1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. مفهوم تستنت(Testnet) در ارز دیجیتال

مفهوم تستنت(Testnet) در ارز دیجیتال

مفهوم تستنت(Testnet) در ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم تستنت(Testnet) در ارز دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

تستنت(Testnet) یک زنجیره بلاک چین جایگزین است که برای آزمایش استفاده می شود. سکه های تستنت جدا و متمایز از کوین های واقعی هستند و هرگز نباید ارزشی داشته باشند. این موضوع به توسعه دهندگان برنامه یا آزمایش کنندگان شبکه اصلی اجازه می دهد بدون نیاز به استفاده از کوین واقعی یا نگرانی در مورد شکستن زنجیره اصلی، آزمایش کنند. مفهوم تستنت در ارز دیجیتال همانطور که از نام آن پیداست، یک شبکه آزمایشی بلاک چین مجزا است که در آن توسعه دهندگان می توانند بدون نگرانی در مورد به خطر انداختن شبکه اصلی، ویژگی های جدید را مورد آزمایش قرار دهند.

تستنت چیست؟

تستنت چیست؟

قبل از پرداختن به مفهوم تستنت در ارز دیجیتال، باید بگوییم تستنت مکانیزمی است که برنامه نویسان می توانند ویژگی های نرم افزار را قبل از اعمال بر روی نسخه اصلی بدون ترس از هرگونه خطا آزمایش کنند.

اما تستنت در ارز دیجیتال یک اصطلاح فنی رایج است که در دنیای ارزهای دیجیتال برای نشان دادن شبکه‌ های بلاک چین دارای عملکردهای مهم استفاده می‌ شود. بنابراین، این مورد نیز یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر ارزش ارزهای دیجیتال در بازار است. بدون درک Testnet، گرفتن تصمیمات معاملاتی دقیق در بازار بسیار پرنوسانی مانند ارز دیجیتال سخت است. مکانیسم تستنت شبیه به Mainnet است که شامل بلاک چین، شبکه ای از گره ها، استخراج کنندگان و کاربران می شود. (همه برای تست سیستم)

توسعه دهندگان بلاک چین با آشنایی با تفاوت های ظریف شبکه های آزمایشی می توانند برای ارزیابی نسخه های آزمایشی خاص مجهزتر شوند. افزودن محصولات یا ابزارهای جدید به یک بلاک چین زنده می‌ تواند مملو از خطر بوده و عواقب بزرگی به همراه داشته باشد، مگر اینکه ابتدا به طور تهاجمی تحت چندین سناریو آزمایش شوند. در هنگام استفاده از تستنت، در بدترین حالت ممکن است آسیب ‌پذیری‌هایی شناسایی شوند که هکرها می‌توانند از آن‌ها سوء استفاده کنند و در نتیجه افراد پول خود را از دست می ‌دهند.

شبکه تستنت یا شبکه آزمایشی نشان دهنده گره هایی است که توافق کرده اند مستقل از شبکه اصلی کار کنند. به عنوان مثال، اتریوم دارای پنج شبکه آزمایشی است که هر کدام دارای اهداف و پارامترهای برنامه ‌نویسی منحصربه‌ فردی هستند: Kovan، Rinkeby، Sokol، Görli و Ropsten. شبکه های آزمایشی بلاک چین به عنوان کپی دقیق پروتکل اصلی عمل می کنند و از فناوری و نرم افزار یکسانی برای ارائه عملکردهای مشابه استفاده می کنند.

با این حال، برخلاف تراکنش‌ های شبکه اصلی، تراکنش‌ ها در شبکه آزمایشی فقط شبیه‌سازی هستند (ارز دیجیتال در شبکه آزمایشی هیچ ارزش واقعی در خارج از محیط تست ندارد). این بدان معناست که توسعه ‌دهندگان و آزمایش ‌کنندگان می‌ توانند با انجام تراکنش‌ ها، دوام یک سیستم را بدون خطر از دست دادن ارزش اصلی شبکه ارزیابی کنند. این پویایی، محیط ایده آلی را برای آزمایش قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dApps) فراهم می کند. علاوه بر این، شبیه ‌سازی شبکه آزمایشی محیطی را برای دستکاری و بهبود مستمر نسخه زنده یک پروژه قبل از راه ‌اندازی در شبکه اصلی ارائه می ‌دهد.

در حالی که یک شبکه آزمایشی در حال استفاده است، توسعه دهندگان به دقت مراقب خطاها خواهند بود. آنها همچنین ممکن است برخی از کاربران را دعوت کنند تا بلاک چین را امتحان کنند تا بازخورد سازنده را دریافت کنند.

هنگامی که یک ویژگی در یک شبکه آزمایشی مورد آزمایش قرار گرفت، ممکن است در شبکه اصلی معرفی شود. با این حال، در مورد شبکه‌ های غیرمتمرکز، ممکن است لازم باشد ابتدا به اعضای اکوسیستم فرصت رای دادن داده شود.

همچنین تستنت‌ ها می‌ توانند ابزار شبیه‌ سازی ارزشمندی را ارائه دهند که افراد را قادر می ‌سازد تا ارزهای دیجیتال را آزمایش کنند و چیزهای جدیدی را بدون نگرانی در مورد پیامدهای آن امتحان کنند.

testnet در آزمایش یک ارز دیجیتال

هر کسی می تواند از Testnet برای آزمایش یک ارز دیجیتال استفاده کند. ابتدا باید کیف پول را در تستنت راه اندازی کنید تا آدرس کیف پول را دریافت کنید. سپس کیف پول ارز دیجیتالی را که در حال آزمایش، نصب و راه اندازی هستید دانلود کنید. در نهایت، اگر می خواهید رمزارز مورد علاقه خود را در Testnet دریافت کنید، کلمه کلیدی “testnet faucet” را با نام ارز مورد نظر خود در گوگل جستجو کنید. به عنوان مثال: " ethereum testnet faucet". سپس گوگل به شما کمک می کند تا سایت هایی را پیدا کنید که اتریوم را برای آزمایش در Testnet ارائه می دهند.

فقط آدرس کیف پولی را که در Testnet دارید وارد کنید، درنهایت پول روی کیف پول خواهید داشت. توجه داشته باشید که پولی که دریافت می کنید فقط برای اهداف آزمایشی در شبکه تست نت است، بنابراین هیچ ارزش تراکنشی وجود ندارد.

با استفاده از شبکه Testnet می توانید ارزهای دیجیتال را ارزیابی کنید. اگر ارز واقعاً خوب است و افراد زیادی درگیر توسعه یا آزمایش آن هستند، می توانید از آن ارز کاملاً پایدار در شبکه Testnet استفاده کنید اما با این شبکه آزمایشی می توان قبل از سرمایه گذاری تصمیم گرفت.

اهمیت Testnet

Testnet کارکردهای مهمی را انجام می دهد از جمله:

توسعه مستمر

فناوری بلاک چین هنوز در مراحل ابتدایی است و نیاز به آزمایش و توسعه زیادی دارد تا به تدریج به جریان اصلی و مجاز تبدیل شود. محیط تستنت برای تامین این امر ایجاد شده است.

به عنوان مثال، یکی از مسائل اصلی که در جامعه بلاک چین حل می شود، مقیاس پذیری است. تحقیق و توسعه مداوم، توانایی بلاک چین را برای مدیریت تراکنش های بیشتر افزایش می دهد. به منظور بهبود مستمر قابلیت‌ های بلاک چین، آزمایش‌ های زیادی در مورد عملکرد قرارداد هوشمند، تراکنش‌ ها و فرآیندهای استخراج باید انجام شود. تستنت به عنوان یک شبیه ‌سازی از نحوه عملکرد پروتکل بلاک چین واقعی (mainnet) در زندگی واقعی عمل می‌ کند.

ایمن برای شبکه اصلی

تستنت به آزمایش کنندگان و توسعه دهندگان برنامه اجازه می دهد تا ویژگی ها و عملکرد پروتکل را بدون نگرانی در مورد شکستن زنجیره اصلی بلوک در یک محیط جداگانه آزمایش کنند. انجام آزمایش بر روی شبکه اصلی امکان پذیر نیست زیرا تعاملات پیچیده بین اجزای موجود در پروتکل می تواند به شبکه آسیب برساند یا زنجیره اصلی را بشکند. این امر باعث اختلال عمده در بلاک چین می شود و ممکن است پروتکل را ضعیف کند. بنابراین، این یک روش معمول برای پروژه‌ هایی است که ابتدا نمونه اولیه را در شبکه آزمایشی اجرا می‌ کنند تا مشخصات را حل کنند و اطمینان حاصل کنند که همه چیز در نظم درست است.

امتحان رایگان

دلایل اهمیت تستنت در ارزهای دیجیتال

برای اینکه بلاک چین عملکرد قرارداد هوشمند را فعال کند، باید از ارز دیجیتال خود شبکه برای انجام تحویل استفاده شود. به عنوان مثال، اتر (ETH) یک درخواست پرداخت برای محاسباتی است که در شبکه بلاک چین اتریوم انجام می شود.

برای توسعه دهندگان، آزمایش ویژگی های برنامه یا اجرای آزمایش ها در شبکه اصلی بسیار پرهزینه خواهد بود زیرا آنها باید مقادیر زیادی ارز دیجیتال با ارزش واقعی خریداری کنند. تستنت یک پلتفرم تست برای توسعه دهندگانی فراهم می کند که می خواهند برنامه های کاربردی را در بلاک چین ایجاد کنند یا عملکردهای خاصی را بدون هزینه آزمایش کنند.

تستنت می تواند در ساختن برنامه های غیرمتمرکز (dApps)، ایفای نقش به عنوان اعتباردهنده، آزمایش قراردادهای هوشمند یا صدور توکن های جدید، شبکه های توسعه شبکه بلاک چین و ... مورد استفاده قرار گیرد. شبکه های آزمایشی می توانند بدون به خطر افتادن شبکه اصلی ارزش قابل توجهی برای شبکه های اصلی بلاک چین ارائه دهند.

نگرانی ها پیرامون تستنت

با وجود تمام مزایایی که برای تستنت گفتیم، ماهیت "بی ارزش" بسیاری از ارزهای دیجیتال تست ممکن است کاربران را در معرض خطرات امنیتی قرار دهد. اگرچه با پیچیده ‌تر شدن شبکه ‌های بلاک ‌چین، اثربخشی رو به کاهش می ‌رود اما یک حمله مجدد زمانی اتفاق می‌ افتد که یک تراکنش معتبر روی یک بلاک چین به طور مخرب یا متقلبانه روی دیگری تکرار شود، به عنوان مثال، دوبار هزینه بین یک شبکه آزمایشی و شبکه اصلی. علاوه بر این، برخی از کلاهبردارها سعی می کنند ارز دیجیتال تست شبکه را به عنوان نسخه اصلی "واقعی" بفروشند. به این ترتیب، پیمایش در محیط شبکه آزمایشی بلاک چین با درک اولیه ساختار فنی سیستم کمک می‌ کند. اگرچه برخی از پروتکل‌ های بلاک چین اثبات کار به کاربران امکان استخراج ارزهای دیجیتال تست شبکه را می ‌دهند، بسیاری از کاربران برای صرفه‌ جویی در زمان و هزینه به «faucets» روی می ‌آورند.

Mainnet در مقایسه با Testnet

تستنت در مقایسه با مین نت

یک شبکه اصلی و یک شبکه آزمایشی دو شبکه مجزا هستند که به طور مستقل از یکدیگر عمل می کنند. مین نت و تست نت در کاربرد و هدف با یکدیگر تفاوت دارند که در واقع تفاوت اصلی این دو به حساب می آید. البته مین نت و تست نت تفاوت‌های دیگری نیز دارند که عبارتند از «هزینه عملیات»، «هدف»، «شناسه شبکه»، «نودها»، «بلاک جنسیس» و «آدرس‌ها».

کوین‌های تست نت فاقد ارزش مادی می باشد، بنابراین تراکنش‌های انجام شده در این شبکه‌ها نیز هزینه‌ای ندارند. در حالی که در مین نت برای انجام تراکنش ها باید هزینه‌ پرداخت شود. به طوری که در شبکه‌های اصلی برای انجام هر تراکنشی مانند ایجاد یک قرارداد هوشمند یا انجام یک تراکنش به این قرارداد، افراد باید حداقل کارمزد شبکه را بپردازند.

تفاوت شناسه‌ها یا همان IDها یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین مین نت‌ها و تست نت‌ها می باشد. برای مثال، شناسه شبکه اصلی اتریوم ۱ است؛ در حالی که شناسه های شبکه‌های آزمایشی رینکبای (Rinkeby)، راپستن (Ropsten) و کوان (Kovan) که هرسه متعلق به اتریوم هستند، به‌ترتیب ۴، 3 و ۴۲ است.

بلاک اولیه یا بلاک جنسیس (Genesis Block) در واقع همان اولین بلاک هر شبکه‌ می باشد. تست نت‌ها و مین نت‌ها هرکدام دارای بلاک جنسیس متعلق به خود هستند و بلاک‌های جنسیس آنها متفاوت با یکدیگرند.

آدرس‌های شبکه اصلی و شبکه آزمایشی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال، شروع آدرس‌های شبکه اصلی بیت کوین با ۱، ۳ یا bc1 و شروع آدرس‌های متعلق به شبکه آزمایشی بیت کوین با m یا n می باشد.

تست نت‌ها دارای نودهای کمتری می باشند و نودهای آنها فقط شامل توسعه‌دهندگان می باشد نه کاربران عادی.

مین نت‌ها و تست نت‌ها هر کدام دارای کاوشگرهای بلاک خاص خود هستند. برای مثال، کاوشگر بلاک blockchain.com از دو بخش مجزا مربوط به شبکه آزمایشی بیت کوین و شبکه اصلی بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

با نگاه به بخش مربوط به شبکه آزمایشی بیت کوین می توان به این نتیجه رسید که تعداد تراکنش‌های این شبکه نسبت به شبکه اصلی بسیار بیشتر است. همان طور که گفته شد، تراکنش‌های انجام شده در تست‌ نت‌ها متعلق به توسعه‌ دهندگان و به صورت رایگان می باشند. توسعه ‌دهندگان بلاک چینی برای تست ‌کردن کدهای خود از شبکه‌های آزمایشی و بدون نیاز به پرداخت کارمزد استفاده می‌کنند، بنابراین طبیعی ست که تعداد تراکنش‌هایی که در این شبکه‌ها ثبت می‌شوند بیشتر باشد.

جمع بندی

تستنت در ارز دیجیتال اصطلاحی است که در مورد یک شبکه آزمایشی مورد استفاده قرار می گیرد و به توسعه دهندگان اجازه می دهد به جای به خطر انداختن شبکه و بلاک چین اصلی، محصولات، ویژگی ها و ابزارهای جدیدی که قصد دارند به شبکه اصلی اضافه کنند را مورد آزمایش قرار دهند. تستنت کاربردهای بسیاری دارد و برای شبکه های بلاک چین بسیار پراهمیت است. تستنت می تواند برای امنیت شبکه اصلی و توسعه مستمر آن به کار گرفته شود و ارزش زیادی را برای شبکه اصلی ایجاد کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com