1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. مفهوم انتقام از بازار و راه های جلوگیری از آن

مفهوم انتقام از بازار و راه های جلوگیری از آن

مفهوم انتقام از بازار و راه های جلوگیری از آن
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم انتقام از بازار و راه های جلوگیری از آن
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

مفهوم انتقام از بازار، از جمله مفهوم هایی است که مدتی در بازار ارز دیجیتال وجود داشته و برای جلوگیری از آن باید مهارت های لازم را کسب کرد اما واقعیت این است که نمی توان به راحتی از معاملات انتقامی جلوگیری کرد چرا که در بیشتر موارد شما حتی از انجام این کار اطلاعی نداشته و ضررهای حاصل از معاملات جمع خواهد شد. پس داشتن استراتژی می تواند در کنترل این شرایط موثر باشد. این مطلب را با موضوع مفهوم انتقام از بازار، معایب آن و اینکه چگونه از آن پرهیز کنیم تا انتها دنبال کنید.

منظور از اصطلاح انتقام از بازار چیست؟

منظور از اصطلاح انتقام از بازار چیست؟

معامله انتقام از بازار زمانی اتفاق می افتد که شما یک یا چند معامله را انجام می دهید تا بتوانید یک ضرر نسبتاً قابل توجهی را از معاملات قبلی جبران کنید. وقتی در یک معامله ضرر می کنیم، هدف این است که بخواهیم آن را پس بگیریم اما گاهی اوقات، این اشتیاق آنقدر زیاد می شود که اقدام به انجام معامله غیر منطقی می کنیم، به همین خاطر معاملات فزاینده ای انجام داده و از استراتژی های معامله گری خود چشم پوشی می کنیم. به این کار در اصطلاح «انتقام از بازار» گفته می شود. همانطور که می دانید، معاملات غیر منطقی تقریباً پایان خوبی نداشته و بعید است هر کاری که از سر ناامیدی یا عصبانیت انجام می شود به خوبی تمام شود. 

بنابراین معامله انتقامی زمانی انجام می شود که شما را وادار به انجام معامله کرده و تلاش می کنید تا ضررهای معاملات قبلی خود را جبران کنید اما مشکل اینجاست که هرگز بازار نیست که ضرر می کند، بلکه این سرمایه معامله شماست که دچار ضرر خواهد شد.

اما از آنجا که شما از سر احساس عمل کرده و با استراتژی مشخصی اقدام به معامله نکرده اید، هرچه قدر تلاش بیشتری برای گرفتن سود کنید، بازار بیشتر از شما خواهد گرفت.

دلیل انتقام گرفتن از بازار چیست؟

علت انتقام از بازار چیست

انتقام از بازار و معاملات انتقامی به عنوان یکی از دلایل اصلی شکست معامله گران شناخته شده است. برت استین بارگر، معامله گر و مربی معروف تجارت، معامله انتقامی را به عنوان "روشی خطرناک و غیرمنطقی برای استفاده از سرمایه تجاری خود" توصیف کرد. ممکن است بسیاری از معامله گران به انجام معامله برای انتقام گرفتن از بازار اعتراف نکنند، اما واقعیت این است که اکثر آنها در مرحله ای از معامله خود در دام انتقام گرفتن قرار می گیرند. 

پس علت انجام این کار چیست، در صورتی که به خوبی می دانیم که می تواند به طور قابل توجهی به نتیجه نهایی ما از بازار آسیب برساند؟

پاسخ کاملا ساده است، زیرا ما انسان هستیم! هنگام تصمیم گیری، غرایز و احساسات ما را هدایت می کند. ترس، عصبانیت، شرم، حرص و آز، جزو احساسات کاملاً طبیعی پس از دست دادن پول در بازار هستند. برخی از این احساسات ممکن است منطقی نبوده، اما همه این احساسات باعث می شوند که معامله را انجام دهیم.

اکثر مردم فکر می کنند ریسک و پاداش چیزهایی هستند که می توانند همیشه با اطمینان کامل درک کنند. اما واقعیت این است که هیچ چیز آنقدرها هم ساده و احساسی نیست. همیشه عدم اطمینان در بازار وجود داشته و بدین خاطر بوده که قیمت امنیتی کاهش یافته است. بنابراین معامله انتقامی یک واکنش طبیعی و احساسی از معامله گر در زمانی است که ضرر قابل توجهی را متحمل می شود. قبل از اینکه وقت بگذارند تا به حرکت بعدی خود فکر کنند یا به استراتژی خود نگاه کنند، پس از ضرر بزرگ وارد معامله دیگری می شوند. تفکر پشت آن این است که با انجام یک معامله دیگر (که انتظار می رود معامله ای برنده باشد) ضررها را می توان به سرعت جبران کرد.

اما همانطور که می دانید، پیش بینی بازارها آسان نیست و معامله برنده مورد انتظار به احتمال زیاد به یک معامله بازنده تبدیل می شود و شاید بزرگتر از چیزی که معامله گر سعی در جبران آن دارد.

درواقع انتقام از بازار زمانی است که شما سعی می کنید یک معامله را به زور انجام دهید تا ضرر قبلی را جبران کنید. اغلب اوقات، معامله‌گرانی که معامله انتقامی انجام می‌دهند، تا زمانی که یک ضرر بزرگ آنها را به عقب برگرداند، عملکرد خوبی داشته‌اند.

به گفته Steenbarger، "معامله انتقامی ناشی از خشم است، زیرا شما عصبانی هستید که سرمایه ای را از دست داده اید و عجله دارید که همه چیز را به سرعت بازگردانید".

شناخت بهتر با شرایط بازار، روانشناسی بازار ارز دیجیتال 

معایب انجام معاملات انتقام از بازار چیست؟

متأسفانه اکثر معامله گران مبتدی به راحتی وارد معاملات انتقام جویانه و انتقام از بازار می شوند زیرا از خطرات آن بی اطلاع هستند. بارزترین این نوع معاملات، این است که می توانید تمام سرمایه خود را وارد معاملاتی کند که ممکن است تمام آن از بین برود. 

یکی دیگر از خطرات احتمالی معاملات انتقامی این است که شما اعتماد خود را به عنوان یک معامله گر از دست خواهید داد. حفظ مجموعه ای از ضررهای سنگین می تواند سطح اعتماد به نفس شما را به شدت کاهش دهد، این نوع تجربه می تواند روزها با شما بماند.

در اصل معامله انتقام از بازار مشابه یک قطار هوایی هیجان انگیز بوده که در ابتدا شروع به پر شدن از امید می کند اما بالاخره بازار علیه شما می چرخد و ناامیدی شروع می شود. بدترین قسمت این است که در آینده، فقط موجودی حساب شما نیست که باید به آن فکر کنید، اعتماد به نفس شما هم از بین رفته است. 

پس معامله کردن بر اثر احساسات هر گز ایده خوبی نبوده و باید برای انجام معامله از استراتژی های اثبات شده استفاده کنید. 

برای ایمن ماندن در بازار خرسی چه باید کرد؟ پیشنهاد می کنیم مطلب مهم ترین نکات ایمن ماندن در بازار خرسی را بخوانید.

چگونه می توان احساس انتقام از بازار را نادیده گرفت؟

احساس انتقام از بازار

حقیقت این است که نادیده گرفتن انگیزه برای انتقام از بازار می تواند سخت باشد، اما غیر ممکن نیست. در اینجا برخی از روش های اثبات شده برای جلوگیری از معاملات احساسی و جلوگیری از خسارت های ناشی از آن آورده شده است که در ادامه به به بررسی آن می پردازیم.

راه رفتن

راه رفتن شاید چالش برانگیزترین راه برای جلوگیری از معاملات انتقام جویانه باشد، اما در عین حال، منطقی ترین راه حل نیز هست. به راحتی از انجام معامله منصرف خواهید شد. اگر حد ضرر خود را از قبل تعیین کرده اید و باعث تحریک می شود، ضرر را در پیش بگیرید و توجه خود را به مسائل مهم دیگر آن روز معطوف کنید.

هنگام معامله در یک بازار بسیار ناپایدار مانند فارکس، این کار بسیار چالش برانگیز است. تا آنجا که ممکن است به این ایده عادت کنید که ضررها در بازار اجتناب ناپذیر است. این را در استراتژی معاملاتی خود لحاظ کنید تا بتوانید هنگام وقوع آن، خونسردی خود را به خوبی حفظ کنید.

استراتژی های خود را به خاطر بسپارید

یکی از استراتژی های معاملاتی که باید انجام دهید این است که یک نقشه راه ایجاد کنید تا به شما در حرکت در بازار کمک کند اما بهتر است به آن پایبند باشید. مشکلی نیست که بعد از حفظ ضرر در بازار احساس عصبانیت کرده اید اما نباید هرگز کار عجولانه ای انجام دهید. در عوض زمان آن رسیده است که با مرور استراتژی های خود تمرکز داشته و ببینید که زمینه هایی وجود دارد که می توانید از طریق آن استراتژی خود را بهبود ببخشید. تلاش کنید نقاط ورود و خروج خود را کنترل کرده و نمودارها را مجددا مورد بررسی قرار دهید، اما هر گز به فکر انجام معاملاتی نباشید که انتقام از بازار بگیرید. 

از اشتباهات خود درس بگیرید

برای درک ماهیت ضررهای خود، وقت بگذارید و از این طریق می توانید از تکرار اشتباه دوباره جلوگیری کنید. از این طریق می توانید در معاملات آینده خود الگوهای مشابه را تشخیص دهید. این استراتژی بسیار ساده است، اما اغلب معامله گران به آن پایبند نیستند. 

عوامل محرک معامله خود را شناسایی کنید

هر معامله گر به احتمال زیاد دارای مجموعه ای از محرک ها است که فرد را وادار به اقدام غیر منطقی می کند. برخی از این محرک ها حتی می توانند کاملاً بی ارتباط با معاملات باشند. وقتی این محرک ها را می شناسید، می دانید چگونه آنها را پیش بینی کرده و در بازار برخورد کنید.

شاید شما فقط یک روز سخت را سپری کرده و این تنها ضرر معاملاتی شما در آن روز باشد. اگر در حال حاضر در معرض احساسات منفی هستید، بهتر است بعد از معامله خود استراحت کرده و هیچ گونه معامله ای انجام ندهید و زمانی شروع به انجام معامله کنید که توانایی کنترل این احساسات منفی را داشته باشید. 

ترس از دست دادن یا فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

چگونه می توان استراتژی خود را در معاملات حفظ کرد؟

حفظ استراتژی ها در معاملات بازار

انجام معامله بدون داشتن استراتژی، عملکرد ضعیفی در پی خواهد داشت. بنابراین در این قسمت نکاتی را ارائه خواهیم کرد که به شما در حفظ استراتژی در معاملات کمک خواهد کرد.

  • تلاش کنید به روال معاملاتی خود پایبند باشید. این روند می تواند تبدیل به یک عادت شده که روند معاملات در بازار را تعیین می کند.
  • از روش های معاملاتی اثبات شده منحرف نشوید. خوب است در برخی از مواقع، شانس خود را برای دریافت نتیجه امتحان کنید، اما این کار را برای معاملات کوچک خود که احتمال ضرر آن پایین است امتحان کنید. 
  • سعی کنید همیشه از اخبار درست بازار اطلاع داشته باشید. در این حوزه، تعداد زیادی گروه های خبری وجود دارند که می توانند به راحتی تمرکز شما را تحت تاثیر خود قرار دهند و شما را به سمت معامله های غیر منطقی تشویق کنند. 
  • این نکته را در نظر داشته باشید ضررها اجتناب ناپذیر هستند، حتی بهترین معامله گران نیز ممکن است دچار ضررهای سنگینی از بازار شوند اما تنها تفاوتی که دارند این است که این دسته از افراد تلاش نمی کنند که از بازار انتقام بگیرند. 

نتیجه گیری:

کنترل حس انتقام از بازار بخش بزرگی از موفقیت در بازارهای ارزهای دیجیتال محسوب می شود. چنانچه هر معامله گری که بتواند بیش از چند روز در بازار بماند و ضررهای حاصل از بازار را تحمل کند، در اصل سیستمی دارد که به آنها کمک می کند تا کنترل این شرایط برای وی آسان باشد. پس مهم ترین روشی که می تواند در کنترل این حس به شما کمک کند، داشتن یک استراتژی هدفمند است. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com