1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

برای هر سرمایه‌گذاری، آگاهی از ریسک‌های مرتبط با تامین مالی غیرمتمرکز که بیشتر به عنوان Defi شناخته می‌شود، ضروری است. یکی از خطرات مهمی که در برخورد با امور مالی غیرمتمرکز وجود دارد، ضرر ناپایدار (impermanent loss) است. در این مطلب، معنای ضرر ناپایدار در مورد استخر نقدینگی را بررسی خواهیم کرد. همانطور که معنی و پیامدهای زیان ناپایدار را بیان می کنیم، نحوه محاسبه تفاوت و چرایی وقوع آن را مورد بحث قرار می دهیم. علاوه بر این، چندین روش را مورد بحث قرار خواهیم داد که سرمایه‌گذار می‌تواند از ضرر غیر دائمی تا حد قابل توجهی اجتناب کند.

مقدمه ای بر ضرر ناپایدار

ضرر ناپایدار چیست؟

اگر تاکنون با DeFi درگیر بوده اید، ممکن است این اصطلاح را شنیده باشید. ضرر ناپایدار زمانی اتفاق می افتد که قیمت توکن های شما در مقایسه با زمانی که آنها را در استخر سپرده گذاری کرده اید تغییر کند. هر چه تغییر بزرگتر باشد، ضرر بزرگتر است.

چرا ضرر ناپایدار است؟ خوب، این موضوع از ویژگی طراحی ذاتی یک نوع خاص از بازار به نام بازارساز خودکار ناشی می شود. ارائه نقدینگی به یک استخر نقدینگی می تواند یک سرمایه گذاری سودآور باشد، اما باید مفهوم ضرر ناپایدار را در ذهن داشته باشید.

پروتکل‌های DeFi مانند Uniswap، SushiSwap یا PancakeSwap شاهد افزایش حجم و نقدینگی بوده‌اند. این پروتکل‌های نقدینگی اساساً هر کسی را که دارای سرمایه است قادر می‌سازد بازارساز شود و کارمزد معاملاتی را دریافت کند. دموکراتیک ساختن بازار، بسیاری از فعالیت های اقتصادی بدون اصطکاک را در فضای کریپتو ممکن کرده است.

بنابراین، اگر می خواهید نقدینگی برای این پلتفرم ها تامین کنید، چه چیزی باید بدانید؟ شما باید با یکی از مهمترین مفاهیم، یعنی زیان ناپایدار، آشنا باشید.

ضرر ناپایدار چیست؟

در میان سایر ریسک‌های موجود در تامین نقدینگی برای دارایی‌های متعدد در مقررات Defi، زیان محیطی (environment loss) یکی از رایج‌ترین و منحصربه‌فردترین ریسک‌هایی است که احتمالاً در شرایط مساعد اتفاق می‌افتد. از منظر عملی، ضرر غیر دائمی تفاوت خالص بین ارزش دو دارایی ارز دیجیتال در یک بازارساز خودکار مبتنی بر استخر نقدینگی است. این موضوع می تواند به سادگی با نگه داشتن دارایی ها در یک کیف پول ارز دیجیتال اتفاق بیفتد.

مواردی وجود دارد که یک سرمایه گذار نقدینگی را به استخر ارائه می کند و قیمت نسبی دارایی سپرده شده در مقایسه با ارزش اولیه آن در طول سپرده تغییر می کند. هر چه این تفاوت بیشتر باشد، سرمایه گذار بیشتر در معرض ضرر قرار می گیرد. به همان اندازه ضروری است که بدانیم ضرر ناپایدار بدون توجه به جهت قیمت ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، اگر قیمت یک ارز دیجیتال افزایش یابد، ضرر ناپایدار مربوطه می تواند در مقایسه با دارایی های دیجیتال سپرده گذاری شده در یک کیف پول کاهش یابد. با این حال، بدون در نظر گرفتن جفت ارزهای دیجیتال که در حال حاضر نوساناتی در قیمت خود دارند، ممکن است رخ دهد. یک کاربر تنها در صورتی می‌تواند دارایی‌های دیجیتالی خود را که متحمل ضرر دائمی نشده‌اند برداشت کند که قیمت مبادله موجود مشابه قیمت در زمان برداشت باشد. 

از سوی دیگر، کاربر تنها پس از برداشت وجه می تواند متوجه ضرر غیر دائمی شود. ماهیت ناپایداری برای این ضرر وجود دارد زیرا قیمت ارزهای رمزپایه می تواند در هر مقطع زمانی به قیمت مبادله اولیه خود بازگردد. زمانی که این اتفاق بیفتد، زیان دیگر وجود نخواهد داشت زیرا تنها در صورتی دائمی است که سرمایه‌گذار وجوه خود را از استخر نقدینگی پس بگیرد.

چگونه ضرر ناپایدار را محاسبه کنیم؟

محاسبه ضرر ناپایدار

ضرر ناپایدار به طور قابل توجهی به رفتار سرمایه گذاران در مورد نسبت ارزهای رمزنگاری شده درگیر در سپرده بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد که بخواهد وجوه خود را با نسبت ETH و DAI به استخر نقدینگی واریز کند. حال، فرض کنید نقدینگی در استخر ثابت باقی می ماند. هیچ کارمزد معاملاتی یا نقدینگی به آن اضافه یا حذف نمی شود. اگر قیمت موجود یک سکه 50 دلار باشد، قیمت نسبی یک DAI به 1 دلار می رسد زیرا یک سکه پایدار است. در این مورد، این نسبت باید به نسبت مساوی (نصف) تقسیم شود تا سرمایه گذار واحدهای مساوی از هر دو سکه را به استخر نقدینگی سپرده گذاری کند. اکنون با بزرگتر شدن سرمایه گذاری از مقدار اولیه، کیفیت کل در استخر بر اساس فرمول AMM (X * Y = K) خواهد بود.

طبق فرمول، بسته به نسبت سرمایه گذاری اولیه و آخرین سپرده، ارزش به 100 می رسد. تفاوت بین این دو به دلیل نوسانات قیمت های واقعی در بازار است. در چنین مواقعی، معامله گران خودسر معمولا ترجیح می دهند سکه ای را با قیمت کمتری نسبت به قیمت واقعی بازار جهانی خریداری کنند. این رفتار منجر به کاهش مقدار یکی از ارزهای دیجیتال با افزایشی معادل در مقدار رمزارز دیگر می شود. این روند تا رسیدن به ثبات بازار و رقیق شدن ادامه می یابد. پس از رسیدن به این سطح اشباع، سرمایه گذاران معمولاً شروع به برداشت وجوه خود از سپرده ها می کنند که منجر به تفاوت بین دو ارزش دارایی در استخر نقدینگی می شود. 

ضرر ناپایدار چگونه اتفاق می افتد؟

بیایید مثالی از این که چگونه زیان دائمی ممکن است برای یک ارائه دهنده نقدینگی به نظر می رسد را مرور کنیم.

آلیس 1 ETH و 100 DAI را در یک استخر نقدینگی سپرده گذاری می کند. در این بازارساز خودکار خاص (AMM)، جفت توکن سپرده شده باید ارزشی معادل داشته باشد. این بدان معناست که قیمت اتریوم در زمان سپرده گذاری 100 DAI است. این همچنین به این معنی است که ارزش دلاری سپرده آلیس در زمان سپرده گذاری 200 دلار است.

علاوه بر این، در مجموع 10 ETH و 1000 DAI در استخر وجود دارد که توسط LP های دیگر درست مانند آلیس تامین می شود. بنابراین، آلیس 10٪ سهم استخر را دارد و کل نقدینگی 10,000 است.

بیایید بگوییم که قیمت ETH به 400 DAI افزایش می یابد. در حالی که این اتفاق می افتد، معامله گران آربیتراژ DAI را به استخر اضافه می کنند و ETH را از آن حذف می کنند تا زمانی که نسبت قیمت فعلی را منعکس کند. به یاد داشته باشید، AMM ها دفترکل سفارش ندارند. آنچه قیمت دارایی ها را در استخر تعیین می کند، نسبت بین آنها در استخر است. در حالی که نقدینگی در استخر ثابت می ماند (10,000)، نسبت دارایی های موجود در آن تغییر می کند.

ضرر ناپایدار چگونه اتفاق می افتد؟

اگر ETH اکنون 400 DAI باشد، نسبت بین مقدار ETH و مقدار DAI در استخر تغییر کرده است. اکنون به لطف کار معامله گران آربیتراژ، 5 ETH و 2000 DAI در استخر وجود دارد.

بنابراین، آلیس تصمیم می گیرد وجوه خود را برداشت کند. همانطور که قبلاً می دانیم، او حق دارد 10٪ سهم از استخر را دریافت کند. در نتیجه، او می تواند 0.5 ETH و 200 DAI، در مجموع 400 USD برداشت کند. او از زمان سپرده گذاری توکن هایش به ارزش 200 دلار سود خوبی به دست آورد، درست است؟ اما صبر کنید، اگر او به سادگی 1 ETH و 100 DAI خود را نگه می داشت، چه اتفاقی می افتاد؟ مجموع ارزش دلاری این ذخایر اکنون 500 دلار خواهد بود.

می‌توانیم ببینیم که آلیس با هودل کردن به جای سپرده‌گذاری در استخر نقدینگی، وضعیت بهتری داشت. این همان چیزی است که ما آن را زیان ناپایدار می نامیم. در این مورد، ضرر آلیس چندان قابل توجه نبود زیرا سپرده اولیه مبلغ نسبتاً کمی بود. با این حال، به خاطر داشته باشید که ضرر ناپایدار می تواند منجر به زیان های بزرگ (از جمله بخش قابل توجهی از سپرده اولیه) شود.

با این گفته، مثال آلیس به طور کامل کارمزد معاملاتی را که برای تامین نقدینگی به دست می آورد نادیده می گیرد. در بسیاری از موارد، کارمزدهای به دست آمده، زیان را نفی می کند و تامین نقدینگی را سودآور می کند. با این حال، درک ضرر ناپایدار قبل از ارائه نقدینگی به پروتکل DeFi بسیار مهم است.

تخمین زیان ناپایدار

بنابراین، زیان ناپایدار زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت دارایی‌های موجود در استخر تغییر کند. اما دقیقا چقدر است؟ می توان این موضوع را در یک نمودار رسم کرد. البته توجه داشته باشید که هزینه های کسب شده برای تامین نقدینگی را در نظر نمی گیرد.

در اینجا خلاصه ای از آنچه که نمودار در مورد ضرر در مقایسه با HODLing به ما می گوید آمده است:

1.25 برابر تغییر قیمت = 0.6٪ ضرر

1.50 برابر تغییر قیمت = 2.0٪ ضرر

1.75 برابر تغییر قیمت = 3.8٪ ضرر

2 برابر تغییر قیمت = 5.7٪ ضرر

3 برابر تغییر قیمت = 13.4٪ ضرر

4 برابر تغییر قیمت = 20.0٪ ضرر

5 برابر تغییر قیمت = 25.5٪ ضرر

نکته مهمی وجود دارد که شما نیز باید درک کنید. ضرر دائمی بدون توجه به جهتی که قیمت تغییر می کند اتفاق می افتد. تنها چیزی که ضرر ناپایدار به آن اهمیت می دهد، نسبت قیمت نسبت به زمان سپرده گذاری است. 

چگونه از زیان غیردائمی جلوگیری کنیم؟

چگونه از زیان دائمی جلوگیری کنیم

برای یک بازار معین که نوسان دارد، ضرر ناپایدار یک پدیده عادی است. زمانی که یک سرمایه گذار سهام خود را در یک استخر نقدینگی اشغال می کند. صرف نظر از این عوامل، قیمت مبادلات ارزهای دیجیتال همیشه در نوسان است. بسیاری از مردم با یادگیری اصول Defi به خوبی با این روش ها آشنا می شوند. با این حال، چندین راه دیگر می تواند به طور قابل توجهی از وقوع ضرر غیر دائمی جلوگیری کند. این شامل:

کارمزد معاملات

برای هر مورد معین از زیان غیر دائمی، اطمینان از اینکه درصد مشخصی از کارمزد معاملات در مجموعه نقدینگی لحاظ شده است، ضروری است. کارمزد معاملات هزینه ای است که از معامله گرانی که استخر نقدینگی را تجهیز می کنند، دریافت می شود. پس از وصول آن از معامله گران، درصد معینی از کل کارمزدها برای تسهیل مدیریت صحیح در اختیار تامین کنندگان نقدینگی قرار می گیرد. در بسیاری از مواقع، این مقدار برای مقابله با هرگونه زیان ناپایدار در استخر نقدینگی کافی است.

کارمزدهای معاملاتی بیشتر جمع آوری شده به این معنی است که موارد کمتری از ضرر غیر دائمی وجود خواهد داشت. هنگامی که زنجیره شروع می شود، نقطه خاصی وجود خواهد داشت که در آن استخر با هزینه های کافی در دسترس خواهد بود. این مبلغ معادل مقداری است که یک سرمایه گذار خاص در رابطه با دارایی های خود در یک مجموعه نقدینگی نگه می دارد.

حفظ نوسانات کم

اگر مشاهده کنیم، ضرر ناپایدار معمولاً در موارد ارزهای دیجیتال داوطلبانه اتفاق می‌افتد. با انتخاب یک جفت ارز رمزپایه با قیمت‌های مبادله‌ای با نوسان کمتر، می‌توان هر وضعیت معینی از ضرر غیر دائمی را کنترل کرد. چند نمونه از جفت ارزهای دیجیتال با ماهیت نوسان کمتر شامل DAI و USDT است. می‌تواند جفت ارزهای رمزنگاری‌شده دیگری با تغییرات مختلف یک توکن خاص وجود داشته باشد.

با این حال، اطمینان از این امر ضروری است که این جفت ارزهای رمزپایه باید تقریباً قیمت یکسانی داشته باشند. این یک شرط مهم برای اطمینان و توجه به حرکات قیمت بین جفت ارز دیجیتال داده شده است. از سوی دیگر، اگر نوسانات قیمت یک ارز دیجیتال در وهله اول وجود نداشته باشد، می توان از ضرر ناپایدار تا حد زیادی جلوگیری کرد. از این رو، حفظ نوسانات همتای ارزهای دیجیتال یک کلید بالقوه برای از دست دادن اندک یا بدون ضرر است.

پیچیدگی در استخرهای تصفیه شده

پیچیدگی در استخرهای تصفیه شده، در ضرر ناپایدار

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ضررهای غیر دائمی در هر استخر منحل شده اتفاق می افتد. یکی از محبوب ترین و رایج ترین دلایل در این میان وجود پیچیدگی در استخرهای نقدینگی است و معمولاً به دلیل تقسیم مساوی و برابر مورد نیاز اکثر استخرهای نقدینگی اتفاق می افتد. برای غلبه بر این چالش، چندین صرافی غیرمتمرکز اعمال می‌شوند و از انواع نسبت‌های استخر نقدینگی برای خنثی کردن اثر کلی استفاده می‌کنند.

یکی از این نمونه‌های صرافی غیرمتمرکز که از این روش استفاده می‌کند، Balancer است. آنها استخرهای نقدینگی را با دارایی های دیجیتال متعدد ارائه می دهند. با در نظر گرفتن رفتار نسبت‌های ارزهای دیجیتال، تغییرات قیمت معمولاً دارای نسبت بالاتری هستند که اجازه زیان‌های غیر دائمی را نمی‌دهد. در مقایسه با استخرهای نقدینگی که دارای نیم تقسیم هستند، بسیار کمتر است.

جمع بندی

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) یکی از اساسی ترین مفاهیم در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد که همه سرمایه گذارانی که قصد تامین نقدینگی برای AMMها را دارند، باید با آن آشنا باشند و از خطر تغییر قیمت دارایی ها نسبت به زمان واریز آگاه باشند. زیان ناپایدار یکی از مفاهیم اساسی است که هر کسی که می خواهد نقدینگی را به AMM ها ارائه کند باید آن را درک کند. به طور خلاصه، اگر قیمت دارایی های سپرده شده از زمان سپرده گذاری تغییر کند، LP ممکن است در معرض زیان دائمی قرار گیرد. تنها در این صورت است که می توانند سود بسیار زیادی از تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی کسب کنند، بدون این که دچار Impermanent Loss شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com