادامه همراه باشید و سرمایه خود را به درآمد همیشگی تبدیل کنید>>

به طور معمول، انواع سرمایه گذاری در بورس شامل دو دسته است: 

1. سرمایه‌گذاری مستقیم یا شخصی

در این روش فرد، به طور مستقیم اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند و باید دو مرحله فرآیند سرمایه‌گذاری را خودش، به تنهایی انجام دهد.

2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یا نهادی

در این روش فرد، از واسطه‌های مالی کمک می‌گیرد. آنها رابط بین او و طرح سرمایه‌گذاری هستند. واسطه‌های مالی از طریق انتشار حق مالی، همراه با تعهدشان و عرضه آن به مشارکت‌کنندگان، به کسب پول در بازار سرمایه می‌پردازند و سپس این وجوه را سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یا نهادی

با توجه به عامل زمان، سرمایه‌گذاری به دو دسته کوتاه‌مدت و بلند مدت تقسیم بندی می‌شود.

در سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، با مدت زمان کمتر از یک سال، به بازده مورد انتظار خواهید رسید. در این نوع از سرمایه‌گذاری، دستیابی به نقدینگی با سرعت بالایی همراه است. در مقابل، سرمایه‌گذاری بلند مدت، زود بازده نمی‌باشد افرادی که در این نوع از سرمایه‌گذاری شرکت می‌کنند، انتظار زیادی برای بازگشت فوری سرمایه خود ندارند. آنها دید استراتژیک گسترده‌تری دارند. این نوع سرمایه‌گذاری با ریسک کمتری روبه‌رو می‌باشد. به علاوه، میزان سود کسب شده در این نوع از سرمایه‌گذاری، بیشتر است.

مفهوم سرمایه گذاری

سرمایه گذاری دارایی یا اقلامی است که با هدف ایجاد درآمد پیش می رود. وقتی شخصی کالایی را به عنوان سرمایه گذاری خریداری می کند ، هدف این نیست که کالای مورد نظر را مصرف کند بلکه هدف آن استفاده در آینده برای ایجاد ثروت است. یک سرمایه گذاری همیشه مربوط به هزینه برخی از دارایی های امروز است - زمان، پول یا تلاش - به امید بازدهی بیشتر در آینده نسبت به آنچه در ابتدا انجام شده است.

 • سرمایه گذاری دارایی یا اقلامی است که با این امید خریداری می شود که در آینده درآمدزایی کند یا ارزش آن را افزایش دهد.
 • یک سرمایه گذاری همیشه مربوط به هزینه برخی از دارایی های امروز است (زمان ، پول ، تلاش و غیره) به امید بازدهی بیشتر در آینده نسبت به آنچه در ابتدا انجام شده است.
 • یک سرمایه گذاری می تواند به هر مکانیزمی که برای تولید درآمد در آینده استفاده می شود ، از جمله اوراق قرضه ، سهام ، املاک و مستغلات یا تجارت ، و سایر مثالها اشاره داشته باشد.

<< به طور کلی ، هر اقدامی که به امید افزایش درآمد در آینده انجام شود نیز می تواند یک سرمایه گذاری تلقی شود. به عنوان مثال ، هنگام انتخاب تحصیلات تکمیلی ، هدف اغلب افزایش دانش و ارتقا مهارت ها (به امید تولید درآمد بیشتر) است.>>

مفهوم سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری های اقتصادی

در داخل یک کشور ، رشد اقتصادی به سرمایه گذاری ها مربوط می شود. وقتی شرکت ها و سایر نهادها به شیوه های مناسب سرمایه گذاری در تجارت روی می آورند ، به طور معمول منجر به رشد اقتصادی می شود.

<<به عنوان مثال ، اگر نهادی در تولید کالا مشارکت داشته باشد ، ممکن است تجهیزات جدیدی را تولید یا خریداری کند که به آن امکان می دهد کالاهای بیشتری را در مدت زمان کوتاه تری تولید کند. این امر می تواند کل تولید کالای تجاری را افزایش دهد. این افزایش تولید در ترکیب با فعالیت های بسیاری از نهادهای دیگر ، می تواند باعث افزایش تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور شود>>

 املاک و مستغلات

وقتی به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فکر می کنید ، اولین چیزی که احتمالاً به ذهن شما خطور می کند خانه شماست. مطمئناً ، سرمایه گذاران املاک و مستغلات گزینه های دیگری هنگام انتخاب سرمایه گذاری دارند و همه آنها خصوصیات فیزیکی نیستند. مثلا خرید سهام شرکتهای انبوه سازی نیز نوعی سرمایه گذاری در املاک است.

 کالاهای فیزیکی

کالاها به منابع اساسی گفته می شود که ما هر روز از آنها استفاده می کنیم. این محصولات شامل محصولات کشاورزی مانند ذرت و شکر ، منابع مرتبط با انرژی مانند گاز طبیعی و نفت خام و محصولات اساسی مانند آلومینیوم و فولاد است. فلزات گرانبها مانند نقره و طلا نیز کالاهایی اساسی هستند.

سهام

خرید سهام شرکت‌ها در بازار بورس اوراق بهادار به منظور کسب درآمد  یک سرمایه گذاری مالی محسوب می‌شود. 

ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس بسیار بالاست و کسانی که دانش آن را در این بازار دارند  می‌توانند با مدیریت ریسک در این بازار فعالیت کنند و بازدهی بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها به دست آورند. البته دریافت سود، منوط به انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در بورس است تا بتوان به راحتی سود کسب کرد. 

اوراق بدهی

اوراق بدهی دارایی های مالی هستند که صاحبان آنها را به جریان پرداخت سود واگذار می کنند. برخلاف اوراق بهادار ، اوراق بدهی به وام گیرنده نیاز دارد تا اصل وام گرفته شده را بازپرداخت کند. نرخ بهره برای تضمین بدهی به اعتبار قابل درک وام گیرنده بستگی دارد.

 سپرده بانکی

سپرده های بانکی شامل پول هایی است که برای نگهداری در موسسات بانکی قرار می گیرد. این سپرده ها به حساب های سپرده گذاری مانند حساب های پس انداز ، حساب های چک و حساب های بازار پول واریز می شود. دارنده حساب حق دارد وجوه واریز شده را برداشت کند ، همانطور که در شرایط و ضوابط حاکم بر توافق نامه تنظیم شده است.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری تأمین سرمایه متعلق به سرمایه گذاران زیادی است که برای خرید جمعی اوراق بهادار استفاده می شود در حالی که هر سرمایه گذار مالکیت و کنترل سهام خود را حفظ می کند. 

یک صندوق سرمایه گذاری به عبارتی:

 • انتخاب گسترده تری از فرصت های سرمایه گذاری 
 • تخصص مدیریت بیشتر و هزینه های سرمایه گذاری کمتری را از آنچه سرمایه گذاران می توانند به تنهایی بدست آورند فراهم می کند.
 • انواع صندوق های سرمایه گذاری شامل صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، صندوق های قابل معامله در بورس ، صندوق های بازار پول و صندوق های تامینی است.

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

درآمد ثابت به طور کلی به آن نوع از امنیت سرمایه گذاری اشاره دارد که تا زمان سررسید آن به سرمایه گذاران سود ثابت یا سود سهام پرداخت می کند.

 در زمان سررسید:

 • سرمایه گذاران مبلغ اصلی را که سرمایه گذاری کرده اند دریافت می کنند.
 • اوراق قرضه دولتی و شرکتی متداول ترین انواع محصولات با درآمد ثابت هستند. برخلاف حقوق صاحبان سهام که ممکن است هیچ جریان نقدی به سرمایه گذاران یا اوراق بهادار با درآمد متغیر پرداخت نکنند ، می توان پرداخت ها را براساس برخی اقدامات اساسی تغییر داد، مانند نرخ بهره کوتاه مدت، پرداخت های اوراق بهادار با درآمد ثابت از قبل مشخص است.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

در واقع این صندوق‌ها درصد مشخصی از دارایی خود را به سهام شرکت‌های بورسی و مابقی را به اوراق مشارکت اختصاص می‌دهند، به این ترتیب ریسک بالاتری به نسبت صندوق‌های درآمد ثابت دارد و همچنین احتمال بازدهی بیشتر نیز وجود دارد.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

<<ظهور ETF ها>>

صندوق‌های قابل معامله در بورس را می‌توان یک دارایی در سبد دارایی هر سرمایه‌گذار (از مدیران مالی تا یک سرمایه‌گذار مبتدی که تازه کار خود را شروع کرده‌ است) یاد کرد. همچنین ETF را می‌توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد.

طرح و برنامه مالی سرمایه گذاری

یک طرح سرمایه گذاری بخشی از یک برنامه مالی جامع است که یک استراتژی سرمایه گذاری را ترسیم می کند تا به شما کمک کند اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود مانند بازنشستگی یا خرید خانه را برآورده کنید. با در نظر گرفتن:

 • تحمل ریسک
 • متنوع سازی و تخصیص دارایی 
 • برنامه های سرمایه گذاری به طور معمول برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در سهام ، اوراق قرضه ، پول نقد و املاک و مستغلات جهت به حداکثر رساندن بازده ، طراحی می شوند. 
 • آنها همچنین به شما کمک می کنند تا از بین طیف وسیعی از سرمایه گذاری های موجود ، از جمله سرمایه های داخل برنامه بازنشستگی تحت حمایت شرکت ، انتخاب کنید.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

اهداف سرمایه گذاری

اگر می خواهید یک سرمایه گذار موفق باشید ، بیش از همه یک سوال وجود دارد که باید به آن پاسخ دهید. و آن این است: چرا من این کار را می کنم؟ برای تعیین هدف خود می توانید از آموزش های حرفه ای سرمایه گذاری در بورس وب سایت ما استفاده کنید. 

آیا می توانید هرکدام از اهداف فعلی خود را در زیر مشاهده کنید؟

 • خرید خانه
 • بچه داشتن
 • صندوق روز بارانی
 • بازنشستگی
 • تربیت خانواده
 • ازدواج كردن
 • یک تغییر شغلی
 • شروع کار
 • تعطیلات شغلی
 • ترک میراث

<<همه برای سرمایه گذاری به دلیل نیاز دارند. اگر هنگام تنظیم سرمایه گذاری هدف مشخصی در ذهن ندارید ، موفق نخواهید شد، دلیل سرمایه گذاری اولین قدم در راه رشد شماست>>

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر