1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

ضرر ناپایدار یا (Impermanent Loss) یک مفهوم در سیستم مالی غیرمتمرکز یا همان DeFi می باشد و معادل کلمه موقت است که نشان از بازگشت سرمایه تامین کنندگان نقدینگی پس از دست رفتن، دارد. ضرر ناپایدار زمانی ایجاد می شود که قیمت توکن ها نسبت به قیمت آنها در زمان سپرده گذاری در استخر نقدینگی، کاهش پیدا کرده است. هر چه میزان این کاهش قیمت بیشتر باشد، حجم ضرر بزرگ تر می شود. بنابراین با وجود این که تامین نقدینگی برای استخر نقدینگی یک اقدام سودآور به حساب می آید اما باید ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss را در نظر داشت.

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟ 

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟

تفاوت میان قیمت وجوه نگهداری شده در AMM با وجوه موجود در کیف پول ها Impermanent Loss محسوب می شود. نوسانات قیمت که ایجاد کننده ضرر ناپایدار هستند باعث از بین رفتن سرمایه و دارایی افراد می شود و دلیل آن عدم ثبات جفت ارزهای معاملاتی می باشد. حجم زیادی از نقدینگی در پروتکل های دیفای مانند پنکیک سواپ، uniswap و سوشی سواپ وجود دارد. پروتکل های نقدینگی به کاربران این امکان را می دهند که تحت عنوان یک بازارساز، پرداخت و کارمزد معاملات را انجام دهند.

کدام استخرها کمتر در معرض ضرر ناپایدار قرار دارند؟

استخرهایی مانند استیبل کوین ها یا نسخه های رپد (wrapped) که دارایی های داخل آنها بازه قیمتی محدودی دارند، کمتر از سایر استخرها Impermanent Loss را تجربه می کنند. در هر صورت میزانی خطر و ریسک در این بازار وجود دارد اما چیزی که باعث می شود سرمایه گذاران همچنان در این بازار بمانند این است که معمولا کارمزد معاملات تا حدودی اثرات ناشی از Impermanent Loss را جبران می کنند. 

برای مثال در استخرهای موجود در یونی سواپ تامین کنندگان نقدینگی، 0.3% بابت کارمزد در ازای هر معامله دریافت می کنند. بنابراین یک حجم معاملاتی بسیار زیاد، حتی اگر ریسک بالایی برای ضرر داشته باشد، می تواند سودآور تلقی شود البته به نوع پروتکل، دارایی های سپرده گذاری شده، وضعیت کلی بازار و استخر به خصوص بستگی دارد.

ضرر ناپایدار چگونه رخ می دهد؟

قیمت توکن ها در پلتفرم های بازارساز خودکار در صورتی که در بازارهای بیرونی دچار تغییر شوند، تحت تاثیرات این تغییرات قرار نمی گیرد و تغییری نمی کند زیرا AMMها به بازارهای بیرونی متصل نیستند. قیمت ها در AMMها زمانی تغییر می کنند که افراد دارایی های بدون قیمت را بخرند و یا دارایی های بیشتر قیمت گذاری شده در بازارساز خودکار را بفروشند و در نهایت منجر به ایجاد سود فراوان برای آربیتراژرها و ایجاد Impermanent Loss می شود.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ چیست؟

زمانی که یک سرمایه گذار علاوه بر سرمایه گذاری در بازار همیشگی خود، اقدام به سرمایه گذاری در یک بازار دیگر می کند و به صورت ترکیبی اقدام به سرمایه گذاری می کند، به این حالت آربیتراژ و به آن سرمایه گذار آربیتراژر گفته می شود. آربیتراژرها با توجه به زمان بندی درست، اقدام به مبادله کریپتوکارنسی و سهام خود می کنند. 

یک مثال برای Impermanent Loss

اگر فردی 1واحد ETH و 100 واحد ارز دیجیتال DAI داشته باشد، به طوری که ارزش آنها با هم برابر باشد یعنی 1 واحد اتر معادل 100 واحد دای باشد، به این معناست که فرد در آغاز سرمایه گذاری 200 دلار سپرده دارد.

در شرایطی که قیمت اتر افزایش یابد و هر واحد آن به اندازه 400 دای شود، آربیتراژرها برای برقراری نسبت دارایی ها، اقدام به حذف اتر و افزودن دای می کنند.

از آنجایی که بازارسازهای خودکار دفاتر ثبت سفارش ندارند، نسبت بین این توکن ها در استخر تامین نقدینگی تعیین کننده قیمت و ارزش دارایی ها می باشند، بنابراین تغییر در نسبت دارایی ها ایجاد می شود، بدون این که نقدینگی استخر تغییری کرده باشد.

در این شرایطی که هر واحد اتر معادل 400 دای شده است، سرمایه گذار دارای 5 واحد اتر و 2000 دای می شود. سرمایه گذار ممکن است در این حالت تصمیم بگیرد سود دوبرابری که کسب کرده است، را برداشت کند. در حالی که اگر تنها 1 واحد از اتر و 100 واحد دای را نگهداری می کرد، ارزش ترکیب دارایی او 500 دلار میشد.

بنابراین با هولد کردن دارایی خود، در مقایسه با سپرده گذاری در استخر نقدینگی، سود بالاتری کسب می کند و این همان Impermanent Loss می باشد.

راه های جلوگیری از ضرر ناپایدار

راه های جلوگیری از ضرر ناپایدار

استخرهایی که به وسیله استیبل کوین های قفل شده در Smart contract نقدینگی‌شان تامین شده باشد، دارای ثبات بیشتری می باشند و کمتر دچار Impermanent Loss می شوند.

راه دوم پیوستن به استخرهایی می باشد که افراد می توانند با وزن دلخواه خود، امکان واریز داشته باشند. یعنی کاربران می توانند با نسبت های 50/50، 20/80 و 2/98 دارایی های خود را وارد استخر کنند و به این صورت اثر ضررهای ناپایدار را کاهش دهند.

محاسبه ضرر ناپایدار

یک نمودار برای بررسی و محاسبه Impermanent Loss البته بدون در نظر گرفتن کارمزدهای حاصله از تامین نقدینگی آماده کرده ایم که به شرح زیر می باشد:

 ۵ برابر تغییر قیمت = ۵/۲۵ درصد ضرر

 ۴ برابر تغییر قیمت = ۰/۲۰ درصد ضرر

۳ برابر تغییر قیمت = ۴/۱۳ درصد ضرر

۲ برابر تغییر قیمت = ۷/۵ درصد ضرر

۷۵/۱ برابر تغییر قیمت = ۸/۳ درصد ضرر

۵۰/۱ برابر تغییر قیمت = ۰/۲ درصد ضرر

۲۵/۱ برابر تغییر قیمت = ۶/۰ درصد ضرر

یک موضوع بسیار مهم درباره Impermanent Loss وجود دارد که بدون توجه به جهت تغییر قیمت، رخ می دهد. در واقع نسبت قیمت ها در برابر زمان سپرده گذاری، تعیین کننده این ضرر می باشد.

علت این که به ضرر ناپایدار، ناپایدار گفته می شود این است که کاربران تنها وقتی متوجه ضرر می شوند که قصد دارند کوین های خود را از استخر استخراج کنند، در حالی که در این زمان پول های که از بین رفته اند، تبدیل به ضررهای دائمی شده اند.

ریسک ارائه نقدینگی به AMM

هنگام سپرده گذاری دارایی ها در AMM باید به میزان خطرپذیری آنها در برابر Impermanent Loss توجه کرد و سرمایه گذاران این نکته را در نظر بگیرند که احتمال وقوع Impermanent Loss برای دارایی که در استخرهایی که ثبات کمتری دارند، احتمال بیشتری دارد. همچنین در دفعات اولیه سرمایه گذاری، بهتر است سرمایه گذاران مبالغ کم را وارد کنند و پس از این که به میزان بازگشت سرمایه مطمئن شدند، مبالغ بیشتر را وارد کنند. همچنین سرمایه گذاران می توانند برای اطمینان بیشتر، سراغ AMM تست شده و مورد اطمینان بروند.

نتیجه گیری

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) یکی از اساسی ترین مفاهیم در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد که همه سرمایه گذارانی که قصد تامین نقدینگی برای AMMها را دارند، باید با آن آشنا باشند و از خطر تغییر قیمت دارایی ها نسبت به زمان واریز آگاه باشند. تنها در این صورت است که می توانند سود بسیار زیادی از تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی کسب کنند، بدون این که دچار Impermanent Loss شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com