1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سرمایه گذاری در بورس
  4. سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

برای توضیح این مطلب باید ابتدا در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری در بورس برای معامله گران و سرمایه گذاران دارای ریسک است ولی به این دلیل که اواخر رشد خوبی داشته و در بلند سود خوبی به سرمایه گذاران داده است، نظر افراد زیادی از جامعه را به خود جلب کرده است.

با ورود حجم زیاد نقدینگی به این بازار، نوسام های این بازار بیشتر شده و اکنون شاهد بالا و پایین شدن های شدیدتری نسبت به 2 سال گذشته هستیم.

همانطور که میدانیم سود در بازار بورس اوراق بهادار به دو صورت است:

سود کردن با افزایش قیمت برگه سهام شرکت

در این حالت سرمایه گذاران با خرید اوراق و رشد ان سود کسب میکنند. معمولا این دسته از سرمایه گذاران تایم زیادی در یک سهم نمی مانند و با کسب سود از سهام مورد نظر خارج میشوند. 

کسب سود از سود نقدی تقسیمی شرکت

سرمایه گذاران بلند مدتی با خرید یک سهم علاوه بر کسب سود از طریق افزایش قیمت سهم، از سود نقدی که شرکت ها تقسیم می کند نیز بهره میبرند.

کسب سود از سود نقدی تقسیمی شرکت

درآمد ماهیانه از بورس

حال که می دانید انواع سرمایه گذاری در بورس چگونه است می دانید که برای کسب سود ماهیانه باید ریسک خرید و فروش را بپذیرید و در طول ماه شروع به خرید و فروش سهام کنید. برای خرید و فروش کوتاه مدت باید علم تحلیل تکنیکال را به خوبی فرا بگیرید. البته ریسک نوسان گیری را نیز باید بپذیریم.

سود تضمینی در بورس

خرید اوراق بهادار هیچ تضمینی برای سود دهی به شما ندارد و زمانی که سهام یک شرکت را میخرید به هر دلیلی ممکن است که قیمت سهام شرکت شروع به منفی شدن کند.

البته یکی از اوراقی که در بورس وجود دارد صندق های با درآمد ثابت هستند. این صندوق ها اکثر دارایی خود را در اوراق با درامد ثابت سرمایه گذاری میکنند و سود تضمینی بابت خرید اوراق دارند. عموما مقدار کمی سود بیشتری از بانک ها را به سرمایه گذاران میدهند. 

پس تنها راه کسب سود تضمینی در بورس خرید واحد های صندوق با درآمد ثابت هستند.

سود سالیانه در بورس

شرکت ها هر سال از سود خالص کسب شده مقداری را به سهامداران تخصیص میدهند و تحت نام سود نقدی تقسیمی (DPS) بین سهامداران شرکت تقسیم میکنند. این سود تنها به سهامدارانی تعلق میگیرد که در زمان تشکیل مجمع سهامدار شرکت باشند.

سهامدارانی که سهم را به دید بلند مدتی خریداری میکنند، سود نقدی را نیز دریافت می کنند. اما سهامدارانی که دائم در حال خرید و فروش هستند، باید اگهی مربوط به مجمع برای تقسیم سود سهم را پیگیری کنید.

سود سالیانه

سود ثابت در بورس

سود ثابت در بورس را میتوان از دو منظر تماشا کرد. یکی سودی که با خرید سهام یک شرکت در طول زمان کسب می کنید که تقریبا در بلند مدت ثابت است و با بالا و پایین شدن قیمت، در نهایت برآیند بالا و پایین شدن ها کسب سود است.

منظر دیگر نیز همان سود تضمینی با خرید واحد های صندوق است که با خرید این واحدها صرف نظر از وضعیت شاخص، سود خود را میگیرید. البته همانطور که گفته شد سودی که از این صندوق ها کسب می کنید نزدیک به سود بانکی است و در بازار های مثبت، به نسبت خرید سهام بسیار سود ناچیزی است. برای اینکه با روش های مختلف دریافت سود بورس آشنا شوید، می توانید مقالات مرتبط با بخش آموزش سرمایه گذاری در بورس وب سایت را مطالعه کنید.

حداقل و حداکثر سود در بورس

سودی که برای معامله گران مهم است همان سودی است که با خرید و فروش اوراق بهادار کسب می کنیم. پس حداقل و حداکثر سود برای معاملات تعریف نمیشود. شاید از خودتان بپرسید چگونه حداکثر سود تعریف نمیشود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اوراقی در بورس وجود دارد که دامنه نوسان ندارند و در طول روز درصد های بالایی تغییر میکنند. البته این اوراق بسیار ریسکی هستند و سرمایه گذاری در انها میتواند بسیار خطرناک باشد.

معمول ترین خرید و فروش ها برای سهام و صندوق های بورسی هستند که دامنه نوسان 5 تا 10 درصدی دارند.یعنی در طول روز 5 درصد تا 10 درصد سرمایه شما میتواند مثبت یا منفی شود.

میزان سود به زیان در بورس

میزان سود به زیان با توجه به نگاه زمانی شما به معامله محاسبه می شود. به این معنا که اگر نگاه شما میانمدت باشد در روند های صعودی قطعا سود شما بیشر از زیان شما خواهد بود. و در روند های نزولی، عموما برعکس این اتفاق رخ میدهد و زیان شما بیشتر می شود. 

اگر با دید بلند مدتی وارد یک سهم شوید قطعا براورد سود و زیان شما مثبت خواهد بود و نهایتا در بلند مدت سرمایه گذاری در بورس به شما سود میرساند.

دید کوتاه مدت و نوسان گیری نیز، کاملا به توانایی شما بستگی دارد و در هر بازاری میتواند هم سود برای شما شناسایی کند و هم زیان.

میزان سود به زیان در بورس

سود روز شمار در بورس

سود روز شمار برای صندوق های درامد ثابت تعریف میشود. تعداد واحدهای خریداری شده توسط سرمایه گذار به صورت روز شمار محاسبه میشود و سود به شما تعلق میگیرد. 

آیا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟

ابتدا باید بدانیم ماهیت سرمایه گذاری در بورس چیست و افراد با سرمایه گذاری در بورس در اصل چه حرکتی را ایجاد کرده اند.

زمانی که شما سهام یک شرکت را خریداری می کنید در اصل در ان شرکت سرمایه گذاری کرده اید و شرکت ها با فروش سهام خود تامین مالی میشوند. تامین مالی شرکت ها باعث رونق تولیدات شرکت و افزایش قدرت توسعه شرکت می شود. پس با خرید سهام شرکت در اصل سرمایه گذاران زمینه توسعه و پیشرفت شرکت را ایجاد میکنند و در رونق تولیدات داخل کشور تاثیر مثبت می گذارند.

در نتیجه اقتصاد کشور در مسیر درست قرار میگیرد و نتایج حاصل از این سرمایه گذاری ها در اقتصاد کشور به شدت شایان است.

سرمایه گذاری در بورس قطعا خوب است و برای سرمایه گذار و سرمایه پذیر همزمان منفعت دارد.

ایا سرمایه گذاری در بورس حلال است؟

در این زمینه باید نظر مرجع تقلید خودتان را بررسی کنید. برای مثال سخنان برخی از این بزرگواران را در اینجا برایتان اورده ایم.

آیت الله مکارم شیرازی:

درآمد و کسبی که از طریق بورس و خرید و فروش اوراق بهادار بدست می‌آید – با وجود امکان کم یا زیاد شدن شاخص بورس – قمار محسوب نمی‌شود.

فرق قمار و بورس در این است که در قمار، خوردن مال به باطل صورت می‌گیرد. یعنی بدون مجوز یا عقود شرعی است. ولی در بورس اگر بر اساس عقود شرعی و اسلامی عمل شود خرید و فروش بی اشکال است.

از نظر اسلام انجام هر نوع معاملات – مانند بورس، خرید و فروش سهام و… – یا اینکه کسی کار خود را خرید و فروش سهام قرار دهد در صورتی که عقود و معاملات صوری نباشند، مطابق با احکام شرع و قوانین باشند، فروشنده واقعا مالک باشد یا از طرف مالک وکیل باشد و خریدار واقعا مالک و صاحب جنس خریداری شده شود، اشکال ندارد.

ایا سرمایه گذاری در بورس حلال است؟

آیت الله خامنه ای:

بورس‌ بازاری است که در آن دارایی‌های مختلف مورد معامله قرار می‌گیرد، بنابراین بورس فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی مهم این هست که باید معاملات در بورس نامشروع خلاف قانون نباشد در غیر این صورت حرام است. بطور کلی فعّالیّت در بورس و خرید سهام و تعیین سود سالانه برای آن بر طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی که به تأیید شورای محترم نگهبان قانون اساسی رسیده انجام می‌گیرد محکوم به صحّت و حلیّت است.

آیت الله سیستانی:

خرید و فروش سهام صحیح است ، البته اگر معاملات شرکت سهامى حرام باشد، مثل آنکه به داد و ستد شراب و یا معاملات ربوى مشغول باشد، خرید سهام آن، و مشارکت در این معاملات جایز نیست.

آیت الله وحید خراسانی:

خريد و فروش سهام شركتهاى سهامى ، در صورتى كه در آن شركتها معاملات حرام ـ مانند معاملات ربوى ـ انجام نشود ، جايز است ، و خريد و فروش سهام شركتهايى كه معاملات حرام انجام مى دهند در صورتى كه سود حاصل از حرام ، جزء سرمايه شركت باشد ، جايز نيست ، و در غير اين صورت خريد و فروش خودِ سهام جايز است ، ولى بايد از درآمدهاى حرامِ آن پرهيز شود

آیت الله صافی گلپایگانی:

به طور کلی معاملات بورسی چنانچه با اجتماع جمیع شرایط صحت و لزوم باشد فی نفسه مانعی ندارد.

آیت الله نوری همدانی:

خرید و فروش سهام بلا مانع است، مگر آنکه معامله صورتهای دیگری داشته باشد.

آیت الله هادوی تهرانی:

اگر معاملات واقعی و در چارچوب قوانین اسلامی باشد صحیح است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر