آموزش نقشه بازار در سایت tsetmc

آموزش نقشه بازار در سایت tsetmc

همه فعالین بازار سرمایه می دانند که برای کشف یک سهم مناسب برای سرمایه گذاری نیاز به تحلیل و بررسی دارند. بسیاری از آن ها با تحلیل های تکنیکال و بنیادی آشنایی دارند و می دانند برای بررسی شمای کلی بازار می توان روند شاخص کل را بررسی کرد. اما همیشه شاخص گویای وضعیت بازار نیست. بنابراین سهامداران نیاز دارند تا اطلاعات بیشتری از وضعیت بازار کسب کنند. همین امر سبب پیدایش نقشه بازار شد. نقشه بازار به دلیل سادگی که دارد می تواند تنها در چند ثانیه وضعیت کلی بازار را به خوبی نشان دهد.

از همین رو، بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران در روزهای معاملاتی نقشه بازار را رصد کرده و مبنای بسیاری از تصمیم گیری های خود قرار می دهند. بزرگ ترین مزیت نقشه بازار امکان مقایسه نمادهای بورسی با یکدیگر است. در ادامه آموزش تابلوخوانی بورس از طریق سایت tsetmc قصد داریم به نقشه بازار بپردازیم.

کاربرد نقشه بازار

نقشه بازار بورس در حقیقت شمای کلی تمامی نمادهای بورسی است که می توانید از طریق سایت tsetmc فهرست افقی بالا به آن دسترسی پیدا کنید. به عنوان نمونه می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید.

کاربرد نقشه بازار

در این تصویر، تمامی نمادهای بورسی با رنگ های سبز و قرمز مشخص شده اند. البته برخی از آن ها قرمز تیره و سبز تیره هستند. نحوه رنگ بندی در نقشه بازار به گونه ای است که هرچه از قرمز روشن به سبز روشن حرکت کنید، نماد ها از رنج بسیار منفی به رنج بسیار مثبت تغییر خواهند کرد. به عنوان مثال نمادی که 5- درصد است با رنگ قرمز روشن و نمادی که 5+ باشد با رنگ سبز روشن مشخص شده است.

همچنین اگر نشانگر موس خود را بر روی هر نماد نگه دارید، اطلاعات جامع تری از آن نماد شامل قیمت پایانی، آخرین معامله و حجم معاملات را مشاهده خواهید کرد.

انواع فیلتر کردن نقشه بازار 

در سایت tsetmc می توان با اعمال فیلتر بخش خاصی از بازار را رصد کرد. برایاین کار روش های مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • فیلتر بر اساس صنعت و یا نماد
  • فیلتر بر اساس حجم معاملات و یا ارزش معاملات
  • فیلتر بر اساس بازار

تصمیم گیری بر اساس نقشه بازار

اگرچه تصمیم گیری صرفا بر مبنای نقشه بازار منطقی به نظر نمی رسد، اما می تواند در تصمیم گیری سهامداران تاثیرگذار باشد. بنابراین می توان با رصد کردن نقشه بازار روند تغییرات نماد مدنظر در مقایسه با وضعیت کل بازار تصمیم بهتری گرفت.

تصمیم گیری بر اساس نقشه بازار

جمع بندی

تابلوخوانی یکی از کاربردی ترین روش های تحلیل در بورس تهران است. برای تابلوخوانی در بورس از وبسایت tsetmc استفاده می کنند. بنابراین می توان از همین وبسایت برای مشاهده وضعیت کل بازار در نقشه بازار استفاده کرد.

آیا می خواهید تابلو خوانی در بورس را به صورت رایگان مشاهده کنید؟ کلیک کنید.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram