1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. ترکیب پذیری در وب 3 چیست؟

ترکیب پذیری در وب 3 چیست؟

ترکیب پذیری در وب 3 چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ترکیب پذیری در وب 3 چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

Composability مفهومی است که بسیاری از توسعه دهندگان وب 2 با آن آشنا هستند. ترکیب پذیری به معنای ایجاد ترکیبات نرم افزاری قابل استفاده مجدد است که می تواند برای ایجاد برنامه های جدید استفاده شود. منشاء ترکیب‌پذیری به فناوری منبع باز برمی‌گردد و اعتقاد بر این است که عامل بسیار مهمی در رشد اولیه اینترنت است. در کنار وب 2، وب 3 یا نسل سوم وب نیز برای ایجاد ارزش و نوآوری به ترکیب پذیری نیاز دارد. در این مقاله به بررسی مفهوم، مزایا و کاربرد ترکیب پذیری در وب 3 می پردازیم.

منظور از ترکیب پذیری در وب 3 چیست؟

منظور از ترکیب پذیری در وب 3 چیست؟

در زمینه توسعه اپلیکیشن، ترکیب پذیری در وب 3 به «توانایی ترکیب اجزای موجود و استفاده از آنها در تولید محصولات جدید» اشاره دارد. در یک ساختار ترکیب پذیر، هر جزء کاربرد خاصی دارد. توسعه دهندگان می توانند با ترکیب این مؤلفه ها و افزودن قابلیت های جدید برنامه های کاربردی جدیدی ایجاد کنند. در این حالت، توسعه دهنده مجبور نیست کل ساختار برنامه را از ابتدا ایجاد کند. همانطور که قبلا ذکر شد، ترکیب‌پذیری یکی از ویژگی‌های کلیدی فناوری منبع باز است. توسعه دهندگان می توانند از نرم افزار متن باز ایجاد شده توسط دیگران در محصولات خود بدون ترس از مشکلات قانونی یا نقض حق چاپ استفاده کنند.

تحولات اولیه اینترنت نیز مبتنی بر این ایده دسترسی انبوه به فناوری بود اما شرکت‌های بزرگ و غول‌های فناوری جهان استفاده از ترکیب‌پذیری را برای محافظت از منافع خود به حداقل رسانده‌اند. شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک و آمازون از نرم افزارهای خود به روش های مختلف محافظت می کنند. آنها از پتنت ها و طرح ها استفاده می کنند، از داده های خود محافظت می کنند یا عمداً از فناوری های ناسازگار در محصولات خود استفاده می کنند. علاوه بر این، شرکت‌های وب ۲ کاربران را به پلتفرم‌ها گره می‌زنند و با دریافت هزینه‌های بالا به آن‌ها اجازه استفاده از پلتفرم‌های رقیب را نمی‌دهند. نتیجه یک سیستم ناهماهنگ است که اجزای آن نمی توانند ترکیب شوند و برای ایجاد ارزش بیشتر همکاری کنند.

اهمیت ترکیب پذیری در وب 3 در بلاک چین

رشد انفجاری فناوری غیرمتمرکز یا نسل سوم اینترنت توجه مردم را به مفهوم ترکیب پذیری در وب 3 جلب کرده است. مانند فناوری‌های منبع باز، برنامه‌های بلاک چین بسیار قابلیت همکاری دارند و می‌توانند تجربیات جدیدی را برای کاربران با استفاده از پایگاه‌های داده موجود ایجاد کنند. در قلمرو وب 3، ترکیب‌پذیری به توانایی برنامه‌های بلاک چین برای برقراری ارتباط و همکاری با یکدیگر اشاره دارد. صرافی های غیرمتمرکز(DEX)، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) و سازمان های غیرمتمرکز مستقل (DAO) نمونه هایی از برنامه های بلاک چین هستند.

قابلیت ترکیب پذیری در وب 3 در فناوری بلاک چین به این معنی است که توسعه دهندگان می توانند آزادانه از کدهای سایر برنامه ها در محصولات خود استفاده کنند. به همین دلیل، قراردادهای هوشمند که عملکرد برنامه ها را کنترل می کنند منبع باز و قابل استفاده عمومی هستند.

اهمیت ترکیب پذیری در وب 3 در بلاک چین

ترکیب پذیری در وب 3 در فناوری بلاک چین چرخه مورد نیاز برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز را کاهش می دهد. پیش از این، توسعه دهندگان مجبور بودند تک تک ویژگی های یک برنامه را از ابتدا بسازند. Composability به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از کد برنامه های موجود برای ایجاد برنامه های جدید استفاده کنند و زمان صرف شده برای نوشتن کد طولانی را به حداقل برسانند.

یکی از حوزه‌های فناوری بلاک چین که از نرم‌افزارهای قابل ترکیب استفاده می‌کند، امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. برای مثال، سوشی سواپ صرافی غیرمتمرکز خود را با کپی کردن پایگاه کد یونی سواپ و افزودن برخی ویژگی‌های جدید مانند توکن‌های حاکمیتی و استخراج نقدینگی ایجاد کرد.

کاربرد ترکیب پذیری در وب 3

هنگامی که عناصر مختلف یک سیستم را می توان با هم ترکیب کرد، ترکیب پذیری در وب 3 می تواند یک سیستم تعاملی یکپارچه ایجاد کند. اجزای فناوری بلاک چین مانند DApps، DEX و DAO ذاتاً قابل ترکیب هستند و می توانند تکثیر، کپی یا ادغام شوند. ترکیب‌پذیری بلاک چین معمولاً در سطح پروژه یا قرارداد هوشمند انجام می‌شود. در این صورت توسعه دهندگان می توانند با ترکیب اجزای قدرتمند برنامه های جدیدی طراحی کنند و عملکردهای بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند.

ترکیب پذیری ساختاری

• ترکیب پذیری ساختاری: به این معنی است که اجزای مختلف را می توان به گونه ای کنار هم قرار داد که ترکیب آنها منجر به ایجاد سیستم های کاملاً جدید شود. 

•ماژولار بودن: در یک ساختار ترکیب پذیر، هر جزء باید یک مسئله خاص را به خوبی حل کند. توسعه دهندگان می توانند اجزای مختلف ماژولار را در یک محصول به گونه ای ترکیب کنند که هر جزء وظیفه خاص خود را داشته باشد.

•خودمختاری یا خودگردانی: اجزای یک ساختار قابل ترکیب باید بتوانند مستقل از یکدیگر کار کنند و عملکرد آنها به اجزای دیگر بستگی نداشته باشد. با وجود این ویژگی، هر عنصر را می توان بدون تأثیر بر کل ساختار تغییر داد.

•قابلیت کشف: ترکیب پذیری در وب 3 به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از چارچوب های نرم افزاری و پایگاه های داده استفاده مجدد کنند. البته این چارچوب ها و پایه ها باید برای دیگران قابل کشف و استفاده باشد. در واقع کدها باید متن باز باشند تا بدون هیچ محدودیتی قابل استفاده یا اصلاح باشند.

کاربرد ترکیب پذیری در وب 3

یکی از بهترین نمونه‌های ترکیب‌پذیری ساختاری در فناوری بلاک چین، اتریوم است. قراردادهای هوشمند اتریوم مانند اجزایی هستند که هر کسی می‌تواند بارها و بارها از آنها استفاده کند؛ یعنی توسعه دهندگان می توانند از کد قرارداد پایه برای ساخت زیرساخت اصلی DApps استفاده مجدد کنند.

در اکوسیستم اتریوم، قراردادهای هوشمند مانند بلوک‌های ساختمانی هستند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آنها برای افزودن پیچیدگی به ساختارها و برنامه‌های خود استفاده کنند. مثال‌های سوشی سواپ و یونی سواپ که قبلا ذکر شد نشان می‌دهد که چگونه پروژه‌های مختلف می‌توانند از یک کد برای اهداف مختلف استفاده کنند.

ترکیب‌پذیری نحوی در دیگر برنامه‌های بلاک چین نیز استفاده می‌شود. برای مثال، ساختن یک سیستم مدیریت سفارشی برای دائو می‌تواند پرهزینه و زمان‌بر باشد. با این حال، این سازمان غیرمتمرکز می تواند به راحتی از ابزارهای حاکمیتی موجود مانند کلاینت آراگون برای ایجاد یک سیستم حاکمیتی استفاده کند.

ترکیب پذیری اتمیک

اتمی بودن در بلاک چین به معنای ایجاد یک تراکنش واحد از ترکیب چندین عملیات مختلف است. این تراکنش می تواند مبادله توکن یا ارتباط با سایر قراردادهای هوشمند باشد. بر اساس اصل شکست ناپذیری، هر عملیات تراکنش باید صحیح باشد تا تراکنش به درستی انجام شود. اگر تنها بخشی از تراکنش با شکست مواجه شود، تراکنش به هیچ وجه کامل نخواهد شد.

در نتیجه، ترکیب پذیری اتمی که تلفیقی از مفاهیم تقسیم ناپذیری و ترکیب پذیری است، به این معنی است که یک تراکنش می تواند به چندین قرارداد هوشمند مختلف مرتبط شود. خطا در یکی از قسمت های معامله باعث توقف تراکنش می شود. در واقع معامله یا به طور کلی انجام پذیر است یا خیر.

علاوه بر این، ترکیب‌پذیری اتمی تنها زمانی اتفاق می‌افتد که تمام بخش‌های تراکنش بر روی یک پلتفرم لایه اجرا قرار گیرند. انجام یک تراکنش پیچیده با استفاده از برنامه غیرمتمرکز زنجیره های بلوکی مختلف (به عنوان مثال اتریوم که لایه 1 است و Polygon که لایه 2 است) غیرممکن است.

بهترین نمونه های ترکیب پذیری اتمی را می توان در اکوسیستم دیفای مشاهده کرد. در زیر نمونه هایی از استفاده از ترکیب پذیری اتمی را بررسی می کنیم:

برای آشنایی با ارزهای دیجیتال، می توانید دوره آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید.

وام های آنی

وام های آنی

برای کسانی که آشنایی چندانی با ارزهای دیجیتال و دیفای ندارند، مفهوم وام فوری یا سریع ممکن است کمی غیر منطقی یا غیرمحتمل به نظر برسد اما به دلیل ترکیب پذیری اتمی، اعتبار فوری الگو و عملکرد ساده ای دارد. ایده وام فوری بسیار ساده است. شما یک وام دریافت می کنید و آن را تنها در یک معامله پرداخت می کنید. وام های سریع طبق قوانین تقسیم ناپذیری کار می کنند. یعنی اگر معامله شکست بخورد، وام دهندگان پول خود را پس می گیرند. در این حالت، برای استقراض نیازی به وثیقه نیست زیرا کاربران نمی توانند وام را بازپرداخت کنند.

ترکیب پذیری اتمی به این معنی است که یک وام فوری می تواند چندین عملیات مختلف را شامل شود و هر یک از این عملیات می تواند بر روی پلتفرم های مختلف اجرا شود. (البته این عملیات باید توکن های کافی برای بازپرداخت وام ایجاد کند)

بازارساز خودکار 

بازارسازان خودکار پلتفرم هایی هستند که معاملات ارزهای دیجیتال بدون اعتماد و اتمی را امکان پذیر می کنند. AMM ها را می توان به عنوان ربات های «مدیر پورتفولیو» در نظر گرفت که شرایط بازار را تحلیل می کنند و بر اساس آن شرایط سرمایه گذاری تصمیم می گیرند.

پروتکل Yearn یکی از محبوب ترین سازندگان بازار خودکار در فضای دیفای است. بازارساز خودکار Yearn می‌تواند به‌طور خودکار پلتفرم‌های مختلف دیفای را بررسی کند و ارزهای دیجیتال شما را به سودآورترین پلتفرم (مثلاً از نظر پاداش معاملات) منتقل کند.

عملکرد پروتکل Yearn بر اساس 2 اصل زیر است:

1. این پروتکل می تواند به اطلاعات قیمت توکن ها در پلتفرم های مختلف DeFi دسترسی داشته باشد. اگر یک پلتفرم از داده های قیمت گذاری خود محافظت کند، Yearn دیگر نمی تواند قیمت ها را مقایسه کند.

2. اجزای مختلف اکوسیستم دیفای به سرعت در یک معامله ترکیب می شوند. به عنوان مثال، ربات معاملاتی Yearn می تواند از اتریوم به عنوان وثیقه برای قرض گرفتن استیبل کوین های دای از میکردائو استفاده کند، از این استیبل کوین ها در پلتفرم Curve برای دریافت توکن های CRV، فروش CRV و خرید اتریوم و در نهایت اتریوم به عنوان امنیت قابل پرداخت به MakerDAO استفاده کند.

ترکیب پذیری در وب 3 و هویت غیرمتمرکز

یکی دیگر از کاربردهای ترکیب پذیری در وب 3 مدیریت هویت است. در حال حاضر، از آنجایی که هر پلتفرم باید سیستم خود را برای جمع‌آوری و مدیریت هویت کاربران طراحی و اجرا کند، چارچوب‌های هویت به خوبی با هم ترکیب نمی‌شوند.

یکی از بزرگترین پیشرفت های ترکیب پذیری در وب 3 این است که کاربران می توانند هویت خود را بین برنامه های غیرمتمرکز انتقال دهند. کاربران می توانند هویت خود را در کیف پول های غیرمتمرکز ذخیره کنند و به سیستم های احراز هویت DApp اجازه دهند فقط آن هویت را بخوانند. این بدان معناست که کاربر مجبور نیست رمزهای عبور طولانی را به خاطر بسپارد یا اطلاعات یکسانی را بارها و بارها در برنامه های مختلف وارد کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com