CC0 NFT چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
CC0 NFT چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

توکن‌های NFT به شهرت فراوانی در چند سال گذشته دست پیدا کرده اند، به همین دلیل برای مالکیت دیجیتال و مالکیت معنوی (IP)، به عنوان راه حلی مناسب مورد استقبال قرار گرفتند. دسته جدیدی از توکن‌های NFT به نام CC0 NFT ایجاد شده اند که دنیای توکن های NFT را زیر و رو کرده اند. بنابراین در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی آنها بپردازیم.

CC0 NFT چیست؟

CC0 NFT چیست؟

CC0 NFT برای سازندگان NFT، مانند نرم افزار منبع باز برای توسعه دهندگان می باشد. به طور کلی می توان گفت، هدف از طراحی توکن های NFT، مالکیت دیجیتال و حفاظت از IP می باشد. چندین پروژه، از جمله Bored Ape Yacht Club و CryptoPunks، از دارندگان این NFT ها که دارای IP برای هنر خود هستند، بهره مند شده اند.

دارندگان توکن های NFT می‌توانند به کسب‌ و کارها، سازندگان و برندها اجازه دهند که با پرداخت هزینه، از آثار هنری NFT آنها استفاده کنند و از این طریق برای خود فرصت‌های درآمدی را ایجاد کنند. سایر مجموعه‌های NFT، سازندگان و حتی کسب‌ و کارهای سنتی در صورت داشتن مجوز از دارندگان NFT می‌توانند از تصاویر توکن NFT به عنوان تمرینی برای ساختن برند استفاده کنند. 

جنبش CC0 NFT که تحولات بزرگی را در دنیای NFT ها به همراه داشته است، الهام گرفته از مدل مجوز (Creative Commons Zero) می باشد. سازندگان می‌توانند طبق این مدل، ضمن چشم پوشی از حقوق خود در مورد هنر خود، این امکان را به دیگران دهند که بتوانند از اثر هنری برای ساختن محصول، هنر و یا نام تجاری بیشتری بر روی آن به صورت آزادانه استفاده کنند.

همانطور که گفته شد، CC0 NFT مانند منبع باز در سیستم عامل ها است زیرا لینوکس نیز تصمیم گرفت برای استفاده رایگان، اکوسیستم های خود را باز کند. مجموعه های CC0 NFT انتظار دارند که پایگاه بزرگ تری از آثار هنری، پروژه ها و برندها، اقدام به فراهم کردن زمینه برای استفاده رایگان کاربران از آثار هنری NFT خود کنند.

برای آشنایی بیشتر با نسل دوم توکن های NFT، می توانید به مقاله NFT 2.0 مراجعه کنید و با ویژگی ها و کاربردهای آن آشنا شوید.

ظهور CC0 NFT چگونه اتفاق افتاد؟

ظهور CC0 NFT چگونه اتفاق افتاد؟

در سال 2021، جنبش CC0 NFT فعالیت خود را آغاز کرد و سال 2022 را می توان به عنوان نقطه اوج این جنبش در نظر گرفت. بسیاری از پروژه‌های بزرگ CC0 NFT، در سال 2022 رونمایی شدند. پروژه Nouns، مهم ترین پروژه NFT بود که درها را به روی مدل مجوز CC0 باز کرد. به دنبال آن، مدل مجوز CC0 توسط پروژه‌های دیگری مانند Moonbirds، Cryptoadz، Cryptoteddies و Loot انتخاب شد.

این آزادی های بیشتری را به مجموعه های مشتق NFT در الهام گرفتن از مجموعه های CC0 داده است. معمولاً NFT های مشتق شده الهام گرفته از طراحی و هنر مجموعه NFT مادر هستند و اغلب افزایش دامنه برند مجموعه مادر را به دنبال دارند. با افزایش CC0 ها، آزادی بیشتری برای مشتقات فراهم می شود.

پیامدهای CC0 NFT برای جامعه NFT

CC0 NFT بدون چالش نمی باشد، مخصوصا برای دارندگان NFT های فردی که مایلند از حقوق مالکیت خود، کسب درآمد کنند. CC0 NFT امکان استفاده بسیار باز از برند و هنر NFT را از طریق حذف نقاط اصطکاک مالکیت معنوی (IP) فراهم می کند. در برخی از سناریوها، زمانی که تیم توکن NFT، مسیر CC0 NFT را انتخاب می کند، دارندگان NFT فرصت های قابل توجهی را در قراردادهای مجوز از دست داده بودند.

