1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. موانع توسعه فناوری بلاک چین

موانع توسعه فناوری بلاک چین

موانع توسعه فناوری بلاک چین
لوگو علیرضا محرابی
موانع توسعه فناوری بلاک چین
بلاکچین

آیا آنطور که انتظار می رود بلاک چین دنیا را تغییر خواهد داد یا مواردی به عنوان موانع توسعه فناوری بلاک چین وجود دارد؟ همانطور که هیاهو در مورد تأثیر بلاک چین افزایش می یابد، اعتبار نوآورانی که در حال حرکت به این فضا هستند نیز افزایش می یابد. هزاران پروژه در حال انجام هستند تا اطمینان حاصل شود که این فناوری به عنوان سیستم غیرمتمرکز امن و ایمن تنظیم شده است که نحوه اشتراک و نگهداری دارایی ها و اطلاعات را در سراسر جهان تغییر خواهد داد. 

قبلاً در مورد اینکه بلاک چین چیست و چگونه روندهای بازار را تغییر می دهد، بسیار شنیده ایم. به طور کلی بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده ایجاد می کند که معاملات مستقیم و ایمن بین دو نهاد را بدون نیاز به شخص ثالث تسهیل می کند. بلاک چین به عنوان مهم‌ترین نوآوری‌ های تکنولوژیکی شناخته می‌شود که قبلاً بخش خوبی از صنایع بزرگ را مجذوب خود کرده است. در چند سال گذشته رشد تصاعدی در پذیرش فناوری بلاک چین وجود داشته است.

با این حال، پیچیدگی‌های متعددی وجود دارد که استفاده عمومی از این فناوری را متوقف کرده است:

تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری و امنیت. ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، یکی از محبوب‌ترین بلاک‌چین‌هایی که در حال حاضر بسیاری از افراد، آن را دارند، به این لقب «trilemma» بلاک چین داده شده است. در ادامه مطلب نگاهی عمیق تر به این سه مانع خواهیم انداخت، همچنین موانع دیگری نیز وجود دارد که سد راه توسعه بلاک چین شده اند، بنابراین به تشریح این موارد نیز می پردازیم.

موانع توسعه بلاک چین

آشنایی با موانع توسعه فناوری بلاک چین

تمرکززدایی:

این اساس بلاک چین است که امکان ایجاد یک اکوسیستم نگهبان غیرمتمرکز را فراهم می کند.

مقیاس پذیری:

امکان انجام تراکنش های سریع و انبوه. توانایی مدیریت تعداد زیادی کاربر در یک زمان هنوز یک چالش برای صنعت بلاک چین است. فناوری بلاک چین شامل چندین الگوریتم پیچیده برای پردازش یک تراکنش است. همانطور که تعداد بیشتری از مردم به آن عادت می کنند، میانگین تراکنش ها نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است. این به شدت به سرعت تراکنش‌ ها ضربه زد زیرا تعداد افراد بیشتر به این معنی است که رایانه‌های بیشتری می‌نویسند و به شبکه دسترسی پیدا می‌کنند و یک سیستم کلی دست و پا گیر ایجاد می‌کنند.

بلاک چین‌های فعلی فقط می‌توانند بین 7 تا 15 تراکنش در ثانیه انجام دهند، درست است که برخی از پلتفرم ها مانند ویزا ادعا می‌کند که می‌تواند تا 24000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد اما مقیاس پذیری همچنان یک از موانع توسعه فناوری بلاک چین است.

امنیت:

مصونیت یک بلاک چین و مقاومت آن در برابر حملات یکی دیگر از موانع توسعه فناوری بلاک چین است.

همه این مشکلات مربوط به هر کسی است که وارد فضای بلاک چین می شود. چه به تنهایی یک برنامه غیرمتمرکز بسازید یا نسخه خود را از این فناوری بسازید، نه تنها "مشکل سه گانه" همچنان وجود خواهد داشت، بلکه در همان قایقی خواهید بود که در تلاش برای یافتن مهندسان یا توسعه دهندگان با تجربه برای رفع مشکلات مزبور هستند. برای حل این مشکلاتی که با پذیرش انبوه مواجه است، توجه بیشتری به آنچه "راه حل های لایه 2" نامیده می شود، جلب می شود. اینها اساساً پروتکل هایی هستند که بر روی یک بلاک چین ساخته شده اند تا عملکرد بلاک چین را بدون به خطر انداختن امنیت و تمرکززدایی افزایش دهند.

چرا بلاک چین باید مقیاس پذیر باشد؟ بلاک چین در نهایت باید مقیاس پذیر باشد اما تا زمانی که شاهد پذیرش انبوه نباشیم، این موضوع مهم نیست. حتی زمانی که تمام مشکلات فنی بلاک چین حل شود، هیچ معنایی نخواهد داشت مگر اینکه مردم بتوانند بدون احتمال از دست دادن صدها میلیون دلار از آن استفاده کنند. واقعیت این است که توسعه بر روی بلاک چین دشوار است و هنوز هم خواهد بود و حتی با اضافه شدن لایه 2 می تواند دشوارتر باشد. چرا؟ زیرا اکثر راه حل های لایه 2، اگرچه به سه مشکل فوق الذکر می پردازند اما به تصویر بزرگتر مشکل بلاک چین برای گسترش آینده دست نمی زنند: فقدان مهارت توسط توسعه دهندگان معمولی. بنابراین، این یک معضل چهارم را به لیست موانع توسعه فناوری بلاک چین اضافه می کند:

سهولت توسعه:

سهولت توسعه از موانع توسعه فناوری بلاک چین

یعنی حذف ساختارهای سطح پایین و جابجایی زیرساخت هایی که توسعه دهندگان متوسط زمان زیادی را صرف آن می کنند، به جای ایجاد ویژگی هایی برای کارکرد برنامه در بالای بلاک چین.

در این مرحله، برای استفاده واقعی از فناوری، به تیمی با چندین متخصص نیاز دارید که پیشینه ای در زمینه امنیت شبکه، رمزنگاری، بلاک چین، سیستم های توزیع شده و غیره داشته باشند.

وقتی توسعه دهندگان بدون تجربه بلاک چین بر روی این فناوری قرار بگیرند چه اتفاقی می افتد؟ در سال 2016، دائو (DAO) 60 میلیون دلار اتر را در یک حمله از دست داد زیرا یک هکر، حفره‌ای را در کد قرارداد هوشمند خود پیدا کرد. در ژانویه 2018، هکرها ارز دیجیتال NEM را به ارزش 530 میلیون دلار از صرافی ژاپنی Coincheck سرقت کردند. در ماه نوامبر، یکی از کاربران کیف پول Ethereum Parity باگ هایی را کشف کرد که کیف پول های چند امضایی را به آدرس کیف پول معمولی تبدیل می کرد. کاربر در وحشت برای بازگرداندن پول، به طور ناخواسته کیف پول ها را غیرقابل استفاده کرد و 150 میلیون دلار را از بین برد.

همانطور که در بالا ذکر شد، حتی اگر سه مشکل اول حل شود، سهولت توسعه کلید واقعی توسعه فناوری بلاک چین و استفاده انبوه است و نیاز به تمرکز بیشتری از سوی جامعه بلاک چین روی سهولت توسعه وجود دارد. (نه راه حل های موقت بلکه راه حل های بلندمدت)

تصور کنید یک راننده مجبور است قبل از اینکه بتواند وارد جاده شود، ماشین خود را بسازد. در حال حاضر وقتی نوبت به توسعه اپلیکیشن می رسد، بلاک چین در اینجاست. آنچه به ناچار باعث صرفه جویی در بسیاری از منابع، از جمله زمان، پول و پرسنل می شود، پروتکل های آماده و قابل همکاری برای برنامه های بلاک چین است که بخش های سخت توسعه را از بین می برد. ارائه این ساختارهای سطح پایین تر، گسترش به بلاک چین را برای هر شرکت جدیدی که به دنبال ترکیب فناوری آسان تر است، با ارائه توانایی برای داشتن یک پایه محکم برای برنامه های خود از همان ابتدا، می کند. این چیزی است که واقعاً بلاک چین را قابل پذیرش و نوآوری آن را بی پایان می کند.

از سوی دیگر موارد دیگری به عنوان موانع توسعه فناوری بلاک چین نیز وجود دارد که شاید به اندازه موارد بالا اهمیت نداشته باشد اما نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. این موانع توسعه فناوری بلاک چین عبارتند از:

هکرها و معاملات در سایه:

پیچیدگی درک و پذیرش از موانع توسعه فناوری بلاک چین

تنها چیزی که صنعت بلاک چین فاقد آن است مجموعه ای از نظارت های کنترلی است که آن را به محیطی ناپایدار و هدفی آسان برای دستکاری بازار تبدیل می کند. به عنوان مثال، کلاهبرداری با یک کوین که در آن بسیاری از سرمایه گذاران با تصور اینکه این ارز دیجیتال انقلابی بعدی است، پول خود را از دست دادند، یک کلاهبرداری با طرح پانزی آشکار شد. مهم نیست که چقدر در درک ارز دیجیتال خود خوب هستید، همیشه این احتمال وجود دارد که کیف پول آنلاینی که استفاده می کنید هک شود یا توسط دولت به دلیل برخی اقدامات پنهان مسدود شود.

