1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. مقایسه ارزهای دیجیتال
  4. مقایسه کاردانو و پولکادات

مقایسه کاردانو و پولکادات

مقایسه کاردانو و پولکادات
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه کاردانو و پولکادات
مقایسه ارزهای دیجیتال

یکی از دغدغه افرادی که در بازار ارز دیجیتال فعالیت می کنند این است که چه پروژه ای بهتر است و پتانسیل کدام پروژه بیشتر از دیگری است. کاردانو و پولکادات نیز از دیگر ارزهایی است که در تلاش است که دنیای غیرمتمرکز را تغییر دهد. در این مقاله می خواهیم به مقایسه کاردانو و پولکادات بپردازیم و تفاوت هایی که این دو ارز دیجیتال با یکدیگر دارند را مورد بررسی قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با این روند، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. 

پولکادات یا کاردانو، کدام یک بهتر است؟

پولکادات یا کاردانو، کدام یک بهتر است؟

اتریوم اولین بلاک چینی بوده که از فناوری قرارداد هوشمند پشتیبانی کرد و آن را در اختیار دیگران قرار داد اما این شبکه با یک مشکل اساسی روبرو بود و آن هم بهره گیری از الگوریتم اجماع اثبات کار است که همواره مشکل مقیاس پذیری است. اتریوم در تلاش است با تغییر الگوریتم خود به اثبات سهام، مشکل مقیاس پذیری را از بین ببرد.

اما به غیر از اتریوم ارزهای دیگری همچون پولکادات و کاردانو وجود دارد که از قراردادهای هوشمند حمایت می کند و خود را بلاک چین های نسل سوم می نامند. این نوع از شبکه ها از ابتدا مشکل مقیاس پذیری را در نظر گرفتند و با استفاده از انواع مختلف الگوریتم اجماع اثبات سهام، این مشکل را حل کردند.

در این میان، ویژگی مشترکی در بلاک چین هایی همچون پولکادات و کاردانو وجود دارد که از جمله این ویژگی ها می توان به این موضوع اشاره کرد که به قاتل اتریوم تبدیل می شوند. پس این مساله این دو نوع بلاک چین را به رقبای جدی تری تبدیل می کند. 

کاردانو و پولکادت؛ قاتلین اتریوم

از نظر ارزش بازار، اتریوم با پولکادات و کاردانو فاصله زیادی دارد و به همین دلیل است که بلاک چین ها با سرعت بسیار زیادی در حال حرکت به سمت اتریوم هستند، به همین دلیل است که آنها را قاتلین اتریوم می نامند. هر سه ارز دیجیتال، مشابه با یکدیگر هستند، به گونه ای که هر کدام نوعی پول قابل برنامه ریزی ایجاد می کنند اما روش دستیابی در هر یک متفاوت است. 

کاردانو چیست و چگونه کار می کند؟

کاردانو چیست و چگونه کار می کند

قبل از پرداختن به موضوع مقایسه کاردانو و پولکادات تعریفی از هر دو پلتفرم داشته باشیم.

کاردانو در سال 2017 توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم راه اندازی شد و به عنوان یک ارز دیجیتال "نسل سوم" شناخته می شود. هدف آن مقیاس پذیری و کارآمدی در مصرف انرژی است. کاردانو واحد پول بومی به نام ADA دارد که برای پرداخت هزینه های تراکنش در پلتفرم کاردانو استفاده می شود و می توان آن را به عنوان مبادله ارزش معامله کرد. برای برنامه های غیرمتمرکز استفاده می شود و انتقال در قراردادها انجام می شود. NFT ها همچنین راه خود را به بلاک چین کاردانو پیدا کرده اند، همانطور که صرافی های غیرمتمرکز نیز راه پیدا کرده اند.

مزایای کاردانو

یکی از مزایای قابل توجه کاردانو این است که توسط همتایان بررسی می شود. در حالی که بیشتر بازارهای رمزنگاری مستقیماً از مفهوم به واقعیت می‌روند، تیم کاردانو قبل از انتشار نسخه‌های ارتقاء، تمام کارهای خود را توسط کارشناسان جهانی بررسی می‌کند.

کاردانو همچنین بسیار سریع است، زیرا می تواند تقریباً پنج تراکنش در ثانیه را انجام دهد و به گونه ای طراحی شده است که تا 1 میلیون تراکنش در ثانیه را انجام دهد. علاوه بر این، با استفاده از یک پروتکل پیشرفته اثبات سهام به نام Ouroboros، پایدار در نظر گرفته می شود.

معایب کاردانو

مهمترین نقطه ضعف کاردانو این است که نسبتا دیر وارد دنیای رمزنگاری شده است. به عبارت دیگر، برای جلب توجه با هزاران اکوسیستم رمزنگاری مختلف رقابت می کند.

نگرانی اصلی دیگر کاردانو این واقعیت است که اگرچه توسط همتایان مورد بررسی قرار می گیرد و به اکوسیستم پایدارتری منجر می شود، واقعیت این است که بررسی همه چیز توسط همتایان باعث می شود پیشرفت به طرز دردناکی کند شود.

پولکادات

پولکادات چیست و چگونه کار می کند؟

برای تصمیم گیری سرمایه گذاری و مقایسه کاردانو و پولکادات، نه تنها کاردانو بلکه باید پولکادات و ارزش پیشنهادی آن را نیز بدانید.

پولکادات چیست و چگونه کار می کند؟

پولکادات یک بلاک چین است که برای پشتیبانی از سایر بلاک چین ها طراحی شده است. این یک پلتفرم رمزنگاری بوده که شبکه ای از سایر سیستم های بلاک چین است. هر بلاک چین کاملاً مستقل است و وظیفه پولکادات است که آنها را به هم متصل کند.

این پلتفرم در اصل نسخه بهبودیافته اتریوم بود و در می 2020 راه اندازی شد. پولکادات، که بسیار شبیه کاردانوست، زاییده فکر یکی از بنیانگذاران اتریوم بود. پولکادات پایه‌ای را ارائه می‌کند که سایر پروژه‌های رمزنگاری می‌توانند بر آن بنا شوند و از خود به عنوان یک بلاک چین لایه 0 یاد می کند، در حالی که اتریوم و بلاک چین دیگری مانند کاردانو، "بلاک چین های لایه 1" نامیده می شوند. پولکادات توکن اصلی خود را دارد که به نام "DOT" شناخته می شود.

کل ماموریت پولکادات این است که به سیستم های مختلف بلاک چین اجازه دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مشکل اصلی را با اتخاذ چندین پلتفرم حل کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک بلاک چین برای یک بانک خاص داشته باشید که بخواهد با یک فروشنده با بلاک چین خود ارتباط برقرار کند. قرار گرفتن در اکوسیستم پولکادات می تواند بدون افشای داده ها، با خیال راحت به اشتراک بگذارد. زمانی که یک بلاک چین محصور در اکوسیستم پولکادات داشته باشید، «پاراچین» وجود دارد.

مزایای پولکادات

چارچوب Polkadot ماژولار است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا اجزای خاصی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با زنجیره خاص برنامه آنها مطابقت دارد و توسعه دهندگان را قادر می سازد تا زنجیره ها و برنامه هایی را با استفاده از یک مدل امنیتی مشترک راه اندازی کنند، بدون اینکه نگران جذب ماینرها یا تایید کننده ها برای ایمن سازی زنجیره های خاص خود باشند.

پاراچین های پولکادات (زنجیره های پولکادات) می توانند از پل ها برای اتصال با شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده کنند. این امر باعث می شود که بخشی از آن بسیار مفید و مطلوب باشد.

معایب پولکادات

پولکادات با سایر بلاک چین های نوآورانه قراردادی همه منظوره مانند کازماس، کاردانو و تزوس رقابت می کند. هکرها دو بار از آسیب‌پذیری‌های کد سوء استفاده کرده‌اند و میلیون‌ها دلار را قبل از متوقف شدن تخلیه کرده‌اند. تعداد محدودی پاراچین در دسترس است، و اسلات ها از طریق حراج به فروش می رسند، که می تواند آنها را بسیار گران کند و بسیاری از برنامه ها و کاربران بالقوه را کاهش دهد.

معرفی بنیان گذاران در مقایسه کاردانو و پولکادات

بنیان گذار ارز دیجیتال کاردانو، فردی به نام چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson) است. البته وی یکی از بنیان گذاران ارز دیجیتال اتریوم بوده که از این پروژه خارج شد. علاوه بر این، وی بنیان گذار هونگ کونگ یک شرکت نرم افزاری سودآور است که در زمینه نگهداری کاردانو فعالیت داشت. چارلز از رقبای سرسخت ارز دیجیتال پولکادات، گاوین وود(Gavin Wood) است.

این دو نفر به دلیل دیدگاه مخالفی که در مورد اتریوم دارند، از یکدیگر متنفر هستند. گاوین وود از متخصصین حوزه برنامه نویسی بوده که اولین اتریوم را به کار گرفت. وی معتقد بود که کسب و کار اتریوم باید به توسعه واقعی برسد تا بتواند بر برنامه های دیگر سبقت بگیرد. 

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر مشخصات فنی

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر مشخصات فنی

کاردانو و پولکادت هر دو دارای اهداف مشابهی هستند اما مسیری که هر یک اتخاذ کرده اند متفاوت است. هر کدام از آنها دارای بلاک چین هایی هستند که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کنند. شبکه پولکادات از بلاک چین های متعددی تشکیل شده است که در یک شبکه دور هم جمع شده اند. 

به بلاک چین اصلی پولکادات، ریلی چین(Relay chain) گفته می شود و دیگر بلاک چین هایی که تسلط کاربران ایجاد می شود، پاراچین گفته می شود. هر اطلاعاتی که وارد پولکادات می شود، باید از پلتفرم کوساما عبور کند. کوساما نوعی پلتفرم پیش تولید پولکادات است که این قابلیت را به توسعه دهندگان می دهد تا برنامه هایشان را قبل از ایجاد بر روی زنجیره اصلی، بر روی کوساما آزمایش کنند.

با استفاده از پاراچین می توان برای هر تعدادی از کاربران سفارشی سازی کرد و در نهایت در بلاک چین اصلی قرار داد. پس پاراچین ممکن است به عنوان یک مرکز مالی غیرمتمرکز کار کند و به عنوان مکانی برای نقل و انتقال استیبل کوین ها در نظر گرفت.

هرچیزی که وارد پولکادات می شود، باید از کوساما عبور کند. بنابراین پلتفرم پیش تولید پولکادات، کوساما بوده که این قابلیت را به توسعه دهندگان می دهد تا برنامه هایشان را قبل از راه اندازی بر روی زنجیره اصلی، آزمایش کنند. بر طبق گفته گوین، پولکادات آن روزی مقیاس پذیر خواهد بود که بتواند از طریق پاراچین ها و شاردینگ، یک میلیون تراکنش در هر ثانیه انجام دهد.

کاردانو دارای دو لایه است: یک لایه که موجودی توکن ها و نقل و انتقالات را پیگیری می کند و لایه دیگر محاسباتی که اجرای قراردادهای هوشمند را پیگیری می کند. الگوریتمی که کاردانو از آن استفاده می کند، الگوریتم اثبات سهام به نام اوروبوروس است که به عنوان اولین پروتکل اثبات سهامی است که امنیت آن تضمین شده و این قابلیت را به شبکه می دهد تا چند صد تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

مهم ترین ویژگی که می توان برای کاردانو بیان کرد، قابلیت تعامل پذیری است. توسعه دهندگان آدا یک مبدل ERC-20 معرفی کرد که اتریوم را به کاردانو متصل می کرد. از این مبدل به عنوان یک راه حل مقیاس پذیری برای اتریوم استفاده می شود. کاردانو از هایدرا به عنوان یک راه حل مقیاس پذیری لایه دوم برای رسیدن به حدود هزار تراکنش در ثانیه استفاده خواهد کرد. پس در صورتی که هزار تا استخر سهام به صورت همزمان فعالیت داشته باشند، کاردانو به بالاترین میزان تراکنش در ثانیه خواهد رسید.

بررسی جامعه در مقایسه کاردانو و پولکادات

بررسی جامعه در مقایسه کاردانو و پولکادات

مشارکت اجتماعی پولکادات، پاشنه آشیل این رمزارز است. چارلز در مقایسه با گاوین زمان زیادی را صرف معاشرت با جامعه کاردانو می کند که این نشان دهنده شخصیت های آنهاست. چارلز یک کارآفرین کسب و کار باهوش و گاوین مهندس تکنولوژی منزوی است. پولکادات فعالیت خود را از سال 2020 شروع کرد، در صورتی که زمان شروع فعالیت کاردانو در سال 2015 منتشر شد.

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر اکوسیستم ها

در حال حاضر بیشترین پروژه های محبوب در شبکه پولکادات قرار دارد که از جمله این پروژه های محبوب می توان به MoonBeam، Kusama و Polkadot اشاره کرد. در صورتی که هیچ پروژه ای در کاردانو وجود ندارد. بنابراین با مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر اکوسیستم ها می توان به این نتیجه رسید که ارز دیجیتال پولکادت بهتر از کاردانو است.

اما با تمام این وقایع، کاردانو دارای پروژه های در حال ساخت بسیاری است، اما این احتمال وجود ندارد که بتواند تا ماه اوت قراردادهای هوشمند را اجرایی کند. این یک مشکل بسیار بزرگ برای کاردانو است، چرا که زودتر از پولکادات فعالیت خود را شروع کرد اما هنوز مهم ترین مزیت ها را ندارد.

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر ارزش

کاردانو و پولکادات هر دو مقدار مشخصی از ارزش را ارائه می دهند، اما این به پذیرش هر دو اکوسیستم بستگی دارد. در حالی که کاردانو به دنبال ارائه پلتفرمی است که چندین اکوسیستم مختلف از آن استفاده کنند، Polkadot اجازه می دهد تا پلی بین بلاک چین های مختلف ایجاد کند و از چیزی به نام پاراچین استفاده می کند، که به سادگی یک بلاک چین است و سپس به آنها اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. حتی به آن‌ها اجازه می‌دهد به بلاک چین‌های دیگر نیز پل بزنند. از این نظر، پولکادات می تواند نقش مهمی در انتخاب فرزندخواندگی داشته باشد.

کاردانو  با اتریوم بر سر این موضوع بحث می کند که راه حل برتر لایه یک چیست. بزرگترین مشکل کاردانو این است که پذیرش آن کند است، بنابراین بلاک چین به دنبال اقتصادهای کوچکتری مانند اقتصاد آفریقا بوده است و امکان بانکداری را برای آنهایی که خارج از قلمرو بانکداران برجسته هستند ارائه می دهد.

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر سیر تکاملی

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر سیر تکاملی

تکامل این دو شبکه کاملاً متفاوت است زیرا اکوسیستم پولکادات به گونه‌ای طراحی شده است که به دیگران اجازه می‌دهد "کار" را انجام دهند و آنها را به هم متصل کنند. این امر کار پولکادات را ساده کرده است، اما همچنین شایان ذکر است که بهره برداری هایی از اکوسیستم پولکادات صورت گرفته است که میلیون ها دلار خسارت به بار آورده است.

از طرف دیگر، Cardano بسیار مورد بررسی قرار گرفته است، به این معنی که وقتی بالاخره یک ارتقاء منتشر کنند، یکی از پایدارترین شبکه ها خواهد بود. به هر حال، وقتی کارشناسان برجسته جهان گرد هم می آیند و چیزی را تایید می کنند، تا حد امکان کاملاً آزمایش شده است.

کاردانو در آینده راه درازی در پیش دارد، اما اخیراً با قراردادهای هوشمند شروع به کار کرده است که یک جهش بزرگ به جلو بود.

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر محدودیت سکه

یکی از مهم ترین تفاوت ها در مقایسه کاردانو و پولکادات این واقعیت است که محدودیت 45 میلیارد سکه در شبکه کاردانو وجود دارد، در حالی که پولکادات چنین محدودیتی ندارد. به همین دلیل، می‌توان استدلال کرد که کمبود می‌تواند کاردانو را ارزشمندتر کند، اما این موضوع بحث‌انگیز است مگر اینکه به اندازه کافی از شبکه کاردانو استفاده شود.

بررسی توکنومیک در کاردانو و پولکادات

زمانی که به مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر توکنومیک می پردازیم، از نظر تورمی، پولکادات یک رمزارز تورمی است، بنابراین ممکن است با خرید ارز دیجیتال ارزش سرمایه تان کاهش یابد. صاحبان اعتبارسنجی شده ی دات بین 10 تا 15 درصد از توکن های خود سود کسب می کنند. بنابراین یک مقدار تعیین شده برای کسب پاداش وجود دارد. 

پاداش های پراکنده کاردانو، به صورت میانگین 7.31% است. در حال حاضر بیش از 70 درصد از توکن های کاردانو، توکنیزه شده اند. 

چه چیزی پولکادات و کاردانو را شبیه هم می کند؟

اکنون که بر روی تفاوت های پولکادات و کاردانو تمرکز کردیم، باید توجه داشت که برخی از اشتراکات بین این دو نیز در موضوع مقایسه کاردانو و پولکادات باید درک شود.

فرآیند ماینینگ

هم پولکادات و هم کاردانو از فرآیند اثبات سهام برای ایجاد سکه های بیشتر استفاده می کنند. آن‌ها مانند بیت‌کوین یا لایت‌کوین «ماینینگ» نیستند. به همین دلیل، مانع کسب درآمد در دارایی‌های شما بسیار کمتر است زیرا می‌توانید به بسیاری از «استخرها» بپیوندید.

انرژی کمتر

هر دوی این اکوسیستم ها نسبت به برخی از اکوسیستم های اولیه مانند بیت کوین انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند. همانطور که کریپتو به حرکت رو به جلو ادامه می دهد، پایداری و مصرف انرژی همچنان در مرکز توجه قرار می گیرد.

استیکینگ

هر دو شبکه امکان استیکینگ را فراهم می کنند، به این معنی که می توانید در دارایی های خود درآمد کسب کنید زیرا شبکه از سکه های شما برای کمک به اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. این کار بسیار ارزان‌تر و آسان‌تر از راه‌اندازی دکل استخراج مانند بیت‌کوین است.

کلام آخر

با مقایسه کاردانو و پولکادات نمی توان به طور قطع تشخیص داد که کدام یک از این ارزهای دیجیتال، بهتر است اما با توجه به مطالبی که در مورد ویژگی های مختلف این دو نوع ارز دیجیتال بیان کردیم متوجه شدیم که هر یک از این ارزهای دیجیتال مزیت و ویژگی خاص خود را دارد. 

به عنوان مثال یک کاربر ردیت(Reddit) به صورت حرفه ای به این موضوع اشاره می کند؛ پولکادات را همانند سیستم جاده ای بین شهرها که به صورت مستقیم است، تصور می کند و در مقابل آدا را مشابه شهر رم که دارای جاده های همگرا است در نظر می گیرد. حال با مطرح کردن این سوال که آیا سیستم جاده ای می تواند به جای دو سیستم کار کند یا اینکه رم می تواند آن را کنترل کند.

پولکادات می تواند نقشی مشابه با عوارض جاده ای داشته باشد که با کاردانو متصل شود اما در جمع آوری هزینه ها جدا می شود. با تمام این تفاسیر، اگر بخواهیم یکی از این ارزهای دیجیتال را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کنیم، کاردانو نسبت به پولکادات انتخاب ایده آل تری است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com