آخرین بروزرسانی

قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
0
تغییر در یک ساعت 0.55
تغییر در یک روز -7.92
تغییر در یک هفته -39.66
تغییر در یک ماه -90.58
تغییر در دو ماه -90.58
تغییر در سه ماه -90.58
رتبه در بازار 6,572
وب سایت http://www.makerdao.com/
معاملات روزانه 227
حجم بازار 0
سکه در گردش 0 DAI
عرضه کل 1,000,000,000,000,000
صفحات رسمی
صفحه پروژه در Github
عنوان توضیحات
نام ارزدیجیتالDai
نماد ارزدیجیتالDAI
دسته ارز دیجیتالارزهای دیجیتال با ارزش ثابت

اگرچه ارزهای رمزنگاری شده از زمان تأسیس تاکنون، به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده است، اما چند مشکل اساسی مانع تصویب آن به عنوان یک ارز در دنیای واقعی است. در واقع نوسانات قیمت یک ارز می تواند در یک ساعت به شدت تغییر کند، چه برسد به یک روز! در این مطلب در مورد ارز دیجیتال دای که به عنوان یک استیبل کوین شناخته می شود صحبت می کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دای چیست؟

ارز دیجیتال دای

DAI یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل است، نوسانات را کاهش می دهد و چندین ویژگی DeFi مانند وام، استقراض یا ترید را فعال می کند.

همانطور که گفته شد، دای (DAI) یک استیبل کوین است که به ارزش دلار آمریکا مرتبط است. برای حفظ ثبات قیمت، ارزش DAI توسط MakerDAO، (جامعه مدیریت غیرمتمرکز آن) تنظیم می شود. استیبل کوین‌ های DAI از طریق پلتفرم پروتکل سازنده آن تولید می‌ شوند که ارزهای دیجیتال مختلفی را به عنوان وثیقه می‌پذیرد، DAI همچنین می‌ تواند مستقیماً با استفاده از پول فیات (مانند دلار ایالات متحده) در اکثر صرافی‌ های ارزهای دیجیتال خریداری شود، مانند کراکن و کوین بیس.

درک DAI

سه مفهوم اساسی وجود دارد که برای درک DAI و آنچه که انجام می دهد ضروری است.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ها زیرمجموعه ای متمایز از ارزهای دیجیتال هستند که تلاش می کنند تا نوسانات معمولاً مرتبط با کریپتوها را به حداقل برسانند. استیبل کوین ها همچنین مزایای مورد انتظار ارز دیجیتال را ارائه می دهند:

تراکنش های امن

انتقال فوری در هر نقطه از جهان

هزینه های کمتر

تسویه حساب های سریع

استیبل کوین هایی مانند DAI می توانند این کار را انجام دهند زیرا توسط یک ارز ذخیره یا سایر دارایی های اساسی پشتیبانی می شوند.

پروتکل Maker چیست؟

پروتکلMaker  سیستم پایه ای است که توسط خالق DAI Rune Christensen ایجاد شده است. این پروتکل به هر کسی در جهان اجازه می دهد تا با استفاده از انواع ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه، استیبل کوین DAI را تولید کند. برخی از سکه ها و توکن های پذیرفته شده به عنوان وثیقه عبارتند از:

اتریوم (ETH)

Compound (COMP)

 USD (USDC)

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی غیرمتمرکز (DEX) یک صرافی ارزهای دیجیتال مانند UniSwap یا ByBit است که در آن کاربران می توانند به راحتی سکه یا توکن مبادله کنند. برای شفافیت، سکه ها روی بلاک چین خود اجرا می شوند، در حالی که توکن ها روی بلاک چین دیگری اجرا می شوند. با تراکنش ‌های DEX، هیچ شخص ثالثی واسطه معامله نیست، بنابراین به عنوان یک تراکنش بدون مجوز شناخته می‌ شود. یک DEX روی یک قطعه کد برنامه نویسی کامپیوتری (معروف به قرارداد هوشمند) اجرا می شود که روی یک زنجیره بلوکی اجرا می شود. ماهیت بلاک چین و کد با هم تراکنش را بدون بررسی اعتبار، تایید بانک یا هرگونه تاخیر انجام می دهند.

اصول  DAI

کاری که انجام می دهد: DAI یک استیبل کوین غیرمتمرکز با نسبت ارزش 1:1 است که به دلار آمریکا مرتبط است.

تاریخ راه اندازی: دسامبر 2017

دسترسی: در چندین صرافی متمرکز اصلی، مانند Coinbase و Kraken، و همچنین DEX ها از جمله Uniswap، ByBit و پروتکل Maker اختصاصی DAI موجود است.

توکن دای (DAI) چرا ایجاد شد؟

توکن ارز دیجیتال دای dai

همانطور که می دانید ارز های دیجیتال مثل بیت ‌کوین و اتریوم و...  با نوسانات قیمت زیادی مواجه هستند. این مسئله موجب شد تا سرمایه‌گذاران و توسعه دهندگان به فکر تولید ارز دیجیتالی باشند که ارزشی ثابت  داشته و همیشه پایدار باشد. به این نوع ارزهای دیجیتال اصطلاحا استیبل کوین (Stable Coin) گفته می ‌شود.

اکو سیستم makerdao و توکن دای از چنین سیستمی پیروی می‌کند. به‌ این صورت که هر دای همواره با یک دلار برابر است. شما می ‌توانید دای را خرج کرده، در نقل و انتقالات بین‌ المللی از آن استفاده کرده و یا آن را پس ‌انداز کنید!

 در حقیقت DAI یک نوع دلار دیجیتالی غیرمتمرکز است که هیچ کشور و یا شرکتی بر آن تسلط و نفوذ ندارد. این یعنی وقتی شما ۱۰۰۰ واحد توکن دای (DAI) دارید، معادل آن است که ۱۰۰۰ دلار پول نقد دارید.

ارزدیجیتال دای چه مشکلی را حل می‌کند؟

شما نیز قطعا نام ارز دیجیتال تتر را شنیده اید، تتر در حقیقت جزو دسته استیبل کوین ها به حساب می آید که برای اولین بار از بستر اتریوم منشعب شد. هر تتر در واقع در یک شکل ثابت مساوی با 1 دلار است، اما این قضیه به این راحتی ها هم نیست که هر شخص به نام کوین بتواند پول چاپ کند!

شرکت تتر برای تضمین دادن اعتبار توکن‌ های خود، به ازای هر تتری که نشر می دهد، یک دلار در حساب بانکیِ خود واریز می‌ کند. به این صورت تمام تترهای دنیا با پشتوانه دلارِ موجود در حساب بانکی شرکت تتر معتبر خواهند بود.

ارز دیجیتال تتر بعد از مدت کوتاهی در دنیای ارزهای دیجیتال به محبوبیت بسیار زیادی دست یافت. استیبل کوین‌ های متفاوتی نیز با پشتوانه ‌های مختلف با همین روش در بازار ایجاد شدند که همه آن‌ ها به یک شکل عمل می‌کردند.

اما همیشه این شبهه  در ارزهای دیجیتال از جمله تتر وجود دارد که آیا شرکت تتر به اندازه تترهایی که نشر داده است، پشتوانه بانکی کافی دارد یا خیر؟

فرض کنید از آنجا که تتر یک استیبل کوین متمرکز به حساب می آید، اگر شرکت تتر به اندازه تترهایی که چاپ می ‌کند، موجودی دلار در حساب بانکی خود نداشته باشد، عملا درحال چاپ پول است!

حتی لحظه ای به این موصوع فکر کنید؟ فکر کنید که شما در یک دستگاه کپی هر قدر که دوست داشته باشید، پول چاپ کنید و آن را در دنیای واقعی خرج کنید! چه اتفاقی می افتد؟ قطعا یک فاجعه بین‌المللی! اینجاست که راه حل استیبل کوین دای به کار می آید. 

راه حل توکن دای (DAI)

خرید ارز دیجیتال دای

ارزدیجیتال دای یک راه‌ حل برای رفع کردن این مشکل پیشنهاد داده است. دای استیبل کوینی با قیمت ثابت بدون نیاز به پشتوانه دلاری و کاملا غیرمتمرکز است. در واقع این موضوع به این معناست که بر عکس ارز دیجیتال تتر، هیچ فرد یا سازمانی هم نمی‌ تواند ارز دیجیتال دای را کنترل کند.

چرا باید ارز دیجیتال دای را باید خرید؟

یکی از مزایای کلیدی ارز دیجیتال دای این است که مزایای معاملاتی یک ارز دیجیتال را به دلیل ارتباط آن با دلار آمریکا با هیچ نوسانی ارائه می دهد. DAI یک توکن ERC-20 است که به طور خاص برای اجرا بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. ERC مخفف "درخواست اتریوم برای اظهار نظر" است که استانداردی است که در سال 2015 ایجاد و قراردادهای هوشمند را در شبکه اتریوم ایجاد و فعال می کند.

ارز دیجیتال دای (dai) را می توان به طور کامل در صرافی های متمرکز ارز دیجیتال یا DEX خریداری کرد. با استفاده از پروتکل Maker، می ‌توانید با سپرده‌ گذاری دارایی ‌های مبتنی بر اتریوم به عنوان وثیقه برای پذیره ‌نویسی مقدار DAI وام گرفته شده، دای را قرض کنید. ارز دیجیتال دای برای اطمینان از نقدینگی شبکه، به یک سپرده وثیقه بزرگتر از مقدار DAI وام گرفته شده نیاز دارد. اگر ارزش وثیقه رمزنگاری شما کمتر از ارزش توکن های DAI صادر شده باشد، وثیقه می تواند ضبط شود. با این حال، اگر ارزش وثیقه شما افزایش یابد، سقف استقراض DAI شما به نسبت افزایش می یابد. پروتکل Maker مانند یک حساب امانی عمل می کند که وثیقه را تا زمانی که DAI وام گرفته شده و هزینه های پردازش برگردانده شود، نگه می دارد.

یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد DAI، ادغام گسترده آن در بلاک چین اتریوم است. پس از خرید یا قرض گرفتن، می توان از آن در صدها برنامه غیرمتمرکز استفاده کرد، از جمله:

بازی (Game)

برنامه مالی غیرمتمرکز (DeFi)

توکن های غیر قابل تعویض (NFT

سلب مسئولیت
این صفحه صرفا جهت معرفی،تحلیل و اطلاعات قیمتی پروژه‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد.
و به هیچ وجه پیشنهاد سرمایه‌گذاری یا مورد تایید بودن پروژه توسط تیم آموزشی علیرضا محرابی نمی باشد. بدیهی است که مسئولیت سرمایه‌گذاری، خرید و فروش هر پروژه تماما برعهده شخص سرمایه گذار می باشد و تیم آموزشی علیرضا محرابی تنها به‌عنوان مرجعی جهت نمایش اطلاعات قیمتی و اخبار پیرامون این پروژه‌‌ها عمل می‌کند.

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
2 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
عیــدیــت رو از علیرضــا محـــرابی بگـیـر ! (کلیک کنید)
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com