1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. باینری آپشن (Binary options) چیست؟

باینری آپشن (Binary options) چیست؟

باینری آپشن (Binary options) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
باینری آپشن (Binary options) چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

باینری آپشن (Binary options) نوعی از معاملات است که ریسک تعریف شده و نتایج واضح را ارائه می دهند. آنها "دودویی" در نظر گرفته می شوند زیرا تنها دو نتیجه ممکن در انقضای معامله وجود دارد: یا یک سود از پیش تعریف شده به دست می آورید یا پولی را که برای باز کردن معامله پرداخت کرده اید از دست می دهید. این کار تصمیم گیری در مورد معامله کردن را برای شما آسان تر می کند زیرا دقیقاً می دانید اگر بازارها علیه شما حرکت کنند چقدر ضرر خواهید داشت و اگر برعکس شد، اندازه دقیق سود بالقوه خود را می دانید و این امر را به روشی کنترل شده و در عین حال هیجان انگیز برای تجارت تبدیل می کند.

مفهوم باینری آپشن

باینری آپشن چیست؟

باینری آپشن (Binary option) نوعی بازار مالی جدید است که در آن معامله‌گر بر روی حرکت قیمت دارایی پایه در آینده نزدیک به یک مبلغ ثابت شرط می‌بندد. معنی فرهنگ لغت "باینری: دودویی" نشان می دهد که در جایی در یک لحظه یک یا دو نتیجه وجود دارد. (به عبارت ساده می توان آن را به صورت درست / نادرست، بله / خیر یا 0 / 1 بیان کرد.) به طور مشابه در باینری آپشن، معامله‌گر باید روی یکی از دو گزینه «خرید/فروش» بر اساس دو نتیجه قطعی شرط‌ بندی کند که آیا قیمت دارایی پایه در آینده نزدیک افزایش یافته یا کاهش می‌یابد که در صورت انجام این شرط، معامله‌گر مبلغ ثابتی به عنوان سود به دست خواهد آورد. 

در واقع باینری آپشن یک ابزار مالی است که هر معامله را به یک سوال ساده بله یا خیر تبدیل می کند: شما تصمیم می گیرید که آیا بازار احتمالاً در یک زمان خاص بالاتر از یک قیمت خاص باشد یا خیر. اگر فکر می کنید چنین خواهد شد، می خرید، اگر فکر می کنید اینطور نخواهد شد، می فروشید. باینری آپشن به نتیجه یک گزاره «بله یا نه» بستگی دارد، از این رو به نام «دودویی» شناخته می شود.

هنگامی که برای یک قرارداد باینری آپشن سفارش می دهید، به جای خرید سهمی از بازار پایه، در حال سفته بازی در بازار هستید، قیمت همیشه بین 0 تا 100 است.

باینری آپشن چگونه کار می کند؟

سه عنصر کلیدی وجود دارد که قرارداد باینری آپشن را تشکیل می دهد. این سه عنصر شامل:

بازار زیربنایی: این بازاری است که شما برای معامله انتخاب می کنید: فارکس، سهام، کالاها و رویدادها.

قیمت برخورد: این سطح قیمت بسیار مهم است. قیمت برخورد در فرآیند تصمیم‌گیری باینری آپشن قیمت مرکزی است، برای انجام معامله، باید تصمیم بگیرید که آیا فکر می‌کنید بازار پایه بالاتر از قیمت برخورد است یا پایین‌تر.

تاریخ و زمان انقضا: می توانید قراردادهای باینری آپشن را تا یک هفته با مدت زمان کوتاه پنج دقیقه معامله کنید. در زمان انقضا، قیمت دارایی پایه باید در سمت صحیح قیمت برخورد (بر اساس معامله انجام شده) باشد تا معامله گر سود کند.

همانطور که گفته شد چهار بازار وجود دارد که می توانید با قراردادهای باینری آپشن در مورد آنها حدس بزنید و معامله کنید:

 • فارکس
 • شاخص های سهام
 • کالاها
 • مناسبت ها

معامله گران گزینه های کوتاه مدت را نسبت به سرمایه گذاری های بلندمدت انتخاب می کنند زیرا ریسک تعریف شده را ارائه می دهند، یک دلیل دیگر این که تجارت این نوع معامله ها سرگرم کننده است! معاملات باینری آپشن فرصتی است که افراد با هر سطح تجربه می توانند از آن استفاده کنند.

یک معامله باینری آپشن مانند پرسیدن یک سوال ساده است: آیا این بازار در این زمان بالاتر از این قیمت خواهد بود؟ اگر فکر می کنید بله، خرید می کنید و اگر فکر می کنید نه، می فروشید.

یک باینری آپشن به طور خودکار اعمال می شود، به این معنی که سود یا زیان حاصل از معامله به طور خودکار در هنگام انقضای اختیار معامله به حساب معامله گر بستانکار یا بدهکار می شود. این بدان معناست که خریدار یک باینری آپشن یا پرداختی دریافت می کند یا کل سرمایه گذاری خود را در معامله از دست می دهد، هیچ چیزی در این بین وجود ندارد. برعکس، فروشنده گزینه یا حق بیمه خریدار را حفظ می کند یا ملزم به پرداخت کامل است.

چگونه با باینری آپشن معامله کنید؟

گزینه های باینری بین 0 تا 100 قیمت دارند، بنابراین شما می توانید تصمیم بگیرید که چقدر از سرمایه خود را می توانید ریسک کنید. هر قرارداد، حداکثر مقداری را که می‌توانید به دست آورید و حداکثر مقداری را که می‌توانید از دست بدهید به شما نشان می‌دهد، بنابراین همیشه تصمیم آگاهانه‌ای می‌گیرید و ضررها از کنترل خارج نمی‌شوند.

اگر معامله شما موفقیت آمیز باشد، 100 دلار دریافت می کنید، بنابراین سود شما 100 دلار منهای پولی است که برای باز کردن معامله پرداخت کرده اید. اگر معامله شما موفقیت آمیز نباشد، پرداختی دریافت نمی کنید. این بدان معناست که شما سرمایه خود را از دست داده اید، نه چیز دیگری زیرا ریسک شما محدود شده است.

اگر متوجه شدید که می‌خواهید قبل از انقضای قرارداد و زودتر از معامله خارج شوید، می‌توانید سفارش دیگری را برای بستن موقعیت خود، محدود کردن ضرر یا قفل کردن سود ارسال کنید.

چگونه با باینری آپشن معامله کنید؟

 • روندهای بازار را بشناسید.
 • بازاری را که می خواهید معامله کنید انتخاب کنید.
 • قیمت برخورد و انقضا را انتخاب کنید.
 • معامله خود را انجام دهید.
 • منتظر زمان انقضا باشید یا معامله خود را زودتر ببندید.

معامله قراردادهای باینری آپشن یک فرآیند ساده است اما درک نکات بازارهای زیربنایی و انتخاب فرصت های معاملاتی مناسب برای شما نیازمند تحقیق و کمی کار است.

نمونه معاملات باینری آپشن

در اینجا مثالی از نحوه معامله قراردادهای باینری آپشن با استفاده از جفت ارز EUR/USD آورده شده است:

EUR/USD > 1.1600 (3 بامداد)

زمان انقضای معامله 3 صبح است. به عبارت ساده، این باینری آپشن از شما می پرسد: آیا جفت ارز EUR/USD در ساعت 3 صبح بالای 1.1600 خواهد بود؟

اگر فکر می کنید چنین خواهد شد، پس می خرید. اگر فکر می کنید اینطور نخواهد شد، می فروشید.

در این مورد، فرض کنید خرید می کنید.

اگر چنین است، پس دو نتیجه ممکن وجود دارد:

قیمت شاخص مورد نظر در ساعت 3 صبح در 1.1600 یا کمتر است. این به معنای عدم پرداخت در این زمان است و سرمایه ای را که برای انجام معامله گذاشته اید از دست می دهید. فروشنده در عوض پرداخت را دریافت می کند.

قیمت شاخص مورد نظر کمی یا بیشتر بالای 1.1600 است. شما 100 دلار دریافت می کنید.

اگر نمی‌خواهید تا زمان انقضا صبر کنید، می‌توانید موقعیت خود را با قیمت فعلی بازار ببندید. سود یا زیان شما در آن صورت تفاوت بین قیمت ورودی و خروجی شما است.

مزایای قراردادهای باینری آپشن

مزایای قراردادهای باینری آپشن

مانند هر نوع ابزار مالی، هنگام معامله قراردادهای باینری آپشن همیشه مزایا و محدودیت هایی وجود خواهد داشت.

برخی از مزایای کلیدی معامله با قراردادهای باینری آپشن عبارتند از:

فرصتی برای سود بدون توجه به جهت بازار: بسته به پیش بینی بازار خود می توانید خرید یا فروش کنید.

ریسک ثابت: شما قبل از معامله از تمام نتایج ممکن مطلع هستید و به شما امکان می دهد ریسک خود را به طور موثر مدیریت کنید.

سوالات ساده بله و نه: اگر در تجارت تازه کار هستید، قراردادهای باینری می تواند مقدمه خوبی برای بازارها باشد. به همین ترتیب، اگر معامله گر باتجربه تری هستید، می توانند بخش مرکزی برنامه معاملاتی شما را تشکیل دهند.

گزینه بستن زودهنگام معامله: اگر می خواهید یک معامله را زودتر ببندید تا سود خود را حفظ کنید یا ضرر خود را محدود کنید، می توانید معامله دیگری انجام دهید.

برخی از نکات کلیدی که برای محافظت از خود قبل از معامله با قراردادهای اختیار باینری باید در نظر بگیرید:

شما باید نظم و انضباط داشته باشید: مانند هر نوع ابزار مالی، شما باید منظم باشید و مدیریت ریسک انجام دهید.

شما باید تمرین کنید: اگر می‌خواهید به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید، هنوز باید بازارهای خود را بشناسید، کار کنید و یک برنامه معاملاتی واضح تهیه کنید.

تفاوت معاملات باینری آپشن و فارکس

تفاوت معاملات باینری آپشن و فارکس

معاملات باینری آپشن در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است اما محبوبیت آن به این معنا نیست که این نوع سرمایه گذاری برای همه مناسب است. در حالی که معاملات باینری و فارکس می توانند پتانسیل سود قابل توجهی را ارائه دهند اما کاملاً متفاوت هستند و ممکن است نیازهای یکسانی را برآورده نکنند.

باینری آپشن

هنگامی که باینری آپشن معامله می کنید، روی این سرمایه گذاری می کنید که آیا دارایی مانند کالا، سهام یا ارز در طول یک بازه زمانی ثابت افزایش می یابد یا کاهش ارزش دارد. در این نوع معامله به معامله گر ارزش درآمد خود از قبل نشان داده می شود. به عبارت دیگر، شما دقیقاً می‌دانید که در صورت درست بودن پیش‌بینی شما، هنگام انجام معامله، چه مقدار سود در سرمایه‌گذاری خود خواهید داشت.

اگر پیش بینی شما اشتباه باشد، 100 درصد سرمایه اولیه خود را از دست می دهید. هیچ تغییری در این شکل از معاملات وجود ندارد، زیرا شما فقط می توانید تصمیم بگیرید که ارزش دارایی بالا یا پایین می شود اما نه چقدر.

 • سود/زیان از قبل ایجاد می شود.
 • زمان انقضا برای معامله از قبل انتخاب می شود.
 • طیف متنوعی از باینری آپشن در بسیاری از صنایع برای معامله در دسترس هستند.
 • باینری آپشن فقط در ساعات عادی معاملات قابل معامله است.
 • پتانسیلی برای اهرم وجود ندارد.

فارکس

معاملات فارکس پلتفرم جهانی است که در آن ارز مبادله می شود. این بازار بزرگترین بازار جهان است که روزانه بیش از 5 تریلیون دلار معامله می شود. معامله به صورت جفت انجام می شود و یک معامله گر تفاوت های ارزشی بین دو ارز مانند دلار آمریکا و یورو را مقایسه می کند. معاملات فارکس تنوع بالایی دارد. معامله‌گران علاوه بر تصمیم‌گیری در جهت حرکت یک ارز، باید پیش‌بینی کنند که ارز چقدر بالا یا پایین خواهد رفت.

 • هیچ محدودیتی در سود/زیان وجود ندارد. (اگرچه محدودیت‌ها/ دستورات حد ضرر را می‌توان اعمال کرد.)
 • هیچ زمان انقضای مشخصی برای معاملات فارکس وجود ندارد.
 • فارکس نسبت به معاملات آپشن باینری تنوع کمتری دارد.
 • معاملات فارکس را می توان 24/5 انجام داد.
 • پتانسیل برای درجات بالای اهرم وجود دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  8 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com