1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری

رمزارزها بسیار فراتر از یک نوآوری مالی می باشند، در واقع می توان گفت آنها شکل اجتماعی، فرهنگی و فناوری پیشرفت هستند. ارزهای دیجیتال از طریق ویژگی قابل دسترس خود، می توانند تاثیر بسزایی بر روی اقتصاد داشته باشند. رمزارزها دارایی های دیجیتالی هستند که مدیریت آنها از طریق الگوریتم های رمزنگاری صورت می گیرد. ارزهای رمزنگاری شده دارای انواع متعددی می باشند که بیت کوین (BTC) را می توان به عنوان شناخته شده ترین ارز دیجیتال معرفی کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال بپردازیم.

تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست

هنگام اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال و بالا رفتن شاخص ترس و طمع، درک این موضوع که تأثیر گسترده تر ارزهای دیجیتال فراتر از نوسانات روزانه قیمت می باشد، ضروری است. موارد استفاده از فناوری‌ های بلاک چین و ارزهای دیجیتال با سرعتی تصاعدی در حال توسعه می باشد. تأثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال بر اقتصاد جهانی، باعث کاهش بخش‌ های فراتر از مرزهای ملی می شود.

رمزارزها دارای مزایا و معایب متعددی هستند. یکی از بزرگترین مزیت های رمزارزها، دسترسی است. کاربران می‌توانند بدون دخالت اشخاص ثالث مانند بانک‌ها، از ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها و دریافت های خود استفاده کنند.

ارزهای دیجیتال به دلیل در دسترس بودن آنها، ممکن است شمول مالی در سطح جهانی را تشویق کنند. برای جمعیت های محروم و بدون بانک، استفاده از ارزهای رمز پایه فرصتی برای گنجاندن مالی دارد. از این رو می توان گفت ارزهای دیجیتال ذاتاً برای اقتصاد خوب هستند.

رمزارز چگونه از تورم محافظت می کند؟

مورد دیگری که در رابطه با تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال، باید مورد توجه قرار بگیرد، نحوه محافظت رمزارزها از تورم می باشد. پاسخ به این سوال که آیا رمزارزها و به طور ویژه بیت کوین می توانند از تورم محافظت کنند یا خیر، بستگی به موضع افراد دارد. به طور سنتی، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به عنوان محافظ در برابر تورم در نظر گرفته می شدند. ممکن است برخی از افراد تصمیم بگیرند که خود را فقط با استیبل کوین های دارای پشتوانه خوب درگیر کنند. اینکه آیا ارزهای دیجیتال برای فرار از تورم فزاینده، راه‌های معتبری هستند یا خیر، به این بستگی دارد که آیا می توانیم آن‌ها را برای سیاست‌های پولی (شکست‌خورده) به عنوان جایگزین‌ های واقعی در نظر بگیریم.

یک ماکسیمالیست بیت کوین ممکن است استدلال کند که اجازه دادن به عرضه پول غیر ثابت، پس از سال 1971 و مطمئناً پس از 2008، ثابت کرده است که با نیازهای یک اقتصاد واقعی مطابقت ندارد. ممکن است نرخ های تورم سرسام آور در سطح جهان، باعث افزایش نیاز و کنجکاوی نسبت به ارزهای دیجیتال شود. در کشورهایی که طی ده سال گذشته در برابر دلار آمریکا، 50% یا بیشتر کاهش ارزش داشته اند، مزایای کریپتوکارنسی نسبت به فیات و کاربرد آنها قابل توجه است.

آیا مشکلی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

بررسی تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال

برای بررسی کامل تر تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال، باید جنبه های منفی ارزهای دیجیتال را نیز در نظر گرفت. استفاده از ارزهای دیجیتال برای فعالیت های مجرمانه، تأثیرات مضر آنها بر محیط زیست (و تأثیرات اقتصادی مرتبط با آن) و ماهیت فرار ارزهای دیجیتال، از جمله مشکلات ارزهای دیجیتال می باشد. برخی مجرمان (سایبری) از ارز دیجیتال برای اهداف سوء خود استفاده می کنند. رشد استفاده قانونی از ارزهای دیجیتال، در مقایسه با رشد استفاده مجرمانه از آن بسیار بیشتر است، همچنین سهم فعالیت غیر قانونی از حجم تراکنش ارزهای دیجیتال بسیار کم است زیرا تراکنش‌ های مربوط به آدرس‌های غیرقانونی تنها 0.15 درصد از حجم تراکنش‌ های ارزهای دیجیتال را در سال 2021 تشکیل می‌دهند.

مورد بعدی تاثیرات منفی ارزهای دیجیتال بر محیط زیست است. مکانیسم اجماع اثبات کار بیت کوین (PoW)، باعث ایجاد اثرات منفی (زیست محیطی و اقتصادی) می شود. طبق برآورد مطالعات، ارز دیجیتال بیت کوین 0.08٪ تن در انتشار CO2 جهانی نقش دارد. در ازای آن، بیت کوین کل بخش و شمول مالی میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحریک می کند.

ارزهای دیجیتال تاثرات مخربی بر روی محیط زیست دارند، در مقاله بررسی اثرات زیست محیطی ارزهای دیجیتال، می توانید با تمام ابعاد این مشکل آشنا شوید.

نوسان یکی دیگر از معایب اکثر ارزهای دیجیتال است. در نتیجه، ممکن است برخی از ارزهای دیجیتال ارزش خود را به سرعت از دست بدهند. اقتصاد دانانی که تمایل دارند از طریق یک لنز سنتی، به "پول" نگاه کنند، ممکن است استدلال کنند که ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت نامناسب هستند و کاربران در معرض خطرات بیشتری قرار دارند.

همچنین ممکن است اقتصاد دانان استدلال کنند که ارزش ارزهای دیجیتال به دلیل عدم مشارکت تجاری یا بانک مرکزی، تضمین نشده است. یک اقتصاد دان ممکن است معتقد باشد که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می تواند راه حل خوبی باشد زیرا حکمرانی در دست بانک مرکزی باقی می ماند.

بازارهای ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات و بی‌نظم هستند اما نباید در این مورد بزرگ‌ نمایی کرد. برای مثال، در نمودار لگاریتمی بیت کوین (در تصویر پایین) به جای نمودار خطی آن، می توان مشاهده کرد که در طول زمان، نوسانات و کاهش ارزش ها نسبتاً ثابت مانده اند.

نمودار لگاریتمی بیت کوین

آیا ارزهای دیجیتال از رکود اقتصادی نجات پیدا می کنند؟

مبحث بعدی در زمینه تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال، امکان نجات ارزهای دیجیتال از رکود اقتصادی می باشد. ممکن است فشار نزولی در بازارهای ارزهای دیجیتال مرتبط با لغزش بازارهای سنتی و عوامل ژئوپلیتیکی باشد. برای مثال، تورم بالا باعث می‌شود بانک‌ های مرکزی سیاست‌های خود را تعدیل کنند، به طوری که آنها ضمن افزایش نرخ‌ های بهره، بازار مالی سفت‌ تر را تضمین می‌کنند. به عنوان مثال، افزایش نرخ بهره سرمایه گذاری در اوراق قرضه را جالب تر می کند.

در هنگام اصلاح بازارهای سهام، استراتژی های ریسک گریزی نیز سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال را کاهش می دهند. اغلب گفته می شود که زمستان کریپتو نزدیک است. زمستان کریپتو چیزی شبیه به چرخه نزولی بازار در بازار سهام است و می تواند با برخی اثرات دردناک همراه باشد. برای مثال، برخی از شرکت های مرتبط با رمزارز از طریق اخراج، هزینه های خود را کاهش داده اند.

همبستگی ارزش بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سنتی نشان دهنده نهادینه شدن است و این لزوما بد نیست. این نشان دهنده پذیرش و به عنوان اولین گام به سمت پذیرش گسترده تر ارزهای دیجیتال و شالوده تکنولوژیکی آنهاست.

برای این که ارز دیجیتال بیت کوین توسط جهان مورد پذیرش واقع شود، عوامل متعددی تاثیرگذار است که می توانید در مقاله عوامل پذیرش جهانی بیت کوین، با این عوامل آشنا شوید.

رهبران فکری برجسته در رابطه با ارزهای دیجیتال استدلال می‌کنند که توسعه بازار ارزهای دیجیتال به صورت چرخه‌ای می باشد و از نقطه ‌نظر بیرونی، این چرخه‌ها می‌توانند آشفته به نظر برسند اما در واقعیت، یک منطق اساسی وجود دارد که در آن قیمت‌ها، پیشرفت‌های صنعت و نوآوری در یک حلقه بازخورد مثبت به یکدیگر متصل می‌شوند.

چگونه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد رمزنگاری گسترده تر تأثیر می گذارد؟

چگونه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد رمزنگاری گسترده تر تأثیر می گذارد؟

در رابطه با تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال، می توان به بررسی نحوه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد رمزنگاری نیز پرداخت. اگرچه بازار ارزهای دیجیتال به نظر می رسد که در یک حلقه بازخورد مثبت رشد می کند اما رویدادهای غیر منتظره نیز بر مسیر اکوسیستم به عنوان یک کل تأثیر می گذارند.

با وجود این که ارزهای دیجیتال و بلاک چین به عنوان فناوری‌های «بی اعتماد» به کار می‌روند اما اعتماد کلیدی در جایی که انسان‌ها با یکدیگر تعامل دارند، باقی می‌ماند. علاوه بر این که بازار ارزهای دیجیتال، تحت تأثیر اقتصاد گسترده تر است، بلکه تأثیرات عمیقی را نیز ممکن است به خودی خود ایجاد کند. در واقع، پرونده Terra نشان می‌دهد که هر نهادی – چه یک شرکت واحد، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطر پذیر یا پروژه‌ای که یک استیبل کوین الگوریتمی منتشر می‌کند – می‌تواند به طور بالقوه به حرکت درآید و به رونق یا رکود بازارهای ارزهای دیجیتال کمک کند.

تأثیر چنین رویدادهای کریپتو بومی با تأثیر سیستمی منعکس کننده اثرات دومینوی مالی سنتی و کاهش متعاقب درجه سانتیگراد و Three Arrows Capital، نشان دهنده این هستند که اقتصاد رمزنگاری از شکست مصون نیست. در حالی که امور مالی سنتی دارای موسساتی بسیار بزرگ است که شکست نمی خورند، بخش کریپتو اینطور نیست. برای مثال پروژه Terra اساساً ناقص بود و در طول زمان ناپایدار بود. با این وجود، سقوط آن تأثیری سیستماتیک داشت زیرا بسیاری از سرمایه‌های مخاطره‌ آمیز پروژه‌ها و شرکت‌های ثابت به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به فکر ریسک‌ ها و پاداش‌های بالقوه است. سقوط و اثر دومینو در سراسر صفحه نشان دهنده عدم بلوغ خود بخش است.

با توجه به این که نوآوری و قیمت ها ذاتاً به هم مرتبط هستند و توسعه در مراحل اولیه اقتصاد رمزنگاری پتانسیل های بکر فراوانی را ارائه می دهد، اقتصاد مذکور ممکن است همچنان شاهد رویدادهایی باشد که به طور موقت رشد را تضعیف می کند.

با این حال، بسیاری از شاغلان در این بخش اعتقاد «بی اعتمادی» دارند که پروژه‌های قوی در طول اصلاحات موقت ادامه پیدا می‌کنند و زمستان ارزهای دیجیتال مسیر را برای چرخه‌ای از نوآوری‌های نامحدود و مخل جدید پاک می‌کند.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه شد تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال، گستردگی زیادی دارد و جنبه های مختلفی را در بر می گیرند. ارزهای دیجیتال، علاوه بر اقتصاد، تاثیرات فراوانی بر سایر جنبه های زندگی دارند و به طور کلی می توان گفت نقش زیادی را در دنیای امروز ایفا می کنند. شناخت ابعاد مختلف تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال، می توانند به معامله گران و تحلیلگران حوزه ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات و تشخیص بهتر شرایط، کمک بزرگی کنند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com