1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ترید ارز دیجیتال
 4. آشنایی با تفاوت معاملات کراس و ایزوله

آشنایی با تفاوت معاملات کراس و ایزوله

آشنایی با تفاوت معاملات کراس و ایزوله
لوگو علیرضا محرابی
آشنایی با تفاوت معاملات کراس و ایزوله
ترید ارز دیجیتال

در زمینه معاملات اهرمی (اعم از معاملات آتی یا معاملات مارجین)، معاملات مارجین به مقدار مورد نیاز برای ورود به یک موقعیت اهرمی اشاره دارد. دو رویکرد اصلی برای مارجین وجود دارد که توسط صرافی ها اتخاذ می شود. این دو رویکرد عبارتند از معاملات کراس و ایزوله. همانطور که گفتیم دو نوع اصلی از حالت مدیریت مارجین در پلتفرم معاملاتی مارجین، مارجین معاملات کراس و ایزوله است که در این مطلب قصد داریم در مورد این دو صحبت کنیم و به طور مختصر به تفاوت معاملات کراس و ایزوله خواهیم پرداخت و اینکه چگونه می توان از آنها برای مدیریت صحیح ریسک استفاده کرد؟

معاملات مارجین

معاملات مارجین

قبل از پرداختن به این دو نوع رویکرد معاملات کراس و ایزوله، در ابتدا تعریفی از معاملات مارجین داشته باشیم. معاملات مارجین به نوعی از معاملات گفته می شود که در آن از سرمایه شخص سوم برای معامله استفاده می شود. معاملات مارجین به معامله گران اجازه می دهد با استفاده از اهرم ها به مقدار بیشتری از سود و زیان دسترسی پیدا کنند. معاملات مارجین در معنای بسیار ساده یعنی معاملاتی که تریدرها می ‌توانند از صرافی های ارزهای دیجیتال چند برابر سرمایه خود را قرض گرفته و معامله کنند. این معامله گران زمانی که سود خود را به دست آوردند بدهی خود را به صرافی مورد نظر پس می دهند.

همانطور که گفتیم دو حالت مدیریت مارجین وجود دارد: معاملات cross و معاملات ایزوله. برخی از صرافی ها معاملات با مارجین کراس را ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر معاملات مارجین ایزوله را ارائه می دهند. بنابراین، چه تفاوت هایی بین معاملات کراس و ایزوله وجود دارد و کدام بهتر است؟

مارجین کراس (Cross Margin) چیست؟

مارجین cross از تمام حاشیه کاربر به عنوان موجودی در پلتفرم معاملاتی استفاده می کند. یعنی مارجین بین تمام موقعیت های کاربر به اشتراک گذاشته می شود. با استفاده از مارجین کراس، کاربر وجوه بیشتری در موجودی حساب خود خواهد داشت تا در صورت انتخاب اهرم مناسب، از لیکوئید شدن جلوگیری کند. حالت مارجین متقاطع قابلیت بهتری برای مقاومت در برابر تلفات احتمالی دارد.

مارجین cross، یعنی این که مارجین در بین پوزیشن های باز تقسیم می شود. به عبارت دیگر، تمام وجوه موجود در حساب بدون توجه به میزان مارجینی که در آن سرمایه گذاری کرده اید، لحاظ می شود. اگر موقعیت باز اجباری نقد شود، تمام موجودی حساب شما محاسبه می شود.

معامله cross عبارت است از تخصیص بخشی از وجوه موجود در مانده حساب در پوزیشن باز. اگر مارجینی که روی آن سرمایه گذاری کرده اید نقد شود، موجودی حساب شما اضافه نخواهد شد. به زبان ساده، مارجین اولیه را از دست خواهید داد.

مارجین کراس چگونه کار می کند؟

معاملات مارجین کراس

مارجین کراس یک فرآیند جبرانی است که به موجب آن مازاد مارجین در حساب معامله‌ گر به یکی دیگر از حساب‌ های مارجین آن ‌ها منتقل می ‌شود تا نیازهای مارجین نگهداری را برآورده کند. این فرآیند به یک شرکت یا فرد اجازه می دهد تا از تمام مارجین موجود خود در تمام حساب های خود استفاده کند.