در رابطه با مزایا و معایب CC0 NFT می توان به رویکرد منبع باز اشاره کرد. در این پروژه برای اعضای جامعه که می خواهند از حقوق مالکیت معنوی NFT خود استفاده کنند، پیامدهای منفی کوتاه مدتی وجود دارد. البته ساخت نام تجاری از طریق یک رویکرد باز برای بسیاری از سرمایه گذاران یک مزیت بلندمدت محسوب می شود.

پیامدهای CC0 NFT برای تیم طراح NFT 

پیامدهای CC0 NFT

از آنجایی که دنیای Web3 با کد توانسته تا حد زیادی باز بودن و شفافیت را ارتقا دهد، تیم ها و سازندگان NFT نیز همین کار را با هنر انجام می‌دهند. با این حال، این را می توان به عنوان آغاز سفر در نظر گرفت و جوامع توکن NFT و سازندگان باید این را درک کنند. 

گاهی اوقات CC0 به عنوان یک اثر هنری پخته تر، می تواند نمایش داده شود که در آن سازندگان NFT اقدام به واگذاری فرآیند ساخت به جامعه خود و فراتر از آن می کنند. برخی از مجموعه‌های NFT دارای چندین پروژه مشتق هستند که اقدام به ترویج فرهنگ NFT به عنوان پسوند برند می کنند. با این حال، نقطه آغاز کار این است که یک پروژه به عنوان CC0 خود را معرفی کند.

سازندگانی که مسیر CC0 را انتخاب می‌کنند و همچنین تیم‌های پروژه NFT، باید به طور فعال برای مجموعه‌های NFT خود، استفاده از افزونه‌های نام تجاری را ترویج کنند.

هیچ کدام از پروژه های نرم افزاری منبع باز، نمی توانند بدون یک پایگاه کد قوی مقیاس پذیر باشند. پروژه‌های CC0 NFT نیز برای افزایش محبوبیت خود، به یک جامعه سازندگان قوی نیاز دارد.

از این رو، با ادامه مسیر CC0، سازندگان NFT باعث کاهش بار روی دوش دارندگان NFT برای تبلیغ برند شده اند. در عوض، پیمودن مسیر CC0، در رابطه با محصولات، برندها و آثار هنری موجود در توکن های NFT، مسئولیت قابل توجهی را به دوش سازندگان و دارندگان NFT می اندازد.

 برای مثال در صورتی که یک خط تولید نایک بر روی کفش‌های خود، از تصویر Moonbirds استفاده کند، ضمن افزایش آگاهی از Moonbirds در بین مخاطبان خرده‌ فروشی، باعث بهبود گسترش برند می شود. این شراکت های سطح بالای برند اغلب باید توسط تیم های پروژه NFT ایجاد شود.

توکن های NFT، دارای کاربردهای متعددی می باشد که می توانید در مقاله 5 کاربرد توکن های NFT، با برخی از مهم ترین آنها آشنا شوید.

آینده پروژه های CC0 NFT 

دنیای NFT هنوز هم در آغاز راه خود است. همانطور که هنرمندان و سازندگان برای ایجاد و کسب درآمد از محتوای خود، راه‌هایی را جستجو می‌کنند، محصولات و پلتفرم‌ هایی برای ارائه چارچوب‌ هایی برای سازندگان در حال ظهور هستند تا بتوانند علاوه بر ساخت برندهای خود، از آنها کسب درآمد کنند. در سال های اخیر، یک مدل اقتصادی برای هنرمندان و سازندگان NFT ایجاد شده است. استراتژی‌های توزیع جدیدی، با هر مدل کسب ‌و کار جدید باید ظاهر شود.

NFT ها نحوه کسب درآمد از برندها را نشان داده اند. قابلیت همکاری یکی دیگر از مشکلات اساسی برای NFTها به منظور افزایش دسترسی آنها می باشد. در میان بلاک چین‌ های مختلف، دنیای NFT هنوز پنهان است. حتی فرهنگ NFT مجموعه‌های سولانا و اتریوم نیز به طور قابل توجهی با یکدیگر تفاوت دارند. دنیای NFT نیاز به قابلیت همکاری بهتر در میان بلاک چین ها، برای تکامل خود دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
عیــدیــت رو از علیرضــا محـــرابی بگـیـر ! (کلیک کنید)
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com