1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟

عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟

عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

عرضه اولیه فارم یا (Initial Farm Offering) به اختصار IFO برای اولین بار توسط صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ ایجاد شد. عرضه اولیه فارم در واقع روشی است که از آن برای تامین مالی پروژه های نوین و خلاقانه در اکوسیستم کریپتو استفاده می شود. در این نوع عرضه اولیه، پروژه های مختلف با عرضه رمزارزهای خود در این پلتفرم ها، سرمایه لازم برای ایجاد پلتفرم جدید یا توسعه کسب و کار خود را به دست می آورند. در عرضه اولیه فارم، ارزهای دیجیتال قبل از فهرست شدن در صرافی ها، پیش فروش می شوند. از طریق این کار، علاوه بر تامین سرمایه برای اتمام پروژه، کاربران ارزهای دیجیتالی را بدست می آورند که احتمال دارد در آینده ارزش مالی بسیاری داشته باشد.

عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟

عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟

Initial Farm Offering (IFO) یا عرضه اولیه فارم یک مدل جذب سرمایه است که به پروژه های جدید DeFi کمک می کند تا با شرکت در رویدادهای پیش فروش که پس از بررسی دقیق پروژه توسط صرافی های غیرمتمرکز میزبانی می شوند، سرمایه جذب کنند.

IFO جانشین عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) است، یک روش جمع سپاری که توسط پروژه های ارزهای دیجیتال برای جمع آوری سرمایه در مراحل اولیه استفاده می شود.

سرمایه گذاران می توانند در یک رویداد پیش فروش که توسط DEX برگزار می شود شرکت کنند و با سرمایه گذاری در توکن های بومی، سرمایه لازم برای پروژه های موجود را افزایش دهند. تیم‌های DEX معمولاً یک لیست پیشنهادی از پرسودترین پروژه‌ها را برای راه‌اندازی در رویداد فارم آماده می‌کنند. با این حال، شایان ذکر است که توکن‌هایی که از طریق IFO به دست می‌آیند، هیچ مزیت واضحی نسبت به آنهایی که از طریق مدل‌های دیگر جمع‌آوری سرمایه به دست می‌آیند، ندارند. علیرغم بررسی دقیق تیم های DEX، ارزش توکن می تواند تحت تأثیر احساسات بازار قرار گیرد.

رایج ترین پلتفرم برای IFO  پنکیک سواپ است که کاربران آن می توانند مستقیماً از جمع آوری کمک مالی بهره مند شوند. این کاربران مستحق دریافت پاداش هستند در حالی که صاحبان پروژه های جدید می توانند از استخر نقدینگی (liquidity pool) ارائه شده توسط این پلت فرم بهره مند شوند. بیشتر این توکن‌ها جامعه محور هستند و کنترل کمی توسط یک مقام مرکزی خاص ندارند. 

در رویدادهای پیش فروش، شرایطی از جمله وایت لیست (لیستی است که از کاربران واجد شرایط دریافت ارزهای دیجیتال) یا حجم خرید و فروش وجود دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که از آنجایی که IFO در صرافی های غیرمتمرکز راه اندازی می شود، تهیه وایت لیست از جمله الزاماتی است که باید برای احراز هویت در نظر گرفت. از دیگر مزیت هایی که می توان برای عرضه اولیه فارم بیان کرد این است که کابران این قابلیت را دارند تا ارز دیجیتال مورد نظر خود را با قیمتی کمتر از عرضه عمومی تهیه کنند. 

مراحل مشارکت در عرضه اولیه فارم

پلتفرم عرضه اولیه فارم (IFO) چگونه کار می کند؟

به پلتفرمی که در آن عرضه اولیه فارم برگزار می شود در اصطلاح، پلتفرم میزبان گفته می شود. پلتفرم میزبان قبل از اجرای پلتفرم عرضه اولیه فارم (IFO)، پروژه های جدید را به لحاظ سودآوری، امنیت و کارایی مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد. تمامی رویدادهای عرضه اولیه فارم در پلتفرم دیفای ایجاد می شوند و تمامی تراکنش های آن با استفاده از قراردادهای هوشمند اجرا می شود. این نکته را در نظر داشته باشید هر IFO دارای زمان شروع و پایان است که با انقضای زمان آن پلتفرم بسته خواهد شد. 

کاربران باید در استخرهای تعیین شده توسط پلتفرم میزبان به عنوان تامین کننده نقدینگی مشارکت داشته و توکن تامین نقدینگی استخر را بدست بیاورند. از طریق این نوع توکن می توان در رویداد عرضه اولیه Farm در حال برگزاری شرکت کرد. همان طور که گفته شد، اولین پلتفرمی که عرضه اولیه IFO را برگزار کرد، صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ است. این صرافی، بزرگترین صرافی غیرمتمرکز فعال بر بستر بایننس اسمارت چین (BSC) است. کاربران می توانند از طریق این صرافی توکن های BEP-20 را مبادله کنند. 

ویژگی های عرضه اولیه فارم(IFO) چیست؟

عرضه اولیه فارم از طرف توسعه دهندگانی برگزار می شود که هدف آنها تامین نقدینگی برای گسترش پروژه های خود است. از دیگر مزیت های اصلی آن افزایش درآمد این نوع پلتفرم ها و گسترش بازار کریپتوکارنسی است. علاوه بر این تمامی افرادی که در پلتفرم های میزبان دارای حساب کاربری باشند، می توانند در عرضه اولیه Farm شرکت کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید، کشورهایی که تحت تحریم هستند، مشکل احراز هویت دارند. 

ناگفته نماند که رویدادهای عرضه اولیه فارم به صورت غیرمتمرکز انجام می شوند، پس نیازی به سازمان های واسطه وجود نداشته و در عین حال نیازی به پرداخت کارمزد بیشتری وجود ندارد. علاوه بر این نیازی به زمان بیشتری برای دریافت ارزهای رمز نگاری شده وجود ندارد. 

پلتفرم عرضه اولیه فارم برای افزایش امنیت پروتکل خود از سیستم حفاظتی اسکرو، احراز هویت HTTP و احراز هویت 2 عاملی برای مقابله با هکرها استفاده می کند. بنابراین کاربران می توانند تراکنش های امن و سریعی داشته باشند. 

انواع مشارکت در عرضه اولیه فارم(IFO)

انواع مشارکت در عرضه اولیه فارم(IFO)

به صورت کلی دو روش برای عرضه اولیه فارم وجود دارد: فروش ساده و فروش نامحدود.

  • فروش ساده (پایه)

در فروش ساده، برای مقدار ارزش توکن تامین نقدینگی محدودیت وجود دارد. به عنوان مثال در صرافی پنکیک سواپ، آن حجم ازLP  BNBای که می توانید با آن در فروش ساده مشارکت داشته باشید، 100 دلار است. اما مزیتی که این روش با روش قبلی خود دارد، عدم نیاز به پرداخت کارمزد مشارکت است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که پلتفرم پنکیک سواپ 30 دقیقه قبل از شروع رویداد عرضه اولیه فارم، حداکثر ارزش LP را محاسبه می کند. این نکته را در نظر داشته باشید که تنها 30 درصد از کل توکن ها برای فروش ساده عرضه می شوند.

  • فروش نامحدود

در فروش نامحدود محدودیتی برای مقدار توکن نقدینگی وجود ندارد اما تفاوتی که با فروش ساده دارد این است که کاربران باید 1 درصد کارمزد بابت مشارکت پرداخت کنند. کارمزد پرداختی باید از توکن تامین نقدینگی کم شود. تعداد توکن هایی که در روش فروش نامحدود عرضه می شود در حدود 70 درصد تعداد توکن های کل فروش است. 

چگونگی مشارکت IFO در صرافی پنکیک سواپ

 برای شرکت در عرضه اولیه فارم IFO باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. فعال کردن حساب کاربری

قبل از اینکه اقدام به مشارکت در عرضه اولیه فارم در صرافی پنکیک سواپ داشته باشید، باید حساب کاربری خود را در این صرافی فعال کنید. اولین کاری که باید برای ایجاد حساب کاربری انجام دهید، پرداخت 1.5 واحد توکن کیک است. باید 1.5 واحد توکن هزینه کرد تا یک واحد توکن برای خرید غیر قابل تفویض یا همان NFT در حساب کاربری شما فعال شود. 

2.دریافت توکن تامین نقدینگی

برای اینکه بتوانید در صرافی پنکیک سواپ، توکن تامین نقدینگی دریافت کنید، باید بتوانید جفت ارزهای CAKE-BNB را در استخر نقدینگی، استیک کرده تا بتوانید LP (Liquidity Provider) توکن دریافت کنید. در صورتی که جفت ارز خود را قبل از شروع عرضه اولیه فارم دریافت کنید، می توانید تا زمان آغاز IFO، سپرده گذاری کرده و پاداش دریافت کنید. 

3.سپردن توکن تامین نقدینگی

زمانی که رویداد آغاز می شود، می توانید LP توکن های خود را برای خرید ارزهای دیجیتال پیش فروش شده به پلتفرم میزبان بسپارید. 

4.دریافت توکن ها

بعد از اینکه مرحله پیش فروش تمام شد، می توانید تمام توکن هایی که خریده اید و یا هر مقداری که از جفت ارزهای CAKE-BNB که هنوز مصرف نشده اند را به کیف پول خود بازگردانید. 

آیا حداقل میزان سپرده گذاری برای مشارکت IFO وجود دارد؟

حداقل میزان سپرده گذاری برای مشارکت در IFO

برای عرضه اولیه فارم، یک رویداد پیش فروش وجود دارد و دارای شرایطی همچون حداقل و حداکثر میزان سپرده گذاری است. از آنجایی که عرضه اولیه فارم در صرافی های غیرمتمرکز برگزار می شود، حداقل و حداکثر میزان سپرده گذاری توسط این صرافی های غیرمتمرکز تعیین می شود. به عنوان مثال حداقل میزان سپرده گذاری IFO در صرافی پنکیک سواپ، 10 دلار و حداکثر این مبلغ 100 دلار در فروش ساده محاسبه می شود اما برای فروش نامحدود هیچ حداقل یا حداکثری تعیین نشده است. 

امکان مشارکت به صورت همزمان در دو نوع ساده و نامحدود وجود دارد؟

 از دیگر مزیت هایی که می توان برای مشارکت عرضه اولیه فارم در نظر گرفت، امکان مشارکت همزمان در دو نوع فروش ساده و نامحدود است اما این نکته را در نظر بگیرید که در صورتی که حجم سرمایه گذاری چندان زیاد نباشد، بهتر است فقط از طریق فروش ساده مشارکت خود را انجام دهید. 

کارمزدهای مشارکت در IFO چه می شوند؟

کارمزدهایی که در صرافی پنکیک سواپ برای مشارکت در عرضه اولیه فارم گرفته می شود، توسط صرافی سوزانده می شود. توکن تامین نقدینگی یا همان جفت ارز CAKE-BNB از کارمزد مشارکت کم می شود و معادل حجم بایننس کوین، ارز دیجیتال CAKE خریده می شود. در نهایت صرافی پنکیک سواپ، تمامی کارمزدهای دریافتی را می سوزاند. 

جمع بندی:

با توجه به مطالبی که در این مقاله قرار داده شد متوجه شدید که عرضه اولیه فارم، امکان تامین سرمایه و بودجه مورد نیاز را برای راه اندازی پروژه های امور مالی غیرمتمرکز را ارائه می دهد. در عرضه اولیه فارم، کاربران در رویدادهایی شرکت می کنند که توسط صرافی های غیرمتمرکز برای پیش فروش ارزهای جدید برگزار می شود. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com