1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. شبکه منتل (Mantle Network) چیست؟

شبکه منتل (Mantle Network) چیست؟

شبکه منتل (Mantle Network) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
شبکه منتل (Mantle Network) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

شبکه منتل (Mantle Network)، یک استک فناوری برای مقیاس‌ بندی اتریوم است و ما تلاش می‌کنیم در حین انجام این کار با EVM سازگار باشیم. سازگاری با EVM به این معنی است که تمام قراردادها و ابزارهایی که روی اتریوم کار می کنند، در Mantle Network نیز با حداقل تغییرات کار می کنند. کاربران می توانند با برنامه های وب 3 هیجان انگیز آزمایش کنند و توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند را در یک محیط کارآمد و کم هزینه به کار گیرند. در هسته خود، شبکه Mantle با معماری مدولار ساخته شده است که یک پروتکل جمع آوری خوشبینانه را با یک راه حل نوآورانه در دسترس بودن داده ترکیب می کند. این به Mantle Network اجازه می‌دهد تا امنیت را از اتریوم به ارث برده و داده‌های ارزان‌تر و در دسترس‌تری را ارائه دهد.

شبکه منتل در مقابل Non-Rollup Chains

شبکه Mantle در مقابل Non-Rollup Chains

مجموعه‌های اتریوم، از جمله شبکه Mantle، از مجموعه اعتبارسنجی اتریوم و پروتکل اجماع استفاده می‌کنند که به طور گسترده‌ای در مقایسه با سایر مجموعه‌های اعتبارسنجی لایه 1 (L1) ایمن‌تر تلقی می‌شود. این به Mantle Network چندین مزیت می دهد، مانند:

  • پل زدن متعارف بدون تکیه بر پل های شخص ثالث
  • مقاومت در برابر سانسور
  • گزینه های بازیابی وجوه حتی در صورت بروز مشکلات مهم در لایه 2 

امنیت توسط اتریوم

شبکه منتل یک راه حل مقیاس پذیری L2 است که بر روی اتریوم ساخته شده است. گره های اعتبارسنجی تراکنش ها را از کاربران جمع آوری می کنند و آنها را در قالب یک "بلاک فشرده" به اتریوم متعهد می کنند. این فشرده سازی باعث صرفه جویی در هزینه های گس کاربران می شود و کل توان عملیاتی ممکن را برای تراکنش ها افزایش می دهد.

با ساخت بالای اتریوم، Mantle Network ویژگی های مطلوبی را به همراه دارد:

ایمن‌شده توسط اتریوم: انتقال‌های حالت L2 توسط اعتبارسنجی‌های اتریوم تأیید می‌شوند و از طریق همان فرآیند توافق و تسویه معاملات L1 انجام می‌شوند.

زیرساخت مشترک توسعه‌دهنده: چارچوب‌های توسعه قرارداد هوشمند مانند Truffle، Hardhat، Foundry، Remix و غیره، زبان‌هایی مانند Solidity، Vyper، Yul و غیره. کتابخانه‌هایی مانند Web3.js و ethers.js و غیره همگی می‌توانند در منتل استفاده شوند.

در عین حال، شبکه منتل یک تجربه کاربری برتر با مزایای متعدد دیگر در مقایسه با L1 ارائه می دهد، مانند:

هزینه های گس به میزان قابل توجهی پایین تر: کاربران از کاهش بیش از 80 درصدی در هزینه های گس برخوردار می شوند که از طریق فشرده سازی داده ها و در دسترس بودن داده های مدولار به دست می آید.

تأخیر کاهش یافته و توان عملیاتی بهبود یافته: کاربران می‌توانند الزامات تأیید تراکنش را با کمترین تنظیمات امنیتی، تأخیر تأیید تقریباً هم‌ زمان (حدود 10 میلی‌ثانیه در مقابل 12 ثانیه اتریوم) سفارشی کنند. علاوه بر این، شبکه منتل به تراکنش 20 برابر بیشتر از اتریوم (500 TPS در مقابل ~25 TPS اتریوم) دست می یابد.

ساختار مدولار

ساختار مدولار در شبکه منتل

شبکه منتل یک رویکرد مدولار با طراحی زنجیره ای دارد. در حالی که زنجیره های یکپارچه اجرای تراکنش، توافق، تسویه و ذخیره سازی را در همان لایه شبکه انجام می دهند، این فرآیندها توسط ماژول های جداگانه در Mantle Network اداره می شوند. در نسخه اصلی، شبکه Mantle به عنوان یک مجموعه قرارداد هوشمند با در دسترس بودن داده های مدولار عمل می کند. از این رو، لایه اجرای منتل یک محیط سازگار با EVM برای اجرای تراکنش فراهم می کند که در آن ترتیب سنج بلاک هایی را در L2 تولید می کند و داده های ریشه حالت را به L1 ارسال می کند.

اجماع و تسویه حساب در اتریوم لایه 1 صورت می گیرد. خدمات در دسترس بودن داده، به بازیگران شبکه از طریق Mantle DA ارائه می‌شود که توسط فناوری EigenDA پشتیبانی می‌شود و داده‌های برگشتی به تماس را ذخیره می‌کند که در لایه 1 در مجموعه‌های سنتی منتشر می‌شود.

هدف از تشکیل شبکه منتل

Mantle Network یک پلتفرم تجارت دیجیتال و تبادل برای دارایی های دیجیتال است. این شبکه به کاربران امکان داد و ستد دارایی های دیجیتالی مختلف مانند ارزهای دیجیتال، دارایی های دیجیتال و سهام را با استفاده از فناوری بلاک چین و استفاده از توکن های قابل تبدیل می دهد. علاوه بر این، شبکه مذکور به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی دارایی های دیجیتال را صادر و وارد کنند. 

مردم می توانند از طریق شبکه Mantle و با دسترسی به بازارهای بین المللی به فرصت های تجاری جدید دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، هدف اصلی شبکه Mantle ایجاد یک اکوسیستم بلاک چین برای افزایش اعتماد و شفافیت در تجارت و تبادل دارایی های دیجیتال است. این شبکه بر اساس فناوری بلاک چین اتریوم کار می کند و دارای ویژگی هایی مانند قراردادهای هوشمند، توکن های قابل تبدیل و امنیت بالا است.

یکی از اهداف دیگر شبکه Mantle ایجاد سیستمی است که بتواند مشکلات مربوط به تجارت و مبادله دارایی های دیجیتال را حل کند. به عنوان مثال، این شبکه امکان تبادل فرصت برای محصولات نیمه تمام را فراهم می کند که به کاربران امکان می دهد مستقیماً از فرصت های سرمایه گذاری و تجارت بهره مند شوند. به طور کلی، هدف اصلی شبکه منتل ایجاد یک پلتفرم قدرتمند و کارآمد برای تجارت و تجارت دارایی های دیجیتال است.

پروتکل شبکه منتل چگونه کار می کند؟

پروتکل شبکه منتل چگونه کار می کند؟

شبکه Mantle از یک معماری ماژولار استفاده می کند که از رول آپ های آپتیمیستیک، راه حلی نوآورانه برای در دسترس بودن داده ها و مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند و Mantle Network می تواند امنیت اتریوم را فراهم کند در حالی که داده ها را ارزان تر و در دسترس تر می کند. پروتکل شبکه Mentel بر اساس چندین مؤلفه کلیدی کار می کند که عبارتند از:

رول آپ منتل: هدف این مجموعه افزایش مقیاس پذیری و کارایی شبکه اتریوم است. با تجمیع تراکنش های خارج از زنجیره اصلی، این مجموعه فضای ذخیره سازی و پردازش در زنجیره اصلی را کاهش می دهد و عملکرد شبکه را بهبود می بخشد. Mantle Rollup با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و توانایی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و ابزارهای مختلف را دارد.

Mantle Network Token: همان توکن MNT؛ یک توکن قابل تغییر که پارامترهای خود را بر اساس بازخورد کاربران و ذینفعان شبکه تنظیم می کند. MNT در حال حاضر در نسخه آلفا در شبکه منتل توزیع می شود.

در دسترس بودن داده ها: شبکه Mentel از EigenLayer برای بهبود قابلیت های امنیتی شبکه استفاده می کند. EigenLayer یک پروتکل نگهبانی است که از اعتماد به بلاک چین اتریوم برای اطمینان از در دسترس بودن داده ها استفاده می کند. در عین حال، امنیت در سطح شبکه اصلی اتریوم باقی می ماند. بنابراین منتل از راه حل در دسترس بودن داده EigenLayer، معروف به EigenDA، استفاده می کند تا گره ها را قادر سازد تا خدمات در دسترس بودن داده را در شبکه منتل ارائه دهند. اعتبارسنجی‌ها می‌توانند خدمات خود را ارائه کنند و از طریق توکن‌های MNT در مدل کسب‌وکار شبکه شرکت کنند و فرصت‌های سود بیشتری ایجاد کنند. با EigenDA، لایه دسترسی به داده از لایه اجماع جدا می شود. علاوه بر این، یک کانال اختصاصی برای تبادل داده بین شرکت کنندگان شبکه به منظور افزایش کارایی ذخیره سازی و انتقال داده ها و انتقال بلاک های کامل داده بین دو منبع لایه یک و دو پیاده سازی می کند.

اثبات تقلب: در مدل خوش بینانه، انباشت به طور پیش فرض رفتار خوب مشارکت کنندگان شبکه را فرض می کند. بنابراین، اجرای صحیح اثبات تقلب برای تقویت یکپارچگی شبکه ضروری است. با این حال، این روند همیشه بدون مشکل نیست. به طور معمول، تأیید کننده زنجیره ای فقط می تواند دستورالعمل ها را در یک ماشین مجازی سطح پایین تأیید کند. این امر مستلزم آن است که کلاینت EVM اثبات تقلب خود را به زبان سطح پایین تر ترجمه کند تا تأیید کننده زنجیره ای بتواند آن را تفسیر کند. حال، اگر مشتری EVM مدرک تقلب خود را ارائه نکرده باشد، راهی برای کشف تقلب وجود ندارد. این مشکل در حال حاضر در بلاک چین اتریوم وجود دارد و یکی از دلایل طولانی بودن زمان تایید تراکنش، عدم هماهنگی بین تایید کننده های زنجیره ای و کلاینت EVM است. برای حل این مشکل، منتل رویکردی را اتخاذ کرد که جمع‌آوری و تأیید شواهد تقلب را مستقیماً با استفاده از دستورالعمل‌های EVM اجرا می‌کند و به همه کاربران اجازه می‌دهد آشکارا با یک سیستم اثبات مشترک تعامل داشته باشند. بنابراین، چالش اعتماد بین تایید کننده ها، اعتبارسنجی ها و مشتریان به حداقل می رسد.

ایجاد پل: از آنجایی که شبکه منتل (لایه دو) و اتریوم (لایه یک) هر کدام زنجیره های بلاکی جداگانه هستند، برای اتصال به پل نیاز دارند. این پل ها توانایی ارسال تراکنش ها و داده ها را بین این دو بلاک چین ارائه می دهند.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

بررسی مزایا و معایب شبکه منتل 

بررسی مزایا و معایب شبکه منتل

اکنون که می دانید این توکن شبکه چگونه کار می کند و چگونه استفاده می شود، بهتر است به مزایا و معایب منتل نگاهی بیندازید. 

کارمزد تراکنش سودآور: این پروژه ادعا می کند که به لطف تراکنش های دسته ای و طراحی ماژولار می تواند کارمزد تراکنش ها را تا بیش از 80 درصد کاهش دهد.

بهبود مقیاس پذیری اتریوم: Mantle یک لایه غیرمتمرکز در دسترس بودن داده را با کمک EigenDA معرفی می کند که به آن اجازه می دهد عملکرد اتریوم را بهبود بخشد. EigenLayer به طور بالقوه می تواند یک ترابایت داده در ثانیه انتقال دهد.

از امنیت اتریوم بهره ببرید: تراکنش‌ های شبکه منتل از مجموعه‌های اعتبارسنجی و فرآیندهای توافقی مشابه اتریوم استفاده می‌کنند. این بدان معناست که اعتبارسنجی های اتریوم تمام تراکنش های Mantle را به اتریوم اضافه می کنند و به آنها اجازه می دهند از امنیت یکی از این بلاک چین ها بهره مند شوند.

سازگاری با EVM: شبکه Mentel با EVM سازگار است و به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم را روی آن مستقر کنند. همچنین به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از چارچوب های توسعه قرارداد هوشمند اتریوم مانند Remix، Truffle، Hardhat و Foundry on Mantle استفاده کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com