تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بالانسر

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بالانسر
لوگو علیرضا محرابی
تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بالانسر
تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

 Balancer یک صرافی غیر متمرکز محبوب در حوزه دیفای است که در این مقاله، به چگونگی کارکرد آن می‌ پردازیم تا ببینیم که این پروژه از لحاظ بنیادی در چه سطحی قرار دارد.

تاریخچه ارز دیجیتال

پروژه بالانسر توسط فرناندو مارتینلی و مایک مک دونالد تاسیس شد، اما به عنوان یک برنامه تحقیقاتی در یک شرکت نرم افزاری  BlockScience در سال 2018 آغاز شد و در مارس سال 2020 راه اندازی شده است.

ارز دیجیتال بالانسر چیست؟

دیفای (DeFi) که به حوزه امور مالی غیر متمرکز معروف است، یکی از پرکاربردترین ابزار حوزه بلاکچین ها و ارزهای دیجیتال است. معرفی سیستم های بازار ساز خودکار (AMM) باعث بوجود آمدن تحولی بزرگ در صرافی های غیر متمرکز  یا همان (DEX) شد. DEXها پروژه های گوناگونی در سیستم های مالی غیر متمرکز هستند که Balancer یکی از آن‌ها است.

ارز دیجیتال Balancer یک سازنده بازار اتوماتیک یا همان (AMM) است که در بستر بلاکچین Ethereum ساخته شده همچنین این سیستم این امکان را به کاربران می دهد تا بوسیله استخر های نقدینگی قابل تنظیم ، از طریق توکنی که اخیراً بعنوان (BAL) معرفی شده است سود کسب کنند.این توکن قابلیت استخراج نیز دارد.

چند مدل استخر نقدینگی در این پلتفرم وجود دارد:

  • استخرهای نقدینگی خصوصی: حاکمیت مالک را بر استخر ایجاد می کنند و شخص را به عنوان تنها عامل نقدینگی در استخر قرار می دهند. همچنین ، تمام پارامترها توسط مالک قابل تغییر هستند.
  • استخرهای مشترک: برای کسانی است که می خواهند تأمین کننده نقدینگی (LP) شوند. LP ها با Balancer Pool Tokens (BPTs) پاداش می گیرند.
  • استخرهای هوشمند: مانند استخرهای خصوصی هستند اما با یک قرارداد هوشمند کنترل می شوند. آنها همچنین با استفاده از سیستم BPT پاداش می دهند و به هر کسی اجازه می دهند نقدینگی خود را به این مجموعه اضافه کند.

ارز دیجیتال بالانسر چیست؟

چه ویژگی باعث ممتاز شدن این پلتفرم شده است؟

Balancer شبیه Uniswap و Curve است ، از این جهت که هر کسی را قادر می سازد مجموعه ای از استخر های توکنی ایجاد کند.استخرهای نقدینگی خود را با نوسانات قیمتی تنظیم می کنند تا کمترین ضرر شامل شما شود.با این حال ، یک ویژگی منحصر به فرد Balancer این است که می توان بیش از یک توکن به آن اضافه کرد و حتما لازم نیست که از اتریوم استفاده کنید.

اگرچه ، Balancer اولین پروتکل DeFi نیست که از AMM استفاده می کند ، با این حال ، ظاهر و رویکرد جدیدی را برای نقدینگی به ارمغان آورده است. ویژگی منحصر به فرد پروتکل این است که به ارائه دهندگان نقدینگی اجازه می دهد تا حداکثر هشت دارایی دیجیتالی در هر بازار داشته باشند که به صورت وزنی تنظیم می شوند و به صورت خودکار متعادل می شوند.

جمع بندی

با توجه به ویژگی هایی که این پلتفرم در استخر های نقدینگی خود ارائه داده است میتوان انتظار داشت که روز به روز به کاربرانی که از این سیستم استفاده می کنند افزوده شود.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram