1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. اثبات مفهوم (PoC) چیست؟

اثبات مفهوم (PoC) چیست؟

اثبات مفهوم (PoC) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اثبات مفهوم (PoC) چیست؟
بلاکچین

شاید در برهه ای از زندگی شما رویاهایی مبنی بر راه اندازی مشاغل شخصی خود مانند افتتاح رستوران یا هر کار دیگر ذهن شما را درگیر کرده است اما ممکن است مردم این ایده را به سخره گرفته باشند زیرا شما نمی توانید آنها را در مورد ارزش و امکان انجام آن متقاعد کنید. برای اینکه عملا ایده های شما پیشرفت و تحقق پیدا کند، باید مردم را متقاعد کنید و ایده خود را با اثبات ارزش و قابلیت آن به آنها بفروشید. برای پیاده سازی واقعی ایده خود، به منابع متعددی مانند امور مالی، تدارکات، فناوری، مدیریت مواد، زیرساخت ها و از همه مهمتر سرمایه گذاران مرتبط با این منابع نیاز دارید که باید آنها را در مورد پیشنهاد خود متقاعد کنید. در این بخش است که "اثبات مفهوم (PoC)" خود را نشان می دهد.

به عنوان مثال، به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار، با موقعیت هایی روبرو می شوید که احساس می کنید یک نرم افزار قدیمی نیاز به بازسازی دارد یا نیاز به ساخت یک اپلیکیشن تلفن همراه کاملا جدید یا حتی یک فرصت کوچک برای بهبود فرآیند در عملکرد فعلی وجود دارد اما نکته مهم این است که در حالی که شما کاملا در مورد پتانسیل ایده ای که تصور کرده اید یا به آن فکر کرده اید متقاعد شده اید، همه نمی توانند علاقه خود را به آن ابراز کنند و آن را صرفا یک هزینه غیر ضروری تلقی کنند. 

اثبات مفهوم (PoC) چیست؟

اثبات مفهوم چیست؟

به طور کلی اثبات مفهوم یا PoC، راهی برای تعیین یا آزمایش یک ایده یا محصول تجاری خاص برای امکان سنجی و قابلیت استفاده آن در بازار است. در اصل، هدف از PoC توضیح و متقاعد کردن سرمایه گذاران/خریداران بالقوه است که آیا می توان این ایده را به یک سرمایه گذاری واقعی و سودآور تبدیل کرد یا نه. بسته به ماهیت کسب و کار، PoC یا می تواند یک تکه کاغذ کوچک مانند یک سند، یک نمایش تصویری اولیه از ایده یا حتی نمونه اولیه محصول باشد. در زمینه توسعه نرم افزار، اثبات مفهوم بر جنبه فنی امکان سنجی محصول یا برنامه تمرکز می کند. این می تواند از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت باشد و منوط به نیاز مشتری است.

اثبات مفهوم (PoC) تحقق یک روش یا ایده خاص به منظور نشان دادن امکان سنجی آن است و یا به عبارت دیگر، تظاهری با هدف تأیید اینکه برخی از مفاهیم یا نظریه ها دارای پتانسیل کاربردی شدن هستند.

لازم است در نظر داشته باشید که اثبات مفهوم با مینیمم محصول قابل اجرا (MVP) یا با نمونه اولیه (prototype) متفاوت است. (اگرچه PoC و نمونه اولیه به جای یکدیگر استفاده می شوند.) در حالی که یک نمونه اولیه برای نشان دادن نحوه عملکرد یک محصول پس از توسعه طراحی شده است، حداقل محصول قابل اجرا (MVP) یک محصول کامل کاربردی در شکل اصلی خود است که دارای ویژگی های کافی برای اجرای آن و تجزیه و تحلیل پاسخ مخاطبان است. از سوی دیگر، یک اثبات مفهوم فقط برای کشف اینکه آیا می توان یک ایده یا محصول را به یک برنامه واقعی تبدیل کرد ایجاد شده است. یک PoC نیازی به جمع آوری بازخورد مشتری یا عملکرد به عنوان یک محصول کامل ندارد.

الگوریتم اثبات اهمیت به منظور غلبه بر نقص ها و کاستی های اثبات سهام ایجاد شد. برای آشنایی با این الگوریتم مطلب مربوط به آن را بخوانید.

در واقع اثبات مفهوم (POC) تمرینی است که در آن کار بر روی تعیین اینکه آیا یک ایده می‌تواند به واقعیت تبدیل شود متمرکز است. منظور از اثبات مفهوم، تعیین امکان‌پذیری ایده یا تأیید این است که ایده مطابق تصور عمل می‌کند. هدف اثبات مفهوم برای بررسی تقاضای بازار برای ایده نیست و همچنین برای تعیین بهترین فرآیند تولید در نظر گرفته نشده است.

در عوض، تمرکز آن آزمایش این است که آیا ایده قابل دوام است یا خیر؟ (به کسانی که در تمرین اثبات مفهوم مشارکت دارند این فرصت را می دهد تا پتانسیل ایده را برای توسعه یا ساخت کشف کنند.)

یک چرخه ی معمولی توسعه محصول به ترتیب از مراحل PoC، نمونه اولیه، حداقل محصول قابل اجرا (MVP) و در نهایت، تولید، تشکیل می شود.

مراحل توسعه محصول

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ برای آشنایی با این مفهوم روی لینک مربوطه کلیک کنید.

چرا به اثبات مفهوم نیاز داریم؟

یک مثال از ایجاد اثبات مفهوم، در حوزه نرم افزار، می تواند هنگام ایجاد یک برنامه وب یا تلفن همراه برای یک مشتری جدید یا هنگام خودکارسازی یک کار دستی اضافی به منظور افزایش راندمان باشد. در هر صورت، PoC برای مشخص کردن فناوری های مختلف مورد نیاز، پیکربندی سیستم ها و بسیاری دیگر از مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری طراحی شده است. اگرچه یک اثبات مفهوم فنی بر جنبه تجاری محصول تمرکز نمی کند اما جزئیاتی از فناوری های مقرون به صرفه را که می توان از آنها استفاده کرد به شما ارائه می دهد.

 PoC به منظور ایجاد بازخورد داخلی فوری در داخل شرکت، قبل از ارائه در مقابل سرمایه گذاران یا مشتریان احتمالی طراحی شده است. پس از تأیید آن توسط مدیران و سرپرستان داخلی، می توان از آن به عنوان یک ایده موفق برای فروش آن به سهامداران و خریداران استفاده کرد. 

مزایای اثبات مفهوم

PoC را می توان به عنوان یک عامل تعیین کننده قبل از توسعه و عرضه یک محصول واقعی در نظر گرفت. این می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد سرمایه گذاری های پولی در پروژه با تعیین قابلیت تجاری محصول کمک کند. PoC می تواند به شما بگوید که آیا این پروژه از نظر فناوری امکان پذیر است یا نه. ایجاد PoC می تواند به شما کمک کند شکاف ها و خلأهای احتمالی و سایر عوامل خطر را از قبل شناسایی کرده و از ضررهای هنگفت مالی و زمانی در آینده جلوگیری کنید. 

مراحل نوشتن اثبات مفهوم

مراحل نوشتن اثبات مفهوم

بسیاری از صنایع، از جمله بخش‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار، کشف دارو، تولید، علم و مهندسی، از فرآیند اثبات مفهوم برای پیگیری ایده‌ها قبل از تأیید آنها برای آزمایش بیشتر و در نهایت تولید در مقیاس کامل استفاده می‌کنند. یک طرح اثبات مفهوم می تواند به این موضوع بپردازد که چگونه محصول یا خدمات پیشنهادی از اهداف سازمانی، اهداف یا سایر الزامات تجاری پشتیبانی می کند، اگرچه این مرحله هدف اصلی POC نیست.

فرآیند اثبات مفهوم باید شامل موارد زیر باشد:

معیارهای به وضوح تعریف شده برای موفقیت؛

مستنداتی برای چگونگی اثبات مفهوم؛

یک جزء ارزیابی و

پیشنهادی برای چگونگی حرکت رو به جلو در صورت موفقیت POC.

توسعه چنین طرحی گام مهمی در تعیین نحوه ارائه محصول یا خدمات پیش بینی شده در نهایت به کاربرانی با کمترین تعداد نقص است.

نمونه هایی از اثبات مفهوم بلاک چین توسط شرکت های پیشرو

در سالهای اخیر، بلاک چین به لطف بیت کوین مورد توجه میلیون ها نفر در سراسر جهان بوده است. جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت ها در حال تلاش برای ایجاد یک PoC بلاک چین برای بهینه سازی روند کسب و کار خود هستند.

اما PoC در بلاک چین چیست؟ به بیان ساده و مانند آنچه که در بخش های قبلی نیز گفته شد، اثبات مفهوم در بلاک چین فرآیند تأیید این است که یک ایده در شرایط واقعی دارای پتانسیل بالایی است. هدف آن تعیین این است که آیا پروژه امکان پذیر است و طبق برنامه عمل خواهد کرد یا خیر. اکنون نگاهی به جالب ترین اثبات مفاهیمی که شرکت های صنایع مختلف در آن سرمایه گذاری می کنند می اندازیم.

اثبات مفاهیم بلاک چین در مخابرات

اثبات مفهوم بلاک چین در مخابرات

اگرچه مخابرات کمی دیر به بازی بلاک چین اضافه شد اما مطمئنا یکی از هیجان انگیزترین موارد استفاده را برای استفاده از این فناوری پیدا کرده است. 

مدیریت پرداخت ها و تسویه های بین حامل

یکی از نمونه های عالی اثبات مفهوم بلاک چین در مخابرات توسط Colt و PCCW Global هدایت می شود. این شرکت ها برای به حداقل رساندن زمان صرف شده برای تسویه های بین حامل، تلاش ها و ایده های خود را با یکدیگر ادغام کردند. PoC بر ایجاد کارآمدتر، قابل اطمینان تر و مقیاس پذیرتر تسویه ها تمرکز دارد. 

این حوزه هنوز شامل بسیاری از تراکنش های دستی است که هزینه را برای همه شرکت های مخابراتی افزایش می دهد. اثبات مفهوم ارائه شده توسط بلاک چین این تلاشها را از صدها ساعت كار در ماه به كمتر از یك دقیقه كاهش داده است و تسویه و تأیید با قراردادهای هوشمند به صورت خودکار انجام می شود.

اثبات مفاهیم بلاک چین در فناوری های مالی

اثبات مفهوم بلاک چین در فناوری های مالی

پلتفرم KYC مشترک

پلتفرم مشترک Know-Your-Customer (KYC) (شناختن مشتری) یک راه حل بلاک چین است که مزایای اطلاعات KYC را برای همه شرکت کنندگان در شبکه شامل بانک ها، شرکت ها، مراجع نظارتی و ارائه دهندگان خدمات ارائه می دهد. زمینه های کلیدی که این اثبات مفهوم بهبود می بخشد عبارتند از:

استانداردسازی جمع آوری و تأیید اسناد و اطلاعات اصلی از مشتریان

خودکار کردن کارهای معمول که با اسناد انجام می گیرد.

دیجیتال کردن تمام اطلاعات KYC شرکت

افزایش اعتماد و شفافیت

به عنوان مثال، IBM پروژه مشترک KYC مبتنی بر اثبات مفهوم بلاک چین را با همکاری بانک Deutsche و HSBC با موفقیت به پایان رساند. این پلتفرم به طور خودکار داده های مشتریان شرکت ها را برای بانک ها و سایر موسسات مالی مدیریت می کند.

بانک انگلستان نیز برای به اشتراک گذاشتن داده ها در یک شبکه توزیع شده، تا حدی PoC مشابهی را ارائه کرده است که بر روی یک بلاک چین قرار گرفته است. دفتر توزیع شده امکان به اشتراک گذاری امن اطلاعات را فقط بین طرفینی که مستقیما در هر تراکنش دخیل هستند، می دهد.

تراکنش های فرا مرزی

سال گذشته، SWIFT ابتکاری را برای کاهش هزینه های عملیاتی پرداخت های فرامرزی آغاز کرد. این طرح در حال حاضر توسط بیش از 30 بانک در سراسر جهان پشتیبانی می شود. PoC شرکت به یکی از مشکلات موجود در بانکداری اشاره کرد: فقدان داده ها در زمان واقعی برای اصلاح حساب ها. 