مارجین ایزوله (Isolated Margin) چیست؟

مارجین ایزوله به موقعیتی گفته می شود که به مقدار معینی محدود شده است. هنگامی که مارجین تخصیص یافته کمتر از PNL تحقق نیافته است، موقعیت منحل می شود اما سایر وجوه تحت تأثیر قرار نمی گیرند. مارجین ایزوله انعطاف ‌پذیری بهتری را با توانایی تقسیم وجوه کاربر ارائه می ‌دهد اما در هنگام پامپ/دامپ های بازار به دلیل عدم وجود مارجین زمانی که کاربران یک اهرم بالا را انتخاب می ‌کنند، با ریسک بیشتری از انحلال مواجه می ‌شود. شایان ذکر است که کاربران می توانند مارجین خود را تنظیم کنند. آنها می توانند قبل از انحلال موقعیت، مارجین یا موجودی خود را اضافه یا کاهش دهند. 

در توضیح PNL باید گفت PNL به عنوان ابزاری مورد استفاده قرار می گیرد که به کمک آن به محاسبه سود و زیان کل ایجاد شده در یک معامله یا تعدادی از معاملات در یک بازه زمانی مشخص پرداخته می شود. اگر پوزیشن معاملاتی شما باز باشد برای نمایش سود یا زیان این معامله از PNL تحقق نیافته استفاده می شود اما زمانی که اصطلاحا معامله خود را بسته و سود و زیان شما محقق شده از PNL تحقق یافته استفاده می شود.

معاملات cross در مقابل isolated، از کدام یک استفاده کنیم؟

آشنایی با تفاوت معاملات کراس و ایزوله

معاملات cross و معاملات ایزوله هر دو از معاملات مارجین هستند. همانطور که در بالا ذکر شد، حالت کراس دارای قابلیت بهتری برای مقاومت در برابر ریسک لیکوئید شدن است. بنابراین، در استراتژی بلندمدت که مستلزم بقای موقعیت ‌ها در شرایط شدید بازار است، کاربرد بیشتری دارد. از طرف دیگر، حالت مارجین ایزوله انعطاف پذیرتر است و ضرر را فقط به بخشی از وجوه محدود می کند. همچنین نیاز به توجه کامل به بازار برای تنظیم سریع مارجین دارد، بنابراین زمانی که معامله ‌گران برای سود بالا کوتاه‌ مدت اقدام می‌ کنند، مناسب ‌تر است.

به عنوان مثال، اگر یک معامله گر 1000 دلار در دسترس موجود داشته باشد و 100 دلار به عنوان مارجین سرمایه گذاری کند تا یک موقعیت خرید با اهرم 100 برابری باز کند. فرض کنید روی مسیر اشتباهی در بازار شرط بندی کرده اید و 50 دلار ضرر کرده اید. قبل از اینکه جلوتر برویم، اجازه دهید یک مفهوم را به شما معرفی کنیم: نسبت مارجین. نسبت مارجین شاخصی است برای تعیین اینکه آیا یک پوزیشن باز نقد یا منحل می شود یا خیر. هرچه نسبت مارجین بالاتر باشد، وجوه شما امن تر است و به راحتی لیکویید نمی شود.

در حالت مارجین cross 

نسبت مارجین (1000-50 دلار) / 100 دلار * 100٪ = 950٪ خواهد بود

در حالت مارجین isolated

نسبت مارجین خواهد بود ($100-$50)/$100 * 100% = 50%.

در تفاوت معاملات کراس و ایزوله باید گفت که حالت مارجین ایزوله به معامله گران این امکان را می دهد که میزان حاشیه تخصیص یافته به هر موقعیت را محدود کنند و تنها موجودی مورد استفاده به عنوان مارجین نقد شود. با این حال، در صورت حرکت بازار 1٪ در جهت مخالف، موقعیت به راحتی تسویه می شود.

برعکس، مارجین کراس به معامله‌ گران کنترل بسیار کمتری بر موجودی حساب می ‌دهد اما عملکرد تنظیم خودکار مارجین می‌ تواند از لیکوئید شدن جلوگیری کند.

ممکن است فکر کنید تعادل شما با مارجین ایزوله ایمن تر است زیرا در نتیجه فقط مارجین سرمایه گذاری شده را از دست خواهید داد. موقعیت در مکانیسم معامله مارجین ایزوله به راحتی در طول نوسانات شدید بازار لیکویید یا تسویه می شود در حالی که در مکانیسم مارجین کراس، اگرچه تمام موجودی شما گنجانده می شود، نسبت مارجین بسیار بالاتر از مارجین ایزوله است که به شما کمک می کند از لیکویید جلوگیری کنید و به شما فرصتی می دهد که ضرر را به سود تبدیل کنید.

مارجین کراس که به عنوان «حاشیه گسترده» نیز شناخته می‌شود، روشی است که از کل مقدار وجوه موجود در حساب ارز رمزنگاری مربوطه استفاده می ‌کند تا از انحلال موقعیت‌ ها با همان ارز رمزنگاری تسویه ‌شده جلوگیری شود. هر PNL واقعی از موقعیت‌ های دیگر می ‌تواند به اضافه کردن مارجین به یک موقعیت بازنده با همان ارز دیجیتال تسویه حساب کمک کند.

این روش مارجین برای کاربرانی که موقعیت‌ های موجود را پوشش می ‌دهند و همچنین برای افرادی که سود آربیتراژی می گیرند و نمی‌ خواهند در صورت لیکویید در یک طرف معامله قرار بگیرند، مفید است.

در حالت ایزوله، مسئولیت شما به مارجین اولیه ارسال شده محدود می شود. در صورت لیکویید، از موجودی که ممکن است داشته باشید برای اضافه کردن مارجین به موقعیت شما استفاده نمی شود.

مارجین ایزوله برای موقعیت های سوداگرانه مفید است. با جدا کردن مارجینی که موقعیت استفاده می کند، می توانید ضررهای خود را به مجموعه مارجین اولیه محدود کنید و بنابراین به ایده های معاملاتی سوداگرانه کوتاه مدت که به درستی نتیجه نگرفته اند کمک می کند. در یک بازار بی ثبات، یک موقعیت با اهرم بالا می تواند به سرعت سهام خود را از دست بدهد.

در واقع مارجین ایزوله ضررهای شما را محدود می کند. در بسیاری از موارد، این انتخاب مطمئن ‌تر است زیرا مارجین از کیف پول شما می ‌آید و از باقی مانده حساب شما جدا می ‌شود. اگر معامله ای اشتباه پیش برود کل دارایی شما در خطر نیست.

نحوه معامله با مارجین در بایننس

صرافی بایننس به عنوان یکی از معروفترین صرافی های ارزهای دیجیتال شناخته می شود، این صرافی از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال به منظور انجام معاملات مارجین، معاملات cross و معاملات ایزوله، پشتیبانی می‌ کند و ارتباط دوطرفه خوبی برای مدیریت معاملات برقرار می ‌کند. اگر می ‌خواهید از وجوه قرض ‌گرفته ‌شده خود برای تجارت استفاده کنید، می ‌توانید به صفحه صرافی بروید، برگه «Margin» را انتخاب کنید و به طور معمول با استفاده از سفارش ‌های Limit، Market، Stop-Limit و OCO معامله کنید.

مارجین بایننس: تفاوت بین حالت مارجین isolated جدید و حالت مارجین cross 

معاملات مارجین بایننس اخیراً حالت مارجین ایزوله را در کنار حالت مارجین کراس موجود راه اندازی کرده است و شما می توانید هر دو معاملات کراس و ایزوله را در دسترس داشته باشید. می‌توانید مانند تصویر زیر، Cross 5x یا Isolated 5x را در صفحه معاملاتی جدید انتخاب کنید.

بررسی تفاوت معاملات کراس و ایزوله

مارجین ایزوله یا isolated در بایننس چیست؟

موقعیت های معاملاتی مارجین ایزوله برای محاسبه هزینه و سود/زیان یک موقعیت در معاملات تاریخی استفاده می شود. موقعیت مارجین ایزوله به میزان وجوه موجود در حساب یا رفتار وام گرفتن شما بستگی ندارد. اطلاعات موقعیت هر 5 دقیقه دوباره محاسبه و به روز می شود.

در حالت مارجین ایزوله یا ایزوله، مارجین در هر جفت معاملاتی مستقل است:

 • هر جفت معاملاتی دارای یک حساب مارجین ایزوله مستقل است. فقط ارزهای رمزنگاری خاص را می توان در یک حساب مارجین ایزوله، منتقل، نگهداری کرده و وام گرفت. به عنوان مثال، در حساب مارجین ایزوله BTC/USDT، فقط BTC و USDT قابل دسترسی هستند. می توانید چندین حساب مارجین ایزوله باز کنید.
 • موقعیت در هر جفت معاملاتی مستقل است. اگر اضافه کردن مارجین لازم است، حتی اگر دارایی های کافی در سایر حساب های مارجین ایزوله یا در حساب مارجین کراس داشته باشید، مارجین به طور خودکار اضافه نمی شود و ممکن است مجبور شوید به صورت دستی آن را تکمیل کنید.
 • سطح مارجین صرفاً در هر حساب مارجین ایزوله بر اساس دارایی و بدهی در حساب جداگانه محاسبه می شود.
 • ریسک در هر حساب مارجین ایزوله جدا می شود. هنگامی که لیکویید شدن اتفاق می افتد، بر سایر مارجین های ایزوله تأثیر نخواهد گذاشت.

چگونه از بایننس مارجین isolated خارج شویم؟

مارجین مشتق در صرافی بایننس

نحوه انتقال وجه به خارج از حساب مارجین در وب سایت بایننس

وارد حساب Binance خود شوید.

در منوی بالا، به [کیف پول] - [مارجین] بروید.

دارایی مورد نظر برای انتقال را پیدا کنید و روی دکمه [Transfer] کلیک کنید.

جایی را که می‌خواهید وجوه دریافت کنید (مثلاً از مارجین کراس تا کیف پول فیات و اسپات) انتخاب کنید.

حالت معامله cross در صرافی بایننس

در حالت کراس، مارجین در حساب کاربر به اشتراک گذاشته می شود:

 • هر کاربر فقط می تواند یک حساب مارجین کراس باز کند و تمام جفت های معاملاتی در این حساب موجود هستند.
 • دارایی های موجود در یک حساب مارجین کراس توسط همه موقعیت ها به اشتراک گذاشته می شود.
 • سطح مارجین با توجه به ارزش کل دارایی و بدهی در حساب مارجین کراس محاسبه می شود.
 • این سیستم سطح مارجین حساب کراس را بررسی می‌کند و در مورد ارائه مارجین اضافی یا موقعیت ‌های بسته شدن به کاربر اعلان ارسال می ‌کند. پس از لیکویید، تمام موقعیت ها منحل می شوند.

مثال

روز اول: قیمت بازار اتر 200 USDT است، در حالی که قیمت بازار بیت کوین کش (BCH) 200 USDT است. کاربر A و کاربر B هر کدام 400 USDT را به عنوان موجودی مارجین به حساب های مارجین مربوطه خود منتقل کردند و ETH و BCH را به طور متوسط با اهرم 5 برابری خریداری کردند. به شرطی که کاربر A در حالت مارجین کراس معامله شود و کاربر B در حالت مارجین ایزوله معامله می کند. (در این مثال کارمزد و سود معاملاتی در نظر گرفته نشده است.)

مارجین کوکوین

معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین به صورت پیش فرض روی مارجین ایزوله یا isolated قرار دارد. برای خارج کردن معامله از حالت ایزوله به حالت کراس در صرافی کوکوین، هنگام انتخاب اهرم، گزینه Auto Deposit Margin را فعال کنید. با انتخاب این گزینه پیامی دریافت خواهید کرد مبنی بر اینکه اگر با انتخاب این گزینه شما به حالت لیکویید شدن نزدیک شدید، سیستم به صورت خودکار موجودی را از available balance انتقال می دهد و اجازه لیکویید شدن شما را نمی دهد.

استفاده از مارجین و اهرم در dYdX

استفاده از مارجین و اهرم در dYdX

صرافی dydx نیز تصمیم گرفته است که محصول خود را حول تجارت مستقیم از یک حساب متمرکز کند: ویژگی به نام مارجین کراس. مارجین کراس (معامله با استفاده از موجودی حساب شما به عنوان وثیقه) با مارجین ایزوله (باز کردن پوزیشنی که مستقل از حساب شما وثیقه شده است) متفاوت است. در حالی که مارجین ایزوله مطمئناً برای شروع ساده‌ تر است، این صرافی معتقد است که مارجین کراس قدرتمندترین راه برای به دست آوردن و حفظ اهرم در Open Finance است.

مارجین و اهرم در dydx

مارجین و اهرم برای هر معامله‌گری که فعالانه در بازار شرکت می‌کند مفاهیم بسیار مهمی هستند. اصول زیربنایی و نحوه به کارگیری آنها برای Open Finance همانند بازارهای سنتی است.

مارجین مبلغ وثیقه ای است که توسط معامله گر سپرده می شود. وجوه قرض گرفته شده معمولاً توسط سایر دارایی ها وثیقه می شود و باید با بهره بازپرداخت شود.

اهرم با استفاده از مارجین ایجاد می شود: این افزایش قدرت خرید در دسترس برای انجام معامله با ارزش بالاتر از معامله گر است. اهرم، پاداش بالقوه برای معامله گر را افزایش می دهد اما ریسک را نیز افزایش می دهد.

در dYdX روی مسلح کردن معامله‌گران با بهترین ابزارها برای استفاده از اهرم، تمرکز شده است. دو نوع اهرم در dYdX وجود دارد که می تواند به شما در استفاده هوشمندانه از اهرم کمک کند: مارجین ایزوله و مارجین کراس. مارجین ایزوله ساده است و معمولاً بهتر درک می شود.

مارجین isolated

معامله مارجین ایزوله، همانطور که از نامش پیداست، زمانی است که مقدار معینی از وجوه را به عنوان بخشی از یک معامله، با یک اهرم خاص به عنوان وثیقه قرار دهید. اهرم تعیین می کند که چه مقدار سپرده مارجین مورد نیاز است و اگر لیکویید اتفاق بیفتد، زیان با اندازه موقعیت ایزوله محدود می شود.

مزایای مارجین ایزوله در dYdX

مزایای مارجین ایزوله در dYdX

به راحتی سرمایه مستقر شده و PNL تجارت را مشاهده کنید.

به طور مستقیم از کیف پول خود معامله کنید.

برای موقعیت های سوداگرانه کوتاه مدت مفید است.

مارجین کراس

مارجین cross از تمام دارایی های شما در موجودی حساب dYdX به عنوان وثیقه استفاده می کند. در حالی که در ظاهر این کار خطرناک تر به نظر می رسد، به دلایلی می تواند برای معامله گران بسیار مفید باشد. در مارجین کراس، نکته اساسی که باید درک کنید این است که شما از موجودی حساب خود معامله می کنید، این همان تعادلی است که بر اساس هر وام یا قرضی که انجام می دهید بالا و پایین می رود. موجودی حساب می تواند مثبت یا منفی باشد.

معاملات مارجین کراس مشمول همان قوانین وثیقه‌سازی می‌شوند که اگر از طریق صفحه موجودی حساب در dYdX وام می‌گیرید و وام می‌دهید. همه ترازهای مثبت سود دریافت می کنند و مانده های منفی بدهکار بهره هستند. با وجوه موجود در حساب خود، اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توانید از طریق معاملات کراس انجام دهید.

جمع بندی

در این مطلب در مورد تفاوت معاملات کراس و ایزوله صحبت کردیم. در مارجین cross، مارجین بین پوزیشن های باز با همان ارز دیجیتال تسویه حساب به اشتراک گذاشته می شود. در مارجین ایزوله، مارجین اختصاص داده شده به یک پوزیشن، به مقدار معینی محدود می شود. اگر مارجین به زیر سطح مارجین نگهداری (Maintenance Margin) کاهش یابد، معامله لیکویید می شود.

صرافی بایننس در معاملات مارجین خود و در کنار مارجین کراس، مارجین ایزوله را اضافه کرده است. صرافی کوکوین نیز مارجین معاملات کراس و ایزوله را برای کاربران فراهم کرده است. این دو قابلیت در صرافی dydx نیز وجود دارد.

درک تفاوت معاملات کراس و ایزوله می تواند به معامله گران کمک کند تا از سرمایه معاملاتی خود به نحو احسن استفاده کنند و از انحلال قابل پیشگیری پوزیشن های باز اجتناب کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

12 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
9 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com