1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کیف پول
  4. کیف پول واسابی (Wasabi Wallet)

کیف پول واسابی (Wasabi Wallet)

کیف پول واسابی (Wasabi Wallet)
لوگو علیرضا محرابی
کیف پول واسابی (Wasabi Wallet)
کیف پول

کیف پول واسابی، یک کیف پول متن باز و متمرکز بر حریم خصوصی است که ویژه ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. واسابی به عنوان یک کیف پول نرم افزاری، دارای قابلیت اجرا شدن بر روی کامیپوتر می باشد و کاربران از طریق آن می توانند بیت کوین های خود را مدیریت کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی کیف پول واسابی (Wasabi Wallet) و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

کیف پول واسابی (Wasabi Wallet) چیست؟

کیف پول واسابی (Wasabi Wallet) چیست؟

کیف پول واسابی (Wasabi Wallet) به عنوان یک کیف پول نرم افزاری، دارای ساختار درونی فناورانه و پیچیده و در عین حال بسیار ساده و کاربردی می باشد. کاربران می توانند مجموعه جدیدی از کلیدهای خصوصی را برای این کیف پول وارد کنند. همچنین کاربران می توانند کنترل کامل بیت کوین های خود را در اختیار داشته باشند، به طوری که برای ارسال آنها، نیازی به اجازه نهاد و یا شخص دیگری ندارند. در این کیف پول به دلیل وجود قابلیت کوین جوین، امکان نامشخص کردن تاریخ معاملات فراهم می باشد.

کاربران به کمک این ویژگی می توانند برای بازیابی کردن حریم خصوصی چند صد هزار بیت کوین اقدام کنند. از طریق این ویژگی، نقدینگی همواره در حال افزایش می باشد. کاربران می توانند از این کیف پول برای مدیریت کیف پول سخت افزاری خود استفاده کنند و حتی امکان اتصال آن به نود کامل کاربران فراهم می باشد. کیف پول واسابی رایگان و اوپن سورس می باشد که کاربران می توانند آن را تایید و اجرا کنند.

کیف پول های متعددی تاکنون برای ارز دیجیتال بیت کوین ایجاد شده اند اما وجه تمایز واسابی با سایر کیف پول ها این است که حفظ حریم خصوصی، اولویت اصلی این کیف پول می باشد. قبل از بارگیری این کیف پول و همگام سازی واسابی با بلاک چین بیت کوین، این اصل مهم آغاز می گردد. کیف پول واسابی اولین کیف پول اجرا کننده فیلترهای بلاک BIP158 (فیلترینگ بلاک فشرده کلاینت) می باشد که برای کلاینت های سبک، یک روش جدید محسوب می شود و می توانند به طور خصوصی بفهمند که چقدر بیت کوین دارند.

این کیف پول، برای هیچ سرور شخص ثالثی، آدرس های گسترده و یا کلید عمومی کاربران خود را ارسال نمی کند. سرور back-end، ارائه دهنده مجموعه ای ثابت از فیلترها می باشد و در صورتی که یک بلاک حاوی معامله مربوط به کاربر باشد، کیف پول به صورت محلی این مسئله را بررسی می کند. مشتری از نود بیت کوین P2P، این بلاک را دقیقا مانند هر نود بیت کوین دیگری، بارگیری می کند. از طریق شبکه Tor و هربار با هویت های جدید Tor، همه این موارد اتفاق می افتد.

قابلیت کوین جوین در کیف پول واسابی

قابلیت کوین جوین در کیف پول واسابی

کوین جوین کیف پول واسابی، به صورت غیر توفیقی و بدون نیاز به اعتماد می باشد. منظور از غیر توفیقی این است که هیچ کسی نمی تواند دارایی کاربران را به سرقت ببرد. منظور از بدون نیاز به اعتماد این است که امکان جاسوسی حتی از طرف هماهنگ کننده مرکزی وجود ندارد. در صورتی که کاربر بخواهد فعالیت های خود را در این کیف پول مخفی کند، باید بیت کوین خود را کوین جوین کند. این کار باعث قطع ارتباط میان ورودی ها و خروجی های یک تراکنش می شود.

با وجود پیچیده بودن پروتکل کوین جوین، استفاده از آن در کیف پول واسابی بدون دردسر می باشد. با توجه به این که هر کوین برچسب گذاری شده است، کاربران می دانند که کدام کوین ها همچنان خصوصی نمی باشند. حریم خصوصی که از طریق کوین جوین کسب شده است، به تعداد کاربرانی بستگی دارد که در این زمان ثبت نام می کنند. کیف پول واسابی سعی می کند با جمع آوری 100 کاربر، 100 مجموعه ناشناس را با هر دور ایجاد کند. از دیگر ویژگی های کیف پول واسابی می توان به برچسب گذاری اشاره کرد. از طریق این ویژگی می توان فهمید که هر کوین از طرف چه کسی می باشد. به همین دلیل می تواند به حفظ حریم خصوصی کاربران کمک کند. 

کاربران در هنگام دریافت بیت کوین روی یک آدرس، می توانند در رابط کاربری گرافیکی، دو جنبه مهم را مشاهده کنند. مورد اول این است که آدرس دریافت کننده حذف می شود، به این دلیل که فقط یک بار باید از این آدرس ها استفاده کرد و هرگز نباید دوبار مورد استفاده قرار بگیرند. (یکی از مهم ترین مشکلات حریم خصوصی در بیت کوین، استفاده مجدد از یک آدرس می باشد زیرا باعث می شود که افراد متوجه شوند که هر کدام از کوین ها به چه کسی تعلق دارند.)

مورد دوم این است که لیستی از همه کوین هایی که می توان هزینه کرد، به جای نشان دادن مانده کیف پول، وجود دارد. این کوین ها خروجی های تراکنش خرج نشده می باشند.

ارسال بیت کوین به صورت خصوصی

کاربران می توانند در کیف پول واسابی، بیت کوین خود را برای شخص دیگری به روشی کاملا محرمانه ارسال کنند. برچسب گذاری، ویژگی کوین جوین و همچنین کنترل دستی کوین ها باعث محرمانه شدن تراکنش ها در این کیف پول می شوند.

نصب و راه‌ اندازی کیف پول واسابی (wasabi wallet)

نصب و راه‌اندازی کیف پول واسابی

کاربران با مراجعه به وب سایت رسمی واسابی، می توانند برای دانلود این کیف پول اقدام کنند. با توجه به این که هکرها برای سرقت اطلاعات و دارایی‌های دیجیتال کاربران اقدام به راه‌اندازی کیف پول و وب‌سایت‌های جعلی کرده اند، نصب این کیف پول فقط باید از طریق وب سایت آن انجام شود. کیف پول واسابی فقط در نسخه دسکتاپ ارائه شده است. کاربران می توانند از این کیف پول در سیستم عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس استفاده کنند. پس از این که کاربران برای سیستم عامل خود، این نرم‌افزار را دانلود و اجرا کنند با صفحه پایین مواجه می شوند. با کلیک بر روی گزینه Next، نصب نرم افزار شروع می شود.

نصب wasabi wallet

در مرحله بعد برای نصب آن باید روی گزینه Install کلیک کنید.

نصب کیف پول

پس از تکمیل نصب برنامه و با کلیک بر روی گزینه Finish، آیکون کیف پول Wasabi در دسکتاپ شما ظاهر می شود. پس از این که برنامه را باز کردید، صفحه‌ای مانند تصویر زیر نمایان می شود. پس از این که شرایط، ضوابط و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی این برنامه را مطالعه کردید، موافقت خود را از طریق کلیک بر روی گزینه I agree to the terms of service اعلام کنید.

پس از آن، می توانید هر تعداد کیف پول جدید که می خواهید، بدون درخواست مجوز و بدون پرداخت هزینه اضافی، برای خود تولید کنید. برای این کار باید به قسمت Wallet Manager و منوی Generate Wallet مراجعه نمایید. سپس باید نام و یک رمز عبور مطمئن، برای کیف پول خود انتخاب کنید. برای رمزنگاری کلید خصوصی روی رایانه کاربران، از این رمز عبور استفاده خواهد شد. در مرحله آخر نیز باید بر روی گزینه Next کلیک کنید.

Wallet Manager

سپس ۱۲ عبارت بازیابی کیف پول برای شما تولید و نمایش داده می‌شود. برای جلوگیری از فراموشی عبارات بازیابی و رمز عبور خود، آنها را در جایی امن یادداشت و نگهداری کنید زیرا به آنها برای تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی کیف پول و دارایی‌های خود نیاز پیدا خواهید کرد.

پس از این که کاربران بر روی گزینه‌ I wrote down my Recovery Words و Generate Wallet کلیک کردید، کیف پول واسابی آماده استفاده می شود.

ناشناس کردن ‎بیت کوین‌ها در کیف پول واسابی

ارز دیجیتال بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان از یک آدرس جدید، برای هر تراکنش استفاده کرد. استفاده از یک آدرس جدید برای هر تراکنش، باعث دشوارتر شدن ردیابی منابع وجوه کاربران می شود. کیف پول واسابی، برای تراکنش‌های کاربران، امکان ایجاد آدرس‌های بی‌شمار را فراهم کرده است. همچنین پشتیبانی از آنها با استفاده از عبارات بازیابی انجام می شود.

پس از باز کردن برنامه کیف پول، برای ایجاد آدرس جدید به بخش Receive بروید. سپس نام مشخصی را برای آدرس جدید خود تعیین کنید تا در آینده بدانید که به این آدرس مشخص، چه مقدار بیت کوین ارسال شده است. سپس باید بر روی Generate Receive Address کلیک نمایید.

ناشناس کردن ‎بیت کوین‌ها در کیف پول واسابی

در نهایت نیز آدرس ایجاد شده در کیف پول واسابی به شما نشان داده می‌شود. این آدرس پس از واریز بیت کوین به کیف پول خود، حذف خواهد شد تا در تراکنش‌های بعدی کاربران نتوانید از آنها مجددا استفاده کنید.

با کلیک بر روی پیکان موجود در سمت چپ آدرس، می توانید کلید عمومی، مسیر کلید خصوصی و کد QR را مشاهده کنید.

QR در کیف پول واسابی

از ارسال کلید و آدرس عمومی خود به سرورهای شخص ثالث باید پرهیز کنید زیرا امکان شناسایی و ردیابی کامل وجوه آنها از این طریق فراهم می شود. فقط به طرف معامله خود، آدرس عمومی کیف پول را بدهید، نه هیچ کس دیگر!

بعد از این که بیت کوین‌ها به کیف پول منتقل شدند، باید اقدام به ناشناس کردن آنها کرد. با مراجعه به بخش کوین‌ جوین، می توان برای ترکیب و ناشناس کردن بیت کوین‌های خود اقدام کرد. داشتن حداقل حدود ۰.۱ بیت کوین، شرط هر بار شرکت در کوین‌ جوین است. بنابراین، باید در کیف پول خود، حداقل این مقدار بیت کوین را داشته باشید.

در این مرحله، پس از انتخاب مقدار بیت کوین مورد نظر خود، باید رمز عبور خود را وارد کنید.

رمز عبور کیف پول واسابی

درجه ناشناسی (Anonymity) کاربران، بستگی به تعداد افراد گروهی دارد که در آن مخفی می‌شوند. در صورتی که ۳ نفر در کوین ‌جوین با ورودی یکسان شرکت کنند و ۳ خروجی وجود داشته باشد، هر یک از آن کوین‌های خروجی ۳ مجموعه ناشناس خواهند داشت. هیچ راهی وجود ندارد که بتوان تشخیص داد کدام یک از کوین‌های خروجی از مجموعه، متعلق به کیست.

درجه‌بندی‌های مختلفی، برای تنظیم میزان ناشناسی وجود دارد. سپر قرمز، درجه ناشناسی برابر با ۱ می باشد، سپر زرد درجه ناشناسی در محدوده ۲ تا ۲۰ است، سپر سبز درجه ناشناسی در محدوده ۲۱ تا ۴۹ را نشان می دهد و سپر سبز به همراه یک علامت چک روی آن، نشان دهنده درجه ناشناسی بالای ۵۰ می باشد.

برای جلوگیری از تجزیه و تحلیل‌های قانونی سطح پایین، تنظیم درجه ناشناسی معمولاً روی ۵۰ و بالاتر از آن کافی می باشد اما این احتمال وجود دارد که محافظتی در برابر تجزیه و تحلیل‌های قانونی پیشرفته نداشته باشد.

بعد از این که مقدار بیت کوین را انتخاب و رمز عبور را وارد و درجه ناشناسی را تنظیم کردید، باید بر روی گزینه Enqueue Selected Coins کلیک نموده و منتظر تایید درخواست بمانید.

در کادر Status امکان مشاهده بیت کوین‌های تأیید شده و ناشناس شده‌ و همچنین بیت کوین های در در صف انتظار وجود دارد. اگر تعداد معامله‌گران مجموعه به حد نصاب برسد به صورت خودکار ترکیب بیت کوین‌ها با یکدیگر آغاز خواهد شد.

ناشناس کردن ‎بیت کوین‌ها

همچنین، اگر مدت ‌زمان زیادی برای تأیید درخواست کوین‌ جوین طول بکشد، در حالی که برای انجام تراکنش خود عجله دارید، با تیک زدن کنار هر کدام از بیت کوین‌ها و یا انتخاب هر یک از گزینه‌های‌ Select All Non-Private، Select All Private، تعیین کنید که کدام یک به صورت عادی و غیر ناشناس باقی بماند و کدام یک از آنها ناشناس شوند.

ارسال بیت کوین در کیف پول واسابی (Wasabi wallet)

ارسال بیت کوین در کیف پول واسابی

بعد از باز کردن برنامه، کاربران می توانند برای ارسال بیت کوین‌های ناشناس خود به آدرس‌های دیگر، به بخش Send مراجعه کنند.

تعداد بیت کوین‌ها، درجه ناشناسی و حریم خصوصی شما در کادر Status نمایش داده می شود. برای انتخاب مقدار بیت کوینی که می خواهید ارسال کنید، باید روی کادرهای تأیید آن در لیست کلیک کنید.

کادر دیگری نیز وجود دارد که مربوط به وارد کردن آدرس طرف معامله می باشد. باید دقت کافی در وارد کردن این آدرس داشته باشید و آن را چند بار بررسی کنید زیرا پس از این که تراکنش‌ تایید شود، هیچ راهی برای تغییر مقصد و برگرداندن این معامله وجود ندارد. در مرحله آخر نیز پس از وارد کردن رمز عبور، باید گزینه Send Transaction را انتخاب کنید تا مقدار بیت کوین مورد نظر به آدرس گیرنده ارسال شود.

آینده کیف پول واسابی

چندین توسعه متن باز، برای بهبود بیشتر این کیف پول به صورت مداوم مشغول به کار هستند. نقشه راه کوتاه مدت برای پروژه کیف پول واسابی، شامل ادغام PayJoin و تکنیک کوین جوین استگانوگرافی بین یک گیرنده و یک فرستنده می باشد. کیف پول واسابی قصد دارد مستقیما در کوین جوین، امکان ارسال مقادیر دلخواه به آدرس شخص ثالث را فراهم کند. در حال حاضر کیف پول واسابی در هنگام استفاده توسط کاربران، عملکردی مبنی بر درک مستقیم دارد اما تیم این پروژه به دنبال طراحی مجدد کاملی از تجربه کاربر می باشد تا آن را زیباتر جلوه دهند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com