شبکه اسکرول (Scroll)
لوگو علیرضا محرابی
شبکه اسکرول (Scroll)
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

از زمان افزایش شدید تعداد کاربران و تراکنش ‌های بلاک چین اتریوم، مشکلات مقیاس‌ پذیری و کارمزدهای بالا به یک چالش بزرگ تبدیل شده‌اند. در این مدت پروژه های زیادی با ارائه راهکارهای مختلف سعی در غلبه بر این محدودیت ها دارند. شبکه اسکرول، یک شبکه لایه دو، یکی از جدیدترین راه حل های ارائه شده در اتریوم است. در این مقاله به بررسی کامل شبکه اسکرول می پردازیم و در مورد اهداف و نحوه عملکرد آن صحبت می کنیم.

شبکه اسکرول چیست؟

شبکه اسکرول چیست؟

اسکرول یک شبکه لایه دو بر روی پلتفرم بلاک چین اتریوم است. این پروژه به عنوان راه حلی برای مشکلات مقیاس پذیری در نظر گرفته شده و از طریق ماشین مجازی اتریوم ( EVM) به این بلاک چین متصل می شود. شبکه اسکرول از اثبات دانش صفر استفاده می کند. به لطف استفاده از این روش اجماع، توسعه این شبکه مقرون به صرفه و سریعتر شده است. علاوه بر این، اثبات دانش صفر مشکلات و نگرانی های ناشی از خطرات امنیتی و قابلیت اطمینان تأیید تراکنش ها را از بین برد.

پروژه اسکرول در تلاش است تا به کاربران خود یک شبکه جهانی با تجربه کاربری و امنیت مشابه اتریوم ارائه دهد. توسعه دهندگان این پروژه همچنین اهدافی مانند کاهش هزینه دستمزد، افزایش کارایی عملیاتی و افزایش سرعت تایید تراکنش ها را در برنامه های خود گنجانده اند. با توجه به این ویژگی ها، شبکه اسکرول را می توان نمونه ای بهینه از شبکه محبوب اتریوم در نظر گرفت. با این حال، دستیابی به چنین هدفی مستلزم توسعه فنی قوی در زمینه بلاک چین و وب 3 است.

تیم توسعه دهنده شبکه اسکرول

شبکه اسکرول برای اولین بار در سال 2021 پیشنهاد شد. با این حال، عرضه اولین نمونه آزمایشی و نسخه بتا تا آگوست 2022 طول کشید. بخش فنی اصلی این پروژه توسط شخصی به نام Zhang Ye انجام می شود. ژانگ از دانشگاه پکن فارغ التحصیل شد و از سال 2018 بر روی اثبات دانش صفر کار می کند. وظیفه اجرای دقیق این مکانیزم در پروژه اسکرول را بر عهده دارد. علاوه بر این، سندی پنگ نیز یکی از عوامل اصلی شبکه اسکرول است. پینگ فارغ التحصیل دانشگاه کمبریج است و سابقه همکاری با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده را دارد. پینگ مسئولیت مدیریت تجاری، امور مالی و عملیاتی Scroll را بر عهده دارد. در نهایت شن هایچن مسئولیت توسعه فنی این پروژه را بر عهده دارد. Haichen تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه Tsinghua به پایان رساند و قبلاً در بخش سیستم های یادگیری ماشین آمازون کار می کرد.

برای کسب اطلاعاتی در مورد دنیای رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

تغییر اهداف شبکه اسکرول

تغییر اهداف شبکه اسکرول

همانطور که قبلا ذکر شد، هدف اصلی پروژه اسکرول حل مشکلات مقیاس پذیری اتریوم است. اتریوم خود یک گزینه بسیار مقرون به صرفه و جامع برای پروژه های کوچک است اما زمانی که تعداد کاربران فعال افزایش می یابد، هزینه کارمزد و زمان مورد نیاز برای تأیید تراکنش ها به طرز فاجعه باری افزایش می یابد. پس از مشاهده ازدحام در شبکه اتریوم در سال 2020، بنیانگذاران Scroll اولین پایه های راه حل لایه دو را برای آن ایجاد کردند. اسکرول با هدف افزایش کارایی اتریوم و حل مشکلات مقیاس پذیری و هزینه تراکنش ایجاد شد و تا به امروز تمام تلاش خود را برای رسیدن به این هدف به کار بسته است.

شبکه اسکرول علاوه بر مقیاس پذیری اولیه، به راحتی کاربران و البته امنیت تراکنش ها در این شبکه نیز توجه ویژه ای دارد. در حال حاضر، اکثر راه حل های پیشنهادی برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم اغلب با مشکلاتی مانند پیچیده تر کردن کارها برای کاربران یا به خطر انداختن امنیت اطلاعات آنها برای افزایش سرعت و کارایی مواجه هستند. با این حال، با دانستن این موارد، پروژه اسکرول تمام تلاش خود را کرد تا مشکلات را به بهترین شکل حل کند. در واقع، ادغام اسکرول فن آوری هایی مانند رمزگذاری، اثبات دانش صفر و وب 3 با هدف استفاده حداکثری از تمام مزایای فناوری های جدید برای دستیابی به اهدافشان است.

توسعه دهندگان اسکرول نیز قصد دارند یک توکن ویژه برای این شبکه ارائه دهند. این توکن برای پرداخت هزینه ها استفاده می شود و در بخش های مالی کل شبکه استفاده می شود. در حال حاضر عرضه این توکن آغاز نشده و احتمال عرضه قسمت اول به صورت ایردراپ به کاربران وجود دارد.

نحوه کار و بخش های مختلف شبکه اسکرول

مکانیسم اصلی شبکه اسکرول بر اساس اثبات دانش صفر طراحی شده است. این مکانیسم یک مفهوم ریاضی و رمزنگاری برای تأیید صحت یک عبارت بدون اطلاع از محتوای آن است. به عنوان مثال، یک شبکه بلاک چین با استفاده از این مکانیسم نیازی به دانستن جزئیاتی مانند شماره انتقال یا اطلاعات فرستنده و گیرنده برای تأیید تراکنش ندارد. این مساله باعث صرفه جویی در زمان، کاهش نیاز به ذخیره سازی داده ها و محافظت از حریم خصوصی کاربران می شود. علاوه بر مکانیزم اثبات دانش صفر، پروژه اسکرول از عناصر زیر برای دستیابی به اهداف مورد نظر استفاده می کند:

گره های شبکه

نحوه کار و بخش های مختلف شبکه اسکرول

گره های پروژه اسکرول در واقع سیستم های کامپیوتری هستند که معماری کل شبکه را مدیریت می کنند. هر بخش جدید از اطلاعات در شبکه اسکرول به صورت مدولار جدا شده و یک بلوک جدید را تشکیل می دهد. این بلوک جدید سپس به زنجیره بلاک چین اضافه می شود. علاوه بر این، گره های شبکه اسکرول شامل یک هماهنگ کننده برای انتقال بلوک ها به استخر غلتکی هستند. این بخش، وظیفه انتقال اطلاعات از اسکرول در شبکه اتریوم را بر عهده دارد.

شبکه Roller

رولرها مسئول ایجاد شواهد برای تأیید تراکنش ها در این شبکه هستند. این سیستم ها از برخی قطعات سخت افزاری مانند مدارهای GPU و ASIC برای مدیریت تولید اثبات بر اساس مکانیزم دانش صفر استفاده می کنند. اثبات به دست آمده سپس تراکنش ها را در واحد ذخیره شده جمعی بلوک ها تأیید و آنها را در شبکه ثبت می کند. در این سطح؛ داده های تراکنش در این شبکه به یک تجمع دانش صفر تبدیل می شود.

قراردادهای هوشمند رول آپ و پل

جدیدترین مکانیسم شبکه اسکرول برای مدیریت مجموعه‌های ToM شامل استفاده از پل بین شبکه‌ای و قرارداد هوشمند است. قراردادهای هوشمند به جمع آوری مجموعه های دانش صفر و افزودن آنها به زنجیره اصلی کمک می کند. این قراردادها صحت تراکنش ها را بدون در نظر گرفتن مبدأ و مقصد تأیید می کنند و از اتصال صحیح آنها به شبکه اصلی اطمینان می دهند. وظیفه اصلی قراردادهای هوشمند در این اکوسیستم، انتقال داده ها از اتریوم به اسکرول و بالعکس است.

ویژگی های اصلی اسکرول

توسعه دهندگان شبکه اتریوم با استفاده از راه حل لایه دو اسلاید به ویژگی های مختلفی دسترسی خواهند داشت. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

شبکه آزمایشی سپولیا

شبکه تست اسکرول که Sepolia نام دارد، امکان آزمایش برنامه های بلاک چین جدید را در یک محیط کوچک و آزمایشی فراهم می کند. این شبکه از دو لایه مشابه اتریوم و اسکرول تشکیل شده است. در این محیط، توسعه دهندگان این فرصت را خواهند داشت تا مجموعه داده ها را آزمایش کنند و برنامه های غیرمتمرکز هیجان انگیز و جدید خود (Dapp) را آزمایش کنند.

فاست اسکرول

ویژگی های اصلی اسکرول

Scroll Faucet قسمت دیگری است که در اختیار توسعه دهندگان این شبکه قرار گرفته است. افرادی که می خواهند برنامه های خود را بدون استفاده از داده و پول واقعی آزمایش کنند، می توانند محصولات خود را به سپولیا ارائه دهند. در همین حال، ویژگی سریع بی نهایت پول غیر واقعی و کاملا رایگان را برای اجرای تست های مختلف در شبکه در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. به لطف این ویژگی، توسعه دهندگان این فرصت را خواهند داشت تا سناریوهای مختلف مانند رفتار برنامه توسعه یافته در طول تراکنش های مالی را آزمایش کنند.

بریج

برنامه Bridge این پلتفرم انتقال یکپارچه اطلاعات را بین سه پروژه Scroll، Sepulia و Ethereum فراهم می کند. توسعه دهندگان این شبکه می توانند از برنامه bridge برای مدیریت سپرده ها و برداشت ها از لایه های مختلف استفاده کنند. Bridge قبل از هر اقدامی لیست کاملی از کارمزدها را ارائه کرده است و این قابلیت را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا کیف پول خود را به هر یک از این سه شبکه برای پرداخت سریع هزینه ها متصل کنند. همچنین انتظار می رود که ویژگی بریج امکان ادغام این شبکه با پلتفرم های دیگر مانند کیف پول متامسک را نیز فراهم کند.

اسکرول اسکن

Scrollscan یک کاوشگر بلاک چین است. کاربران این پلتفرم می توانند تراکنش ها، توکن ها، آدرس ها و قیمت ارزهای دیجیتال را با استفاده از این مرورگر مشاهده کنند. امکان فیلتر کردن داده ها در این برنامه بر اساس پارامترهای مختلف، خیال کاربران شبکه اسکرول را راحت می کند. به لطف Scrollscan، مردم می توانند تراکنش های خود را مشاهده کنند؛ این ویژگی به طور کلی شفافیت بیشتری را برای کل اکوسیستم به ارمغان می آورد.

مقایسه Scroll با دیگر راه حل های لایه دو

مقایسه Scroll با دیگر راه حل های لایه دو

تفاوت اصلی شبکه اسکرول با دیگر راه حل های دو لایه بلاک چین، استفاده از مکانیزم دانش صفر در این پلتفرم است. اثبات دانش صفر زیرمجموعه مکانیزم اثبات کاراکتر است و امنیت بسیار بالایی را فراهم می کند. این مکانیسم از روش های رمزنگاری برای اثبات تقلب و تأیید تراکنش ها استفاده می کند. علاوه بر این، به لطف فشرده سازی و گروه بندی اطلاعات، سرعت پردازش و تأیید تراکنش ها در مکانیزم دانش صفر بسیار سریعتر است. بنابراین Scroll مقیاس پذیری و امنیت بسیار بیشتری نسبت به رقبای خود دارد.

علاوه بر این، تمرکز اسکرول بر بهبود ماشین مجازی اتریوم و سازگاری یکی دیگر از نکات برجسته آن در مقایسه با سایر پروژه های مشابه است. این پلتفرم ویژه افرادی است که در حال بررسی توسعه برنامه های کاربردی مختلف در شبکه محبوب اتریوم هستند. یک رابط کاربری ساده و طیف گسترده ای از ویژگی ها، پروژه اسکرول را به یک انتخاب محبوب در میان توسعه دهندگان شبکه اتریوم تبدیل کرده است. راه حل های لایه دو دیگر اغلب با ناسازگاری برنامه ها و عدم هماهنگی با شبکه اتریوم دست و پنجه نرم می کنند.

آینده شبکه اسکرول

شبکه اسکرول را می توان به معنای واقعی کلمه یک راه حل همه کاره برای مشکلات مقیاس پذیری شبکه اتریوم در نظر گرفت. پروژه اسکرول توانایی افزایش ظرفیت عملیاتی شبکه اتریوم و رفع محدودیت های این شبکه را با استفاده از فناوری های جدید دارد. بنابراین، برخی از تحلیلگران بر این باورند که به محض استقبال کاربران از این پروژه، ارزش شبکه اتریوم بیشتر نمایان خواهد شد. با این حال، برای دانستن اثرات این راه حل لایه دوم بر روی بزرگترین بلاک چین پیاده سازی شده در بازار، باید بیشتر منتظر بمانیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com