1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. روانشناسی بازار
  4. اقتصاد سیاسی چیست؟

اقتصاد سیاسی چیست؟

اقتصاد سیاسی چیست؟

اقتصاد سیاسی یک شاخه میان رشته ای از علوم اجتماعی است که بر روابط متقابل افراد، دولت ها و سیاست های عمومی متمرکز است.

به عبارت دیگر

اقتصاد سیاسی یک علم اجتماعی است که به مطالعه تولید، تجارت و ارتباط آنها با قانون و دولت می پردازد. این مطالعه چگونگی تأثیر نظریه های اقتصادی بر سیستم های مختلف اقتصادی اجتماعی مانند سوسیالیسم و کمونیسم، همراه با ایجاد و اجرای سیاست های عمومی است.

گروه های مختلف در اقتصاد به نظریه خود در مورد چگونگی توسعه اقتصاد پایبند هستند. از این رو، اقتصاد سیاسی یک زمینه پیچیده است که طیف گسترده ای از منافع سیاسی را در بر می گیرد. به عبارت ساده، اقتصاد سیاسی به توصیه هایی که اقتصاددانان به دولت می دهند یا در مورد سیاست های کلی اقتصادی یا در مورد پیشنهادهای خاص ایجاد شده توسط سیاستمداران، گفته می شود.

  • حوزه اقتصاد سیاسی، بررسی چگونگی نمایش نظریه های اقتصادی مانند سرمایه داری یا کمونیسم در دنیای واقعی است.
  • کسانی که اقتصاد سیاسی را مطالعه می کنند می فهمند که تاریخ ، فرهنگ و آداب و رسوم چگونه بر یک سیستم اقتصادی تأثیر می گذارند.
  • اقتصاد سیاسی جهانی، چگونگی شکل گیری تعاملات اقتصادی جهانی توسط نیروهای سیاسی را بررسی می کند.
  • اقتصاددانان سیاسی مطالعه می کنند که نظریه های اقتصادی مانند سرمایه داری ، سوسیالیسم و کمونیسم در دنیای واقعی چگونه کار می کنند.

اقتصاد سیاسی چیست؟

تاریخچه اقتصاد سیاسی

به مفهوم وسیع تر، اقتصاد سیاسی، زمانی اصطلاح رایج برای حوزه ای بود که اکنون آن را اقتصاد می نامیم. آدام اسمیت، جان استوارت میل و ژان ژاک روسو همه این اصطلاحات را برای توصیف نظریه های خود به کار بردند. اقتصاد کوتاه مدت در اوایل قرن 20 با توسعه روش های آماری دقیق تر برای تجزیه و تحلیل عوامل اقتصادی جایگزین شد.

شاید جالب باشد بدانید، اصطلاح اقتصاد سیاسی هنوز هم به طور گسترده ای برای توصیف هر سیاست دولتی که تأثیر اقتصادی دارد، استفاده می شود.

درک اقتصاد سیاسی

اقتصاددانان نه تنها باید مدل های اقتصادی خود را بدانند، بلکه باید سیاست، منافع، درگیری ها، احساسات را نیز درک کنند! بنابراین داشتن اطلاعات در زمینه روانشناسی بازار بورس می تواند در کنترل تمام تنش های بازار کمک کند. 

مولفه های اقتصاد سیاسی

اقتصاد سیاسی به دو بخش تقسیم می شود: اقتصاد سیاسی کلاسیک و اقتصاد سیاسی مدرن. 

اقتصاد سیاسی کلاسیک آثار فیلسوفانی مانند ماکیاولی ، آدام اسمیت و کارل مارکس را مطالعه می کند.

 از طرف دیگر ، اقتصاد سیاسی مدرن ، کارهای فیلسوفان ، اقتصاددانان و دانشمندان علوم سیاسی مانند جان مینارد کینز ، میلتون فریدمن و فردریش هایک را مطالعه می کند.

رفتار اقتصاد سیاسی

اقتصاددانان سیاسی علاقه زیادی به سود و زیان حاصل از اجرای یک سیاست خاص دارند. و با این سیاست مشخص می شود که کدام گروه از سیاست حمایت می کنند و چه گروهی پشتیبانی نمی کنند. آنها همچنین بررسی می کنند که چگونه افراد با شرکت در فعالیت های سیاسی، سودمندی خود را افزایش می دهند.

سرمایه و نیروی کار برای تأثیرگذاری بر فرایندهای سیاسی و تولید نتایج سیاست با بیشترین سود استفاده می شود. رفتار سیاسی در اقتصاد از طریق:

علایق

این موارد شامل علاقه افراد و گروههایی است که می توانند از قدرت خود برای تأثیرگذاری در سیاست استفاده کنند. افراد در دولت تمایل دارند، منافع اقتصادی و سیاسی خود را ترویج دهند که به آنها در حفظ قدرت کمک می کند. افراد خارج از دولت معمولاً بیشتر نگران نتیجه سیاست های اقتصادی اجرا شده هستند.

ایده ها

ایده ها علاوه بر منافع اقتصادی و سیاسی ، مولفه مهمی بر سیاست در نظر گرفته می شوند. فرض بر این است که افراد خودخواه و منطقی هستند و قادر به ارزیابی نتایج همه گزینه های موجود نیستند.

ایدئولوژی به فرد این امکان را می دهد تا تصمیم بگیرد چه کاری انجام دهد تا با ارزشها و اعتقادات اساسی خود سازگار باشد. گنجاندن ایدئولوژی در مدل های اقتصادی باعث می شود برخی اقدامات سیاسی توسط عواملی غیر از منافع شخصی هدایت شوند. برخی از افراد می خواهند به این دلیل وارد سیاست شوند که بخواهند تغییری در جهان ایجاد کنند. 

رفتار اقتصاد سیاسی

تجزیه و تحلیل اقتصاد سیاسی

"تجزیه و تحلیل اقتصاد سیاسی" مربوط به تعامل فرایندهای سیاسی و اقتصادی در یک جامعه است: توزیع قدرت و ثروت بین گروه ها و افراد مختلف و فرایندهایی که این روابط را با گذشت زمان ایجاد، حفظ و دگرگون می کنند.

و همانطور که از نامش پیداست، اقتصاد سیاسی به چگونگی تأثیر نیروهای سیاسی بر اقتصاد و نتایج اقتصادی مربوط می شود. بنابراین، این فعالیت اقتصادی است که منابعی را ایجاد می کند که برای ادامه فعالیت سیاسی مورد نیاز است، به عنوان مثال هزینه های تبلیغات انتخاباتی. علاوه بر این، در حالی که سیاست ممکن است منجر به رونق فعالیت اقتصادی خاصی شود، این موفقیت به خودی خود می تواند یک حوزه انتخابیه سیاسی با علاقه به حفظ فعالیت اقتصادی ایجاد کند، زیرا تعداد قابل توجهی از مردم اکنون از آن بهره مند می شوند.

استفاده از ابزارهای اقتصادی برای بررسی پدیده های سیاسی

ویژگی دیگر تحلیل اقتصاد سیاسی این است که از ابزار اقتصادی برای بررسی پدیده های سیاسی استفاده می کند. به همین ترتیب، اقتصاد سیاسی بررسی می کند که چگونه افراد با شرکت در فعالیت های سیاسی، سودمندی خود را به حداکثر می رسانند. بنابراین اصول مربوط به آموزش روانشناسی بازار بورس می تواند راهکاری موثر در کنترل شرایط بازار داشته باشد. 

اهمیت تجزیه و تحلیل اقتصادی

  • تجزیه و تحلیل اقتصاد سیاسی در تدوین برنامه های سالم کشور مهم است.
  • می تواند نقشی اساسی در کاهش خطر داشته باشد.
  • تجزیه و تحلیل اقتصاد سیاسی می تواند به بهبود اثربخشی توسعه کمک کند.

با گرایش اقتصاد سیاسی چه کاری می توانید انجام دهید؟

فارغ التحصیلان اقتصاد سیاسی در موقعیت های مختلفی در مشاغل و صنایع مختلف مشغول به کار شده اند. از اقتصاددانان دانشگاهی، روشنفکران برجسته عمومی و روزنامه نگاران برجسته مالی، تا سیاستمداران، سازمان دهندگان اتحادیه ها، کسبه، فعالان، کارمندان عمومی و وکلا!

با گرایش اقتصاد سیاسی چه کاری می توانید انجام دهید؟

نتیجه گیری

خوب است بدانید، بدون یک اقتصاد مناسب، یک کشور سقوط خواهد کرد! تاریخ را بدقت بخوانید. آیا سرگذشت کشورهای بلوک شرق با وجود قدرت های سیاسی و نظامی چیزی جز نابودی بود! 

پس برای داشتن کشوری یکپارچه و خوب، باید اقتصادی مناسب و هدفمند داشته باشیم...

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر