1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. چرخه توسعه بلاک چین در ارز دیجیتال چیست؟

چرخه توسعه بلاک چین در ارز دیجیتال چیست؟

چرخه توسعه بلاک چین در ارز دیجیتال چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
چرخه توسعه بلاک چین در ارز دیجیتال چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

فرآیند تولید و توسعه هر محصول سخت افزاری و نرم افزاری باید به مراحل کوچکتر تقسیم شود. این روش به تیم تولید کمک می کند تا مراحل مختلف را بهتر پردازش کند تا بهترین خروجی و نتیجه را به دست آورد. در دنیای بلاک چین، این موضوع کمی پیچیده‌تر است. چرخه توسعه بلاک چین در واقع فرآیندی است که یک توسعه دهنده بلاک چین برای ایجاد یک بلاک چین طی می کند. در ادامه مراحل را بیشتر توضیح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

معرفی چرخه توسعه بلاک چین

معرفی چرخه توسعه بلاک چین

چرخه توسعه بلاک چین از جهات مختلفی با توسعه نرم افزار معمولی متفاوت است. در واقع، بخش قابل توجهی از مرحله برنامه ریزی برای توسعه بلاک چین به موضوعات مختلفی از جمله: انتخاب قوی ترین طرح تشویقی، سطح شفافیت مورد نظر توسعه دهندگان، اجازه دادن به گروه های خاص و غیره اختصاص دارد.

توسعه دهندگان اصلی بلاک چین، مسئول کل چرخه توسعه بلاک چین هستند. این چرخه شامل بررسی ساختار و تعیین موارد استفاده برای کاربردهای بلاک چین است. توسعه دهندگان بلاک چین همچنین در حال بهینه سازی پایگاه داده بلاک چین برای تنوع بخشیدن به سیستم ها و برنامه ها هستند.

روش کار چرخه توسعه بلاک چین چگونه است؟

پایگاه های داده توسعه یافته با استفاده از فناوری بلاک چین در برابر هک یا دستکاری بسیار انعطاف پذیر و ایمن هستند و آنها را به مکانی عالی برای ذخیره داده های حساس تبدیل می کند. توسعه نرم افزار بلاک چین نیازمند درک کاملی از نحوه عملکرد بلاک چین است. برای یادگیری نحوه توسعه بلاک چین، توسعه دهندگان باید با مفاهیم بین رشته ای مانند رمزنگاری و همچنین زبان های برنامه نویسی بلاک چین مانند Solidity آشنا باشند.

بخش بزرگی از چرخه توسعه بلاک چین بر ساختار اطلاعات متمرکز است. این بخش نحوه ساختاردهی پایگاه داده و توزیع داده ها و همچنین ارزیابی آن با سطوح مختلف مجوز را شرح می دهد. به عنوان مثال، مشخص می شود که آیا سیستم باید بر اساس فناوری دفتر کل توزیع شده توسعه پیدا کند یا خیر.

تصمیم گیری در این مورد بر همه چیز تأثیر می گذارد: به عنوان مثال، اینکه کدام گروه ها به چه اطلاعاتی دسترسی دارند، چگونه آن اطلاعات با گروه های مختلف به اشتراک گذاشته می شود، آیا رأی دادن اطلاعات را تغییر می دهد یا خیر.

چگونه می توانم یک توسعه دهنده بلاک چین شوم؟

چگونه می توانم یک توسعه دهنده بلاک چین شوم؟

تقاضا برای مهارت های توسعه دهنده بلاک چین در حال حاضر بسیار زیاد است. اگر هدف شما کار برای یک شرکت توسعه بلاک چین است، گذراندن دوره جامع توسعه بلاک چین اولین کاری است که هر کسی که علاقه مند به توسعه بلاک چین است باید انجام دهد. پس از درک تفاوت های اساسی بین بلاک چین و زیرساخت سیستم های سنتی، فرآیند توسعه بلاک چین می تواند آغاز شود. این تفاوت ها شامل شفافیت کامل، همسویی حاکمیتی، سیستم های تشویقی اختصاصی و بسیاری مسائل دیگر است.

توجه به چرخه توسعه بلاک چین قبل از شروع هر پروژه بسیار مهم است. بسیار منطقی است که فرآیند بکارگیری فناوری بلاک چین را به مراحل کوچکتر تقسیم کنیم. این مراحل شامل فرآیند توسعه بلاک چین است که به عنوان چرخه حیات بلاک چین نیز شناخته می شود.

برای آشنایی با صنعت کریپتو، آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید. 

فرآیند چرخه توسعه بلاک چین چگونه است؟

این فرآیند توسط توسعه دهندگانی که در صنعت بلاک چین کار می کنند، تعیین و آزمایش شده است. چنین سازماندهی فرآیند توسعه مؤثرترین و ایده آل ترین نتایج را به همراه دارد. فرآیند توسعه بلاک چین شامل هشت مرحله است که در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت. 

راه حل های چرخه توسعه بلاک چین برای برطرف کردن مشکل

اولین گام در این فرآیند شناسایی مشکلی است که یک بلاک چین می تواند با موفقیت آن را حل کند. زمانی که نیازی به استفاده از بلاک چین نباشد، ممکن است استفاده از آن بسیار گران و غیر ضروری باشد. بنابراین، شناسایی یک مشکل واقعی که بلاک چین می تواند حل کند، مهم است.

انتخاب مناسب ترین مکانیسم توافق جمعی

هر بلاک چین مکانیزم اجماع خاص خود را دارد. رایج ترین انواع مکانیسم ها اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) هستند. انواع دیگر مکانیسم‌های اجماع مانند تحمل خطای عملی بیزانس، اثبات سوزاندن، اثبات فعالیت و اثبات ظرفیت تنها زمانی استفاده می‌شوند که برای پروژه کارایی داشته باشد. 

تصمیم گیری در مورد زبان برنامه نویسی و بلاک چین

راه حل های چرخه توسعه بلاک چین برای برطرف کردن مشکل

در این مرحله باید روی طراحی رابط کاربری اپلیکیشن تمرکز کنید. انتخاب بلاک چین برای توسعه اپلیکیشن بر زبان برنامه نویسی مورد نیاز تاثیر می گذارد که در نهایت بر نحوه تعامل کاربر با بلاک چین تاثیر می گذارد. علاوه بر این، تعامل جنبه دیگری است که باید در انتخاب زبان مورد توجه قرار گیرد. با این حال، سوال این است: چه زبانی برای فناوری های بلاک چین استفاده می شود؟

از جمله زبان‌های توسعه بلاک چین برای توسعه‌دهندگان عبارتند از:

HTML/CSS ،Javascript ،PHP ،C# ،Python ،Solidity ،Ruby ،Golang ،Java و NodeJS.

پس از انتخاب یک زبان برنامه نویسی، یک توسعه دهنده بلاک چین باید یک پایگاه داده را انتخاب کند. MongoDB و MySQL دو پیشنهاد برای توسعه دهندگان هستند. 

انتخاب پلتفرم توسعه بلاک چین

در این مرحله، توسعه دهندگان باید پلتفرم بلاک چین خود را انتخاب کنند. این باعث می شود که بدون اتلاف وقت، بدون نیاز به توسعه یک بلاک چین از ابتدا، فرآیند توسعه را آغاز کنید. مراحل انتخاب پلتفرم بلاک چین به مکانیسم اجماع مورد نیاز بستگی دارد. در اینجا باید به مشکلاتی که با هر مکانیزم حل می شود دقت داشته باشید. 

اغلب توسعه بلاک چین با پلتفرم های اصلی که هدفشان تسهیل فرآیند توسعه است، متفاوت است. این پلتفرم ها توسط شرکت های توسعه بلاک چین و توسعه دهندگان مستقل استفاده می شود. محبوب ترین پلتفرم های توسعه بلاک چین منبع باز عبارتند از:

اتریوم، ریپل، هایپرلجر فابریک، هایپرلجر، NEO، بلاک چین آی بی ام، چند زنجیره ای و طرف مقابل. توسعه دهندگان باید پلتفرمی را انتخاب کنند که دارای زبان برنامه نویسی سازگار و مشابه باشد. همه پلتفرم های فوق چرخه توسعه بلاک چین را ساده تر می کنند. 

یک استراتژی برای روند توسعه بیشتر ایجاد کنید

در این مرحله از فرآیند توسعه بلاک چین، باید اقدامات انجام شده تاکنون را ارزیابی کنید. برنامه ریزی کنید، سپس برای برنامه های بزرگتر استراتژی گذاری کنید. این استراتژی باید بر اساس ویژگی های پلتفرم انتخاب شده ایجاد شود.

طراحی و برنامه ریزی ساختار بلاک چین

طراحی و برنامه ریزی ساختار بلاک چین

تعیین کنید که آیا بلاک چین به گروه خاصی از کاربران مجوز داده یا یک شبکه بدون مجوز است. در مرحله بعد، تعیین کنید که آیا برنامه بلاک چین شما باید از بافت شبکه بلاک چین عمومی یا خصوصی استفاده کند. همچنین امکان استفاده از یک سیستم دوگانه یا ساختار بلاک چین مورد تایید عمومی را در نظر بگیرید. در یک بلاک چین با مجوز عمومی، یک مشارکت کننده می تواند تنها پس از اعطای مجوز توسط سایر مشارکت کنندگان معتبر، اطلاعات را به شبکه اضافه کند.

توسعه برنامه‌ های بلاک چین

مهم ترین جنبه های بلاک چین را کشف کنید. مطمئن شوید که مجوزها، امضاهای بلاک، قالب‌های آدرس و عناصر مدیریتی اولیه تنظیم شده‌اند. این موارد پس از تنظیم قابل تغییر نیستند. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع به آن فکر کنید. در این مرحله، کار بر روی رابط برنامه نویسی برنامه بلاک چین یا API را شروع کنید. API ها برای اعتبارسنجی، تولید جفت کلید و ذخیره و بازیابی اطلاعات اولیه استفاده می شوند. انتخاب API بلاک چین به هدف اصلی برنامه بستگی دارد. در واقع این API ها هستند که بیشترین ارزش را برای کاربران فراهم می کنند.

یک توسعه دهنده بلاک چین نیز باید میان افزار ایجاد کند. Middleware در واقع نرم‌افزاری است که سیستم‌های خارجی را به بلاک چین متصل می‌کند تا به اجزای بلاک چین اجازه دهد تا با برنامه‌های کاربردی مستقر در آن ارتباط برقرار کنند. برخی از API های مورد نیاز تقریباً در تمام بلاک چین ها عبارتند از:

  • مدیریت قرارداد هوشمند 
  • تولید کلید و آدرس
  • مدیریت کلیدی
  • مدیریت چرخه دارایی هوشمند

APIها همچنین برای امضای دیجیتال و تولید اعداد هش برای احراز هویت اطلاعات مورد نیاز هستند. یک توسعه دهنده بلاک چین می تواند از یک API آماده استفاده کند یا یک API اختصاصی تولید کند. استفاده از API های آماده، روند توسعه بلاک چین را سرعت می بخشد اما توسعه یک API اختصاصی نیز انعطاف پذیری بیشتری را به همراه دارد.

تست و انتشار نسخه آلفای توسعه بلاک چین

تست و انتشار نسخه آلفای توسعه بلاک چین

در این مرحله تمام تلاش های فازهای قبلی به نتیجه می رسد و اولین نسخه از پروژه آماده آزمایش است. در این مرحله از چرخه توسعه بلاک چین، روی عملکرد اصلی تمرکز کنید. توسعه دهندگان باید اشکالات احتمالی را در این مرحله برطرف کنند.

بهتر است کار سنجش را با حداقل ها شروع کنید. تنها چیزی که برای اثبات اعتبار مدل بلاک چین شما لازم است، حداقل محصول قابل دوام (MVP) است. هنگامی که برنامه در آن نقطه عملکرد پایداری را نشان داد، توسعه دهنده بلاک چین می تواند ویژگی های پیچیده تری را بررسی کند.

کلام آخر 

افزایش پذیرش فناوری بلاک چین و گسترش کاربردهای آن در زندگی روزمره منجر به افزایش قابل توجه تقاضا برای مهارت های توسعه بلاک چین و آشنایی با چرخه توسعه بلاک چین شده است. علاوه بر این، انتظار می رود نیاز شرکت ها به توسعه دهندگان بلاک چین در سال های آینده افزایش یابد. بنابراین، یادگیری نحوه توسعه بلاک چین و کسب مهارت در آن می تواند به یک کار پرسود و مهم تبدیل شود. با توجه به ماهیت در حال ظهور فناوری بلاک چین، تعداد توسعه دهندگان بلاک چین در کشور ما بسیار محدود است. به همین دلیل، انتظار می رود در سال های آینده شاهد گسترش بیشتر این حوزه و تمایل برنامه نویسان برای فعالیت در این صنعت امیدوار باشیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com