1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. بیت کوین کاستدی (Bitcoin Custody) چیست؟

بیت کوین کاستدی (Bitcoin Custody) چیست؟

بیت کوین کاستدی (Bitcoin Custody) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
بیت کوین کاستدی (Bitcoin Custody) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر، تعداد فزاینده کاربران دنیای بلاک چین و کریپتو منجر به پیدایش راه‌ حل‌های متعددی برای نگهداری رمزارز شده است. امروزه، ارائه دهندگان خدمات مختلف، انواع نگهبانی دارایی‌های کریپتو را ارائه می‌دهند که به واسطه‌ی آن‌ها، به شما امکان داده می‌شود تا کلیدهای خصوصی خود را با خیال راحت ذخیره کنید. با این راه حل‌ها، می‌توانید مطمئن باشید که کلیدهای خصوصی خود را گم نمی‌کنید و دارایی‌های دیجیتال شما در برابر مجرمان محافظت می‌شود. بیت کوین کاستدی (Bitcoin Custody) یکی از مفاهیمی به شمار می‌آید که برای مدیریت امن دارایی‌های دیجیتال بسیار مهم است و از آن استفاده می‌شود.

معرفی بیت کوین کاستدی

معرفی بیت کوین کاستدی

همان طور که احتمالا می‌دانید، بیت کوین یک دارایی منحصر به فرد به حساب می‌آید؛ چون اولین دارایی دیجیتالی است که نیازی به متولی ندارد. سهام، ارزهای دیجیتال، اقلام بازی‌های ویدیویی و سایر دارایی‌های دیجیتال همیشه توسط یک متولی کنترل می‌شوند اما بیت ‌کوین می‌تواند به راحتی توسط هر فردی تضمین شده و به کاربران امکان کنترل مستقل بر ثروت خود را بدهد.

حاکمیت بر خود، با مسئولیت پذیری همراه است. کاربری که بیت کوین خود را ذخیره می‌کند، تنها مسئول امنیت آن به شمار می‌آید. این موضوع می‌تواند برای بسیاری از کاربران، به خصوص تازه واردان، دلهره آور باشد. به همین دلیل است که بسیاری از کارگزاری‌ها، صرافی‌ ها و سایر موسسات راه حل‌های نگهداری را ارائه می‌دهند. بنابراین اگر تصمیم دارید بیت کوین خود را نزد یک متولی ذخیره کنید، بسیار مهم است که یک موسسه معتبر و متمرکز را انتخاب کنید.

بیت کوین کاستدی به عمل ایمن سازی وجوه ارز دیجیتال شما اشاره دارد. علیرغم اینکه ارزهای دیجیتال در یک بلاک چین ذخیره می‌شوند، محافظت از کلید خصوصی منحصر به فرد کیف پول رمزنگاری شما ضروری است. بنابراین، این سوال ایجاد می‌شود که کلید خصوصی کریپتو به چه معناست؟ کلید خصوصی شما یک رشته الفبایی است که امکان دسترسی به رمزنگاری شما را فراهم می‌کند. همچنین کسی به غیر از شما نباید به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند، وگرنه امنیت دارایی شما به خطر میافتد.

دلیل اهمیت بیت کوین کاستدی 

دلیل اهمیت بیت کوین کاستدی

خدمات کاستدی مدت‌هاست که جزء حیاتی سیستم مالی سنتی بوده و به عنوان محافظ پول، طلا و سایر دارایی‌های شما عمل می‌کند. به طور مشابه در فضای کریپتو، متولیان از دارایی‌های دیجیتال شما محافظت می‌کنند. باید بدانید ارزهای دیجیتال در برابر حملات سایبری بسیار آسیب پذیر هستند و این مسئله می‌تواند در عرض چند ثانیه ارز دیجیتال را از کیف پول کاربران پاک کند. علاوه بر این، وجوه شما ممکن است در معرض خطر بحران نقدینگی باشد؛ مانند آن چه در صرافی FTX قبلا اتفاق افتاده است. بنابراین، داشتن مکانیزمی برای ایمن‌ سازی دارایی‌های دیجیتال و بیمه‌ای برای محافظت از آن‌ها بسیار مهم است.

حفاظت از کلیدهای خصوصی برای اطمینان از ایمنی دارایی‌هایتان ضروری است. بنابراین، این نیاز وجود دارد تا کد الفبایی عددی خود را به صورت ایمن ذخیره کنید. اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید، ممکن است برای همیشه امکان دسترسی به وجوه خود را از دست بدهید. این امر نیاز قابل توجهی به راه حل‌های نگهبانی از جمله بیت کوین کاستدی را در بازار کریپتو برای تضمین امنیت و حفاظت از دارایی‌های دیجیتال را برجسته می‌کند.

مزایای بیت کوین کاستدی شخص ثالث

نگهداشتن دارایی زیر نظر Bitcoin Custody مزایای متعددی دارد. متولیان می‌توانند دارایی‌های تحت مدیریت خود را قرض دهند و برای مشتریان خود سود کسب کنند. کاستدی‌ها معمولا موسساتی با تجربه و متخصص در حضانت به شمار می‌آیند که آن‌ها را نسبت به افراد، امن‌تر و قابل اعتمادتر می‌کند. متولیان یا همان بیت کوین کاستدی‌ معمولا راحتی بیشتری را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند و به آن‌ها انعطاف بیشتری در مورد دارایی‌های خود می‌دهند.

برای ابزارهای حامل مانند بیت کوین، امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا هیچ راهی برای بازیابی بیت کوین از دست رفته وجود ندارد. بنابراین، اگر فردی در مورد توانایی خود برای نگهداری ایمن بیت کوین خود نامطمئن باشد یک گزینه نگهداری ممکن است مناسب‌تر باشد.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

معایب بیت کوین کاستدی

معایب بیت کوین کاستدی

باید بدانید که علاوه‌بر مزایا، معایب و خطراتی در ارتباط با ماهیت بیت کوین کاستدی وجود دارد. مانند هر شخص ثالث قابل اعتماد، نگهبانان می‌توانند حفره‌های امنیتی باشند. در واقع اگر یک متولی هک یا خراب شود، امکان این که مشتری نتواند دارایی‌های خود را بازیابی کند، وجود دارد. این امر به ویژه در مورد بیت کوین صادق است؛ زیرا یک دفتر کل، غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر است. از طرفی دیگر در سناریوهای کمتر پیش آمده، Bitcoin Custody ممکن است دچار تعطیلی شود یا در آخر هفته یا تعطیلات کار نکند. این موضوع باعث کاهش دسترسی مشتریان به دارایی‌ها شده و محدودیت ایجاد می‌کند.

بیت کوین کاستدی چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین کاستدی چگونه کار می‌کند؟

راه‌ حل‌های نگهداری رمزارز، ارائه‌دهندگان خدماتی هستند که به عنوان نگهبان دارایی‌های دیجیتال شما عمل می‌کنند. وظیفه آن‌ها حفظ امنیت کلید خصوصی کیف پول شما شمرده می‌شود. علاوه بر این، آن‌ها ذخیره‌ سازی خارج از زنجیره را ارائه می‌کنند که در آن می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را ذخیره کرده و دارایی‌های رمزنگاری خود را از سرقت در امان نگه دارید. دولت به ارائه‌دهندگان خدمات نگهبانی رمزنگاری مجوز می‌دهد و از قوانین سخت‌گیرانه انطباق با ارزهای دیجیتال، از جمله عناصر کلیدی مانند روش‌های شناخت مشتری (KYC) برای ثبت و اجرای قوانین ضد پولشویی (AML) پیروی می‌کند.

کریپتو کاستدی و به خصوص بیت کوین کاستدی بیمه‌ای برای بیت کوین‌های شما ارائه می‌دهند تا در صورت بروز هر گونه اتفاق ناگوار، خسارت شما را پوشش دهند. علاوه بر این، Bitcoin Custody قادر است مالکیت دارایی‌های دیجیتال را تایید کند. از آنجایی که این ارائه دهندگان خدمات کلیدهای خصوصی شما را ذخیره می‌کنند، مدرکی دارند که نشان می‌دهد شما مالک دارایی‌های دیجیتال در کیف پول هستید. با این حال، ارائه دهندگان خدماتی نظیر بیت کوین کاستدی تنها راه برای حفظ امنیت رمزنگاری نیستند. چندین راه دیگر وجود دارد که کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند دارایی‌های خود را ایمن کنند. به عنوان مثال، می‌توانید از کیف پول‌های خود کاستدی برای نگه داشتن کلیدهای خصوصی خود استفاده کنید.

کاستدی به چه معناست؟

کاستدی چیست؟

در زمینه بیت کوین و امور مالی، کاستدی خدماتی به حساب می‌آید که توسط یک متولی ارائه می‌شود و دارایی‌هایی را که به طور قانونی متعلق به شخص دیگری است، کنترل و محافظت می‌کند. حافظان باید تحت نظارت باشند و باید به آن‌ها اعتماد کرد؛ زیرا آن‌ها کنترل کاملی بر دارایی‌های تحت مراقبت خود دارند.

خود کاستدی چیست؟

خود کاستدی زمانی اتفاق میافتد که کنترل دارایی‌ها را در اختیار خود نگه می‌دارید. شما می‌توانید آن را به عنوان ذخیره پول نقد در یک گاوصندوق در خانه به جای نگهداری آن در حساب بانکی در نظر بگیرید. با این حال، فرآیند ذخیره‌سازی رمزنگاری تحت سرپرستی، پیچیده‌تر از پول نقد است.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد آدرس بیت کوین، بر روی لینک کلیک کنید.

برای حفظ کنترل دارایی‌های دیجیتال خود، پیشنهاد می‌شود از کیف پول رمزنگاری گرم یا سرد استفاده کنید. این کیف پول ممکن است شامل کیف پول موبایل، دسکتاپ، سخت‌افزار یا کاغذی باشد. استفاده از این گزینه‌ها به شما امکان می‌دهد کنترل کامل وجوه رمزنگاری خود را به دست آورید و هیچ شخص ثالثی درگیر آن نباشد. با این حال، توجه به خطرات مربوط به خود کاستدی ضروری است. به عنوان مثال اگر کلید خصوصی خود را گم یا فراموش کنید، هیچ نسخه پشتیبانی وجود ندارد و نمی‌توانید به شخص ثالث مراجعه کنید تا دسترسی شما به وجوه شما را فراهم کند.

بیت کوین کاستدی شخص ثالث

بیت کوین کاستدی شخص ثالث چیست؟

Bitcoin Custody شخص ثالث محبوب‌ترین گزینه برای ذخیره رمزارز شما به حساب می‌آید. این یک راه آسان برای مدیریت کیف پول و ایمن کردن بیت کوین شما است. با استفاده از این نوع حضانت، می‌توانید از صرافی‌های ارزهای دیجیتال، بانک‌های متولی ارز دیجیتال یا سایر شرکت‌های مدیریت دارایی دیجیتال استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیت کوین کاستدی شخص ثالث این است که متولی همه چیز را مدیریت می‌کند. بنابراین لازم نیست نگران محافظت از کلیدهای خصوصی خود باشید. علاوه بر این، این موسسات تحت نظارت هستند و امنیت خوبی را برای دارایی‌های شما تضمین می‌کنند. همچنین آن‌ها بیمه و برنامه‌های کسب درآمد رمزنگاری را ارائه می‌دهند. با این حال، واگذاری کنترل دارایی‌ها به شخص ثالث خطراتی را به همراه دارد. به عنوان مثال، متولیان ممکن است حساب شما را مسدود کنند یا در هر زمانی با ورشکستگی مواجه شوند. علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید برای این خدمات، هزینه‌های نگهداری رمزارز را بپردازید.

بیت کوین کاستدی جزئی

بیت کوین کاستدی جزئی نوعی از حضانت به شمار می‌آید که در آن متولی شخص ثالث کنترل محدودی بر بیت کوین‌های شما دارد. این متولیان از روش‌های دسترسی متفاوتی مانند حفاظت‌های چند امضایی (MSP) و احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند تا به شما امکان کنترل دارایی‌هایتان را بدهند و در عین حال از امنیت متولی شخص ثالث بهره مند شوید.

بیت کوین چگونه کنترل می‌شود؟

مزایای bitcoin custody

هنگامی که بیت کوین در تراکنش بیت کوین ارسال می‌شود، توسط یک اسکریپت خاص به نام scriptPubKey قفل می‌شود. این اسکریپت معمولا به طور دقیق مشخص می‌کند که چه کلیدهایی باید برای امضای تراکنش استفاده شوند؛ به این معنی که صاحب آن کلیدهای خاص تنها کسی است که می‌تواند سکه را خرج کند. از این نظر، بیت‌کوین با دقت بیشتری کنترل می‌شود.

از آنجایی که بیت کوین توسط کلیدهای خصوصی کنترل می‌شود، اگر یک کلید خصوصی گم شود، بیت کوین غیرقابل مصرف می‌شود. اگر شخص ثالثی، چه بیت کوین کاستدی یا یک دزد، به یک کلید خصوصی دسترسی داشته باشد، تمام بیت کوین‌های قفل شده روی آن کلید را کنترل می‌کند.

تک امضایی

اکثریت بیت کوین‌ها در اسکریپت‌های تک امضایی که تنها به یک امضا نیاز دارد، قفل شده‌اند و آن‌ها توسط یک کلید خصوصی خاص تولید می‌شود. Single sig یا تک امضایی، ساده‌ترین راه برای نگهداری بیت‌کوین به حساب می‌آید اما اگر کلید خصوصی گم یا فاش شود، امنیت بیت کوین هم به خطر می افتد.

چند امضایی

بیت کوین همچنین می‌تواند قفل شود و چندین امضا از کلیدهای خصوصی مختلف برای دسترسی به آن مورد نیاز باشد. این اتفاق، مولتی سیگ یا چند امضایی نامیده می‌شود و مزایای متعددی نسبت به ذخیره سازی بیت کوین تک امضایی دارد. در یک اسکریپت چند علامتی، چندین نهاد یا افراد می‌توانند کنترل مشترکی بر یک سکه داشته باشند.

خط‌ مشی‌های چند امضایی انعطاف‌پذیر هستند و با نماد m-of-n توضیح داده می‌شوند که m تعداد امضاهای مورد نیاز است و n تعداد شرکت‌کنندگانی است که کلیدهای خصوصی آن‌ها می‌تواند امضاهای معتبر ایجاد کند. به عنوان مثال، یک مولتی سیگ ۳ از ۳ بیت کوین را قفل می‌کند؛ به طوری که تنها در صورتی می‌توان آن را خرج کرد که هر سه شرکت کننده مشخص شده یک تراکنش را امضا کنند. از طرف دیگر، یک مولتی سیگ ۲ از ۳ بیت کوین را قفل می‌کند به طوری که هر دو شرکت کننده از یک مجموعه سه تایی مشخص می‌توانند کوین را خرج کنند.

انتخاب بهترین بیت کوین کاستدی

انتخاب بهترین بیت کوین کاستدی

بیت کوین کاستدی برای مدیریت امن دارایی‌های دیجیتال بسیار مهم است. با این حال، انتخاب گزینه مناسب Bitcoin Custody کریپتو بر اساس نیازهای شما ضروری است. خود کاستدی برای کاربرانی که به دنبال قدرت بیشتر بر دارایی‌های خود هستند، ایده آل است که معمولا از طریق کیف پول سرد به دست می‌آید. از طرف دیگر، اگر مبتدی هستید یا نمی‌خواهید درگیر پیچیدگی‌های مدیریت کیف پول باشید، می‌توانید کاستدی شخص ثالث را انتخاب کنید. اگرچه این گزینه ممکن است برای شما هزینه داشته باشد اما امکان مدیریت آسان را فراهم می‌کند. اگر از این که اشخاص ثالث، کنترل بیش از حد بر دارایی‌های شما دارند ناراحت هستید، حضانت جزئی یک گزینه عالی است که ضمن حفظ امنیت بالا، کنترل را برای شما فراهم می‌کند.

برای آشنایی با چرخه شومپیتری بیت کوین، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

هزینه پلتفرم‌های بیت کوین کاستدی چقدر است؟

هنگام استفاده از پلتفرم بیت کوین کاستدی، برخی از ارائه دهندگان خدمات در ازای تامین امنیت وجوه رمزنگاری شما، هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید برای ارسال و دریافت رمزارز از طریق حساب خود هزینه‌ای بپردازید. این هزینه‌ها می‌تواند شامل هزینه‌های نگهداری، هزینه‌های راه اندازی حساب و هزینه‌های برداشت باشد. متولیان شخص ثالث Bitcoin Custody معمولا هزینه‌ای سالانه برای مدیریت بیت کوین‌های شما دریافت می‌کنند. این هزینه بین پلتفرم‌ها متفاوت است اما اکثر متولیان کمتر از ۱٪ از ارزش کل دارایی‌های شما را دریافت می‌کنند.

ممکن است مجبور شوید برای تنظیم حساب خود نزد یک متولی، هزینه‌ای بپردازید. در حالی که اکثر پلتفرم‌های بیت کوین کاستدی نرخ ثابتی دارند، همه هزینه‌ای برای راه‌اندازی حساب دریافت نمی‌کنند. برداشت‌ها همچنین می‌تواند هزینه‌ای مبتنی بر درصد داشته باشد. به عنوان مثال، راه حل‌های کاستدی بیت کوین‌های شخص ثالث مانند Coinbase تا ۱٪ از مبلغ برداشت را دریافت می‌کنند. با مقایسه هزینه های شخص ثالث و کاستدی شخصی، ممکن است مورد دوم گزینه مقرون به صرفه‌تری باشد. با خود کاستدی، می‌توانید از پرداخت برخی از هزینه‌ها اجتناب کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com