1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. استخر نقدینگی بوت استرپینگ (LBP) چیست؟

استخر نقدینگی بوت استرپینگ (LBP) چیست؟

استخر نقدینگی بوت استرپینگ (LBP) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
استخر نقدینگی بوت استرپینگ (LBP) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

استخر نقدینگی بوت استرپینگ (Liquidity Bootstrapping Pool) نوعی از استخر است که توسط Balancer ایجاد شده است. هدف این نوع استخرها این است که به سازندگان توکن جدید اجازه می‌دهد تا از یک صرافی غیرمتمرکز برای تولید وجوه یا نقدینگی برای پروژه خود استفاده کنند. در گذشته، معامله‌گران از دفترهای سفارش برای معاملات خود استفاده می‌کردند که به موجب آن، تجارت خود را به پایان می‌رساندند (میزانی که قصد داشتند بفروشند یا بخرند و به چه قیمتی) و سپس منتظر کسی می‌ماندند که دارایی‌هایی دارد و می‌خواهد به خرید یا فروش بپردازد. مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که تکمیل یک سفارش ممکن است زمان ببرد، به این معنی که با کاهش قیمت، ضرر احتمالی وجود دارد. این موضوع به دلیل نوسانات بدنام قیمت ارزهای دیجیتال، به یک مشکل بسیار آشکار تبدیل شد. برای پرداختن به این موضوع در دنیای ارزهای دیجیتال، ایده استخرهای نقدینگی متولد شد.

استخر نقدینگی بوت استرپینگ (LBP) چیست؟

استخر نقدینگی بوت استرپینگ (LBP) چیست؟

استخر بوت استرپینگ (LBP) یک استخر نقدینگی (LP) است که به سازندگان توکن جدید اجازه می‌دهد تا از یک صرافی غیرمتمرکز برای تولید وجوه یا نقدینگی برای پروژه خود استفاده کنند. این نوع جدید LP به سازندگان توکن اجازه می‌دهد تنها با مقدار کمی سرمایه اولیه نقدینگی تولید کنند و همچنین امکان توزیع بهتر دارایی جدیدشان را فراهم می‌کند.

استخر نقدینگی بوت استرپینگ یک راه عالی برای توسعه دهندگان است تا توکن های جدید را وارد بازار کند. آنها یک توکن کریپتو جدید را با یک دارایی نقدشونده تر (یعنی دارایی دارای حجم معاملات بالاتر) جفت می کنند تا دارایی نقد معامله گران را به سمت آن استخر و در نتیجه به توکن جدید سوق دهد. علاوه بر این، این استخرها به توکن‌های جدیدتر کمک می‌کنند تا ارزش واقعی خود را پیدا کنند، بر اساس اینکه معامله‌گران چگونه آن را با سایر دارایی‌های نقدشونده موجود در استخر و دیگران معامله می‌کنند.

این تعریف ممکن است برای بسیاری از تازه واردان به استخرهای نقدینگی کمی سخت به نظر برسد. بنابراین، برای درک واقعی این استخرهای راه انداز نقدینگی، ابتدا باید نگاهی به چرایی ایجاد آنها بیندازیم.

استخرهای نقدینگی چیست؟

استخرهای نقدینگی چیست؟

استخرهای نقدینگی بسترهایی هستند که معامله‌گران می‌توانند در هر لحظه مجموعه‌ای از دارایی (یا نقدینگی) را که می‌خواهند معامله کنند، پیدا کنند. این بدان معناست که وقتی می‌خواهند معامله کنند، مثلاً مقداری اتریوم (ETH) را با مقداری بیت‌کوین (BTC) معامله کنند، لازم نیست منتظر بمانند تا معامله‌گر دیگری آن نقدینگی را با آن قیمت در دسترس داشته باشد، همانطور که انتظار در استخر قبلاً وجود دارد. 

استخرهای نقدینگی منبع خوبی هستند که امکان بازار سیال و معاملات سریع را فراهم می کنند. با این حال، در ابتدا، هر استخر نقدینگی تنها می‌توانست دو نوع دارایی در هر استخر داشته باشد و یکی از آنها باید ETH باشد، برای مثال یک مجموعه از ETH و BTC. این بدان معناست که اگر کسی بخواهد از استخرهای نقدینگی برای انجام معامله از مثلاً ETH به توکن Sandbox (SAND) استفاده کند، باید از دو استخر نقدینگی مختلف استفاده کند و کارمزد هر دو را بپردازد. نمونه هایی از این نوع LP ها عبارتند از UniSwap، PancakeSwap و SushiSwap.

استخرهای نقدینگی اولیه همچنین نسبت‌های دارایی‌ها را متعادل نگه می‌داشتند، به این معنی که همیشه یک تقسیم ثابت از دو دارایی وجود دارد: برای مثال 50/50 یا 25/25/25/25. این امر با افزایش قیمت دارایی که فشار خرید بالاتری داشت به دست آمد. به عنوان مثال، هنگامی که یک معامله گر بیشتر و بیشتر اتریوم را خریداری می کرد، قیمت آن بالا می رفت. این باعث می‌شود معامله‌گران نخواهند ETH از آن استخر نقدینگی بخرند اما در عوض معامله‌گران را تشویق می‌کند که ETH را به آن استخر بفروشند زیرا می‌توانند پول بیشتری برای آن دریافت کنند.

این روش LP هنوز ناکارآمد بود، با این حال و به زودی تقاضا برای LP با انعطاف پذیری بیشتر وجود داشت. Enter Balancer، یک بازارساز خودکار (AMM) که به کاربران اجازه می‌دهد تا استخرهای نقدینگی را با حداکثر هشت توکن مختلف در هر نسبت ایجاد کنند.

استخر نقدینگی چند دارایی چیست؟

استخر نقدینگی چند دارایی چیست؟

گام بعدی در مسیر توسعه استخر نقدینگی LP چند دارایی (multi-asset liquidity pool) بود. این نوع استخر نقدینگی به معامله گران اجازه داد تا بین چندین دارایی در یک استخر معامله کنند، به این معنی که کارمزد کمتری وجود دارد و نیازی به معامله بین اتریوم وجود ندارد.

با این حال، یک مشکل باقی مانده بود، اگر یک توکن یا کوین جدید بدون استخر عظیمی از سرمایه راه اندازی می شد، آنها برای ایجاد یک تقسیم 50/50 با یک توکن بسیار قوی تر (و گران تر) مانند ETH مشکل داشتند. این فقدان یک لیکویید کوین قوی به این معنی است که معامله گران کمتری جذب استخر می شوند و می تواند منجر به راه اندازی ناکارآمد (و مرگ نهایی) توکن جدید شود. برای رفع این مشکل، Balancer استخر راه‌اندازی نقدینگی (LBP) خود را راه‌اندازی کرد.

Balancer LBP چیست و چگونه کار می کند؟

Balancer با مشاهده مشکلاتی که معامله‌گران با استفاده از دفترهای سفارش با آن مواجه بودند و سپس مشاهده کرد که توکن‌های جدید با سرمایه‌گذاری اولیه بالایی که برای استخرهای نقدینگی اولیه مورد نیاز است، دست و پنجه نرم می‌کنند، Balancer ساختار جدیدی برای LPs ارائه کرد: استخر نقدینگی بوت استرپینگ Balancer.

استخر نقدینگی بوت استرپینگ را می توان به عنوان قهرمان LP برای ارزهای دیجیتال جدید و نوظهور با سرمایه اولیه کمی برای سرمایه گذاری در نظر گرفت. این نوع LP به دلیل دو چیز به تولید نقدینگی از سرمایه اولیه کوچک کمک می کند: کریپتو LBP و تعادل نسبت دارایی.

برای آشنایی با دنیای کریپتوکارنسی و آموزش ارز دیجیتال روی لینک مربوط کلیک کنید.

LPB Crypto چیست؟

کریپتو LBP به دارایی های رمزنگاری در هر استخر اشاره دارد: اینها توکن های وثیقه و یک توکن پروژه هستند.

کوین یا توکن وثیقه: توکن وثیقه، کریپتوی LBP با نقدینگی بالا (یا با معامله بالا) در LBP است. در راه اندازی اولیه LBP، توکن های وثیقه کمتری وجود خواهد داشت که توکن ها را در استخر طراحی می کنند. با پیشرفت زمان حراج، وزن توکن وثیقه به توکن پروژه می‌تواند تغییر کند تا تعداد توکن‌های وثیقه در استخر به درصد یکنواخت‌تر افزایش یابد.

کوین یا توکن پروژه: رمزارز پروژه، رمزنگاری LBP جدید ایجاد شده است. در راه اندازی اولیه LBP، توکن های پروژه بیشتر از توکن های وثیقه در استخر وجود خواهد داشت. با پیشرفت زمان حراج، وزن توکن وثیقه به توکن پروژه می تواند حتی به زمین بازی تغییر کند. این تغییر به انتخاب سازندگان استخر و همچنین حجم معاملات در LBP بستگی دارد.

جهت آشنایی با عرضه اولیه استخر استیک، بر روی لینک کلیک کنید.

LBP چگونه کار می کند؟

استخر نقدینگی بوت استرپینگ به روشی بسیار شبیه به یک استخر نقدینگی معمولی عمل می کند، تنها با تغییراتی در نسبت دارایی های آن که به توکن های جدید اجازه می دهد شانس بیشتری در بازار داشته باشند، به طور مساوی توزیع شوند و نقدینگی بیشتری برای پروژه خود ایجاد کنند.

در یک استخر نقدینگی معمولی، دو نوع دارایی با یک نسبت زوج تنظیم می‌شوند. با این حال، با یک استخر نقدینگی بوت استرپینگ، استخر نقدینگی می‌تواند با تقسیم 10/90 اتریوم (ETH) و توکن Adventure Gold (AGLD) شروع شود. سپس، با سپری شدن بازه زمانی از پیش تعیین شده، قیمت خود را تنظیم می کند (به لطف حجم معاملات) تا استخر نقدینگی را به یک تقسیم 20/80 یکنواخت سوق دهد تا در نهایت تا پایان دوره حراج LBP به تقسیم عادی 50/50 برسد.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد استخر بیمه اتکایی غیرمتمرکز، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

با شروع معاملات در استخر نقدینگی بوت استرپینگ، معامله گران شروع به خرید و فروش می کنند تا از تغییرات قیمت ها سود ببرند، با افزایش حجم معاملات، توکن پروژه در قیمت افزایش می یابد و با کاهش حجم معاملات، توکن پروژه کاهش می یابد. از این طریق، معامله‌گران سعی می‌کنند بفهمند که چه زمانی قیمت‌ها به نفع آنها عمل می‌کند و سپس سعی می‌کنند بر این اساس سود ببرند. به این ترتیب توکن پروژه به صورت گسترده تری توزیع می شود و نقدینگی بیشتری برای پروژه جمع آوری می شود.

مزایای استخر نقدینگی بوت استرپینگ

مزایای استخر نقدینگی بوت استرپینگ

مزایای کلیدی متعددی برای LBP ها وجود دارد:

کشف قیمت: رایج ترین استفاده برای LBP برای کشف قیمت است. این به بازار اجازه می دهد تا قیمت نهایی یک توکن را تعیین کند. تعیین یک قیمت اولیه و سپس تغییر قیمت در طول زمان، تبدیل به یک بازی می شود که در آن خریداران می خواهند منتظر زمان مناسب برای معامله توکن با بهترین قیمت باشند اما مدت زیادی صبر کنند و ممکن است سوخته شوند و در نهایت از دست بدهند.

توزیع گسترده تر: برخلاف سایر مدل ها یا راه اندازی های توکن که در آن بازی سرعت یا هزینه گس است، LBP ها می توانند به توزیع توکن ها در دستان تعداد بیشتری از افراد به روشی منصفانه کمک کنند.

بدون مزیت غیرمنصفانه: استخر نقدینگی بوت استرپینگ باعث عدم انگیزه افراد پیشتاز، ربات ها و نهنگ ها می شوند که نسبت به شرکت کنندگان کوچکتر، نرخ های بهتری دریافت کنند. هرچه خرید بزرگتر یا زودتر انجام شود، در نهایت ریسک بیشتری را برای پرداخت انحراف بیشتر از قیمت بازار متحمل می شوند.

سرمایه کوچکتر: یکی از بزرگترین مزیت های اجرای استخر نقدینگی بوت استرپینگ برای پروتکل های کوچکتر این است که قیمت اولیه توکن حراج می تواند تا 99 برابر نسبت به وثیقه سپرده شده بزرگ شود. به این معنی که یک پروتکل می تواند با سرمایه بسیار کم شروع شود و در پایان رویداد به کیسه های بزرگتر ختم شود.

چگونه LBP ها از معامله گران و سرمایه گذاران محافظت می کنند؟

تغییر نسبت دارایی استخر نقدینگی بوت استرپینگ اجازه می دهد تا درجه خاصی از محافظت در برابر نهنگ ها و ربات ها در فضای کریپتو وجود داشته باشد. این کار با بی انگیزه کردن پیشتازان و نهنگ ها از گرفتن معامله بهتر نسبت به آنهایی که هزینه کمتری دارند انجام می شود.

کمی پیش زمینه در مورد آنچه که LBP سعی در محافظت در برابر آن دارد:

ربات ها از الگوریتم های سریع و کارمزد تراکنش های بالا استفاده می کنند تا معاملات را قبل از معامله گران دیگر انجام دهند. (زیرا کارمزد بالاتر آنها معمولاً به این معنی است که معامله آنها ابتدا انجام می شود.)

