1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
 4. سابستریت (Substrate) در ارز دیجیتال

سابستریت (Substrate) در ارز دیجیتال

سابستریت (Substrate) در ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
سابستریت (Substrate) در ارز دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

سابستریت (Substrate)، یک بلاک چین و کیت توسعه اپلیکیشن است که بلاک چین پولکادات با آن ساخته شده است. با گسترش بلاک چین ها و تمایل افراد، موسسات و کسب و کارها به ساخت بلاک چین های عمومی و خصوصی، این ابزار توسعه دهنده بلاک چین نیز گسترش یافته است تا ساخت یک بلاک چین آسان تر و ارزان تر شود. کیت زیرلایه، در ساخت بلاک چین پولکادات استفاده می شود.

سابستریت چیست؟

سابستریت چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم، Substrate یک کیت توسعه نرم افزار است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ایجاد بلاک چین های کاملا مستقل استفاده کنند. مستقل به این معنی است که آنها به هیچ فناوری جانبی دیگری برای کار کردن نیاز ندارند. پولکادات نیز توسط همین کیت نرم افزاری ساخته شده است. پولکاداتی که در سال های اخیر موفقیت زیادی کسب کرده است. البته در مورد آن اشتباه نکنید، بستر خود یک بلاک چین نیست، بلکه فقط ابزاری برای ساختن یک بلاک چین است. بنابراین فناوری اصلی پشت Polkadat این بستر است.

از فناوری شاردینگ در زیرلایه استفاده شده است اما Substrate یک قدم جلوتر می رود و شاردها، اگرچه یکسان نیستند، اما همه به زنجیره رله متصل هستند. این امر پیچیدگی کلی سیستم را افزایش می دهد. در واقع، ساختن سیستمی که در آن زنجیره‌های بلاک می‌توانند همزیستی داشته باشند و یکدیگر را تکمیل کنند، چشم‌اندازی از شاردهای تخصصی (بلاک چین) را به ارمغان می‌آورد.

بلاک چین های مختلفی با زیرلایه ساخته شده اند که همگی توانایی تعامل و ارتباط با پولکادات و یکدیگر را دارند. ویژگی‌های شبکه، اجماع و ذخیره‌سازی برای همه بلاک چین‌های ساخته شده با Substrate مشترک است و ساخت یک بلاک چین با کیت زیرلایه به تلاش زیادی نیاز ندارد.

ظاهراً Substrate توانسته با حل مشکل تخصصی یا عمومیت بلاک چین از طریق تعامل، گلوگاه مقیاس پذیری را حل کند. پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند مستقل و عمومی علاوه بر قدرت خروجی تراکنش‌ ها، مشکل پردازش تراکنش‌ها را نیز دارند. بنابراین، معاملات به صورت موازی و متوالی پردازش می شوند.

کاربردهای سابستریت

کاربردهای سابستریت

نیاز به عملکردهای مختلف بلاک چین را می توان در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی در قرن حاضر مشاهده کرد و از آنجایی که ساخت یک بلاک چین دشوار است، داشتن بلاک چین های عمومی می تواند سودمندتر و کمتر پیچیده باشد. برنامه هایی که در یک کانال هستند، راحت تر با یکدیگر تعامل خواهند داشت. از سوی دیگر، مدل تک زنجیره بلوکی همه برنامه‌ها را مجبور می‌کند تا در یک زنجیره خاص عمل کنند. با این کار، ارتقا و بروز رسانی زنجیره و برنامه های کاربردی در زنجیره تقریبا غیرممکن می شود.

Substrate و Polkadata به برنامه‌ها این آزادی را می‌دهند که بلاک چین خود را بسازند و در عین حال از قابلیت همکاری و زیرساخت چارچوب عمومی استفاده کنند. بسیاری از گروه ها مانند کازماس و آیون تلاش زیادی برای توسعه کیت های توسعه بلاک چین و امکان انتقال توکن ها بین زنجیره ها انجام داده اند. در حالی که انتقال توکن یک ویژگی خوب است، Substrate و Polkadata برای فعال کردن پیام‌رسانی طراحی شده‌اند.

توانایی توسعه بلاک چین های تخصصی برای عملکردهای خاص یکی از ویژگی های خوب Substrate است. خود بستر در سطح بالایی از عملکرد، انعطاف پذیری و استحکام قرار دارد. ساخت یک بلاک چین سفارشی با سابستریت آزادی، انعطاف پذیری و بهینه سازی زیادی را نسبت به بلاک چین های قرارداد هوشمند عمومی به ارمغان می آورد.

توسعه ارتباطات تحت وب 3

اگر زنجیره خود را به پارادایم امنیتی پولکادات متصل کنید، زنجیره شما می تواند به کانال های دیگر پیام ارسال کند و از زنجیره بلوکی شما محافظت کند. هیچ پلتفرم تعاملی دیگری تاکنون این قابلیت را ارائه نکرده است. در اینجا چند نمونه از تعامل داده ها آورده شده است: خدمات اوراکل که داده های دنیای واقعی را به سیستم مدیریت هویت بلاک چین متصل می کند. سیستم هایی که هویت کاربر را به برنامه های مختلف متصل می کنند.

 • صرافی های امانی و غیرمتمرکز
 • شبکه های اینترنت اشیا پیام هایی را از سایر شبکه ها و کنترل کننده‌ها دریافت می کنند.
 • فراخوانی قراردادهای هوشمند متقابل زنجیره ای
 • پیام ها بین کانال های عمومی و خصوصی رد و بدل می شود.

ابزار سابستریت

ابزار سابستریت

در این کیت، ابزارهایی را خواهید داشت که در زیر به آنها خواهیم پرداخت و عناصری که این زیرساخت را تشکیل می دهند:

 • سرویس مسافت سنجی پولکادات: اطلاعات شبکه، از جمله گره هایی که روی زنجیره اجرا می شوند، از چه نسخه نرم افزاری استفاده می کنند و وضعیت همگام سازی آنها.
 • سابستریت جاوا اسکریپت پولکادات و رابط کاربری
 • پولکادش: نظارت تایید کننده
 • پولکابات: نظارت بر شبکه و ارائه گزارش
 • پولکااسکن: جستجوگر و تحلیلگر داده های بلاک چین

مزایای سابستریت

اگر تا اینجا مقاله را خوانده باشید، گفته ایم که به راحتی می توانید با Substrate یک بلاک چین ایجاد کنید اما اجازه دهید به جزئیات بیشتری در مورد اهمیت و مزیت سابستریت بپردازیم.

اولاً، ساختن یک بلاک چین با یک بستر به زمان، پول و انرژی کمتری نیاز دارد. این بستر به گونه‌ای طراحی شده است که هر کسی با حداقل تجربه بتواند به سرعت یک بلاک چین ایجاد کند. از آنجایی که این کیت یک چارچوب از پیش ساخته شده با ویژگی‌ها است، شما فقط باید آن را بر اساس نیاز خود پیکربندی و پیاده‌سازی کنید و به جای مبارزه با پیچیدگی‌های فنی ساخت یک بلاک چین، روی نقشه راه کسب‌وکار خود تمرکز کنید.

سابستریت ادعا می کند که یک بلاک چین را می توان در 15 دقیقه روی پلتفرم خود ساخت. البته، برای اینکه اشتباه نکنید، باید زمان بیشتری را صرف ساخت یک بلاک چین شخصی در پلتفرم Substrate کنید. سابستریت دارای پتانسیل رشد بالایی است. اگرچه این کیت در حال حاضر ابزار قدرتمندی است که افراد و سازمان ها را به خود جذب کرده است اما جدید است و فضای زیادی برای ایجاد فرصت ها و قابلیت های جدید دارد. مغزهای معروف این کیت را توسعه دادند و قطعا دارایی های بیشتری برای بهبود این پلتفرم در آینده باقی گذاشتند.

برای آشنایی با ارزهای دیجیتال، آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید. 

با Substrate، هر کسی می‌تواند یک توسعه‌دهنده بلاک چین شود. زیرلایه در اصل به زبان Rust نوشته شده است که بسیار شبیه جاوا اسکریپت است و منطقی مشابه ++C دارد. بنابراین اگر با جاوا اسکریپت تجربه دارید، احتمالاً کار با Substrate را خیلی سریع یاد خواهید گرفت. البته توسعه بلاک چین فقط به برنامه نویسی محدود نمی شود. سابستریت همچنین به شما در درک منطق و فلسفه بلاک چین کمک می کند. Substrate از پروژه های بزرگ پولکادات پشتیبانی می کند. پروژه های بزرگ زیادی وجود دارد که از نزدیک با سابستریت مرتبط هستند. در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

T3rn پلتفرمی است که به میزبانی قراردادهای هوشمند اختصاص دارد و هدف آن تحقق تعاملی قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم دارای مکانیزم امنیتی داخلی است که امکان اجرای چند رشته ای را فراهم می کند. علاوه بر این، توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند خود را در کتابخانه قراردادهای هوشمند ثبت کنند. با این کار، هر بار که کاربر از قرارداد هوشمند خود استفاده می کند، مقداری پول دریافت می کند.

Manta Network یکی دیگر از پروژه های مبتنی بر پولکادات است که بر حریم خصوصی تمرکز دارد. به عبارت دیگر، هدف شبکه حفظ ارتباطات بین بلاک چین های مختلف ناشناس و خصوصی است. رمزنگاری پروژه zk-SNARK به عبارت دیگر، یکی از طرفین ادعا می کند که اطلاعات خاصی دارد اما آن را فاش نمی کند. این پروژه با حمایت صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر مانند CoinFund توانست 5.5 میلیون دلار جذب کند.

ارتباط بین سابستریت و پولکادات

ارتباط بین سابستریت و پولکادات

به راحتی می توان زنجیره های مبتنی بر بستر را در Polkadot یا Kusama ادغام کرد تا به یک پاراچین یا پاراترد تبدیل شود. بستر ابزاری برای ساخت پاراچین و پولکادات، وسیله ای امنیتی برای زنجیر و عامل ارتباطی بین آنهاست. با این حال، در حالی که سابستریت و پولکادات مکمل یکدیگر هستند و با هم همکاری می کنند، آنها متقابلاً منحصر به فرد نیستند.

پاراچین های پولکادات را می توان حتی بدون زیرلایه، ساخت و نگهداری کرد (اگرچه گزینه های نرم افزاری برای انجام این کار در حال حاضر وجود ندارد). رشته های ساخته شده توسط Substrate نیازی به اتصال به Polkadat یا Kusama ندارند. زنجیره های مبتنی بر بستر می توانند به تنهایی کار کنند.

برای آشنایی با روش معاملاتی دکس تریدینگ بر روی لینک کلیک کنید. 

توسعه دهنده سابستریت کیست؟

شرکت فناوری پاریتی توسعه دهنده این بستر است. نام گاوین وود که یکی از بنیانگذاران اتریوم بود نیز جزو بنیانگذاران Parity است. بسیاری از علاقه مندان و سرمایه گذاران کریپتو پس از شنیدن نام آن به سابستریت جذب شدند. گاوین وود معتقد بود که اتریوم در حال دور شدن از هدف اصلی خود یعنی «اکوسیستم کاملاً غیرمتمرکز» است. به همین دلیل او اتریوم را ترک کرد.

آیا سابستریت بر هدف بلاک چین تاثیرگذار است؟

آیا Substrate بر هدف بلاک چین تاثیر گذار است؟

به نظر می رسد بلاک چین های ساخته شده بر روی زیرلایه ها، اصول بلاک چین مانند عدم تمرکز، ناشناس بودن و حریم خصوصی را حفظ می کنند. این اصول باعث محبوبیت بلاک چین در بین کاربران بوده و زیرساختی برای ارزهای دیجیتال انقلابی مانند بیت کوین و اتریوم شد. البته، تعداد کمی از بلاک‌چین‌ها با Substratum ساخته شده و برای قضاوت عمومی منتشر شده‌اند. به نظر می رسد زمان باید بگذرد و بلاک چین های ایجاد شده توسط Substrate توسط زمان آزمایش شوند. البته این زنجیره ها دارای نقاط ضعفی هستند که با اصول بلاک چین ارتباطی ندارد.

مشکلاتی مانند:

 • مشکلات راه اندازی
 • عدم وجود معیارهای تحلیلی یا عدم دقت آنها
 • استفاده از توابع ناامن

کلام آخر

اکنون می دانیم که Substrate، پلتفرم زیرساخت بلاک چین پولکادات است. در واقع پولکادات بر اساس زیرلایه ساخته شده است و این دو یکی نیستند. ساخت بلاک چین با Substrate بسیار آسان است. اگر دانش برنامه نویسی با جاوا اسکریپت دارید و البته فلسفه بلاک چین را می دانید، می توانید در مدت زمان معقولی یک بلاک چین داشته باشید. زیرلایه به زنجیره‌ها اجازه می‌دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند، ویژگی ای که حلقه مفقوده در سایر بلاک‌چین‌ها است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com