1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. آموزش ارز دیجیتال
 4. فروش استقراضی چیست؟

فروش استقراضی چیست؟

فروش استقراضی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
فروش استقراضی چیست؟
آموزش ارز دیجیتال

از آنجایی که در سال های اخیر بازارهای مالی رشد چشمگیری داشته و معامله گران در تلاش هستند که با استفاده از تکنیک های مختلف رشد این بازار را افزایش دهند. از جمله تکنیک هایی که می توان با استفاده از آن موجب پویایی بازار شد، فروش استقراضی است. در حالت کلی سرمایه گذاران در طی فروش استقراضی می توانند از کاهش قیمت، سود دریافت کنند. 

فروش استقراضی در بورس از ساز و کارهای رایج در بازار مالی دنیا بوده که از طریق آن سرمایه گذار اقدام به قرض گرفتن سهام و یا فروش آن در بازار می کند. البته هدف معامله گر از این کار این است که در آینده بتواند ارز را با قیمت پایین تری بخرد و بتواند آن را برگرداند. در اصل فروش استقراضی به فروش ارزهایی گفته می شود که فروشنده در واقع مالک آن نبوده و بر اساس تحلیل و پیش بینی هایی که از آینده ارز دیجیتال دارد، آن را با هدف فروش قرض گرفته و متعهد می شود که در آینده آن را فروخته و سپس به مالک برگرداند. 

هدف از فروش استقراضی کسب سود در صورت کاهش قیمت، پوشش ریسک کاهش قیمت و افزایش نقد شوندگی در بازار با استفاده از روند بازگردانی بازار است. از جمله شرایطی که فروش استقراضی باید داشته باشد این است که باید دو طرف معامله مشخص بوده و هر یک از طرفین باید به تعهدات خود پایبند باشند. 

روند فروش استقراضی بدین گونه است که معامله گر تعدادی ارز دیجیتال از صرافی قرض گرفته و سپس آنها را می فروشد. سپس به اندازه تعدادی که قرض گرفته بود، بایستی آن مقداری که قرض گرفته است را پس بدهد. 

معامله گر برای انجام چنین کاری باید مبلغی را به عنوان ودیعه به صرافی داده تا در صورت هر گونه مشکلی، اگر نتواند مبلغی که قرض گرفته را پس بدهد، صرافی بتواند از مبلغ ودیعه برداشت کند.

فروش استقراضی در ارز دیجیتال چیست؟

دلایل استفاده از فروش استقراضی چیست؟

 • دریافت سود در صورت افت قیمت: معامله گر بازار مالی پیش بینی می کند که قیمت ارزی در آینده کاهش می یابد و در تلاش است که با استفاده از کاهش روند قیمتی، سود دریافت کند. معامله گر براساس این پیش بینی وارد بازار شده و دارایی مدنظر را از دارنده آن قرض گرفته و در بازار می فروشد. چنانچه قیمت دارایی بر اساس پیش بینی های انجام شده، کاهش یافت، معامله گر آن دارایی را که با قیمت پایین تر خریده، به مالک برمی گرداند و سودی که دریافت می کند از اختلاف قیمت خرید و فروش است. 
 • بازارگردانی: زمانی که تقاضا برای دارایی دیجیتال بیش از عرضه آن باشد، این افزایش تقاضا منجر به ایجاد صف خرید می شود. بنابراین با فروش استقراضی و عرضه دارایی دیجیتال به بازار، مشکل افزایش تقاضا حل می شود. بنابراین فروش استقراضی موجب افزایش نقدشوندگی در بازار می شود.
 • پوشش ریسک کاهش قیمت: معامله گری که یک دارایی دیجیتال دارد برای پوشش ریسک کاهش قیمت دارایی دیجیتال در آینده، از روند فروش استقراضی استفاده می کند. در این حالت با کاهش قیمت دارایی در آینده معامله گر می تواند ضرر ناشی از کاهش قیمت دارایی را پوشش دهد. 

کدام یک از دارایی های دیجیتال برای فروش استقراضی مناسب هستند؟

دارایی های دیجیتال مناسب برای فروش استقراضی

 • آن دسته از دارایی های دیجیتالی که توسط شرکت های کوچکی عرضه می شوند که سرمایه آنها توسط سرمایه گذاران افزایش یافته است. به خصوص آن دسته از شرکت هایی که ارزش شان به سختی مشخص می شود. 
 • دارایی هایی که در حال ورود به رقابت های جدیدی هستند و وضعیت مالی ضعیفی دارند. 
 • دارایی هایی که تنها بر روی یک محصول متمرکز هستند.

مزایای استفاده از فروش استقراضی در بازار ارز دیجیتال

 • با استفاده از فروش استقراضی حجم معاملات در بازار ارز دیجیتال افزایش می یابد، بنابراین رشد و کارایی بازار نیز افزایش خواهد یافت.
 • افرادی که حجم قابل توجهی از دارایی دیجیتال را دارند و در طولانی مدت از دارایی خود سود دریافت می کنند. با استفاده از این روش می توانند میزان سود دریافتی خود را افزایش دهند. 
 • فروش استقراضی بازار را به یک بازار دو طرفه تبدیل می کند که باعث افزایش کیفیت بازار می شود. 

چه زمانی برای فروش استقراضی مناسب است؟

بهترین زمان برای فروش استقراضی زمانی است که دارایی دیجیتال در آستانه کاهش قیمت قرار دارد. البته تمامی تصمیم های شما باید براساس تحلیل بازار باشد. قانونی که در بازار وجود دارد این است که معامله گران زمانی وضعیت فروش استقراضی به وجود می آورند که بازار به سطح اشباع خرید رسیده باشد. منظور از اشباع خرید این است که قیمت در طولانی مدت افزایش یافته است و روند صعودی بیش از حد طولانی شده است. البته زمانی که قیمت نمی تواند از یک سطح مقاومتی عبور کند و از آن فاصله بگیرد، بهترین زمان برای انجام فروش استقراضی است. 

کدام یک از پلتفرم ها برای فروش استقراضی مناسب هستند؟

پلتفرم های مناسب برای فروش استقراضی

فروش استقراضی می تواند در همه صرافی ها یا پلتفرم های معاملات ارزهای دیجیتال انجام شود.

 معامله گران معمولاً پلتفرم های معروفی مانند CoinBase یا Binance را انتخاب می کنند. CoinBase بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در آمریکا است، در حالی که بایننس یکی از معتبرترین پلتفرم های معاملات ارز دیجیتال در جهان است. Bainance طیف گسترده ای از خدمات معاملاتی مانند معاملات نقدی، معاملات آتی و معاملات فرابورس را ارائه می دهد.

همچنین شایان ذکر است که Coinbase و Binance و سایر صرافی های محبوب، می تواند برای مبتدیان سخت باشد. اگر در معاملات بازار ارز دیجیتال مبتدی هستید و به دنبال تجربه ای راحت تر و ساده تر هستید، می توانید پلت فرم Changelly Pro را امتحان کنید. 

البته باید ذکر کرد که پلتفرم Changelly Pro از ویژگی های بارزی برخوردار است، اما معامله در این پلتفرم به دلیل داشبورد زیبا و رابط کاربری آسان و ساده است. با این حال، این پلتفرم فقط برای مبتدیان نیست و معامله گران حرفه ای نیز می توانند در Changelly Pro معامله کنند. سیستم این پلت فرم دارای ابزارهای مختلفی مانند کیف پول چند ارزی، لایه های امنیتی و انواع مختلف سفارشات و عملکردهای دیگر است.

جمع بندی:

فروش استقراضی می تواند برای معامله گران بسیار پرسود باشد و این سود آوری زمانی بیشتر خواهد شد که قیمت لحظه ای ارز دیجیتال پرنوسان باشد البته زمانی که شرایط بازار به گونه ای باشد که معامله گران می توانند معاملات مارجین انجام دهند، می توانند برای وضعیت های معاملاتی خود از وضعیت فروش استقراضی استفاده کنند. 

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر