تحلیل بنیادی ارز دیجیتال کامپاند

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال کامپاند
لوگو علیرضا محرابی
تحلیل بنیادی ارز دیجیتال کامپاند
تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

در این مقاله قصد داریم تا از لحاظ بنیادی توکن compound را که به نام مخفف خود یعنی comp معروف است بررسی کنیم تا ببینیم این پلتفرم چه ویژگی هایی دارد.

تاریخچه ارز دیجیتال کامپاند

ارز دیجیتال کامپاند در سال 2017 توسط رابرت لشنر و جفری هیز تاسیس شد. این دو همچنین به سمت های اجرایی در شرکت Compound Lab که شرکت توسعه نرم افزار پشت پروتکل کامپوند است ادامه می دهند ، در حالی که لشنر در حال حاضر به عنوان مدیر عامل شرکت مشغول به کار است ، و هیز مدیر CTO شرکت است.این پروژه در سال 2018 راه اندازی شد و در مدت کوتاهی ارزشش به 800 میلیون دلار رسید.

ارزدیجیتال کامپاند چیست

comp یک سیتم وام دهی براساس DeFi  و همتا به همتا است که به کاربران امکان می دهد با واریز ارزهای دیجیتالی خود به یکی از چندین استخر پشتیبانی شده توسط این پلتفرم ، سود کسب کنند.هم وام گیرنده و هم وام دهنده خود کاربران هستند.

هنگامی که یک کاربر ارزهای دیجیتال را به یک استخر ترکیبی واریز می کند ، در عوض آن cTokens (توکن کامپوند)دریافت می کند. این cTokens نشان دهنده سهم فرد در استخر است و می تواند برای بازخرید ارز دیجیتالی اصلی که در ابتدا سپرده شده ،استفاده شود. به عنوان مثال ، با واریز ETH به استخر ، در ازای آن cETH دریافت خواهید کرد. با گذشت زمان ، نرخ ارز این cTokens به دارایی اساسی افزایش می یابد ، این بدان معناست که می توانید آنها را برای مقدار بیشتری از دارایی اصلی که در ابتدا قرار داده اید ، بازخرید کنید به این ترتیب تقسیم سود انجام می شود.

ارزدیجیتال کامپاند چیست

همچنین، وام گیرندگان می توانند با واریز وثیقه از هر استخر مرکب وام تضمینی بگیرند. حداکثر میزان وامی که میتوان گرفت براساس دارایی کاربر متفاوت است، اما در حال حاضر از 50 تا 75 درصد دارایی است. 

به زبان ساده تر یکی از کاربرد های این توکن این است که به فرض شما اتریوم دارید و فکر میکنید که قیمت آن در آینده افزایش پیدا می‌کند، بنابراین تمایلی به فروش آن ندارید اما از سوی دیگر به پول نیاز دارید. در این حالت سیستم‌های وام‌دهی  Compound می‌تونند به کار بیاید و شما با وثیقه قرار دادن اتریوم خود مقداری استیبل کوین  مثل دای یا تتر بعنوان وام دریافت نمایید و بعدا با بازگرداندن آن مقدار وامی که گرفته اید به علاوه مقداری کمی سود به این سیستم، وثیقه اتریوم خود را آزاد کنید.

چه چیزی compound را منحصر به فرد می کند؟

به گفته شرکت کامپاند ، اکثر ارزهای دیجیتال در سیستم عامل های صرافی بیکار می مانند و هیچ کاری برای دارندگان خود انجام نمی دهند.  کامپاند به نظر می رسد با بستر وام خود ، این مورد را تغییر داده و به هر کسی که سپرده های Ethereum را در این پلتفرم سپرده  میکند اجازه می دهد تا به راحتی سود بگیرند یا اینکه وام تضمین شده را بگیرند.

حاکمیت جامعه compound  با سایر پروتکل های مشابه فرق میکند.  دارندگان توکن بومی این پلتفرم (comp)می توانند تغییراتی در پروتکل ها آن هم بدون هیچ گونه مشارکت همگانی ایجاد کنند.

نتیجه گیری

باتوجه به این ویژگی هایی که این پلتفرم ارائه داده میتواند در صورت تداوم سرویس دهی با کیفیت در بحث وام دهی،کاربران زیاد تری را به خودش جذب کند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram