هاوینگ بیت کوین
لوگو علیرضا محرابی
هاوینگ بیت کوین
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

پول ضد تورم وسیله ای برای ذخیره ارزش و راه حلی برای جلوگیری از تورم است. اینها همه اصطلاحاتی هستند که برای توصیف بیت کوین استفاده می شوند. بنابراین چه چیزی بیت کوین را در برابر تورم مقاوم می کند؟ مکانیسم شبکه بیت کوین برای جلوگیری از تورم در بلندمدت چیست؟ پاسخ به این سوالات در هاوینگ بیت کوین نهفته است. در این مقاله می خواهیم با این پدیده که یکی از مهمترین اصطلاحات ارز دیجیتال است، تاثیرات آن بر شبکه و قیمت بیت کوین، تاریخچه آن و هاوینگ ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین آشنا شویم.

هاوینگ چیست؟

هاوینگ چیست؟

هاوینگ در لغت به معنای «نصف کردن» است اما این کلمه در شبکه بیت کوین معانی بیشتری دارد. Halving یک رویداد از پیش برنامه ریزی شده در پروتکل بیت کوین است که پس از استخراج هر 210,000 بلاک یا تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد. در طول رویداد نصف شدن بیت کوین، پاداشی که استخراج کنندگان برای استخراج هر بلوک دریافت می کنند، نصف می شود. با نصف شدن پاداش های بلاک، بیت کوین کمتری تولید می شود و تورم بیت کوین کاهش می یابد.

هاوینگ چگونه اتفاق می افتد؟

فناوری زیرساخت بلاک چین در شبکه بیت کوین استفاده می شود. بلاک چین زنجیره ای از بلوک های به هم پیوسته است و هر بلوک حاوی اطلاعات تراکنش است. ماینرها مسئول تولید این بلاک ها و تایید تراکنش ها هستند. ماینرها افرادی هستند که قدرت پردازش دستگاه های ماینینگ را برای دریافت پاداش در هنگام پردازش تراکنش ها و تضمین امنیت شبکه در اختیار شبکه قرار می دهند. پاداش دریافتی ماینرها به دو بخش تقسیم می شود؛ کارمزد تراکنش و پاداش استخراج بلاک. بخشی که در رویداد نصف شدن با آن سروکار داریم، پاداش استخراج بلاک است.

در روزهای اولیه بیت کوین، این پاداش 50 بیت کوین بود. به عبارت دیگر، با ایجاد هر بلاک، 50 واحد جدید بیت کوین تولید و در اختیار ماینر استخراج کننده بلاک قرار گرفت. این روند فقط تا بلاک شماره 210 هزار ( سال 2012) ادامه یافت. در این بلاک اولین هاوینگ بیت کوین انجام شد و پاداش استخراج ماینر در هر بلاک نصف شد و به ۲۵ بیت کوین رسید. این فرآیند که هر 210,000 بلاک تکرار می شود، از ابتدا در کد بیت کوین برنامه ریزی شده است. استخراج بیت کوین تا زمانی ادامه خواهد داشت که دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نداشته باشد.

دلیل هاوینگ بیت کوین چیست؟

دلیل هاوینگ بیت کوین چیست؟

بسیاری از مردم از مکانیسم عرضه ارزهای فیات بی اطلاع هستند. برخی بر این باورند که هر شکلی از ارز فیات، چه به صورت فیزیکی و چه دیجیتالی بازتولید شده باشد، توسط طلا پشتیبانی می شود اما حقیقت این است که این سکه ها به تعداد بی نهایت چاپ می شوند و محدودیتی برای عرضه آنها وجود ندارد.

به عنوان مثال، پشتوانه طلایی دلار از سال 1971، زمانی که نیکسون رئیس جمهور ایالات متحده توافقنامه برتون وودز را لغو کرد، حذف شد. در آن سال قیمت هر اونس طلا 35 دلار بود. با این حال، پس از اقدام نیکسون، آنقدر دلارهای بدون بازگشت چاپ شد که 50 سال بعد، قیمت اونس طلا به حدود 2000 دلار رسید که 5700 درصد افزایش داشت. این تورم جدی در سایر ارزهای فیات نیز کم و بیش قابل مشاهده است و دلیل اصلی آن چاپ پول است. جالب است بدانید در سال 2020 و پس از رکود اقتصادی ناشی از کووید-19، بیش از 20 درصد از کل دلارهای در گردش چاپ شد!

عرضه نامحدود و کنترل عرضه توسط یک نهاد واحد، یکی از بزرگترین اشکالات سیستم فیات است و یکی از اهداف کلیدی بیت کوین حل این مشکل است. دلیل اصلی نصف شدن بیت کوین و نصف شدن پاداش بلوک در شبکه، کنترل عرضه است اما چگونه؟ تصور کنید اگر هاوینگ بیت کوین اتفاق نمی افتاد و پاداش 50 بیت کوین برای استخراج هر بلاک برای همیشه ادامه می یافت؛ در این صورت تعداد بیت کوین های در گردش به طور نامحدود افزایش می یافت و مانند سیستم فیات، تورم نیز بر بیت کوین تأثیر می گذاشت.

زمانی که پاداش استخراج هر چهار سال به نصف کاهش می یابد، عرضه بیت کوین به تدریج کم می شود تا زمانی که مقدار عرضه جدید به طور کامل به صفر برسد. به این ترتیب عرضه نهایی بیت کوین به 21 میلیون واحد رسیده و هرگز از این رقم فراتر نخواهد رفت. این برخلاف مکانیسم عرضه نامحدود در ارزهای فیات است.

هاوینگ، هوینگ یا هالوینگ، تلفظ کدام یک درست است؟

هاوینگ، هوینگ یا هالوینگ، تلفظ کدام یک درست است؟

تلفظ صحیح کلمه halving «هوینگ» است. با این حال، تلفظ کلمه «هاوینگ» در فارسی رایج‌تر است. گاهی از کلمه halving نیز استفاده می شود اما باید به این نکته نیز اشاره کنیم که حرف "ل" در هاوینگ تلفظ نمی شود، پس بهتر است از کلمه نصف استفاده نشود اما ممکن است در برخی منابع فارسی این کلمه به کار رفته باشد. به طور کلی صحیح ترین تلفظ Halving در فارسی Hoving و رایج ترین تلفظ Have است.

بررسی هاوینگ های انجام شده تاکنون

اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر 2012 انجام شد؛ تا این تاریخ، پاداش استخراج هر بلاک 50 بیت کوین بود اما پس از این هاوینگ، پاداش به نصف کاهش یافت و به ۲۵ بیت کوین رسید. در جولای 2016 (تیر 1395)، دومین هاوینگ بیت کوین انجام شد و پاداش استخراج هر بلاک از 25 به 12.5 بیت کوین افزایش یافت. چهار سال بعد، در ماه می 2020، سومین هاوینگ بیت کوین انجام شد و پاداش استخراج بلاک به 6.25 بیت کوین رسید.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال و نحوه ثبت نام در آن، بر روی لینک کلیک کنید.

هاوینگ بعدی کی اتفاق می افتد؟

تعیین تاریخ دقیق هاوینگ بعدی بیت کوین کار آسانی نیست. با این حال، تاریخ هاوینگ بعدی را می توان تقریباً پیش بینی کرد. هاوینگ بعدی با استخراج بلوک 840,000 رخ خواهد داد. ما می دانیم که استخراج هر بلوک بیت کوین به طور متوسط 10 دقیقه طول می کشد. با یک محاسبه تقریبی می توان گفت که چهارمین هاوینگ بیت کوین در آخرین روزهای آوریل 2024 (اوایل اردیبهشت 1403) رخ خواهد داد. 

چرا فاصله بین هاوینگ ها چهار سال است؟

همانطور که گفته شد، هاوینگ بیت کوین تقریبا هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد. با توجه به اینکه به طور متوسط 6 بلوک در ساعت تولید می شود و رویداد نصف شدن در هر 210,000 بلوک رخ می دهد، می توان گفت که تقریباً هر 4 سال یکبار این اتفاق می افتد. در ابتدای فعالیت بیت کوین، هر ده دقیقه 50 واحد بیت کوین تولید می شد یا به عبارت دقیق تر، اولین ماینری که به پاسخ معادله بلاک رسید، 50 بیت کوین دریافت کرد. پس از هالوینگ اول در سال 2012، پاداش ماینینگ به 25 واحد رسید و پس از نیمه دوم در سال 2016، پاداش ماینینگ به 12.5 واحد رسید. بعداً در سال 2020، هاوینگ سوم انجام شد و پاداش استخراج به 6.25 واحد کاهش یافت. تقریباً 6.25 بیت کوین در هر ده دقیقه تولید می شود. این رقم پس از نصف شدن پاداش بعدی در آوریل 2024 به 3,125 بیت کوین کاهش می یابد.

برای اطلاع از شرایط و نحوه ثبت نام در صرافی بینگ ایکس، بر روی لینک کلیک کنید.

هاوینگ بیت کوین 2024

هاوینگ بیت کوین 2024 کی اتفاق می افتد؟

بر اساس میانگین زمان لازم برای تولید یک بلوک (10 دقیقه)، انتظار می‌رود هاوینگ بعدی در آوریل 2024 (اواخر آوریل یا اوایل می 1403) رخ دهد. حقیقت این است که زمان بلاک بیت کوین دقیقا 10 دقیقه نیست اما به طور متوسط به 10 دقیقه می رسد. از زمان ایجاد بیت کوین، میانگین زمان لازم برای ایجاد یک بلاک 9 دقیقه و 20 ثانیه بوده است، نه 10 دقیقه کامل که حدودا 7 درصد سریعتر از زمان تخمینی ما است.

هاوینگ های گذشته چگونه بر قیمت بیت کوین تأثیر گذاشته است؟

بزرگترین سوال مردم در مورد هاوینگ این است که آیا روی قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد یا خیر و هیچ کس پاسخ آن را نمی داند. در واقع، روی کاغذ و در تئوری، با فرض ثابت بودن تقاضا، اگر عرضه نصف شود، قیمت باید دو برابر شود تا تقاضا را برآورده کند اما این بدان معنا نیست که تقاضا ثابت می ماند و کاهش نمی یابد.

هاوینگ اول (2012)

اولین هاوینگ بیت کوین در 28 نوامبر 2012 و پس از استخراج 210,000 بلاک انجام شد. قیمت بیت کوین در آن زمان 13.42 دلار بود و به نظر نمی رسید که هاوینگ تاثیر زیادی بر قیمت داشته باشد. درست است که قیمت بیت کوین خیلی زود به 230 دلار رسید اما بسیاری از مردم این افزایش را به بحران مالی در قبرس نسبت می دهند. در حالی که پاداش استخراج در هاوینگ اول 50 بیت کوین بود، بعداً به 25 واحد رسید.

هاوینگ دوم (2016)

در سال 2016 و یک هفته پس از رویداد دوم هاوینگ، تغییر چندانی در قیمت بیت کوین رخ نداد. در آن زمان قیمت بیت کوین حدود 650 دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به 675 دلار رسید که تغییر چندانی نداشت اما بیش از یک سال بعد در سال 2017، قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 20,000 دلار رسید. در طول این هاوینگ، پاداش استخراج از 25 بیت کوین به 12.5 کاهش یافت.

برای آشنایی با هاوینگ لایت کوین و زمان رخ دادن آن، بر روی لینک کلیک کنید.

هاوینگ سوم (سال 2020)

سومین هاوینگ تا به امروز در می 2020 اتفاق افتاد. در این رویداد، پاداش بلاک از 12.5 بیت کوین به 6.25 واحد افزایش یافت. پس از این Halving، قیمت بیت کوین در کوتاه مدت کاهش یافت اما حدود یک سال بعد، بزرگترین بازار صعودی بیت کوین رخ داد که اکثر کارشناسان آن را به نصف شدن نسبت می دهند. با این حال، هنوز بحث هایی وجود دارد که قیمت بیت کوین پس از نصف شدن افزایش می یابد که منجر به افزایش خرید بیت کوین می شود. بسیاری بر این باورند که این رویداد فقط برای اعضای جامعه بیت کوین شناخته شده است و بنابراین نمی تواند کسی را شگفت زده کند یا باعث تغییر قابل توجهی در قیمت بیت کوین شود.

چه نکاتی را باید قبل از هاوینگ بدانیم؟

چه نکاتی را باید قبل از هاوینگ بیت کوین بدانیم

اکنون که به چهارمین تاریخ هاوینگ بیت کوین نزدیک می شویم، بهتر است سوالاتی مانند موارد زیر را بررسی کنیم و نکات مهمی از آنها بدست آوریم. برای halving بیت کوین چه کنیم؟

در حالی که هیچ اقدام مستقیمی برای کاربران در شبکه بیت کوین لازم نیست، همیشه خوب است بدانید که یک رویداد چه زمانی رخ می دهد و چه تأثیری بر بازار دارد. اگر تازه کار هستید، ممکن است از یادگیری اصول اولیه فرآیند halving و درک نقش آن در کل بازار ارز دیجیتال بهره مند شوید. علاوه بر این، اگر یک سرمایه‌گذار بلندمدت هستید، ممکن است بخواهید استراتژی‌های خود را بر اساس روندهای تاریخی حول halving رویدادها، نظارت بر احساسات بازار و احتیاط نسبت به نوسانات کوتاه‌مدت در نظر بگیرید.

هاوینگ چهارم چه تاثیری روی کاربران صرافی های ارزهای دیجیتال (داخلی یا خارجی) خواهد داشت؟ اگرچه کاربران صرافی به دلیل halving هیچ تغییر مستقیمی در این پلتفرم ها تجربه نخواهند کرد اما ممکن است شاهد افزایش فعالیت بازار و نوسانات احتمالی قیمت باشیم. بنابراین، آگاهی کاربران، به ویژه کاربران جدید، از نوسانات احتمالی کارمزد تراکنش در حین و پس از رویداد هاوینگ و تنظیم استراتژی های معاملاتی و نقل و انتقالات بر اساس آن، اهمیت زیادی دارد.

halving چهارم بیت کوین چه خطراتی را به همراه دارد؟

اگرچه نصف شدن بیت کوین به طور کلی به عنوان یک رویداد مثبت تلقی می شود، خطرات ذاتی به خصوص در کوتاه مدت وجود دارد. پیش‌بینی‌های قیمتی که منجر به halving می‌شود ممکن است منجر به رفتار سفته‌ بازی در بازار شود و به طور بالقوه منجر به افزایش نوسان قیمت شود. همچنین شایان ذکر است که در صورت برآورده نشدن انتظارات بازار ممکن است اصلاحات موقت قیمت رخ دهد.

آیا هولدرهای بیت کوین باید نگران هاوینگ باشند؟

دارندگان بلندمدت بیت کوین نیازی به نگرانی در مورد halving ندارند زیرا این یک رویداد برنامه ریزی شده و مورد انتظار است. با این حال، مهم است که از نوسانات بالقوه بازار کوتاه مدت در طول نصف شدن آگاه باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com