1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. اوراکل بلاک چین چیست و نقش آن در قراردادهای هوشمند

اوراکل بلاک چین چیست و نقش آن در قراردادهای هوشمند

اوراکل بلاک چین چیست و نقش آن در قراردادهای هوشمند
لوگو علیرضا محرابی
اوراکل بلاک چین چیست و نقش آن در قراردادهای هوشمند
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

اوراکل (oracle) با توجه به اینکه کجا مورد استفاده قرار گیرد، معنای مختلفی دارد. اما معنی اوراکل در شبکه بلاک چین (Blockchain) کمی متفاوت می باشد. اوراکل ها مجموعه ای از پایگاه داده ها و اطلاعات هستند که ارتباط بین قراردادهای هوشمند با پایگاه های بیرون از شبکه را میسر می سازند. در ادامه همراه ما باشید تا به طور تخصصی به بررسی اوراکل بلاک چین و انواع آن بپردازیم.


مفهوم اوراکل در ارزهای دیجیتال

مفهوم اوراکل در ارزهای دیجیتال

قراردادهای هوشمند به یک سری اطلاعات نیاز دارند، اوراکل ها علاوه بر فراهم سازی این اطلاعات، به بررسی صحت و درستی این اطلاعات نیز می پردازند. قراردادهای هوشمند شبکه بلاک چین می توانند به اطلاعات درون شبکه ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشند، اما اطلاعات بیرون از شبکه و مربوط به دنیای واقعی چی؟ این جاست که اوراکل ها نقش اساسی پیدا میکنند و این گونه داده ها را در اختیار قراردادهای هوشمند قرار می دهند.

اوراکل ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها کار خاصی را انجام می دهند. انواع اوراکل عبارتند از:

  • اوراکل های سخت افزاری
  • اوراکل های نرم افزاری
  • اوراکل های ورودی و خروجی
  • اوراکل های متمرکز و غیر متمرکز

اوراکل های سخت افزاری (hardware oracle)

اوراکل های سخت افزاری

اوراکل های سخت افزاری مسئول ثبت اطلاعات از محیط فیزیکی هستند. در واقع این نوع از اوراکل ها از طریق سنسورها، اسکنرها و دیگر دستگاه های ثبت اطلاعات، داده ها را از محیط فیزیکی، کالاها و... دریافت و در اختیار قراردادهای هوشمندی قرار می دهند که احتیاج دارند با دنیای فیزیکی ارتباط برقرار کنند.


اوراکل های نرم افزاری (software oracle)

اوراکل های نرم افزاری

اوراکل های نرم افزاری جزو متداول ترین نوع اوراکل ها هستند. این نوع از اوراکل ها هر داده و اطلاعاتی که در دنیای وب وجود دارد را دریافت و به بلاک چین ارسال می کنند. منظور از اطلاعات داخل وب، هر گونه داده در سایت ها و ... می باشد. همچنین می توانند اطلاعاتی از جمله وضعیت آب و هوا و وضعیت پروازها را دریافت کنند و در اختیار قراردادهای هوشمند قرار دهند.


اوراکل های ورودی و خروجی (Inbound Oracle and Outbound Oracle)

اوراکل های ورودی اطلاعات را از منابع خارجی به شبکه بلاکچین و قراردادهای هوشمند انتقال می دهند. مانند: اندازه گیری دما با حسگر.

اوراکل های خروجی نیز اطلاعات را از شبکه بلاک چین و قراردادهای هوشمند به خارج ارسال می کنند. مانند: قفل هوشمند.


اوراکل های متمرکز و غیر متمرکز (Centralized oracle and Decentralized oracle)

اوراکل های متمرکز تنها توسط یک پایگاه کنترل می شوند و اطلاعات قراردادهای هوشمند را ارائه می دهند. اما با توجه به اینکه این نوع از اوراکل ها تنها توسط یک پایگاه کنترل می شوند، خطر آسیب پذیری بالایی دارند و تمام کیفیت اطلاعات قراردادهای هوشمند وابسته به آن، به سطح کیفی آن پایگاه بستگی دارد.

اوراکل های غیر متمرکز با توجه به اینکه مبنی بر یک پایگاه نیستند، اطلاعات قابل استنادتری را به قراردادهای هوشمند ارائه می دهند.


اوراکل های انسانی (human oracle)

در برخی موارد انسان های متخصص در حوزه خاصی، می توانند در قالب اوراکل فعالیت کنند. نحوه کار آن ها به این صورت می باشد که درستی اطلاعات را از طریق تحقیق از منابع معتبر تایید می کنند. تایید هویت این افراد از طریق رمز گذاری می باشد، لذا احتمال هک هویت این افراد نسبتا کم است.


پروژه های موفق اوراکل

چین لینک(chainlink)

چین لینک

ارز دیجیتال چین لینک (chainlink) در سال ۲۰۱۷ توسط سرگئی نظروف معرفی شد. چین لینک در حوزه ارزهای دیجیتال نسبتا تازه وارد است اما هدف اصلی ارائه بلاک آن، ارائه ارز دیجیتال نیست! در واقع هدف اصلی چین لینک، تشویق اپراتورهای نود (node) می باشد. اگر بخواهیم یک راه حل منطقی برای تایید صحت اطلاعات و داده های جمع آوری شده توسط اوراکل ها و اطلاعات خروجی از قراردادهای هوشمند، پیدا کنیم، بهترین راه حل ارز دیجیتال چین لینک می باشد. 


آگر (Augur)

ارز دیجیتال آگر

پروژه ارز دیجیتال آگر یکی دیگر از پروژه های موفق اوراکل بلاک چین می باشد. در واقع ارز دیجیتال آگر، یک پلتفرم غیر متمرکز پیش بینی بازار می باشد. شما می توانید درباره آینده پیش روی هر رویدادی پیش بینی کنید و جایزه بگیرید.

به طبع هر چه احتمال پیش آمد رویدادی کم تر باشد، جایزه آن بیشتر خواهد بود. ارز دیجیتال آگر از شبکه اتریوم استفاده می کند، بدین معنا که برای پیاده سازی بازار پیش بینی ارز دیجیتال آگر می بایست کمی اتریوم خرج کنید.

با استفاده از این پلتفرم شما می توانید هر چیزی را پیش بینی کنید. اگر شما برنده باشید، می بایست کارمزد تسویه را پرداخت کنید، پس از پرداخت این کارمزد، گزارش پرداخت در سیستم اوراکل مورد استفاده قرار میگیرد.


مشکلات اوراکل ها

قراردادهای هوشمند بر اساس داده هایی که اوراکل ها سازماندهی کرده اند، انجام می شوند. پس اگر اوراکل ها دچار مشکل شوند، به دنبال آن قراردادهای هوشمند وابسته به داده های آن نیز دچار مشکل می شوند. از طرفی اوراکل ها جز ارکان اصلی بلاک چین نیستند پس سیستم امنیتی بلاک چین یعنی دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)، شامل حال آن ها نمی شود.

به این ترتیب اگر کسی به اطلاعات مورد تبادل بین اوراکل ها و قراردادهای هوشمند دسترسی پیدا کند، در واقع می تواند تمام اطلاعات را تغییر دهد یا جعل کند و این یک باگ و مشکل امنیتی محسوب می شود.


جمع بندی: اوراکل ها به طور کلی اطلاعات مورد نیاز قراردادهای هوشمند را از محیط فیزیکی و دنیای وب دریافت کرده و در اختیار شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند قرار می دهند. از آن جایی که اوراکل ها جز شبکه اصلی بلاک چین نمی باشند، در نتیجه سیستم امنیتی بلاک چین شامل حال آن ها نمی شود و این یک مشکل امنیتی برای اوراکل ها می باشد.

اوراکل ها انواع متفاوتی دارند اما متداول ترین آن ها اوراکل های نرم افزاری هستند. از جمله پروژه های موفق اوراکل ها می توان به چین لینک و آگر اشاره کرد.

چین لینک صحت اطلاعات جمع آوری شده توسط اوراکل ها و اطلاعات خروجی قراردادهای هوشمند را تایید میکند. آگر نیز یک پلتفرم پیش بینی می باشد که شما با پیش بینی یک رویداد می توانید جایزه ببرید.

در این باره بیشتر بخوانید

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر