دی پگ شدن چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
دی پگ شدن چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

استیبل کوین یکی از کاربردی ترین انواع ارزهای دیجیتال است که نه تنها امکان معامله و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را تسهیل می کند، بلکه سیستم مالی متمرکز و غیرمتمرکز را به هم متصل می کند. استیبل کوین‌ها ارزش خود را از دارایی‌های دیگر مانند دلار، یورو و طلا به دست می‌آورند و برای حفظ ارزش خود باید دارای پشتوانه معادل باشند. اگر به دلایلی ارزش استیبل کوین از ارزش دارایی پشتوانه خود فاصله می گیرد، موضوع دی پگ مطرح می شود. در این مقاله به بررسی کامل مفهوم دی پگ در ارزهای دیجیتال می پردازیم و دلایل آن را بررسی خواهیم کرد.

دی پگ (Dpeg) چیست؟

دی پگ(Dpeg) چیست؟

دی پگ شدن در بازار ارز دیجیتال به معنای انحراف قیمت یک استیبل کوین از ارزش دارایی اصلی آن است. Peg به معنای وابستگی قیمت یک استیبل کوین به دارایی دیگر است و زمانی که انحراف در این وابستگی مشاهده می شود، از اصطلاح depegging استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر قیمت یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا زیر یک دلار معامله شود، گفته می‌شود که استیبل کوین کاهش یافته و وابستگی قیمتی خود به دلار آمریکا را از دست داده است.

اصطلاح depegging تنها مختص بازار ارزهای دیجیتال نیست و در بازارهای مالی سنتی، زمانی که دارایی توسط دارایی دیگری پشتیبانی می‌شود اما قیمت دارایی کمتر از پشتیبانی آن است، از depegging نیز استفاده می‌شود. با این حال، depegging یک اتفاق بسیار بد برای یک استیبل کوین بوده و یک بحران در پشتیبانی از ارزهای دیجیتال را به همراه دارد. حذف استیبل کوین می تواند تأثیر منفی زیادی بر کل بازار داشته باشد و باعث رکود شدید شود.

در چند روز گذشته (اواخر اسفند 1401)، عدم اتصال استیبل کوین‌های USDC و DAI به دلیل ورشکستگی چندین بانک بزرگ آمریکایی تأثیر فوری بر بازار ارزهای دیجیتال گذاشت و باعث شد که قیمت بیت‌کوین به زیر 20,000 دلار کاهش یابد. با مداخله خزانه داری ایالات متحده و فدرال رزرو و اطمینان خاطر آنها، قیمت این استیبل کوین ها به یک دلار بازگشت اما نمونه های قبلی از حذف استیبل کوین ها وجود دارد، مانند: UST که به قیمت یک دلاری خود بازنگشت و عموماً ناپدید شدند.

چرا یک استیبل کوین دی پگ می شود؟

چرا یک استیبل کوین دی پگ می شود؟

تا اینجا متوجه شدیم که پیوند زدایی ارزهای دیجیتالی به چه معناست اما یک سوال مهم که هنوز پاسخی برای آن داده نشده است این است که چرا استیبل کوین ها بدون پیوند هستند. برای پاسخ به این سوال، می‌توانیم از نمونه‌های واقعی قبلی از استیبل کوین استفاده کنیم و شرایطی را که منجر به depegging شدن آنها شده است، بررسی کنیم.

استفاده از روش های غیرکاربردی

یکی از عمیق ترین dpeg های استیبل کوین در بازار ارز دیجیتال، استیبل کوین UST در پروژه ترا بود. این استیبل کوین به صورت الگوریتمی بر اساس سوزاندن و ضرب توکن های لونا و UST طراحی و کار می کرد. اگر قیمت UST به زیر 1 دلار کاهش یابد، کاربران می توانند توکن های UST 1 دلاری خود را برای ایجاد توکن های لونا بسوزانند و عرضه UST را به 1 دلار کاهش دهند. اگر قیمت UST به بالای یک دلار می‌رفت، کاربران می‌توانستند توکن‌های جدید UST را با سوزاندن توکن‌های لونا خود ضرب کنند و عرضه UST را به یک دلار افزایش دهند.

اگرچه این ایده در نگاه اول بسیار کاربردی به نظر می رسد اما در شرایط افت بازار و ریزش قیمت توکن لونا مناسب نیست. در چنین شرایطی، زمانی که استیبل کوین UST قطع می‌شود، کاربران ریسک خرید UST و تبدیل آن به لونا را نمی‌پذیرند زیرا مشخص نیست که آیا این تبدیل با کاهش قیمت لونا به نفع آن‌ها خواهد بود یا خیر. در عمل در مورد پروژه ترا نیز همین اتفاق افتاد و با افت شدید قیمت لونا، قابلیت تبدیل UST به لونا از بین رفت و الگوریتم توسعه یافته نتوانست مانع از جدا شدن این سکه فولادی شود.

عدم حمایت مالی کافی

عدم حمایت مالی کافی در دی پگ شدن

استیبل کوین های متمرکز برای تولید استیبل کوین های خود باید دارایی های وثیقه خود را نزد بانک ها و موسسات مالی معتبر ذخیره کنند تا بتوانند استیبل کوین را به پول واقعی یا سایر وثیقه های فیزیکی مانند طلا تبدیل کنند. استیبل کوین تتر یکی از مهم ترین و قدیمی ترین استیبل کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال است که تقریباً همیشه متهم به عدم پشتیبانی کافی می شد و این مشکل گاهی اوقات منجر به جدا شدن آن می شد اما این جداسازی به سرعت جبران شد و قیمت تتر به یک دلار برگشته است.

موضوع دیگر این بخش، خطرات مربوط به انواع پشتوانه ها و نگهداری آنها می باشد. برخی از حمایت های استیبل کوین USDC در بانک silicon vallay به شکل دلار و اوراق قرضه دولتی نگهداری می شود. به دلیل افزایش بی رویه نرخ بهره در آمریکا، این بانک ورشکست شد و فعالیت این بانک متوقف شد. این در حالی اتفاق افتاد که بخشی از پشتیبانی استیبل کوین USDC در این بانک قفل شده بود. این مسئله منجر به فشار برای فروش این توکن و تبدیل آن به سایر استیبل کوین‌ها شد که در نتیجه آن استیبل کوین USDC از بین رفت.

استیبل کوین غیرمتمرکز DAI یکی دیگر از استیبل کوین ها بود که همزمان با USDC دی پگ شد. در سال‌های اولیه پروژه میکردائو، توکن‌های دای تنها توسط کوین‌های اصلی بازار مانند اتریوم و بیت‌کوین پشتیبانی می‌شدند و پشتیبانی آن‌ها نیز با کپی کردن وثیقه‌های کاربر حفظ می‌شد. در سال های گذشته، استفاده از USDC نیز به عنوان پشتیبانی برای ایجاد این استیبل کوین پذیرفته شده بود و به همین دلیل، depegging استیبل کوین USDC به طور غیرمستقیم باعث دی پگ شدن دای شد. هر دوی این استیبل کوین ها با تضمین مقامات آمریکایی در مورد دسترسی سیرکل (circle) به دارایی هایشان، به قیمت های یک دلاری خود بازگشتند.

خطرات مربوط به مقررات دولتی

خطرات مربوط به مقررات دولتی، در دی پگ شدن

بسیاری از استیبل‌کوین‌های معروف در بازار متمرکز شده‌اند و به دولت‌ها و مجالس قانون‌ گذاری اجازه می‌دهند بر فعالیت‌هایشان تأثیر بگذارند. این اثر گاهی اوقات خود را به شکل استیبل کوین دی پگینگ نشان می دهد. استیبل کوین BUSD با مشارکت صرافی ارز دیجیتال Binance و Pexos راه اندازی شد. در اوایل فوریه 2023، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد از پکسوس به دلیل نقض قوانین حمایت از سرمایه گذار شکایت کند زیرا SEC ادعا کرد BUSD یک اوراق بهادار ثبت نشده است.

این موضوع باعث شد تا BUSD قیمت بایننس کوین را کاهش دهد. با توجه به این حادثه، Pexos تصمیم گرفت صدور استیبل کوین BUSD را متوقف کند اما به کاربران اجازه داد BUSD خود را به دلار یا استیبل کوین USDP تبدیل کنند. نمونه دیگری از تأثیر این قانون بر قیمت استیبل کوین ها مربوط به عدم پیوند HUSD است که در نتیجه تغییر برخی قوانین، حساب های چندین بازارساز این استیبل کوین ها بسته شد و این امر منجر به عدم پیوند از این استیبل کوین شد. 

دی پگ شدن به دلیل خروج وجوه از بازار

یکی از عواملی که معمولاً در کوتاه مدت باعث از بین رفتن استیبل کوین ها می شود، خروج وجوه از بازار ارزهای دیجیتال است که فشار عرضه استیبل کوین ها را افزایش می دهد. زمانی که بازار ارز دیجیتال به سمت یک روند نزولی می رود و نرخ بهره نزدیک به صفر است، نگهداری ارزهای فیات یا استیبل کوین مربوطه برای سرمایه گذاران سودی ندارد و آنها سعی می کنند استیبل کوین های خود را به پول واقعی تبدیل کرده و در بازارهای سنتی سرمایه گذاری کنند. این اتفاق منجر به فشار عرضه و قطع موقت استیبل کوین ها می شود زیرا حمایت کافی برای ایجاد این دگرگونی وجود دارد و فقط یک مسئله زمان آن را محقق خواهد کرد.

کدام استیبل کوین کمتر احتمال دارد که دی پگ شود؟

کدام استیبل کوین کمتر احتمال دارد که دی پگ شود؟

تا به امروز، استیبل کوین‌های زیادی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که در میان آن‌ها، استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه ارزهای فیات، به‌ویژه دلار آمریکا، محبوب‌ترین بوده‌اند. این نوع استیبل کوین ها را می توان به طور کلی به سه دسته متمرکز، غیرمتمرکز و الگوریتمی دسته بندی کرد. استیبل کوین های متمرکز توسط شرکت های معتبر و با تایید رگولاتورها ایجاد می شوند. استیبل کوین های غیرمتمرکز با پشتیبانی وثیقه ارز دیجیتال و استیبل کوین های الگوریتمی بدون پشتیبانی و بر اساس الگوریتم های ریاضی ایجاد می شوند.

برای آشنایی با رمزارزها، می توانید آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید.

از آنجایی که پشتیبانی از استیبل کوین های متمرکز توسط اشخاص حقوقی بررسی می شود و فعالیت های آنها بر اساس قوانین انجام می شود، امکان جداسازی این دسته از ارزهای دیجیتال کم به نظر می رسد اما دو سوال مهم در این رابطه وجود دارد. اولین مسئله، ریسک‌های مرتبط با موسسات مالی مانند بانک‌ها است که ورشکستگی آن‌ها می‌تواند منجر به حذف استیبل کوین شود. مشابه استیبل کوین USD برای جلوگیری از این امر، مدیریت ریسک ذخیره مورد نیاز است. مشکل دوم دخالت موسسات متمرکز در این شرکت هاست که استفاده از این استیبل کوین ها را پر ریسک می کند.

استیبل کوین های غیرمتمرکز که دارای وثیقه بالایی در مقایسه با استیبل کوین های تاسیس شده هستند و توسط ارزهای معتبر بازار دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم پشتیبانی می شوند، احتمال بسیار کمی دارند که وثیقه مورد نظر با کاهش قیمت نقدینگی نقد شوند. دلیل اینکه استیبل کوین ها همیشه ارزش خود را حفظ می کنند. استفاده از سایر استیبل کوین های متمرکز برای پشتیبانی از استیبل کوین های غیرمتمرکز مشابه پروژه میکردائو با USDC خطرات استیبل کوین های متمرکز را به استیبل کوین های غیرمتمرکز اضافه می کند.

استیبل کوین هایی که دی پگ می شوند؟

در نهایت، استیبل کوین‌های الگوریتمی دارای ریسک بسیار بالایی برای کاهش عمق هستند زیرا پشتیبانی فیزیکی از آنها وجود ندارد و در طول رویدادهای ناگهانی در بازار، این استیبل کوین‌ها می‌توانند مانند UST، دیگر به ارزش یک دلار نرسند. به نظر می رسد ایده یک استیبل کوین الگوریتمی آنچنان که باید بالغ نیست و نیاز به بررسی جنبه های مختلف آن برای جلوگیری از جدا شدن آنها وجود دارد.

کلام آخر

استیبل کوین ها یکی از کاربردی ترین دسته ارزهای دیجیتال هستند و جدا کردن آنها به معنای تفاوت قیمت آنها با قیمت دارایی اصلی است. در سال‌های اخیر، بسیاری از استیبل کوین‌ها مانند USDT ،USDC ،DAI دچار دی پگ های موقتی شده و دوباره به ارزش اصلی خود برگشته اند. در مقابل برخی از استیبل کوین ها مانند UST، به صورت کلی ارزش خود را از دست داده و از بین رفته اند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com