بازار مالی چیست

بازار مالی چیست

قبل از اینکه بخواهیم درباره بازار مالی و انواع آن صحبت کنیم. باید ابتدا بدانیم ابزار مالی و نهاد مالی چیست؟

نهاد مالی، به نهادهایی میگویند که در بازارهای مالی نقش واسطه ای یا نظارتی دارند. به عنوان مثال، بورس یکی از زیرمجموعه های بازارهای مالی است و کارگزاری یک نهاد مالی است که نقش واسطه ای بین خریداران و فروشندگان را ایفا میکند. بعلاوه بانک مرکزی هم یک نهاد مالی حساب میشود که نقشش نظارت بر بقیه بانک ها و برنامه ریزی و وضع مقررات درباره پول کشور است.

اما ابزار مالی چیست؟

به زبان ساده و خیلی مختصر، هر دارایی قابل معامله یک ابزار مالی است. پول نقد، سهام و دیگر انواع اوراق بهادار، ملک و املاک و... از انواع ابزار های مالی هستند.

حالا که میدانیم ابزار مالی و نهاد مالی چیست، میتوانیم بازار مالی را تعریف کنیم. بازار مالی، بازاری است که ابزارهای مالی به کمک نهادهای مالی معامله میشوند.  مثلا بورس یک بازار مالی است که در آن ابزار مالی (سهام) به کمک نهاد مالی (کارگزاری) داد و ستد می شود. البته باید توجه داشته باشیم که ابزار های مالی حتما در بازار مالی و به کمک نهاد مالی معامله نمیشوند. به زبان ساده، بازار مالی جایی است که ابزار مالی معامله میشود و اما ابزار مالی حتما نیازی به یک بازار مالی ندارد که معامله شود.

انواع بازار های مالی

بازار مالی همانطور که از تعریفش مشخص است، گستردگی زیادی دارد در نتیجه بازارهای مالی را میتوانیم از نظر های مختلفی طبقه بندی کنیم. به طور کلی 8 دسته بندی از بازار مالی میتوانیم داشته باشیم:

 • تقسیم بندی از نظر میزان بازدهی
 • تقسیم بندی از نظر زمان سررسید
 • تقسیم بندی از نظر زمان انتشار
 • تقسیم بندی از نظر ساختار سازمانی
 • تقسیم بندی از نظر زمان انجام و تحقق معامله
 • تقسیم بندی از نظر تعیین کنندگی قیمت
 • تقسیم بندی از نظر تابعیت خریداران یا فروشندگان
 • تقسیم بندی از نظر گستره فعالیت نهادهای مالی

در ادامه هر کدام از این تقسیم بندی ها را بررسی میکنیم:

از نظر میزان بازدهی

بازارهای مالی را از این نگاه میتوانیم به دو دسته بازدهی ثابت و متغیر تقسیم کنیم. اوراق قرضه (بدهی) و دیگر اوراق بهادارهایی که بازدهی ثابت دارند، در بازار اول و سهام در بازار دوم معامله میشوند.

از نظر زمان سررسید

بازارهای مالی را میتوانیم از این نگاه به دو دسته کوتاه مدتی و بلند مدتی تقسیم کنیم. اگر سررسید یک ابزار مالی کمتر از یک سال باشد، بازار آن کوتاه مدتی است و اگر سررسید یک ابزار مالی بیشتر از یک سال باشد یا آن ابزار دائمی باشد ( سررسید نداشته باشد) مثل سهام، بازار آن بلند مدتی است.

به بازار کوتاه مدتی، بازار پول و به بازار بلند مدتی، بازار سرمایه میگوییم.

از نظر زمان انتشار

بازارهای مالی از این نگاه به دو دسته بازار اولیه یا ثانویه تقسیم میشوند. در بازار اولیه، سهام و دیگر اوراق بهادار شرکت های تازه تاسیس برای بار اول خرید و فروش میشوند و در بازارهای ثانویه، اوراق بهادار شرکت هایی که قبلا تاسیس شده اند برای چندمین بار معامله میشود.

به زبان ساده، بورس اوراق بهادار که ما در آن معامله میکنیم، بازار ثانویه است.

از نظر ساختار سازمانی

از این نگاه بازارهای مالی به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

 • بازار حراج
 • بازار خارج از بورس
 • بازار واسطه

از نظر زمان و تحقق معامله

به صورت کلی دو نوع معامله وجود دارد، معامله نقدی و آتی. در معامله نقدی، خرید و پرداخت و فروش و دریافت وجه به صورت آنی و نقدی انجام میشود (مثل خرید سهام در بورس که شما همان لحظه پول را پرداخت میکنید و پول به حساب فروشنده ریخته می شود).

در معاملات آتی (که در بورس هم انجام میگیرد مثل قراردادهای آتی زعفران) شما با فروشنده بر سر یک قیمت و تاریخ تحویل توافق میکنید. فروشنده طبق این قرارداد محصولش را در تاریخی که توفق کردید به شما تحویل میدهد و شما هم پولی که توافق کرده بودید را به او می پردازید.

بر اساس این دو نوع معامله، در این تقسیم بندی بازار را میتوانیم به دو قسمت آنی (نقدی) یا آتی تقسیم کنیم.

از نظر تعیین کنندگی قیمت

قیمت ابزارهای مالی یا  بر اساس عرضه و تقاضا تعیین میشود یا براساس توافق دو طرف. اگر روش اول برای تعیین قیمت اتفاق بیافتد، بازار رسمی است و اگر حالت دوم باشد، بازار غیر رسمی است.

از نظر تابعیت خریداران و فروشندگان

از نظر اینکه خریداران و فروشندگان از چه کشوری هستند هم میتوانیم بازارها را تقسیم کنیم. بازارها در این نگاه به قسمت بازار داخلی و بین المللی تقسیم میشود.

از نظر گستره فعالیت نهادهای مالی

در مطلب نهادهای مالی با انواع نهادهای مالی آشنا شدیم. از این نظر بازارها را میتوانیم به سه دسته زیر تقسیم کنیم:

 • بازار پول
 • بازار سرمایه
 • بازار تامین اطمینان

نتیجه گیری

در این مطلب در ابتدا ابزار مالی و نهاد مالی را تعریف مختصری کردیم و بعد از آن، انواع و اقسام دسته بندی های بازارهای مالی را بررسی کردیم. اما میتوانیم به صورت کلی بگوییم که بازارهای مالی به سه دسته اصلی بازار پول، بازار سرمایه و بازار تامین اطمینان تقسیم می شود. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram