شبکه بوبا (Boba)
لوگو علیرضا محرابی
شبکه بوبا (Boba)
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

مشکل مقیاس پذیری شبکه اتریوم منجر به سرعت پایین پردازش تراکنش در این شبکه و کارمزد تراکنش بسیار بالا شده است. شبکه بوبا (Boba Network)، از جمله راه حل های لایه 2 اتریوم است که سعی در بهبود مشکلات ناشی از مقیاس پذیری شبکه اتریوم دارد. راه حل های لایه دوم به کاربران این امکان را می دهد که علاوه بر پرداخت هزینه های کمتر، از امنیت تراکنش های پردازش شده توسط بلاک چین اتریوم نیز بهره مند شوند. برای آشنایی با این روش تا انتهای مقاله با ما همراه شوید. 

Boba Network چیست؟

Boba Network چیست؟

شبکه اتریوم پلتفرمی برای ساخت و راه اندازی هزاران پلتفرم در زمینه های DeFi، Metaverse، NFT و ... است که همچنان مقیاس پذیری این شبکه به عنوان بزرگترین مشکل آن شناخته می شود. سرعت پایین تراکنش و کارمزد بالای تراکنش در شبکه اتریوم منجر به ساخت شبکه‌های بلاک چین مختلف برای رفع این مشکل شده است؛ اما بسیاری از کاربران و توسعه دهندگان تمایل دارند از شبکه اتریوم برای اجرای پلتفرم های خود استفاده کنند. بنابراین، علاوه بر تلاش‌های شبکه اتریوم برای انتقال مکانیسم توافق خود از اثبات کار (POW) به اثبات سهام (POS)، شبکه‌هایی برای رسیدگی به مشکل مقیاس‌ پذیری اتریوم ساخته شده‌اند که راه‌حل‌های لایه 2 نامیده می‌شوند.

روش کار راه حل های لایه 2 به این صورت است که تراکنش ها در این شبکه ها ثبت و اجرا می شوند و پس از اجرا به شبکه اتریوم منتقل می شوند. از آنجایی که تمام تراکنش‌ها در راه‌حل‌های لایه ۲ خارج از شبکه اتریوم انجام می‌شوند، به آنها راهکارهای خارج از زنجیره نیز می‌گویند.

Boba Network یکی از راه حل های لایه 2 شبکه اتریوم است. این شبکه بر اساس کدهای راه حل لایه دوم Optimism ایجاد شده و از فناوری Optimistic Rollup استفاده می کند. با استفاده از شبکه بوبا، کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم کاهش می یابد و سرعت تراکنش ها تا حد قابل قبولی افزایش می یابد. یکی از قابلیت های این شبکه نسبت به سایر راهکارهای لایه 2، زمان تسویه تراکنش نهایی است. میانگین زمان تسویه تراکنش در سایر راه حل های لایه 2 حدود یک تا دو هفته است. در صورتی که این زمان در شبکه بوبا فقط به چند دقیقه کاهش یافته است.

هدف از ایجاد شبکه بوبا چیست؟

شبکه اتریوم سکوی پرتابی برای بسیاری از پروژه های دیفای، پلتفرم های NFT و متاورس است. اما کارمزد بالای تراکنش ها و سرعت پایین اجرای آنها استفاده از این شبکه را برای بسیاری از کاربران و توسعه دهندگان غیرقابل تحمل کرده است. به طور کلی راه حل های لایه 2 برای حل این مشکل و مقیاس پذیری شبکه اتریوم ایجاد شده است. 

شبکه Boba نیز از این قاعده مستثنی نیست و با هدف کاهش کارمزد تراکنش ها و افزایش سرعت آنها در شبکه اتریوم ایجاد شده است. هدف شبکه بوبا کاهش هزینه های خدمات و تراکنش ها در شبکه اتریوم است. شبکه boba می تواند هزینه تراکنش ها در شبکه اتریوم را تا حدود 100 برابر کاهش دهد. بنابراین این شبکه بستر بسیار مناسبی برای راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز مختلف (DAPP) در شبکه اتریوم خواهد بود.

خصوصیات شبکه بوبا چیست؟

خصوصیات شبکه بوبا چیست؟

شبکه بوبا ویژگی هایی دارد که او را منحصر به فرد می کند. اینها شامل کارمزدهای کم تراکنش، برداشت سریع، سرعت بالای تراکنش، سپرده گذاری، انتقال NFT، محاسبات ترکیبی و امنیت قوی است. در ادامه به توضیح هر یک از این ویژگی ها می پردازیم.

کارمزد کم تراکنش

هزینه هر تراکنش در شبکه اتریوم در حال حاضر بیش از 50 دلار است اما این هزینه در شبکه boba بسیار کمتر است و در حال حاضر معادل 1 دلار یا 1 Gwei است.

خروج سریع

در مقایسه با سایر راه حل های لایه 2، کاربران می توانند دارایی های خود را بسیار سریعتر به داخل یا خارج از شبکه Boba منتقل کنند و این زمان بین 45 دقیقه تا 3 ساعت است.

سرعت تراکنش بالا

شبکه Boba می تواند تراکنش ها را 50 تا 100 برابر سریعتر از شبکه اتریوم پردازش کند. این به این دلیل است که داده های خارج از زنجیره را پردازش می کند و سپس داده های تراکنش تایید شده وارد زنجیره اصلی می شود.

سپرده گذاری 

کاربران این شبکه می توانند دارایی های خود را هم در شبکه اصلی اتریوم و هم در شبکه Boba سپرده گذاری کنند و از دارایی های دیجیتال خود کسب درآمد کنند.

انتقال NFT

با کمک شبکه Boba، کاربران می توانند توکن های منحصر به فرد خود را بین شبکه اتریوم و سایر شبکه های لایه 2 ایجاد، انتقال و به فروش برسانند. این امر منجر به توسعه صنعت توکن بی نظیر و بازی های بلاک چین شده است و کاربران می توانند به راحتی دارایی های خود را بین شبکه اتریوم جابجا کنند. 

محاسبات ترکیبی

شبکه Boba به توسعه دهندگان شبکه اتریوم اجازه می دهد تا کد را روی زیرساخت در مقیاس وب روی پلتفرم هایی مانند AWS Lambda سرویس محاسباتی بدون سرور آمازون اجرا کنند. این ویژگی به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا الگوریتم های پیچیده ای را که در شبکه اصلی اتریوم امکان پذیر نیست، پیاده سازی کنند.

امنیت بالا

شبکه Boba یک راه حل لایه 2 در اتریوم است و به همین دلیل امنیت این شبکه توسط شبکه اتریوم تامین می شود.

روش کار شبکه بوبا چگونه است؟

روش کار شبکه بوبا چگونه است؟

شبکه Boba یکی از راه حل های لایه 2 اتریوم است همانطور که قبلا ذکر شد این شبکه از فناوری Optimistic Rollup استفاده می کند. هر یک از راه حل های لایه 2 از مکانیزم منحصر به فردی در ساختار خود استفاده می کند. به طور کلی راه حل های لایه ۲ اتریوم را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

  • Rollup ها به دو دسته تقسیم می شوند: Zero-knowledge Rollup و Optimistic Rollup
  • پلاسما
  • کانال های وضعیت
  • زنجیره جانبی
  • راه حل های ترکیبی
  • والیدیوم

این شبکه توسط Enya، توسعه‌دهنده اصلی بنیاد OMG و بر اساس کد منبع باز شبکه Optimism توسعه داده شده است. راه حل استفاده شده توسط شبکه بوبا در دسته راه حل های خوش بینانه قرار می گیرد. این راه حل مبتنی بر اصل صداقت است. در راه حل های خوش بینانه فرض بر این است که تمامی اطلاعات و تراکنش های انجام شده توسط گره های این شبکه صحیح بوده و افراد متولی این وظیفه وظایف خود را به درستی انجام می دهند.

در رول آپ های optimistic، گره‌های شبکه خارج از زنجیره شبکه اتریوم، تراکنش‌ها را تجمیع و تایید کرده و اجرا می‌کنند و پس از آن، داده‌ها و اطلاعات را به عنوان نتیجه نهایی در شبکه اتریوم ذخیره می‌کنند. گره های این نوع شبکه ها مبلغی را به عنوان ضمانت بر جای می گذارند و در صورت اطلاعات نادرست و تراکنش های انجام شده توسط آنها، این مبلغ ثبت می شود.

 هر یک از اعضای شبکه‌هایی که از راه‌حل‌های خوش‌بینانه استفاده می‌کنند، در صورتی که مدرکی مبنی بر عدم انجام تراکنش به درستی داشته باشند، می‌توانند درخواستی مبنی بر نادرست بودن تراکنش ارائه کنند. در صورت تایید و صحت ادعای کاربر مبنی بر نادرست بودن تراکنش، گره مسئول تراکنش جریمه شده و جریمه به فردی که آن را ثابت کرده است پرداخت می شود.

در این مدل از راه حل های لایه 2، معمولاً به دلیل اینکه تأیید نهایی تراکنش ها و ثبت آنها در شبکه اصلی اتریوم زمان می برد، تسویه نهایی یا به عبارت ساده تر، بازگشت دارایی ها از شبکه لایه 2 به شبکه اصلی اتریوم است و انجام آن حدود یک هفته طول می کشد؛ اما این زمان در شبکه Buba بین 45 دقیقه تا 3 ساعت کاهش یافته است و کاربران حداکثر پس از چند ساعت می توانند دارایی های خود را به شبکه اصلی اتریوم برگردانند.

شبکه Boba از استخرهای نقدینگی برای انجام این کار استفاده می کند. کاربران می توانند دارایی های خود را در این استخرها (Stake) سپرده گذاری کنند و در ازای واریز دارایی های خود از شبکه جوایزی دریافت کنند. این استخرها شامل دو مخزن نقدینگی لایه 1 و لایه 2 است. زمانی که کاربری قصد برداشت و تبدیل دارایی های خود از شبکه لایه 2 به شبکه اتریوم را دارد، شبکه Boba از این استخرها استفاده می کند و دارایی ها را از کاربر به شبکه اصلی ظرف حداکثر سه ساعت باز می گرداند. 

خدمات شبکه بوبا چیست؟

خدمات شبکه بوبا چیست؟

شبکه Boba خدمات مختلفی را به کاربران و توسعه دهندگان ارائه می دهد. توسعه دهندگان برنامه های مختلف می توانند از بستر این شبکه استفاده کرده و اپلیکیشن های خود را ایجاد کنند. در حال حاضر خدماتی که شبکه بوبا به کاربران خود ارائه می دهد از دو بخش تشکیل شده است. قسمت اول شامل پلتفرم های مختلفی است که بر روی این شبکه ساخته شده اند و قسمت دوم شامل خدماتی است که توسط خود شبکه Boba به کاربران ارائه می شود. در ادامه به ارائه این خدمات می پردازیم:

خدمات ساخته شده در شبکه Boba

خدمات ساخته شده در شبکه بوبا، شامل برنامه های غیرمتمرکز، توکن ها، توکن های بی همتا، کیف پول و پل های مختلف است. به عنوان مثال، یکی از معروف ترین برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی پلتفرم شبکه Boba، صرافی غیرمتمرکز اولونگ سواپ نام دارد. در این صرافی کاربران می توانند دارایی های خود را در شبکه بوبا واریز کرده یا بین خود تبدیل کنند. به گفته سایت دیفای لاما، کل ارزش قفل شده (TVL) در صرافی OolongSwap بیش از 52 میلیون دلار است و این صرافی از نظر ارزش کل قفل شده در بین تمام صرافی های غیرمتمرکز رتبه 74 را دارد.

خدمات ارائه شده توسط شبکه بوبا

کاربران با مراجعه به این لینک می توانند به اپلیکیشن شبکه Boba دسترسی پیدا کرده و از خدمات آن بهره مند شوند. شبکه بوبا شامل خدمات مختلفی است که به شما ارائه می کنیم:

کیف پول

در این بخش، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در شبکه اتریوم و شبکه Boba مشاهده کرده و از طریق سرویس بریج بین آن‌ها تبدیل شوند. کاربران می توانند حالت عادی و حالت سریع را برای تبدیل دارایی های خود از شبکه بوبا به شبکه اتریوم انتخاب کنند. در حالت عادی ۷ روز طول می کشد و در حالت سریع با پرداخت کارمزد بالاتر، تراکنش در عرض ۳ ساعت انجام می شود.

مرورگر بلاک چین

کاربران می توانند تراکنش های خود را در شبکه بوبا از طریق مرورگر شبکه پیگیری کنند و به اطلاعات موجود در شبکه Boba دسترسی داشته باشند.

بدست آوردن

در این سرویس، کاربران می توانند با مشارکت پولی در استخرهای نقدینگی شبکه بوبا، از این شبکه جوایزی دریافت کنند. کاربران می توانند دارایی های خود را در شبکه اتریوم و شبکه Boba سپرده گذاری کنند و کسب درآمد کنند.

مشارکت در جامعه حاکم

کاربران شبکه Boba می توانند با خرید و نگهداری کوین Boba در تصمیم گیری های این شبکه نقش آفرینی کنند. کاربران می توانند آرای خود را به پیشنهادات مختلف واگذار کنند یا پیشنهادات خود را با استیکینگ حداقل 100,000 کوین BOBA ارسال کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com