پیچیدگی درک و پذیرش:

یکی دیگر از موانع توسعه فناوری بلاک چین پیچیده بودن این فناوری برای درک و پذیرش عمومی است. این فناوری هنوز آنطور که باید و شاید شناخته و درک نشده است. عدم درک فناوری بلاک چین و مزایای آن باعث می شود که رغبت چندانی به سرمایه گذاری در این فناوری ایجاد نشود. در واقع فناوری بلاک چین و پیچیدگی های آن، درک مزایای آن را برای افراد عادی دشوار می کند. قبل از تعمق در این برنامه انقلابی، باید آن را مطالعه کنید و اصول رمزگذاری و دفتر کل توزیع شده را درک کنید. نکته دیگری که پذیرش و توسعه بلاک چین را سخت می کند این است که موسسات مالی برای ارائه دروازه های پرداخت ایمن و سایر خدمات با قیمت های مقرون به صرفه در مقایسه با هزینه های انجام شده با بلاک چین کافی هستند.

حریم خصوصی:

بلاک چین یک دفتر کل باز است که برای همه قابل مشاهده است. این یک جنبه ضروری در بسیاری از موارد است اما اگر در یک محیط حساس استفاده شود به یک مسئولیت تبدیل می شود. فناوری بلاک چین هنوز باید راه درازی را طی کند تا در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار گیرد. دفتر کل باید به گونه ای بازسازی شود که امکان دسترسی محدود را فراهم کند و فقط برای افرادی که مجاز به مشاهده آن هستند قابل دسترسی باشد.

امنیت و قوانین

امنیت و قوانین

همانطور که می دانید بلاک چین غیرمتمرکز است و گره هایی در تمام دنیا وجود دارند که پیوند دادن اطلاعات اشخاص با افراد به خصوص در حوزه تروریسم، فرار از مالیات، پولشویی و فعالیت های مجرمانه را دشوار می کند. ماهیت غیرمتمرکز بودن آن باعث می شود در سطح بین المللی قوانین نظارتی برای اینگونه موارد وجود نداشته باشد. 

هزینه ها:

از موانع توسعه فناوری بلاک چین هزینه های آن است. بلاک چین معمولاً برای حذف هزینه های مربوط به اشخاص ثالث و واسطه های درگیر در فرآیند انتقال ارزش پیاده سازی می شود. اگرچه، فناوری بلاک چین کاملاً سودمند است اما هنوز در مراحل اولیه نوآوری است و ادغام در سیستم های قدیمی را دشوار می کند. این امر به طور کلی آن را به یک امر گران قیمت تبدیل می کند و از پذیرش آن توسط دولت و همچنین شرکت های خصوصی جلوگیری می کند.

خطر بهره برداری از بلاک چین های خصوصی:

استفاده شرکت های خصوصی از بلاک چین های خصوصی نیز می تواند یکی از موانع توسعه بلاک چین باشد چراکه این سازمان ها و شرکت ها می توانند داده ها را به سود خود از عموم پنهان کنند. زمانی که سازمانی مدنی یا نهادی اجتماعی از اینگونه شرکت ها داده ای بخواهد خطر دستکاری در اطلاعات وجود دارد.

بلاک چین هنوز یک رویای دور است

کارشناسان بازار در مورد فناوری بلاک چین، مزایای آن و چگونگی شکل‌دهی مجدد زیرساخت فناوری‌های نوظهور مانند InsurTech و سایرین، متعجب می‌شوند اما، حقیقت این است که غلبه بر چالش‌های ذکر شده در بالا هنوز سخت است و زمان زیادی طول می‌کشد تا بلاک چین به بخشی جدایی ناپذیر از همه صنایع تبدیل شود.

بلاک چین یک فناوری نوآورانه است اما نیاز به پیشرفت های تکنولوژیکی زیادی دارد. با این حال، فناوری دارای ویژگی ذاتی تکاملی است و همیشه می تواند راهی برای عبور از هر چالشی پیدا کند. بنابراین، نمی‌توانیم بگوییم که بلاک چین به این زودی‌ها به جایی می‌رسد، بلکه متحول کردن کامل فناوری توسط آن زمان می‌برد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com