1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. عرضه اولیه DeFi چیست؟

عرضه اولیه DeFi چیست؟

عرضه اولیه DeFi چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
عرضه اولیه DeFi چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

عرضه اولیه صرافی ها (IEO) و عرضه اولیه کوین ها (ICO) به عنوان روش هایی برای جذب سرمایه در پروژه های ارز دیجیتال، توکن های پروژه را به سرمایه گذاران ارائه می دهند. در حال حاضر نوع جدیدی از ارائه تحت عنوان Initial DeFi Offering یا عرضه اولیه DeFi ایجاد شده است. فاینانس غیرمتمرکز یا دیفای برای ارائه محصولات و خدمات مالی سنتی و جدید از قراردادهای هوشمند به جای واسطه های شخص ثالث استفاده می کند. ارز دیجیتال اتریوم در این نوآوری پیشتاز است. در این مقاله قصد داریم به بررسی عرضه اولیه DeFi بپردازیم.

عرضه اولیه DeFi چیست؟

عرضه اولیه DeFi چیست؟

عرضه اولیه DeFi روشی برای جذب سرمایه است. Compound یک پروژه دیفای ایجاد کرده که متمرکز بر وام می باشد. همچنین شبکه های دیگری مانند Solana، Cosmos، Tezos و Kava نیز پروژه های اصلی DeFi خود را معرفی کرده اند. صرافی های غیر متمرکز نیز از دیگر ستاره های بازار دیفای هستند که کاربران آنها می توانند به صورت ۲۴ ساعته و در تمام طول سال، دارایی های دیجیتال خود را با استفاده از روشی غیر قانونی و بدون مجوز معامله کنند. یک صرافی غیرمتمرکز از سایر صرافی ها به دلیل نداشتن یک مرجع مرکزی، متمایز می باشد. برای مثال صرافی بایننس که در زنجیره بایننس راه اندازی شده است، تمرکز خود را بر روی تقویت رشد جامعه و تقویت چشم انداز بلند مدت صنعت در تجارت همتا به همتا قرار داده است و می توان آن را یکی از معروف ترین و پیشروترین صرافی های غیرمتمرکز در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد.

یونی سواپ (Uniswap) نیز یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز معروف است که در سال 2018 در اتریوم راه اندازی شده است. یونی سواپ به دلیل دسترسی عمومی و مهندسی گسترده قرارداد هوشمند در بازار دیفای بسیار محبوب شده است و اجازه استفاده از زیرساخت های عملی را به همه افراد در این فضا می دهد. با محبوبیت خود، این پلتفرم به توزیع انتخاب برای دارایی های دیجیتال جدید تحت عنوان توکن های حکومتی تبدیل شده است. توکن های حاکمیت این قدرت را به دارندگان می دهند تا بر روی تصمیم گیری ها در مورد هسته پروتکل، محصول و نقشه راه آینده تاثیرگذار باشند.

آنها همچنین می توانند گاهی اوقات بر استخدام نیرو و تغییر سایر پارامترهای حاکمیتی تاثیر داشته باشند. در دیفای و بلاک چین نظر متفاوتی در رابطه با این دارایی ها وجود دارد. طبق مقاله ای که در رابطه با 8 پروژه برتر مدیریت دیفای در سال 2020 در سایت blockonomi.com منتشر شد ادعا شد توکن های حاکمیتی به دلیل نفوذ مستقیمی که در مدیریت پلتفرم های دیفای به دست می آیند، به صورت فزاینده ای محبوب می شوند. همچنین کل ارزش قفل شده (USD) در دیفای از مبلغ ۱ میلیارد دلار در سال 2018 به ۱۰ میلیارد دلار در سال 2020 رسید. عرضه اولیه DeFi به عنوان روش جدیدی برای تامین سرمایه توجه بسیاری از افراد را در این حوزه به خود جلب کرده است.

پلتفرم های غیرمتمرکزی مانند Compound، مکانیک های تصمیم گیری مانند دارندگان توکن ها می توانند قدرت را در بازار فراهم کنند. بنابراین عرضه اولیه DeFi راه آسانی برای کسب توکن های حاکمیتی در دست افراد را ارائه می دهد. پروژه هایی که محصولات نهایی را بر روی اتریوم یا Mainnet آزمایش کرده اند، بهترین عرضه اولیه DeFi هستند.

دارایی های دیجیتال دیفای

دارایی های دیجیتال و عرضه اولیه DeFi

دیفای در میان بسیاری از سهامداران مختلف در دنیای بلاک چین به محبوبیت زیادی دست یافته و پروژه ها، محصولات و خدمات زیادی نیز در حال راه اندازی هستند. اما با این حال بخش دیفای و پلتفرم های وام گیری و وام دهی توانسته اند بیشترین میزان توجه را به خود جلب کنند. در ادامه مقاله ۱۰ دارایی دیجیتال دیفای را که در سال 2020 بیشترین استقبال را داشته اند معرفی خواهیم کرد.

Compound

اولین مبحثی که در رابطه با مفهوم عرضه اولیه DeFi به آن می پردازیم، پروتکل Compound می باشد. کامپاند پروتکل نرخ بهره الگوریتم و مستقل است که برای توسعه دهندگان ساخته شده تا قفل جهانی را از برنامه های مالی باز کند. COMP دارایی حاکمیتی بومی است که توسط کاربران از طریق وام دادن یا استقراض دارایی ها به دست می آید. از COMP برای کنترل تصمیمات پروتکل مهمی که می توانند در مدیریت مرکب رای داده شوند یا تفویض شوند، نیز استفاده می شود. مجموع عرضه این دارایی ۱۰ میلیون COMP می باشد و نسبت به میزان بهره تعلق گرفته به بازارها تخصیص می یابد.

سنتتیکس (Synthetix)

سنتتیکس یک پروتکل صدور دارایی مصنوعی غیرمتمرکز است که این اجازه را به کاربران می دهد طیف وسیع تری از مشتقات مانند ارزهای فیات، کالاها، سهام، MKR، BTC و دارایی های رمزنگاری بیشتر را استخراج، نگهداری و معامله کنند. شبکه سنتتیکس همچنین این اجازه را به کاربران خود می دهد تا در معاملات لانگ و شورت شرکت کنند. دارایی های مصنوعی به نام Synths توسط نماد شبکه SNX وثیقه می شوند که ارزش و نقدینگی را به دارایی های اساسی هدایت کند. سنتتیکس در اکوسیستم دیفای یک نقش اساسی دارد زیرا دسترسی بیشتر به دارایی های مالی سنتی و طیف وسیعی از استراتژی های تجاری را فراهم می کند. کل عرضه آن 190,075,446 واحد است و کاربران باید حداقل 750درصد از ارزش Synths را در SNX به اشتراک بگذارند.

شبکه کایبر (Kyber)

شبکه کیبر (Kyber) در عرضه اولیه DeFi

شبکه کایبر یک صرافی غیرمتمرکز است که از طریق توکن اصلی خود به نام کریستال های شبکه کایبر (KNC) ارزش کسب می کند. هزینه هایی که از صرافی جمع آوری می شود، بیشتر برای سوزاندن KNC مورد استفاده قرار می گیرد. کل عرضه آن 210,623,056 می باشد. KNC برای دارندگان خود این امکان را فراهم می کند که در تعیین سیستم انگیزشی، تسهیل جریان اقتصادی در شبکه و ایجاد طیف وفادار از سهامداران نقش اساسی و مهمی داشته باشند.

Aave

در ادامه بررسی عرضه اولیه DeFi، می توان به پروتکل Aave اشاره کرد. یک پروتکل وام منبع باز به نام Aave وجود دارد که نشان دهنده تمرکز پلتفرم برای ایجاد یک زیر ساخت شفاف و باز برای دیفای می باشد. LEND نشانه اصلی پروتکل است و برای جمع آوری ارزش به دست آمده از هزینه های پروتکل مانند وام و Flash Loans استفاده می شود. در این پروتکل حدود 80 درصد از هزینه ها برای سوزاندن LEND استفاده می شود. این پروتکل طی یک پیام توئیتری اعلام کرده تغییرات عمیقی به زودی ایجاد خواهد کرد. برای مثال LEND به یک توکن حاکمیتی تبدیل می شود که برای رای گیری در مورد تصمیمات پروتکل مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می تواند برای اطمینان از محافظت از شبکه در برابر هر گونه کسری بالقوه، عمل کند. کل عرضه آن 1,299,999,942 واحد می باشد.

Maker

MAKER یا سازنده یک پروتکل وام دهی نامتمرکز و بدون مجوز مبتنی بر اتریوم است که مسئول ایجاد DAI می باشد. بسیاری از افراد اولین پروژه دیفای را پروتکل Maker می دانند و همچنین این پلتفرم در تمام پلتفرم های ردیابی دیفای در مورد مقدار کل ETH، رتبه اول را دارد. در این پلتفرم کاربران می توانند به صورت مستقل وام بگیرند و دارایی های دیجیتالی مانند ETH را به عنوان وثیقه داشته باشند. هدف از طراحی MKR به عنوان دارایی اصلی این پروتکل، رای گیری در مورد تصمیمات پروتکل از طریق داشبورد رای گیری می باشد. همچنین با استفاده از بخشی از کارمزد ثبات جمع آوری شده از وام های معوق، سوزانده می شود. کل عرضه آن نیز 1,005,577 واحد می باشد.

Balancer

Balancer در عرضه اولیه DeFi

Balancer یا متعادل کننده یک پلتفرم مدیریت دارایی است که به عنوان یک مدیر پرتفولیو خودکار، حسگر قیمت و ارائه نقدینگی عمل می کند. با توجه به سرعت بالای گسترش دیفای، نیاز به نقدینگی در موارد استفاده مختلف با آن نیز گسترش می یابد. جنبه های کلیدی Balancer، صرافی بومی آن است که برای کاهش لغزش قیمت در جفت های معاملاتی مختلف از مسیریابی سفارش هوشمند استفاده می کند. کارمزدهای مبادله ای از تجارت DEX، تعادل مجدد پرتفولیو، توانایی ایجاد یک Balancer Pool با ترکیب دارایی و هزینه های انتخابی کاربران و موارد دیگر به دست می آید. توکن بومی این پروتکل با نام BAL، برای تصمیمات پروتکل مانند دارایی های پشتیبانی، هزینه ها و عوامل مربوط به نحوه کسب BAL استفاده می شود. کل عرضه این توکن 100,000,000 واحد می باشد. 

0x Protocol

پروتکل 0x یک پروتکل نقدینگی صرافی غیرمتمرکز می باشد. از این پروتکل برای انتقال نقدینگی به چند صرافی استفاده می شود. با تبدیل شدن به دارایی های بیشتر، بلاک چین های عمومی فرصت ایجاد یک پشتوانه مالی جدید را ایجاد می کند که باعث افزایش شفافیت، کارایی و برابری می شود. ZRX، دارایی بومی این پروتکل است که برای نظارت بر پروتکل و سهامداری توسط Market Makers به عنوان وسیله ای برای جمع آوری کارمزدهای معاملاتی استفاده می شود. مجموع عرضه این توکن ۱ میلیارد واحد است.

UMA

دسترسی به بازار جهانی یا UMA یک پروتکل غیرمتمرکز است که ایجاد کننده یک بازار مالی با قابلیت دسترسی جهانی در اتریوم می باشد. UMA یک چارچوب کلی برای ایجاد دارایی های مصنوعی ایجاد کرده است که از طریق چارچوبی برای قراردادهای مالی خوداجرا و اوراکل ها با ضمانت های اقتصادی انجام می شود. دارایی بومی این پروتکل UMA نام دارد که برای کنترل تصمیمات پروتکل از آن استفاده می شود و حتی می تواند ثبت های زیربنایی را با دارایی های مصنوعی که به آنها متصل هستند را به چالش بکشد. مجموع عرضه این توکن 100,224,817 واحد می شود.

Curve

Curve در عرضه اولیه DeFi

3,030,000,000 واحد مجموع عرضه دارایی بومی Curve، به نام CRV می باشد. دارایی برای حقوق حاکمیتی با وزن زمان و ضرایب نقدینگی در استخراج نقدینگی CRV از طریق Curve DAO به اشتراک گذاشته می‌شود. Curve یک تجمیع کننده نقدینگی برای دارایی های همپایه مانند بیت کوین و همچنین استیبل کوین می باشد. این پروتکل از منحنی‌های پیوند و استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند تا معاملات استیبل کوین با بازدهی کم‌ریسک و کارایی بالا را فراهم کند. علاوه بر این، در این پروتکل کاربران در معرض افت قیمتی که معمولاً در سایر DEX ها با آن مواجه می شوند، نمی باشند.

Ren 

پروتکل رن یک پل قابل همکاری از طریق RenVM برای انتقال دارایی ها می باشد. کاربران برای این که بتوانند به یک اعتبارسنج در شبکه تبدیل شوند، باید REN را به عنوان وثیقه برای میزبانی یک dark node ارسال کنند. اپراتورهای dark node این حق را دارند که همه ی هزینه های معاملاتی جمع آوری شده از پروتکل را به اشتراک بگذارند. کل عرضه این توکن 999,999,633 می باشد.

خلاصه مطالب

زمانی که راجع به عرضه اولیه DeFi صحبت می شود، اشکال و اندازه های مختلفی برای آن وجود دارد. چیزی که مسلم است این است که پروژه های DeFi در حال گسترش هستند و به تعداد آنها افزوده می شود. به این دلیل که این بازار، یک بازار جدید و تازه است و ثانیاً پروژه‌هایی که راه‌اندازی شده‌اند، یک فعالیت اجتماعی راه‌اندازی مفید در مورد پروژه‌ها در طول عمر اولیه‌شان ارائه می‌کنند، که منجر به پروژه‌های بیشتری می‌شود که این موفقیت را دنبال می‌کنند. برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است که در پیشنهادات پروژه‌هایی با محصولات نهایی به کار گرفته شوند.

افرادی که فقط وایت پیپر و توکن دارند در بازار کنونی کافی نیستند. فرصت‌های DeFi در اکوسیستم‌های دیگری به جز اتریوم نیز در حال شکل‌گیری هستند و این می‌تواند جایگزین‌های محکمی برای پروتکل‌ها باشد. به عنوان یک ارائه دهنده سهام چند دارایی، Stakin شاهد نوآوری های جالبی در اکوسیستم هایی مانند Icon، Cosmos، Polkadot، Solana، و Tezos است که ممکن است روزی به لطف مشارکت های تجاری قوی، ویژگی های قابلیت همکاری و البته مقیاس پذیری، مخاطبان بیشتری را برآورده کند. در این مقاله به بررسی جنبه های مختلف عرضه اولیه DeFi برای شناخت بیشتر این مفهوم پرداختیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com