1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. تحلیل ارز دیجیتال
  4. آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟

آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟

آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟
لوگو علیرضا محرابی
آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟
تحلیل ارز دیجیتال

در اقتصادهای مبتنی بر فیات، وجود تورم، عدم آرامش سرمایه گذاران را به دنبال دارند. کارشناسان و حتی افراد عادی همواره در جست و جوی ابزار یا سرمایه گذاری هایی هستند که به عنوان یک پوشش محافظ عمل کند. املاک و مستغلات، طلا و سهام به سرمایه گذارانی که نگران کاهش ارزش خود در اثر تورم می باشند، آرامش خاطر بیشتری می دهند. البته در این اواخر، کالاهایی مانند طلا، نقره و شمش ها در سرمایه گذاری های کوچک خیلی قابل اعتماد نمی باشند. به طور مثال شمش در سال 2021، جایگاه خود را به طور پیوسته از دست داد. میزان نقدینگی در املاک و مستغلات نیز پایین می باشد و هزینه های معاملاتی زیادی دارند. همچنین به نگهداری و مدیریت مستمر نیاز دارند. در رابطه با سهام نیز سرمایه گذاران باید دارای مهارت های مالی پیچیده باشند که اکثر سرمایه گذاران عادی این مهارت های لازم برای مدیریت کارآمد سهام را ندارند. در این مقاله قصد داریم به این سوال که آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟ پاسخ دهیم.

تورم چیست؟

آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟

زمانی که قدرت خرید پول محلی کاهش می یابد، تورم ایجاد می شود. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، معیاری محبوب برای اندازه گیری تورم می باشد. تورم نشان دهنده افزایش قیمت کالاها و خدمات می باشد که کاهش قدرت خرید پول محلی را نشان می دهد. در نتیجه برای خرید یک کالای خاص به واحدهای ارزی بیشتری نیاز است.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) به عنوان معیاری محبوب جهت اندازه گیری تورم، میانگین وزنی سبدهای قیمتی مختلف خدمات و کالاها را بررسی می کند. معیار CPI بر نرخ بهره، مزایای ایالتی، دستمزدها، کمک هزینه معاملاتی، نگهداری، قراردادها، حقوق بازنشستگی و سایر پرداخت ها تاثیر می گذارد.

راه های مقابله با تورم

برخی اقدامات از جمله قرار دادن پول در انبار سرمایه گذاری های ارزشی مانند املاک و مستغلات، سهام، طلا و ارز دیجیتال می توانند در مهار تورم بسیار موثر باشند. پول نقد قدرت خرید خود را در طول زمان از دست می دهد، بنابراین نگهداری پول نقد باعث می شود افراد به مرور زمان پس انداز خود را از دست بدهند. به همین دلیل افراد به سراغ ارزهای دیجیتال، املاک و مستغلات، طلا و سهام برای سرمایه گذاری روی آورده اند. سوالی که در این رابطه مطرح می شود این است که آیا بیت کوین به عنوان یک محافظ در برابر تورم عمل می کند یا خیر. یک دارایی باید بتواند در طول زمان، قدرت خرید خود را ثابت حفظ کند. یعنی باید ارزش آن در طول زمان افزایش یابد و یا حداقل ثابت بماند. چنین دارایی هایی، دارای ویژگی هایی از جمله دوام، کمبود و دسترسی می باشند.

طلا به عنوان محافظ در برابر تورم

طلا به عنوان محافظ در برابر تورم

طلا در طول دوره های تورمی گذشته، سابقه متفاوتی داشته است. نگهداری طلا در دهه 1980 در برخی مواقع به مالکان بازدهی منفی می داد. داده های مورنینگ استار نشان دهنده این است که در دوره های تورمی گذشته، طلا سابقه بدی داشته است. این انتظار وجود دارد که زمانی که قیمت های مصرف کننده افزایش می یابد، ارزش کالاهایی که قرار است در مقابل تورم محافظت کنند نیز افزایش یابد. اخیرا طلا به عنوان سد محافظتی، ارزش خود را از دست داده است. در زمان همه گیری کرونا و حتی پس از فروکش شدن آن، افراد علاقه کمی به طلا نشان دادند. اگر چه طلا در بلندمدت همچنان برای حفظ ارزش مناسب است اما در کوتاه مدت خیلی قابل اعتماد نیست.