بانک ها باید از طریق بروزرسانی بدهی و اعتبار و صورت های پایان روز، وجوه موجود در حساب های خارج از کشور خود را کنترل کنند. از طرف دیگر، طبق گزارش اخیر SWIFT، اثبات مفهوم عملکرد زیر را فعال کرده است:

بروزرسانی وضعیت تراکنش ها در زمان واقعی

مسیرهای حسابرسی کامل

مشاهده دارایی های مورد انتظار و موجود

تأیید ورودی های ساده شده حساب در زمان واقعی

مثال های اثبات مفهوم بلاک چین در صنعت بیمه

اثبات مفهوم بلاک چین در صنعت بیمه

بیمه، صنعت دیگری است که همیشه بر واسطه ها تکیه کرده است و می تواند از مزایایی که فناوری بلاک چین ارائه می دهد، استفاده کند.

اثبات مفهوم بلاک چین در دفتر بیمه

یک استارت آپ بیمه بلژیکی در ماه آوریل امسال یک PoC راه اندازی کرد تا نشان دهد بیمه موتور چگونه می تواند تجربه مشتری را در صورت اجرای بلاک چین بهبود بخشد. اثبات مفهوم ارائه شده شرکت به هر کسی اجازه می دهد با وارد کردن پلاک، وضعیت بیمه هر موتورسیکلت را بررسی کند. PoC هایی مانند این می توانند به عنوان پایه ای برای توسعه سایر محصولات بیمه عمل کنند و در موارد مختلف استفاده در صنعت کار کنند. یک مثال خوب از چنین محصولی می تواند پایگاه داده توزیع شده خودروهای بیمه شده باشد یا از کلاهبرداری های مضاعف بیمه ای و بازیگران بد جلوگیری شود.

اولین بستر بلاک چین بیمه دریایی جهان

Insurwave، یک سرمایه گذاری مشترک بین EY و Guardtime، از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی بیمه در صنعت دریایی استفاده می کند. آنچه سال گذشته با یک اثبات مفهوم آغاز شد، اکنون به یک محصول تجاری تبدیل شده است."مرسک" با مجموعه ای از بدنه های دریایی خود به توسعه Insurwave به عنوان یک مشتری آزمایشی کمک کرد. این شرکتها به اینترنت اشیا، بلاک چین و هوش مصنوعی برای اتوماسیون مراحل بیمه برای همه ذینفعان متکی بودند. بیمه گذاران داده های کشتی های مرسک را از طریق دستگاه های هوشمند جمع آوری می کنند، این داده ها را در یک برنامه بلاک چین مرتب می کنند و از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل آن استفاده می کنند. 

جمع بندی 

شروع یک اثبات مفهوم بلاک چین در حال حاضر ممکن است به یکی از هوشمندترین تصمیمات شما در سال 2021 تبدیل شود. همانطور که پیشگامان صنعت شروع به ارائه محصولات تجاری می کنند، PoC بلاک چین یک سرمایه گذاری تقریبا ایمن محسوب می شود. این PoC به شما کمک می کند تا فرآیندهای بهینه را هدایت کرده و بعدا به یک راه حل سرتاسری تبدیل کنید. در اینجا دو سوال وجود دارد که باید قبل از ایجاد اثبات مفهوم روی بلاک چین در نظر بگیرید:

1. PoC بلاک چین چه مشکل تجاری را می تواند برای من حل کند؟

همانطور که احتمالا متوجه شده اید، موارد استفاده از بلاک چین با حذف واسطه های غیر ضروری و اقدامات تکراری، به سمت خودکارسازی تراکنش ها و ساده سازی فرایندها کشیده می شود. در دراز مدت، PoC بلاک چین که ایجاد کرده اید باید ارزش بیشتری برای مشتریان شما به ارمغان بیاورد. 

2. آیا فناوری بلاک چین رویکرد بهینه است؟

بلاک چین به ویژه هنگامی مفید است که به میزانی از اعتماد از هر ذی نفع نیاز داشته باشید یا هنگامی که گزارش تراکنش ها باید دست نخورده باقی بماند ویا هنگامی که همه داده ها باید از طریق اتصالات رمزگذاری شده ایمن به آسانی در دسترس همه طرف های مورد اعتماد قرار گیرند. 

با پاسخ به این سوالات و با مشورت با شرکت ها و سایت هایی که در این زمینه تخصص دارند، می توانید اثبات مفهوم خود را در زمینه ی بلاک چین بهینه سازی کرده و توسعه دهید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com