1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. آموزش ارز دیجیتال
 4. فروش استقراضی چیست؟

فروش استقراضی چیست؟

فروش استقراضی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
فروش استقراضی چیست؟
آموزش ارز دیجیتال

از آنجایی که در سال های اخیر بازارهای مالی رشد چشمگیری داشته، معامله گران در تلاش هستند که با استفاده از تکنیک های مختلف رشد این بازار را افزایش دهند. از جمله تکنیک هایی که می توان با استفاده از آن موجب پویایی بازار شد، فروش استقراضی است. در حالت کلی سرمایه گذاران در طی فروش استقراضی می توانند از کاهش قیمت، سود دریافت کنند. این مطلب را با موضوع فروش استقراضی، مفهوم آن در بازار ارزهای دیجیتال و دلایل استفاده از آن تا انتها دنبال کنید.

درک مفهوم فروش استقراضی (Short selling)

درک مفهوم فروش استقراضی (Short selling)

قبل از اینکه در مورد فروش استقراضی در ارزهای دیجیتال صحبت کنیم، بیایید ببینیم که در واقع فروش استقراضی چیست. در ترید و معامله سنتی، این مفهوم به یک اصل ساده «در قیمت پایین بخر، بالا بفروش» خلاصه می شود. باز هم، به روشی بسیار ساده، معاملات به صورت فروش استقراضی برعکس آن است: «بالا بخر، در قیمت پایین بفروش». این کار را زمانی انجام می دهید که انتظار دارید قیمت ها کاهش یابد. به این ترتیب می‌توانید از دارایی که در حال کاهش است، سود کسب کنید.

به عبارت ساده، این یک استراتژی سرمایه گذاری است که در آن سرمایه گذار زمانی که انتظار دارد قیمت دارایی کاهش یابد، پول به دست می آورد.

اما چرا به آن "short selling" می گویند؟ خوب، این به این دلیل است که سرمایه گذاران واقعا دارایی را ندارند که بخواهند برای کسب سود بفروشند. این تکنیک در دنیای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد اما فقط مختص رمزارزها نیست. مکانیسم اصلی این استراتژی شامل استقراض یک دارایی و فروش آن به قیمت فعلی است. بعداً، این دارایی‌ها را از جایی که قرض گرفته‌اید، دوباره خریداری می‌کنید. هنگامی که شما نیاز به خرید مجدد این دارایی ها دارید، قیمت ها مطابق انتظار کاهش می یابد و بنابراین، از نظر تئوری، شما پول کمتری را برای خرید دارایی ها نسبت به آنچه هنگام فروش آنها دریافت کرده اید، خرج کرده اید و اینگونه است که سرمایه‌گذاران در نهایت از دارایی‌هایی که هنوز خریداری نکرده‌اند سود می‌برند.

فروش استقراضی در بورس از ساز و کارهای رایج در بازار مالی دنیا بوده که از طریق آن سرمایه گذار اقدام به قرض گرفتن سهام و یا فروش آن در بازار می کند. البته هدف معامله گر از این کار این است که در آینده بتواند ارز را با قیمت پایین تری بخرد و بتواند آن را برگرداند. در اصل فروش استقراضی به فروش ارزهایی گفته می شود که فروشنده در واقع مالک آن نبوده و بر اساس تحلیل و پیش بینی هایی که از آینده ارز دیجیتال دارد، آن را با هدف فروش قرض گرفته و متعهد می شود که در آینده آن را فروخته و سپس به مالک برگرداند. 

هدف از فروش استقراضی کسب سود در صورت کاهش قیمت، پوشش ریسک کاهش قیمت و افزایش نقدشوندگی در بازار با استفاده از روند بازگردانی است. از جمله شرایطی که فروش استقراضی باید داشته باشد این است که باید دو طرف معامله مشخص بوده و هر یک از طرفین باید به تعهدات خود پایبند باشند. 

روند فروش استقراضی بدین گونه است که معامله گر تعدادی ارز دیجیتال از صرافی قرض گرفته و سپس آنها را می فروشد. سپس به اندازه تعدادی که قرض گرفته بود، بایستی آن مقداری که قرض گرفته است را پس بدهد. 

معامله گر برای انجام چنین کاری باید مبلغی را به عنوان ودیعه به صرافی داده تا در صورت هر گونه مشکلی، اگر نتواند مبلغی که قرض گرفته را پس بدهد، صرافی بتواند از مبلغ ودیعه برداشت کند.

فروش استقراضی چیست؟

دلایل استفاده از فروش استقراضی چیست؟

 • دریافت سود در صورت افت قیمت: معامله گر بازار مالی پیش بینی می کند که قیمت ارزی در آینده کاهش می یابد و در تلاش است که با استفاده از کاهش روند قیمتی، سود دریافت کند. معامله گر براساس این پیش بینی وارد بازار شده و دارایی مدنظر را از دارنده آن قرض گرفته و در بازار می فروشد. چنانچه قیمت دارایی بر اساس پیش بینی های انجام شده، کاهش یافت، معامله گر آن دارایی را که با قیمت پایین تر خریده، به مالک برمی گرداند و سودی که دریافت می کند از اختلاف قیمت خرید و فروش است. 
 • بازارگردانی: زمانی که تقاضا برای دارایی دیجیتال بیش از عرضه آن باشد، این افزایش تقاضا منجر به ایجاد صف خرید می شود. بنابراین با فروش استقراضی و عرضه دارایی دیجیتال به بازار، مشکل افزایش تقاضا حل می شود. بنابراین فروش استقراضی موجب افزایش نقدشوندگی در بازار می شود.
 • پوشش ریسک کاهش قیمت: معامله گری که یک دارایی دیجیتال دارد برای پوشش ریسک کاهش قیمت دارایی دیجیتال در آینده، از روند فروش استقراضی استفاده می کند. در این حالت با کاهش قیمت دارایی در آینده معامله گر می تواند ضرر ناشی از کاهش قیمت دارایی را پوشش دهد. 

کدام یک از دارایی های دیجیتال برای فروش استقراضی مناسب هستند؟

دارایی های دیجیتال مناسب برای فروش استقراضی

 • آن دسته از دارایی های دیجیتالی که توسط شرکت های کوچکی عرضه می شوند که سرمایه آنها توسط سرمایه گذاران افزایش یافته است. به خصوص آن دسته از شرکت هایی که ارزش آنها به سختی مشخص می شود. 
 • دارایی هایی که در حال ورود به رقابت های جدیدی هستند و وضعیت مالی ضعیفی دارند. 
 • دارایی هایی که تنها بر روی یک محصول متمرکز هستند.

مزایای استفاده از فروش استقراضی در بازار ارز دیجیتال

 • با استفاده از فروش استقراضی حجم معاملات در بازار ارز دیجیتال افزایش می یابد، بنابراین رشد و کارایی بازار نیز افزایش خواهد یافت.
 • افرادی که حجم قابل توجهی از دارایی دیجیتال را دارند و در طولانی مدت از دارایی خود سود دریافت می کنند. با استفاده از این روش می توانند میزان سود دریافتی خود را افزایش دهند. 
 • فروش استقراضی بازار را به یک بازار دو طرفه تبدیل می کند که باعث افزایش کیفیت بازار می شود. 

روش هایی برای فروش استقراضی ارزهای دیجیتال

روش هایی برای فروش استقراضی ارزهای دیجیتال

اکنون که کمی بیشتر در مورد فروش استقراضی کریپتو می دانید، ممکن است بخواهید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید. اول از همه، شما باید یک پلتفرم معاملاتی پیدا کنید که به شما امکان می دهد یک سفارش فروش کوتاه را ثبت کنید، یا پلتفرمی را پیدا کنید که ربات ها کار را برای شما انجام دهند. راه‌های مختلفی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن فروش استقراضی انجام دهید.

ازجمله:

معامله مارجین (Margin Trading)

مردم اغلب ارز دیجیتال را در یک حساب مارجین به فروش می رسانند. این احتمالاً ساده ترین راه برای فروش استقراضی رمزنگاری است. معامله مارجین به این معنی است که رمزارز را از یک کارگزار قرض می گیرید تا بتوانید معامله کنید. در این نوع معاملات، باید پول قرض بگیرید یا از اهرم استفاده کنید. این تکنیک معاملاتی برای معامله گران باتجربه تر در نظر گرفته شده است، بنابراین داشتن یک پلتفرم معاملاتی خودکار برای شما می تواند ایده خوبی باشد.

CFD

CFD مخفف Contract for Difference است. این روش بدان معناست که، به جای قرض گرفتن کریپتو، فروش آن و سپس خرید مجدد آن ها با قیمت پایین تر، موافقت می کنید که فقط قیمت تفاوت را دریافت کنید. بنابراین، با یک CFD، در صورت کاهش قیمت، بدون دردسر فروش و بازخرید سکه، تفاوت آن را دریافت خواهید کرد. شما می توانید با استفاده از خدمات شرکت هایی مانند eToro یا Plus500، با یک CFD فروش استقراضی انجام دهید. باید توجه داشته باشید که این نوع معاملات برای معامله گران با تجربه در نظر گرفته شده است چراکه با خطرات بالایی همراه است.

باینری آپشن (Binary Options)

Crypto Binary Options راه دیگری برای فروش استقراضی کریپتو است. در این نوع معاملات، شما پیش‌بینی می‌کنید که قیمت ارز دیجیتال تا زمان مشخصی افزایش یا کاهش یابد. آیا پیش بینی شما محقق شد؟ بنابراین شما سود باینری آپشن خود را به دست می آورید. اگر نه، پس سرمایه شما از دست رفته است. با باینری آپشن، تنها دو احتمال وجود دارد. برنده میشوید یا میبازید.

چه زمانی برای فروش استقراضی مناسب است؟

بهترین زمان برای فروش استقراضی زمانی است که دارایی دیجیتال در آستانه کاهش قیمت قرار دارد. البته تمامی تصمیم های شما باید براساس تحلیل بازار باشد. قانونی که در بازار وجود دارد این است که معامله گران زمانی وضعیت فروش استقراضی به وجود می آورند که بازار به سطح اشباع خرید رسیده باشد. منظور از اشباع خرید این است که قیمت در طولانی مدت افزایش یافته است و روند صعودی بیش از حد طولانی شده است. البته زمانی که قیمت نمی تواند از یک سطح مقاومتی عبور کند و از آن فاصله بگیرد، بهترین زمان برای انجام فروش استقراضی است. 

کدام یک از پلتفرم ها برای فروش استقراضی مناسب هستند؟

پلتفرم های مناسب برای فروش استقراضی

فروش استقراضی می تواند در همه صرافی ها یا پلتفرم های معاملات ارزهای دیجیتال انجام شود.

 معامله گران معمولاً پلتفرم های معروفی مانند CoinBase یا Binance را انتخاب می کنند. CoinBase بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در آمریکا است، در حالی که بایننس یکی از معتبرترین پلتفرم های معاملات ارز دیجیتال در جهان است. Bainance طیف گسترده ای از خدمات معاملاتی مانند معاملات نقدی، معاملات آتی و معاملات فرابورس را ارائه می دهد.

همچنین شایان ذکر است که Coinbase و Binance و سایر صرافی های محبوب، می تواند برای مبتدیان سخت باشد. اگر در معاملات بازار ارز دیجیتال مبتدی هستید و به دنبال تجربه ای راحت تر و ساده تر هستید، می توانید پلتفرم Changelly Pro را امتحان کنید. 

البته باید ذکر کرد که پلتفرم Changelly Pro از ویژگی های بارزی برخوردار است اما معامله در این پلتفرم به دلیل داشبورد زیبا و رابط کاربری آسان و ساده است. با این حال، این پلتفرم فقط برای مبتدیان نیست و معامله گران حرفه ای نیز می توانند در Changelly Pro معامله کنند. سیستم این پلتفرم دارای ابزارهای مختلفی مانند کیف پول چند ارزی، لایه های امنیتی و انواع مختلف سفارشات و عملکردهای دیگر است.

جمع بندی:

فروش استقراضی می تواند برای معامله گران بسیار پرسود باشد و این سودآوری زمانی بیشتر خواهد شد که قیمت لحظه ای ارز دیجیتال پرنوسان باشد البته زمانی که شرایط بازار به گونه ای باشد که معامله گران می توانند معاملات مارجین انجام دهند، می توانند برای وضعیت های معاملاتی خود از وضعیت فروش استقراضی استفاده کنند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com