املاک و مستغلات به عنوان محافظ در برابر تورم

ظهور حباب مسکن نشان دهنده این است که نمی توان همیشه از املاک و مستغلات به عنوان محافظ در برابر تورم استفاده کرد. املاک و مستغلات برای طولانی مدت به عنوان یک محافظ موثر در برابر تورم عمل می کند. در سراسر جهان، عوامل مختلفی مانند ثبات سیاسی و اقتصادی کشور، سیاست دولت، جمعیت و اقتصاد محلی، زیرساخت ها، موقعیت جغرافی و سایر عوامل با قیمت املاک و مستغلات ارتباط نزدیکی دارد.

سهام به عنوان محافظ در برابر تورم

سرمایه گذاری بلندمدت در سهام می تواند به اثرات تورم کمک کند. البته افراد باید مطمئن شوند که شرکت اصول بنیادی قوی دارد. برخی از سهام کمک زیادی به محافظت از ارزش سرمایه گذاری می کنند. ممکن است در کوتاه مدت این سهام به خوبی عمل نکند اما اثر آن در طولانی مدت بهبود می یابد. به هر حال همه ی سهام ها نمی توانند در برابر تورم به خوبی عمل کنند به همین دلیل توصیه می شود که افراد به سراغ شرکت هایی با اصول بنیادی قوی با احتمال سود بیشتر بروند.

طلا، سهام و املاک پیوندهایی با نهادهای متمرکز دارند که تحت کنترل مقامات متمرکز می باشند و باعث آسیب پذیری آنها در برابر تعصبات و فشار می شود.

ارزش پیشنهادی همه طبقات دارایی های متعارف، مرتبط با سیاست های مقامات و نهادهای متمرکز مانند دولت ها و بانک ها می باشند. به طور کلی می توان گفت دارایی هایی که ذاتا مرتبط با سیستمی هستند که دارندگان دارایی قادر به دخالت در آن نیستند، پوشش قابل اعتمادی در برابر تورم نمی باشند زیرا مرجع متمرکز کنترل را در دست دارد.

آیا بیت کوین سدی در برابر تورم است؟

بررسی بیت کوین سدی در برابر تورم

ارز دیجیتال بیت کوین به دلیل این که غیرمتمرکز است و عرضه محدودی دارد، می تواند به خوبی در برابر تورم به عنوان یک محافظ عمل کند. این عوامل می تواند قدرت انعطاف پذیری و کمیابی را به ارمغان آورند.

عرضه محدود، کمیابی را به دنبال دارد.

عرضه ارز دیجیتال بیت کوین محدود به 21 میلیون کوین می باشد. تا پایان سال 2021، تعداد بیت کوین های در گردش 18.77 میلیون بیت کوین بوده است. به عبارت دیگر طی 12 سال پس از پیدایش بیت کوین، 83 درصد از میزان بیت کوینی که می توانست به وجود بیاید، استخراج شده است.

تورم زمانی ایجاد می شود که بانک مرکزی یا دولت اقدام به چاپ گزاف اسکناس های ارز می کنند و در نتیجه باعث عرضه بیش از حد پول می شود. تئوری اقتصادی بیانگر این است که تورم هنگامی پدید می آید که افزایش حجم پول سریع تر از تولید واقعی کالاها یا خدمات اتفاق بیفتد. در واقع افراد باید پول نقد بیشتری برای خرید همان مقدار کالا داشته باشند که در نهایت باعث افزایش قیمت ها می شود.

برای ارز دیجیتال بیت کوین در گردش محدودیت های از پیش تعیین شده ای وجود دارد که به معنای عدم عرضه اضافی می باشد و باعث کنترل تورم می شود. همچنین هر چهار سال یک بار نرخ سالانه ماینینگ بیت کوین ۵۰ درصد کاهش می یابد. نرخ تولید سالانه بیت کوین با در نظر گرفتن زمان بندی عرضه فعلی، تقریبا نصف طلا خواهد بود و به کاهش آن ادامه خواهد داد به طوری که باعث می شود از طلا کمیاب تر شده و ارزش آن بیشتر شود.

عدم تمرکز- تقویت انعطاف پذیری

بیت کوین، تقویت انعطاف پذیری

ساختار غیرمتمرکز بیت کوین باعث شده که این ارز دیجیتال تحت کنترل یک مرجع متمرکز نباشد. این شبکه با وجود هزاران نود در سراسر جهان، در برابر حملات خارجی که احتمال دارد به دنبال تغییر سیاست پولی آن باشد، مقاومت بالایی دارد. این موضوع می تواند باعث به خطر افتادن کمبود ذاتی بیت کوین می شود. زمانی که در رابطه با سطوح غیرمتمرکز صحبت می شود، هیچ رمز ارز دیگری به بیت کوین نزدیک هم نمی شود. در هر سازمان یا مرجعی، از طریق رشوه یا فشار، اجبار صورت می گیرد. با این حال، ارز دیجیتال بیت کوین مصون از چنین عواملی می باشد زیرا هیچ کمیته اجرایی برای رشوه و هیچ رهبری برای تاثیر گذاری وجود ندارد. بنیان گذار بیت کوین (ساتوشی ناکاموتو) نام مستعار خود را از زمان پیدایش بیت کوین حفظ کرده است. بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد برای داشتن یک سابقه موفق در غیاب رهبری تاثیر گذار شناخته شده است.

هر فردی می تواند یک گره بیت کوین را اجرا، تاریخچه تراکنش ها را تایید و همچنین از طریق شبکه، تراکنش ها را منتقل کنند.

تمرکز زدایی گسترده به معنای این می باشد که ارزهای دیجیتال نمی توانند دو بار خرج شوند. علاوه بر این به توزیع کوین ها کمک می کند. همچنین به بیت کوین کمک می کند تا بتواند چالش های متعدد را پشت سر بگذارد. این به بیت کوین کمک می کند تا مانع از کنترل متمرکز بر اطلاعات شود و همچنین امکان مشارکت در تصمیم گیری را به همه دارندگان کوین می دهد.

زمانی که کسب و کارهای علاقه مند به بیت کوین تصمیم گرفتند برای افزایش تراکنش ها در هر بلوک، اندازه بلوک را تغییر دهند، اپراتورهای گره و توسعه دهندگان با این پیشنهاد به شدت مخالف بودند. این موضوع بر انعطاف ذاتی بیت کوین تاکید دارد زیرا نهاد های قدرتمند اقتصادی قادر نبودند بر روی شبکه، اراده خود را تحمیل کنند.

چگونه افزایش تورم بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

از زمان پیدایش بیت کوین، ارزش ذخیره شده در بیت کوین نسبت به خود تورم با سرعت بیشتری افزایش یافته است. سرمایه گذارن ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان یک ابزار برای غلبه بر تورم می شناسند. اگر چه اهداف سرمایه گذاران فردی متفاوت با یکدیگر می باشد مانند رشد ثروت، ثبت سود و یا استفاده از آن به عنوان ذخیره ارزش. افزایش تصاعدی قیمت بیت کوین نشان دهنده این است که ارزش ذخیره شده در ارز دیجیتال از خود تورم سریع تر افزایش می یابد. برای مثال در سال 2021، بیت کوین رشد 59.8 درصدی داشت که از تورم در بیشتر کشورها به طور قابل توجهی بهتر بود.

برای بررسی های بیشتر می توانید مقاله دلایل افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین را مطالعه کنید.

نمودار پایین افزایش قیمت بیت کوین در روز از اکتبر 2013 تا مارس 2022 را به دلار آمریکا توضیح می دهد.

چگونه افزایش تورم بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

سخن پایانی

طبق آمارها، ارز دیجیتال بیت کوین توانسته در برابر تورم به خوبی عمل کند و عملکرد بهتری را نسبت به دارایی هایی مانند املاک، طلا و سهام داشته باشد. بیت کوین به عنوان یک دارایی به طرز شگفت انگیزی در برابر تورم عمل می کند و آن را با اختلاف زیادی شکست می دهد. اگر چه باید مراقب عوامل خارجی بود. این عوامل خارجی می توانند شامل محیط های نظارتی باشند. نقاط قوت زیر بنایی شامل تمرکز زدایی و عرضه محدود بیت کوین، توانستند ارز دیجیتال بیت کوین را به موقعیت منحصر به فرد به عنوان دارایی که می تواند باعث دور نگه داشتن تورم شود، تبدیل کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com