1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

فومو یا ترس از دست دادن اصطلاحی است که در بازار ارز دیجیتال بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و مخفف عبارت fear of missing out است. البته ناگفته نماند که این اصطلاح تنها در این بازار کاربرد نداشته و در دیگر موقعیت های زندگی نیز قابل استفاده است. اما اینکه سندروم فومو در بازار ارز دیجیتال به چه معناست را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

 اینترنت و تکنولوژی با هدف بهبود روابط انسانی و دسترسی همه جهانیان به اطلاعات ایجاد شد و توانست جایگاه خوبی در بین مردم باز کند اما برخلاف تاثیرات مثبتی که بر روی زندگی مردم دارد، باعث ایجاد مشکلاتی همچون فومو در زندگی افراد شده است.

حالت فومو به خاطر از دست دادن یک فرصت خیالی ایجاد می شود که در نتیجه این فکر، فرد اقدام به انجام یک کار هیجان زده می کند. در واقع این احساس باعث می شود که فرد همیشه نگران عقب افتادن از دیگران به خاطر از دست دادن فرصت های خیالی ذهن خود باشد. حال این حالت و ترس از دادن فرصت های زندگی در بازارهای مالی به معنای از دست دادن فرصت برای کسب سود است.

فومو در بازار ارز دیجیتال یکی از دلایل اصلی برای ایجاد حباب قیمت و یا حباب بازارهای مالی است. افراد مبتدی در سرمایه گذاری تحت چنین شرایطی اقدام به خریدهای غیرضروری می کنند. به این خاطر با افزایش تقاضا، قیمت نیز افزایش می یابد. البته حباب قیمت ناشی از فوموی بازار، با کاهش التهابات ناشی از فومو در بازار ارز دیجیتال از بین خواهد رفت.

مقاله روانشناسی بازار ارز دیجیتال وب سایت را مطالعه کنید.

آشنایی با مفهوم فومو در بازار ارز دیجیتال

از آنجایی که شرایط ثابتی در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد، نسبت به دیگر بازارهای مالی بیشتر تحت تاثیر فومو در بازار ارز دیجیتال قرار می گیرد. دلیل سودهای بسیار بزرگ در برخی از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم نیز بدین دلیل است. در سال های اخیر افراد بی شماری در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند و از این طریق به سودهای کلانی رسیده اند. این کسب درآمد در بازارهای ارز دیجیتال توسط افراد مختلف باعث شده است که اغلب افراد این فکر را بکنند که بازار ارزها دارای پتانسیل رشد است و در اثر چنین فکری حجم بزرگی از دارایی خود را در این بازار سرمایه گذاری می کنند.

دلیل ایجاد فومو در بازار ارز دیجیتال چیست؟

دلایل ایجاد فومو در بازار ارز دیجیتال

فومو یا ترس از دست دادن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما در این قسمت به بررسی مهم ترین دلایلی که ایجاد فومو در بازار ارز دیجیتال می کند را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • شرایط ناپایدار بازار: از آنجایی که بازار ارز دیجیتال شرایط پرنوسانی دارد و حرکت های صعودی و نزولی بسیاری را تجربه می کند، معامله گر را تشویق به معامله می کند تا فرصت های سرمایه گذاری مالی را از دست ندهد.
  • اخبار و شایعات بازار: از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد حالت فومو در بازار ارز دیجیتال می شود، خبرها و شایعاتی است که در مقابل از دست دادن فرصت های خوب بازار به وجود می آید.
  • دریافت سود زیاد: معامله گرانی وجود دارند که از طریق معاملات خود به سودهای کلانی می رسند اما ممکن است فکر کنند که این سودها به صورت دائمی خواهد بود. به همین خاطر با این فکر وارد معاملات جدید در بازار ارز دیجیتال می شوند تا فرصت کسب سودهای کلان را از دست ندهند اما واقعیت این است که همیشه معاملات سودآور نخواهند بود.

چگونه می توان با فومو مقابله کرد؟

 ترس از دست دادن و یا فومو می تواند برای معامله گران پیش بیاید. اما می توان از ایجاد فومو در بازار ارز دیجیتال جلوگیری کرد که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم:

  •  تعیین استراتژی های سرمایه گذاری

استراتژی های سرمایه گذاری به مجموعه ای از مقررات گفته می شود که براساس باورهای سرمایه گذار شکل می گیرد. سرمایه گذار با تعیین استراتژی های سرمایه گذاری مسیر معاملاتی خود را مشخص می کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که حتی با تعیین استراتژی های سرمایه گذاری، احتمال از دست دادن فرصت های سرمایه گذاری وجود دارد به گونه ای که سرمایه گذاران معروف نیز نمی توانند از تمامی فرصت های سرمایه گذاری در بازار استفاده کنند.

در تعیین استراتژی های معاملاتی باید موارد مختلفی همچون میزان سرمایه، ریسک پذیری و مهارت را نیز در نظر بگیرید. تعیین این موارد موجب میشد تا در شرایط بسیار حساس تمامی معاملات خود را با آگاهی کامل انجام دهید و از هیجانات بازار به دور باشید.

  • دریافت اخبار از منابع معتبر

سعی کنید اخبار و رویدادهای مربوط به ارزهای دیجیتال را از منابع معتبر دریافت کنید. به همین خاطر است که فعالان و سرمایه گذاران ارز دیجیتال به صورت مداوم پیگیر اخبار و تحلیل های بازار هستند. اما باید این نکته را در نظر باشید ممکن است در میان این اخبار، خبرهای جعلی نیز وجود داشته باشد که منجر به ضررهای جبران ناپذیری به معامله گر شود. بنابراین برای تشخیص خبرهای جعلی از خبرهای واقعی، بایستی دلایل عقلانی خبر را مورد بررسی قرار داد. اکثر اخبار جعلی با هدف شوک وارد کردن به شرایط بازار مطرح می شود تا واکنش های غریزی معامله گر از جمله ترس یا عصبانیت را تحت تاثیر قرار دهند. پس بهترین راه حل این است که منبع خبر را به خوبی شناسایی کرده تا از صحت و درستی خبر اطمینان یابید.

  • عدم توجه به شبکه های اجتماعی

این روزها شبکه های اجتماعی به بخش مهمی از زندگی روزمره افراد تبدیل شده است و به گونه ای زندگی افراد نشان داده می شود که همیشه در حال برنده شدن هستند. این مدل اخبار و روزمرگی ها در مورد ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد و افراد بی شماری در شبکه ارزهای دیجیتالی وجود دارند که با استفاده از خرید و فروش ارزهای دیجیتال به ثروت های بزرگی دست پیدا کرده اند. اما ترکیب معامله با شبکه های اجتماعی در کنار یکدیگر ترکیبی بسیار خطرناک برای معامله گران است چرا که شبکه های اجتماعی یک بستر بسیار مناسب برای اتفاقات جدید است که هرگز برای تصمیم گیری های بزرگ نباید مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین برای خرید ارزهای دیجیتال به اندازه کافی درباره آن تحقیق کنید.

  • عدم پشیمانی بابت فرصت های از دست رفته

بازارهای مالی به خصوص بازارهای ارز دیجیتال بستری از فرصت های سرمایه گذاری است، اما این امر کاملا طبیعی است که برخی از فرصت های سرمایه گذاری از دست برود. اما در نظر داشته باشید که از دست دادن برخی از فرصت ها کاملا طبیعی است و نباید دچار ترس و اضطراب شوید. ترس و اضطراب ممکن است خسارت های جبران ناپذیری برای معامله گر به همراه داشته باشد.

فومو چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین دارد؟

تاثیر فومو بر روی قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین مابین سال های 2009 تا 2010، کمتر از یک دلار بود اما بعد از سال 2011 قیمت بیت کوین به صورت ناگهانی رشد کرده و به بالای 32 دلار رسید. در این میان بود که رسانه های مختلف اجتماعی اعلام کردند که اگر ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2010 می خریدید، الان موجودی ثروت شما چند برابر شده بود.

به همین دلیل ترس از دست دادن یا فومو در بازار ارز دیجیتال موجب می شود که مردم شروع به خرید بیت کوین کنند. بنابراین در سال 2017 افراد به دلیل احساس فومو یا ترس از دست دادن به سمت بازارهای ارز دیجیتال هجوم بردند. این هجوم باعث افزایش 1800 درصدی قیمت بیت کوین شد و فومو باعث شد که مردم ارز بیت کوین را در بیشترین قیمت خود بخرند.

نتیجه گیری:

فومو در بازار ارز دیجیتال و یا ترس از دست دادن موجب می شود که فرد در ذهن خود موقعیتی را تصور کند که پایه و اساس واقعی نداشته باشد. بنابراین در صورتی که سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال بر اساس احساس فومو انجام شده باشد، ضررهای بزرگی به همراه دارد پس بهتر است قبل از وارد شدن به معاملات مالی و ارزهای دیجیتال مهارت و دانش کافی در این زمینه کسب کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر