1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. مفهوم گس یا سوخت شبکه اتریوم

مفهوم گس یا سوخت شبکه اتریوم

مفهوم گس یا سوخت شبکه اتریوم
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم گس یا سوخت شبکه اتریوم
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

گس (GAS) اتریوم به هزینه یا کارمزد انجام موفقیت آمیز معامله یا اجرای قرارداد در بستر بلاک چین اتریوم، اشاره دارد. این گس که در بخشهای کوچکی از ارز دیجیتال اتریوم، که معمولا با عنوان gwei نامیده می شود و گاهی اوقات nanoeth نیز نامیده می شود، برای تخصیص منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می شود تا برنامه های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند بتوانند خود را به شیوه ای امن اما غیر متمرکز اجرا کنند. 

آشنایی با گس در اتریوم

مفهوم گس برای حفظ یک لایه ارزش متمایز که صرفا نشان دهنده میزان مصرف هزینه های محاسباتی در شبکه اتریوم است، ارائه شد. داشتن یک واحد جداگانه برای این منظور امکان تمایز عملی بین ارزش واقعی ارز دیجیتال اتریوم و هزینه محاسبه استفاده از ماشین مجازی اتریوم را فراهم می آورد. در اینجا، گس به هزینه های تراکنش شبکه اتریوم اشاره دارد، نه بنزین برای ماشین شما!

گس اتریوم

برای انجام یک قیاس، رانندگی با یک ماشین واقعی برای X کیلومتر ممکن است به Y گالن سوخت نیاز داشته باشد و یا انتقال X دلار پول از حساب بانکی شما به حساب کارت اعتباری دوست شما ممکن است برای شما کارمزدی معادل Y دلار داشته باشد. در هر دو مورد، X ارزش مفید را نشان می دهد، در حالی که Y هزینه انجام فرایند سفر با ماشین یا تراکنش مالی را نشان می دهد.

به طور مشابه، یک قرارداد یا معامله در اتریوم ممکن است 50 اتریوم (X) ارزش داشته باشد و قیمت گس برای پردازش این معامله در آن زمان خاص، مثلا 0.01 اتریوم (Y) باشد.

ماشین مجازی اتریوم (Virtual Ethereum Machine)

ماشین مجازی اتریوم یا به اختصار EVM، قادر به اجرای قراردادهای هوشمند است که می تواند نشان دهنده توافقات مالی مانند قراردادهای اختیار معامله، مبادله یا اوراق قرضه پرداخت کوپن باشد. همچنین می تواند برای اجرای شرط بندی ها یا برای انجام قراردادهای کاری، به عنوان یک سپرده قابل اعتماد برای خرید اقلام با ارزش و برای حفظ یک مرکز قمار غیرمتمرکز قانونی استفاده شود. اینها تنها چند نمونه از مواردی است که با قراردادهای هوشمند امکان پذیر است و پتانسیل جایگزینی با انواع قراردادهای حقوقی، مالی و اجتماعی را نیز دارد. 

در اکوسیستم اتریوم، ارز دیجیتال اتریوم به عنوان ارز رمزنگاری شده داخلی وجود دارد که برای تسویه نتایج قراردادهای هوشمند اجرا شده در پروتکل استفاده می شود. رمزارز اتریوم یا اتر را می توان برای مبادلات ارزهای دیجیتال با ارزهای بیت کوین یا فیات مانند دلار آمریکا استخراج و معامله کرد و همچنین برای پرداخت هزینه محاسبه ای که توسط گره های بلاک چین اتریوم انجام می شود، استفاده نمود. اما به زودی، اتریوم قصد دارد به بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام برود. در این مدل، ماینرها دیگر قدرت محاسبه ای ندارند، بلکه بر اساس مدل اجماعی با توجه به تعداد سکه های یک گره تکیه می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی آپدیت هارفورک لندن برای اتریوم و ارتباط آن با نسخه جدید اتریوم، این مقاله را مطالعه کنید.

مفهوم گس لیمیت(GAS Limit)

مقدار گس اتریوم

در مورد گس اتریوم، احتمالا اصطلاحات گس لیمیت و گس پرایس (قیمت گس) را شنیده باشید. کارمزد شبکه اتریوم نیز از ضرب این دو مقدار به دست می آید. در ابتدا کاربر گس لیمیت را مشخص می کند. گس لیمیت به حداکثر مقدار گس اشاره دارد که کاربر مایل به مصرف آن برای انجام یک تراکنش خاص است. مثلا اگر بخواهید اتر ارسال کنید، طبق قوانین اتریوم نیاز است تا 21000 گس مصرف شود و شما باید 21000 را برای گس لیمیت در نظر بگیرید.

گس پرایس هم مقدار هزینه ای است که کاربر برای هر گس پرداخت می کند. کاربر می تواند هر مقدار که دوست دارد گس پرایس پرداخت کند اما اگر این مقدار بیش از حد پایین باشد، ممکن است تراکنش تایید نشود. مقدار مناسب گس پرایس بر اساس خلوتی و شلوغی شبکه می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای یک دوره میانگین گس پرایس Gwei 20 یا 0.00000002 اتر بود که با شلوغ تر شدن شبکه این مقدار به شدت افزایش می یابد. 

به عنوان مثال اگر بخواهید اتر منتقل کنید، باید مقدار 21000 را برای گس لیمیت در نظر بگیرید و در صورت خلوت بودن شبکه می توانید گس پرایس را در حدود 25 Gwei تنظیم کنید که در نهایت هزینه تراکنش شما برابر با 0.000525 اتر خواهد بود.

چه بر سر کارمزدهای گس اتریوم پرداخت شده می آید؟ 

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که "اگر هزینه گس بیشتری تعیین کنم، چرا تراکنش من انجام می شود؟" که یک سوال کاملا به جا است. 

وقتی تراکنشی را در اتریوم ارسال می کنید، در حال رقابت با دیگران هستید که می خواهند تراکنش را ارسال کنند. مثلا ممکن است بخواهید به دوست خود مقداری اتر ارسال کنید و شخصی دیگر در کشوری دیگر با سوشی سواپ در حال معامله باشد. هر دو فرد سعی می کنند معامله خود را همزمان با هم انجام دهند اما، تنها تعداد محدودی تراکنش را می توان در یک بلوک اتریوم قرار داد و تقریباً هر 13 ثانیه بلاک های جدیدی وجود دارد.

در حقیقت، هر بلوک تنها 12.5 میلیون واحد گس دارد. این بدان معناست که همه در حال رقابت با یکدیگر هستند تا تراکنش آنها در بلاک بعدی گنجانده شود. هنگامی که تقاضا زیاد و عرضه محدود است، چون تعداد محدودی از معاملات می توانند در یک بلوک گنجانده شوند، قیمت باید افزایش یابد.

اما وقتی تراکنش ها را ارسال می کنید، قبل از تأیید ماینرها، آنها کجا می روند؟ این معاملات به mempool که مخفف عبارت memory pool یا استخر حافظه می باشد، می روند. mempool جایی است که همه تراکنش هایی که ارسال شده اند (اما هنوز تأیید نشده اند) ذخیره می شوند.

به طور خلاصه mempool صف انتظار برای اعتبار سنجی است. ماینرها، که تراکنش ها را قبل از اجرا تأیید می کنند تا مطمئن شوند مخرب نیستند، معاملاتی را که باید در بلوک بعدی گنجانده شود، از mempool انتخاب می کنند. بنابراین چرا ماینرها قبل از دیگران معامله شما را از mempool انتخاب می کنند؟ چون به آنها کارمزد بیشتری می دهید!

ماینرها انتخاب می کنند که کدام تراکنش ها در بلوک بعدی گنجانده شوند و قطعا آنهایی انتخاب می شوند که کاربر کارمزد بیشتری برای انجام تراکنش خود ست کرده است. هرچه هزینه گس بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که یک ماینر مایل باشد تراکنش شما را در بلاک بعدی قرار دهد. این وضعیت در جایی است که رقابت به وجود می آید زیرا شما با دیگران در این مدت زمان هزینه گس را برای فضای بلوک تعیین می کنید. 

چرا برای انجام تراکنش ها زمان زیادی صرف می شود؟

انتخاب تراکنش ها توسط ماینر

از آنجا که همه کاربران برای فضای بلوک با یکدیگر رقابت می کنند، هنگامی که هزینه گس خود را بسیار پایین تعیین می کنید ماینرها تصمیم می گیرند که تراکنش شما را خیلی زود در یک بلوک قرار ندهند. بنابراین، انجام تراکنش شما بسیار طول می کشد زیرا هزینه گس را آنقدر بالا تعیین نکرده اید که معامله شما در بلاک بعدی گنجانده شود. شما باید منتظر هزینه گسی باشید که سایر کاربران حاضرند بپردازند تا هزینه گس شما برای ماینرها جذاب شود. 

جمع بندی

در این مقاله به معرفی مفهوم گس اتریوم پرداخته شد و یاد گرفتیم که گس چیزی جز کارمزد نیست که برای انجام تراکنش خود در شبکه اتریوم به شبکه پرداخت می کنید. خارج از دنیای ارزهای دیجیتال نیز به عنوان مثال برای ارسال پول از کارت خود به کارتی دیگر، مبلغی به عنوان کارمزد از حساب شما کم می شود. در شبکه اتریوم مقدار گس را کاربر تعیین می کند و چون این کارمزد به ماینرهای شبکه اتریوم می رسد و آنها تراکنش ها را تایید می کنند، بنابراین هرچه مقدار تعیین شده برای گس بیشتر باشد، ماینرها زودتر آن تراکنش را تایید خواهند کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر