آموزش نقشه بازار در سایت tsetmc

آموزش نقشه بازار در سایت tsetmc

همه فعالین بازار سرمایه می دانند که برای کشف یک سهم مناسب برای سرمایه گذاری نیاز به تحلیل و بررسی دارند. بسیاری از آن ها با تحلیل های تکنیکال و بنیادی آشنایی دارند و می دانند برای بررسی شمای کلی بازار می توان روند شاخص کل را بررسی کرد. اما همیشه شاخص گویای وضعیت بازار نیست. بنابراین سهامداران نیاز دارند تا اطلاعات بیشتری از وضعیت بازار کسب کنند. همین امر سبب پیدایش نقشه بازار شد. نقشه بازار به دلیل سادگی که دارد می تواند تنها در چند ثانیه وضعیت کلی بازار را به خوبی نشان دهد.

از همین رو، بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران در روزهای معاملاتی نقشه بازار را رصد کرده و مبنای بسیاری از تصمیم گیری های خود قرار می دهند. بزرگ ترین مزیت نقشه بازار امکان مقایسه نمادهای بورسی با یکدیگر است. در ادامه آموزش تابلوخوانی بورس از طریق سایت tsetmc قصد داریم به نقشه بازار بپردازیم.

کاربرد نقشه بازار

نقشه بازار بورس در حقیقت شمای کلی تمامی نمادهای بورسی است که می توانید از طریق سایت tsetmc فهرست افقی بالا به آن دسترسی پیدا کنید. به عنوان نمونه می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید.

کاربرد نقشه بازار

در این تصویر، تمامی نمادهای بورسی با رنگ های سبز و قرمز مشخص شده اند. البته برخی از آن ها قرمز تیره و سبز تیره هستند. نحوه رنگ بندی در نقشه بازار به گونه ای است که هرچه از قرمز روشن به سبز روشن حرکت کنید، نماد ها از رنج بسیار منفی به رنج بسیار مثبت تغییر خواهند کرد. به عنوان مثال نمادی که 5- درصد است با رنگ قرمز روشن و نمادی که 5+ باشد با رنگ سبز روشن مشخص شده است.

همچنین اگر نشانگر موس خود را بر روی هر نماد نگه دارید، اطلاعات جامع تری از آن نماد شامل قیمت پایانی، آخرین معامله و حجم معاملات را مشاهده خواهید کرد.

انواع فیلتر کردن نقشه بازار 

در سایت tsetmc می توان با اعمال فیلتر بخش خاصی از بازار را رصد کرد. برایاین کار روش های مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • فیلتر بر اساس صنعت و یا نماد
  • فیلتر بر اساس حجم معاملات و یا ارزش معاملات
  • فیلتر بر اساس بازار

تصمیم گیری بر اساس نقشه بازار

اگرچه تصمیم گیری صرفا بر مبنای نقشه بازار منطقی به نظر نمی رسد، اما می تواند در تصمیم گیری سهامداران تاثیرگذار باشد. بنابراین می توان با رصد کردن نقشه بازار روند تغییرات نماد مدنظر در مقایسه با وضعیت کل بازار تصمیم بهتری گرفت.

تصمیم گیری بر اساس نقشه بازار

جمع بندی

تابلوخوانی یکی از کاربردی ترین روش های تحلیل در بورس تهران است. برای تابلوخوانی در بورس از وبسایت tsetmc استفاده می کنند. بنابراین می توان از همین وبسایت برای مشاهده وضعیت کل بازار در نقشه بازار استفاده کرد.

آیا می خواهید تابلو خوانی در بورس را به صورت رایگان مشاهده کنید؟ کلیک کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر