گپ CME چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
گپ CME چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

گپ CME مخفف Chicago Merchantile Exchange Gap است و به شکاف قیمتی در بورس کالای شیکاگو اشاره دارد. شکاف قیمت در ارزهای دیجیتال نقطه ای است که در آن تفاوت زیادی بین قیمت باز شدن یک کندل جدید و قیمت بسته شدن کندل قبلی وجود دارد. معامله گران به طور کلی شکاف قیمت در CME را به عنوان یک فرصت معاملاتی می بینند و از آنها در استراتژی های سود خود استفاده می کنند.

حتما نمودار قیمت ارزهای دیجیتال را دیده اید. اگر دقت کنید گاهی بین دو کندل قیمتی فاصله (گاهی بزرگ و گاهی کوچک) وجود دارد که به این فاصله، گپ یا شکاف قیمت می گویند. در واقع، فاصله بین قیمت بسته شدن کندل قبلی و قیمت باز شدن کندل جدید است که در تحلیل کندل‌های ژاپنی «پنجره» نیز نامیده می‌شود. از آنجایی که شکاف قیمتی ارزهای دیجیتال فرصت های معاملاتی خوبی را ایجاد می کند، در این مقاله به تاثیر شکاف CME بر قیمت بیت کوین و نحوه استفاده از آن برای معاملات خواهیم پرداخت.

CME مخفف چیست و چه چیزی را نشان می دهد؟

CME مخفف چیست و چه چیزی را نشان می دهد؟

CME که مخفف Chicago Mercantile Exchange و همچنین به عنوان بورس کالای شیکاگو شناخته می شود، معامله خود را با عنوان "Chicago Butter and Egg Board" در سال 1898 آغاز کرد. این شرکت نام خود را در سال 1919 تغییر داد و اولین قراردادهای خود را در سال 1961 آغاز کرد. در سال 2000، شیکاگو مرک اولین شرکتی بود که سهام خود را غیر متقابل کرد. غیرمتقابل سازی فرآیندی است که از طریق آن شرکت های خصوصی می توانند ساختار خود را تغییر دهند و به یک شرکت سهامی عام تبدیل شوند.

در سال 2007، شیکاگو مرک با هیئت تجارت شیکاگو ادغام شد و گروه CME را تشکیل داد و سال بعد از شرکت مادر بورس کالای نیویورک، NYMEX Holdings Inc را خریداری کرد. در سال 2010، CME نود درصد از سهام و شاخص های مالی داوجونز را خریداری کرد و در سال 2012 با خرید هیئت تجارت شهر کنزاس، رشد خود را بیشتر کرد. بدون شک شیکاگو مرک، یکی از بزرگترین صرافی های مالی در جهان است که ارزش سالانه قراردادهای آن در مجموع یک چهارم میلیارد دلار است. مجله اکونومیست همچنین این شرکت را "بزرگترین بازار سهامی که تا به حال نام آن را نشنیده اید" توصیف کرد. در طول تاریخ، شیکاگو مرک برای کسب آتی و حق انتخاب برای انواع دارایی هایی مانند فارکس، فلزات، املاک، شاخص های سهام، سوخت، محصولات کشاورزی، آب و هوا و نرخ بهره بوده است.

با این حال، CME حوزه جدیدی از سرمایه گذاری را کشف کرده است: ارزهای دیجیتال و شکاف قیمت بیت کوین در CME نیز یکی از این پتانسیل ها برای سودآوری این تجارت محسوب می شود. از آنجایی که گپ CME بزرگترین بورس آتی در جهان است، قدرت زیادی برای تأثیرگذاری بر کل بازارها دارد.

معاملات آتی بیت کوین CME چیست؟

در اوج بزرگترین بازار صعودی بیت کوین تاکنون، در 1 دسامبر 2017، صرافی شیکاگو از راه اندازی قرارداد آتی این ارز دیجیتال با تسویه نقدی خبر داد و این تراکنش ها در 18 دسامبر 2017 نهایی شدند. قراردادهای آتی تسویه نقدی شامل هیچ تراکنش لحظه ای بیت کوین نمی شود و به معامله گران این امکان را می دهد که بدون استفاده از خود ارز دیجیتال، روی قیمت آتی بیت کوین شرط بندی کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت لحظه ای بیت کوین در ابتدای ماه 10,000 دلار و در پایان ماه 11000 دلار باشد؛ خرید قرارداد آتی بیت کوین CME معادل 5 واحد بیت کوین به ارزش 10,000 دلار در ابتدای ماه و نگه داشتن آن تا انقضا و سررسید در پایان ماه. به این معنی است که معامله گر در پایان ماه 55000 دلار به صورت نقد دریافت خواهد کرد نه خود بیت کوین های واقعی.

از آنجایی که این تراکنش ها شامل خرید و فروش بیت کوین واقعی نمی شود، ممکن است منطقی به نظر برسد که بر قیمت لحظه ای این ارز دیجیتال تاثیری نداشته باشد. گاهی اوقات بیت کوین با قیمت های مختلف در صرافی های مختلف بسته به رویدادها، تقاضای دفترچه سفارش و عوامل دیگر معامله می شود. بنابراین، اگر تفاوت قیمت زیادی بین صرافی ها وجود داشته باشد، یک معامله گر می تواند بیت کوین را با قیمت پایین تری در یک صرافی بخرد و آن را با قیمت بالاتر در صرافی دیگر بفروشد؛ به این کار، آربیتراژ می گویند. 

معاملات آتی بیت کوین CME چیست؟

قیمت بیت کوین در معاملات آتی گپ CME نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد اگر شخصی مقدار زیادی از این قراردادها را خریداری کند. اگرچه این امر مستقیماً بر قیمت بیت کوین تأثیر نمی گذارد، معامله گران مشتاق، در تلاش برای استفاده از فرصت آربیتراژ، بیت کوین را با قیمت کمتری خریداری کرده و قیمت آن را بالا می برند. این مفهوم تاثیر خود را در سناریوهای مختلف بین بورس کالای شیکاگو و بازار نقدی بیت کوین دارد که به کاربران این فرصت را می دهد تا از فاصله و شکاف قیمت ایجاد شده در معاملات گپ CME استفاده کنند.

محصولات آتی گپ CME بیت کوین در طولانی مدت تأثیر بیشتری بر قیمت نقدی این ارز دیجیتال دارند. در واقع، قراردادهای آتی CME پول بیشتری را از سرمایه گذاران بزرگ و افراد دیگر وارد بازار می کند و در عین حال به آنها اجازه می دهد معاملات خود را پوشش دهند.

زمان دقیق باز و بسته شدن معاملات آتی گپ CME بیت کوین چقدر است؟

زمان دقیق بستگی به افق زمانی مکان شما دارد اما به طور کلی معاملات آتی بیت کوین CME روز جمعه ساعت 22:00 به وقت UTC (معادل 01:30 صبح شنبه به وقت تهران) بسته می شود و یکشنبه ساعت 22:00 به وقت UTC (معادل 01:30 بامداد دوشنبه به وقت تهران) بازگشایی خواهد شد.

گپ CME بیت کوین چیست؟

بازارهای سنتی مانند بازار ارزهای دیجیتال عمل نمی کنند؛ اگرچه بازار ارزهای دیجیتال 24/7/365 فعال است اما این قابلیت برای بازارهای سنتی وجود ندارد. بازارهایی مانند سهام دارای زمان باز و بسته شدن روزانه هستند. البته بازارهای ارز در طول هفته به صورت 24 ساعته معامله می شوند اما در پایان هفته، از جمعه تا یکشنبه عصر نیز بسته می شوند.

زمان باز و بسته شدن گپ CME بیت کوین به این معنی است که امکان معامله بیت کوین در تعطیلات آخر هفته وجود ندارد. از آنجایی که این ارز در تمام ایام هفته در صرافی های ارزهای دیجیتال معامله می شود تا زمانی که معاملات CME از عصر یکشنبه از سر گرفته شود، بین قیمت بسته شدن بیت کوین در این صرافی و قیمت معاملات آن در صرافی هایی مانند بایننس تفاوت وجود خواهد داشت. 

به عبارت دیگر، قراردادهای آتی CME بیت کوین از جمعه تا یکشنبه "ثابت" می شود، در حالی که قیمت ارز دیجیتال در مبادلات لحظه ای در نوسان است. اکنون، زمانی که این معاملات در روز یکشنبه بازگشایی می شوند، قراردادهای آتی با قیمت های لحظه ای مطابقت دارند و گپ ایجاد می کنند.

تاثیر گپ CME بر قیمت بیت کوین

تاثیر گپ CME بر قیمت بیت کوین

گپ CME بیت کوین «پر» نامیده می شود. پر شدن گپ به این معنی است که قیمت در بازار نقدی به قیمت بسته شدن قبلی خود نزدیکتر می شود. در مثال قبلی، بیت کوین باید تا 16,925 دلار افزایش یابد تا این گپ بسته شود. گپ ها همچنین می توانند به صورت معکوس بسته شوند. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین در روز جمعه در 19000 دلار بسته شود و در روز یکشنبه در 16000 دلار باز شود، بسیاری از معامله گران منتظر هستند تا قیمت به سطح قبلی افزایش یابد و به اصطلاح این شکاف را کاهش دهند. 

در نظر داشته باشید که معامله ماهیت مشروط دارد و قطعی نیست. یعنی مدل‌ها و شاخص‌های نمودار می‌توانند آنچه را که احتمالاً اتفاق می‌افتد نشان دهند اما نمی‌توانند چیزی را با قطعیت پیش‌بینی کنند. شکاف قیمت بیت کوین CME نیز یکی از این شاخص ها است. در واقع، شکاف های قیمتی در بورس شیکاگو لزوماً همیشه بسته نمی شوند اما احتمال بسته شدن آنها نیز صفر نیست. گپ CME می تواند ساعت ها، روزها یا حتی ماه ها طول بکشد. علاوه بر این، باید شاخص های دیگری را برای تصمیم گیری در مورد معاملات آتی در نظر بگیرید.

آیا گپ ها همچنان بسته هستند یا نیازی به رفع این شکاف ها وجود دارد؟

خیر همه گپ های CME مکمل یکدیگر نیستند. برخی از این بحث ها ماه ها طول می کشد تا پایان یابد، در حالی که برخی دیگر تنها چند ساعت یا چند روز طول می کشد. 3 سناریو برای این مساله وجود دارد:

اگر شکاف کوچک و قیمت بیت کوین در افتتاحیه معاملات آسیایی در عصر یکشنبه بسیار نزدیک به آن باشد، معمولاً ظرف چند ساعت تکمیل می شود.

اگر در ابتدای هفته قیمت بیت کوین بیش از حد یا کمتر از محدوده قیمتی بورس کالای شیکاگو نوسان نداشته باشد، این شکاف طی دو هفته آینده تکمیل خواهد شد.

با این حال، اگر قیمت بیت کوین خیلی از این شکاف فاصله داشته باشد (مثلاً اگر در طول هفته افت یا افزایش زیادی داشته باشد)، ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا تکمیل شود. از نظر تجربه، این شکاف ها اغلب نیمه تمام می شوند.

استراتژی های معاملاتی بورس کالای شیکاگو و شکاف های قیمتی 

استراتژی های معاملاتی بورس کالای شیکاگو و شکاف های قیمتی

3 راه برای معامله از طریق شکاف قیمت بیت کوین CME به عنوان یک استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال وجود دارد:

اولین استراتژی استفاده از فرصت آخر هفته است. در این مورد، از آنجایی که قیمت بسته شدن آتی بیت کوین CME را می دانید، باید یک موقعیت فروش بالاتر از آن قیمت یا یک موقعیت خرید پایین تر از آن را در نظر بگیرید. علاوه بر این، با پایان یافتن ساعات معاملاتی آخر هفته، باید دقت بیشتری داشته باشید، سود ببرید و با بسته شدن شکاف CME، موقعیت خود را ببندید.

دومین استراتژی معاملاتی، خود گپ است. همانطور که در مثال بخش قبل گفتیم، می‌توانید با استفاده از روش‌های Scalping و Swing و در حین پر کردن شکاف، ترندهای محلی را در دوره‌های کوتاهی معامله کنید.

آخرین استراتژی که پیچیده ترین است، شامل معامله در برابر معامله گران دیگر است. این استراتژی بر این مفهوم استوار است که اگر بسیاری از معامله گران به دنبال یک معامله خاص هستند، این روش ممکن است در آن روز کارایی نداشته باشد. بنابراین، برای مثال، اگر بسیاری از معامله‌گران منتظر کاهش شکاف قیمت بیت‌کوین CME هستند، می‌توانید در مقابل موقعیت آن‌ها موضع بگیرید. معاملات شلوغ کمتر قابل اعتماد هستند، بنابراین می توانید به دنبال معاملاتی باشید که به حد ضرر خود ضربه بزنند.

حال برای اینکه این 3 استراتژی به بازدهی بهتری دست پیدا کنند، بهتر است از آنها در ترکیب با سایر روش های معاملات ارز دیجیتال از جمله اندیکاتورها و الگوهای نمودار استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com