1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ارزهای دیجیتال
 4. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی
لوگو علیرضا محرابی
ارزهای دیجیتال بانک مرکزی
ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) از یک رکورد الکترونیکی یا توکن دیجیتال برای نشان دادن شکل مجازی ارز فیات یک کشور (یا منطقه) خاص استفاده می کند. ارز دیجیتال بانک مرکزی متمرکز است و توسط مقامات پولی کشور صادر و تنظیم می شود.

آشنایی با ارز های دیجیتال بانک مرکزی

در طول این سالها، علاقه فزاینده ای به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم وجود دارد که بر روی فناوری دفتر کل توزیع شده ای به نام شبکه بلاک چین کار می کنند. چنین ارزهای مجازی به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و عاری از مقررات، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. برخی از افراد، افزایش محبوبیت آنها را تهدید احتمالی برای سیستم بانکی سنتی می دانند که تحت نظارت و کنترل مقامات نظارتی کشور مانند بانک مرکزی فعالیت می کند.

هیچ شفافیتی در مورد نگهداری پشتوانه مناسب برای پشتیبانی از ارزش گذاری ارزهای رمزنگاری شده وجود ندارد. علاوه بر این، ادامه راه اندازی ارزهای رمزنگاری شده جدید نیز نگرانی هایی در مورد احتمال کلاهبرداری، سرقت و هک ایجاد کرده است.

بسیاری از بانک های مرکزی برجسته در سراسر جهان که نمی توانند رشد و تأثیر ارزهای دیجیتال را کنترل کنند، در حال کار روی نسخه های ارزهای دیجیتال خود بوده و یا در حال بررسی آن هستند. این ارزهای رمزنگاری شده تحت عنوان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (Central Bank Digital Currency) یا به اختصار CBDC نامیده می شوند و توسط مقامات پولی مربوطه یا بانک های مرکزی یک کشور خاص اداره می شوند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی که ارز دیجیتال فیات یا پول پایه دیجیتال نیز نامیده می شود، به عنوان نماینده دیجیتال ارز فیات یک کشور عمل می کند و توسط مقدار مناسبی از ذخایر پولی مانند طلا یا ذخایر ارزی پشتیبانی می شود.

هر واحد ارز دیجیتال بانک مرکزی به عنوان یک ابزار دیجیتال امن معادل با یک قبض کاغذی عمل می کند و می تواند به عنوان یک روش پرداخت، ذخیره ارزش و یک واحد حساب رسمی مورد استفاده قرار گیرد مانند یک اسکناس مبتنی بر کاغذ که دارای شماره سریال منحصر به فرد است. هر واحد ارز دیجیتال بانک مرکزی نیز برای جلوگیری از تقلید، قابل تشخیص است. از آنجا که CBDC بخشی از عرضه پول کنترل شده توسط بانک مرکزی است، در کنار سایر اشکال پول تنظیم شده مانند سکه، اسکناس، چک و اوراق بهادار کار خواهد کرد. 

ارز دیجیتال بانک مرکزی

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی قصد دارند بهترین ها را هم در راحتی و امنیت فرم های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال و هم در گردش پول تحت کنترل و محافظت شده سیستم بانکی سنتی به ارمغان آورد. بانک مرکزی یا سایر مقامات پولی ذیصلاح کشور نیز تنها مسئول عملیات آن خواهند بود. 

تفاوت ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) با دیگر رمزارزها

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نیز روی بستر بلاک چین کار خواهند کرد. اگرچه که شباهتی با پادشاه رمزارزها (بیت کوین) و سایر ارزهای دیجیتال دارند، اما اهداف بسیار متفاوتی را دنبال خواهند کرد. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همانند اتریوم، بایننس کوین و کاردانو از این نظر که هیچ نهاد و موسسه ای مسئولیت دفتر کل را برعهده ندارد، خاص و منحصر به فرد هستند؛ اما دولت ها فناوری دفترکل توزیع شده را انتخاب خواهند کرد.

همینطور تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون واحد است و تغییر این مقدار غیرممکن می باشد اما بانک های قدرتمند تعیین می کنند چه زمانی پول در جریان را کم یا زیاد کنند. به همین خاطر از این طریق توانایی به حرکت درآوردن اقتصاد کشور را در شرایط بحرانی دارند، همچنین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باعث کاهش هزینه انتقال پول ها خواهد شد.

شباهات ارزهای دیجیتال بانک مرکزی با استیبل کوین ها

در عمل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و استیبل کوین ها با یکدیگر شباهت زیادی دارند زیرا هر دو رمزارز شکل دیجیتالی از پول فیات کشور هستند، اما استیبل کوین های بازار کریپتوکارنسی را معمولا نهادها و سازمان های خصوصی صادر کرده و میتوان آن ها را با دارایی های دیگر معاوضه کرد، اما پول واقعی محسوب نمی شوند. در مقابل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، پول فیات کشوری که آنها را صادر می کند به شمار می آیند.

شباهت ارز دیجیتال بانک مرکزی با سایر ارزها

چرا به ارز دیجیتال بانک مرکزی نیاز داریم؟

انگیزه های اصلی عبارتند از چالشی که ارزهای رمزنگاری شده به ارزهای ملی ارائه می دهند و عدم اطمینان در مورد ثبات آینده ارز در جهان، به طور کلی سبب شده است دلار آمریکا موقعیت انحصاری خود را به عنوان ارز مرجع دیگر ارزها و تجارت بین المللی از دست دهد.

همچنین توضیحات عمومی معمولا بیشتر محافظت می شود. نظارت متمرکز بر حرکت ارز می تواند به بسیاری از فرارهای مالیاتی و کلاهبرداری پایان دهد. سرقت ارزهای دیجیتالی قابل تشخیص نیز دشوار است و ارزی که بتواند بدون مرتب سازی بانک ها و تسویه خانه ها حرکت کند، هزینه های بسیار کمتری را شامل می شود به ویژه برای شرکت هایی که روزانه هزاران تراکنش انجام می دهند. برخی کشورها نیز آن را ابزاری برای تزریق سرمایه به مناطق اجتماعی یا جغرافیایی خاص می دانند. علاوه بر این، مزایای دیگر این رمزارزها عبارتند از:

 • بهر‌ه ‌وری تکنولوژیکی
 • در‌ دسترس‌ بودن خدمات مالی برای همگان
 • جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی
 • وصول مالیات
 • مبارزه با جرایم
 • حفاظت از پول به‌عنوان دارایی عمومی
 • امنیت سیستم‌های پرداخت
 • حفاظت از درآمد 
 • رقابت بانکی
 • انتقال سیاست پولی
 • امنیت مالی

CBDC عمده فروشی و CBDC خرده فروشی

CBDCعمده فروشی:

این نوع از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می توانند بین بانک های مرکزی دولت ها و بانک هایی که حالت خصوصی دارند مبادله شوند. همچنین این مبادلات باعث ترویج پرداخت ها بین این موسسه ها شده و به همین دلیل باعث افزایش تراکنش های برون مرزی و کاهش ریسک اعتبار خواهند شد. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به علت توانایی در سریع تر، اقتصادی تر و امن تر ساختن سیستم های مالی به عنوان یکی از جذاب ترین پروژه ها شناخته شده اند.

CBDC خرده فروشی:

این نوع از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می توانند به عنوان یک پول دیجیتالی استفاده شود که مشتریان و افراد عادی برای انجام تراکنش در فعالیت های روزمره از آن استفاده کنند. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خرده فروشی برمبنای فناوری و تکنولوژی دفتر کل توزیع شده مانند بلاک چین ساخته می شود، به همین دلیل این روش از دخالت شخص ثالث می کاهد و فعالیت مجرمانه را به حداقل می رساند.

ریسک ها در ارتباط با ارز دیجیتال بانک مرکزی 

نگرانی در ارتباط با معرفی CBDC ممکن است باعث تضعیف جایگاه تامین سرمایه بانک ها شود. با وجود این، بانک دولت انگلیس به این نتیجه رسیده است در صورت معرفی CBDC بتواند تعدادی از قوانین پایه ای را تعیین کند. CBDCها متمرکز هستند و صادر کننده این ارزها که بانک ها هستند، می توانند با فشردن تنها یک دکمه، پول را از حساب یک شخص کم یا زیاد کنند و این دقیقا در مقابل خاصیت غیرمتمرکز بودن رمزارزهای دیگر است.

نمونه هایی از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

تا به امروز، هیچ کشوری به طور رسمی ارز دیجیتال مورد حمایت بانک مرکزی را راه اندازی نکرده است. با این حال، بسیاری از بانک های مرکزی برنامه های آزمایشی و پروژه های تحقیقاتی را با هدف تعیین قابلیت استفاده از CBDC راه اندازی کرده اند. به عنوان مثال، جروم اچ پاول، رئیس هیئت مدیره فدرال رزرو، در 20 می 2021 اعلام کرد که فدرال رزرو ایالات متحده قصد دارد در تابستان 2021 مقاله ای را منتشر کند که پیامدهای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی ایالات متحده را بررسی کرده تا تحقیقات انجام شده را تکمیل کند.

بانک انگلستان پیشگام طرح ارز دیجیتال بانک مرکزی بود. به دنبال آن، بانکهای مرکزی سایر کشورها مانند بانک خلق کشور چین، بانک کانادا و بانکهای مرکزی اروگوئه، تایلند، ونزوئلا، سوئد، سنگاپور و ... در حال بررسی امکان معرفی ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی خود هستند.

روسیه در حال ایجاد "روبل رمزنگاری شده" است که توسط ولادیمیر پوتین در سال 2017 اعلام شد. گمانه زنی می شود که یکی از دلایل اصلی علاقه پوتین به بلاک چین رمزنگاری معاملات است و بنابراین ارسال پول به صورت محرمانه بدون نگرانی از تحریم های اعمال شده توسط جامعه بین المللی توسط کشور آسان تر است.

این نظریه پس از آنکه فایننشال تایمز در ژانویه 2018 گزارش داد که یکی از مشاوران اقتصادی پوتین، سرگئی گلازیف، در جلسه دولت گفت که "این ابزار (یعنی روبل دیجیتال) برای فعالیتهای حساس از طرف دولت بسیار مناسب است و ما می توانیم با همتایان خود در سراسر جهان بدون توجه به تحریم ها تسویه حساب کنیم." خود گلازیف تحت تحریم های رییس جمهور اوباما قرار گرفت که مانع از تجارت یا سفر به آمریکا در سال 2014 شد. 

ادعا می شود که ونزوئلا از سال 2017 در حال کار بر روی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود به نام "پترو" است که با ذخایر فیزیکی نفت خام حمایت می شود. دولت ونزوئلا همچنین "پترو گولد" را در سال 2018 اعلام کرد که ظاهرا به ارزش نفت، طلا و سایر فلزات گرانبها وابسته است. 

روبل دیجیتال

جمع بندی

در این مقاله با موضوع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC آشنا شدیم و دانستیم که بسیاری از دولت ها در حال توسعه و معرفی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. با این حال چالش های متعددی در این راه وجود دارد و هر یک از آنها قبل از راه اندازی CBDC نیاز به بررسی دقیق دارد.

شهروندان می توانند پول های زیادی را به طور همزمان از بانک ها بیرون آورند و CBDC خریداری کنند و این امر باعث ایجاد مشکل در بانک ها می شود. همچنین متمرکز ساختن سیستمی که به صورت خصوصی طراحی شده است ممکن است با واکنش کاربران مواجه شود و خطرات امنیت سایبری را ایجاد کند. فرآیندهای نظارتی برای مقابله با اشکال جدید پول به روز نمی شود و قبل از اتخاذ این فناوری، باید قوی تر شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com