پیشتازها کسانی هستند که از الگوریتم‌های سریع‌تر سود می‌برند و در مقابل معامله‌ای که قبلاً انجام شده اما هنوز تکمیل نشده است، سود می‌برند، به این ترتیب، قبل از اینکه تحت تأثیر معاملات بعدی قرار گیرد، از قیمت مطلوب‌تری بهره می‌برند و سپس خرید می‌کنند و با سود بیشتر بفروشد.

با این حال، استخر نقدینگی بوت استرپینگ می توانند این رفتار را از بین ببرند زیرا پارامترها در برابر این ذهنیت "اولین خدمت اولیه" تنظیم شده اند. LBP ها توکن ها را به آرامی و با تغییر وزن بین دو دارایی منتشر می کنند. بنابراین، یک پیشرو که به دنبال کسب سودهای بزرگ است یا رباتی که به دنبال کارمزد تراکنش های بالاتر است، مجبور می شود معاملات خود را در مدت زمان طولانی تر به معاملات کوچکتر تقسیم کند. این فرآیند طولانی و حاشیه سود کمتر به این معنی است که پیشتازان، ربات‌ها و نهنگ‌ها انگیزه زیادی برای تلاش برای بی‌ثبات کردن توکن برای سود خود نخواهند داشت.

یک دیدگاه متعادل در مورد استخر نقدینگی بوت استرپینگ

استخر نقدینگی بوت استرپینگ

LBP ها به پایین آمدن نوار ورود پروژه جدید به فضای رمزنگاری کمک کرده اند و به توکن های کوچک با ایده های بزرگ اجازه می دهند تا سرمایه پروژه های خود را افزایش دهند. اقدامات حفاظتی اجرا شده، مانند آزاد کردن آهسته توکن ها و اجازه دادن به توزیع وزن در حال تغییر بین وثیقه و توکن پروژه نیز به این معنی است که این LP ها کمتر مورد هدف نهنگ ها، ربات ها، پیشتازان و سایر معامله گران غیراخلاقی قرار می گیرند. با این حال، همچنین باید توجه داشت که استخر نقدینگی بوت استرپینگ نسبت به LP های سنتی در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مانند UniSwap و PancakeSwap کمتر قابل اعتماد هستند.

اگرچه استخر نقدینگی بوت استرپینگ در شبکه های غیرمتمرکز نیز اجرا می شود، از جمله Ethereum، Arbitrum، پالیگان و یک فورک رسمی دوستانه با Hexagon Finance، LBP ها توسط خالقان پروژه پشت توکن پروژه ایجاد می شوند و آنها بر نسبت دارایی ها کنترل دارند. علاوه بر این، اگر احساس کنند که فشار زیاد خرید یا فروش باعث بی ثباتی ارزش سکه یا توکن آنها می شود، می توانند معاملات را متوقف کنند. اگرچه این کنترل توسط سازندگان می‌تواند یک اقدام محافظتی باشد اما مسلماً در تضاد با ارزش‌های تمرکززدایی است زیرا یک نهاد مرکزی تصمیم‌گیری می‌کند.

نتیجه گیری

استخر نقدینگی بوت استرپینگ یا LBP ها ثابت کرده اند که راه موثری برای جلب توجه توکن های کوچکتر در بازار رمزارزها است، هم از نظر یافتن قیمت واقعی و هم از نظر توزیع یکنواخت تر. این یک چیز عالی برای توکن‌های کوچک‌تر است زیرا می‌توانند برای ایجاد پروژه‌ای که به آن اعتقاد دارند، سرمایه جمع‌آوری کنند. علاوه بر این، استراتژی‌های مختلف پیاده‌سازی شده توسط LBP به محافظت از این توکن‌ها و پروژه‌های نوپا در برابر معامله‌گران و ربات‌های غیراخلاقی کمک می‌کند.

هر فناوری مشروعی که برای رشد پروژه‌های رمزنگاری جدید استفاده می‌شود باید تشویق شود زیرا فضای کریپتو همچنان در حال رشد است و همچنان به ایده‌های جدید نیاز دارد. با این حال، این واقعیت که LBP ها کنترل بسیار زیادی در دست سازندگان پروژه دارند، اندکی برخلاف ایده ارز دیجیتال به عنوان یک ارز غیرمتمرکز است. امیدواریم پس از آن، با گذشت زمان، راهی برای موثرتر کردن استخر نقدینگی بوت استرپینگ در افزایش سرمایه اما به روشی غیرمتمرکزتر، پیدا شود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com