تفاوت سهام جایزه و حق تقدم

تفاوت سهام جایزه و حق تقدم

سهام جایزه

با افزايش سرمايه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها یا سود انباشته شركت، تعدادی سهام به سهام‌ صاحبان سهام اضافه می‌شود. به تعداد سهامی كه به علت افزايش سرمايه به سهامداران تعلق پيدا می‌كند، سهام جایزه می‌گویند. با توجه به درصد افزايش سرمايه، تعداد سهام جايزه متفاوت است. نيازی نيست تا سهام جايزه به سهام معمولی تبديل شود. در صورتی كه سهامدار پيش از بسته شدن نماد به منظور افزايش سرمايه، مالک سهم باشد، سهام جايزه به او تعلق می‌گيرد و نيازي به كار اضافه‌تر هم نمي‌باشد.

سهام جایزه

حق تقدم سهام

زماني كه يك شركت، از محل آورده نقدی سهامداران افزایش سرمایه می‌دهد، متناسب با درصد افزايش سرمايه، تعداد سهامش نيز، افزوده می‌شود. البته، به دليل اهميت حقوق سهامداران و اولويت در منافع آنها، درصد مالكيتشان نيز پس از اين افزايش سرمايه، حفظ می شود. بنابراين به آنها حق تقدم تعلق می‌گيرد.

تفاوت سهام جایزه و حق تقدم

  • بيشترين دليلی كه سبب می‌شود تا شركت بورسی به سهامدارانش سهام جايزه بدهد، به دليل سرمایه گذاری درآمدهای ناپایدار و بازسازی ذخایر شرکت است ولی حق تقدم زمانی انجام می‌شود كه يك شركت بورسی، تصميم بگيرد تا از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران افزایش سرمایه دهد.
  • در حق تقدم، به عنوان نوعی مزيت اوراقی به نام حق تقدم سهام در اختیار سهامداران شركت قرار می‌گيرد ولی در سهام جايزه، قيمت فعلی سهام كاهش می‌يابد، در حالی كه سود سهامداران تغييری نمی‌كند.
  • قبل از تبدیل شدن سهام جایزه به عادی، این سهام با پسوند ج در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به نام سهامدار موجود است ولی در حق تقدم در جلوی نماد حق تقدم در بازار نیز نمادی برای آن شرکت تعریف می‌گردد تا سهامداران شرکت بتوانند از طریق آن نماد، حق تقدم خود را بفروشند.
  • در حق تقدم فرمی به سهامداران شرکت ارسال می‌شود که به آن گواهی حق تقدم خرید سهام می‌گویند در حالی که در سهام جایزه هیچ فرمی ارسال نمی‌شود بلکه سهام جایزه به صورت خودکار در پرتفوی سهامداران ظاهر می‌شود.
  • با توجه به درصد افزايش سرمايه، سهام جايزه بدون هيچ هزينه‌ای بين دو هفته تا دو ماه در پرتفوی سهامدار قرار می‌گيرد، در حالی كه براي دريافت حق تقدم، سهامدار به ازای هر گواهی، مبلغی برابر با ارزش اسمی سهم را پرداخت می كند. قیمت حق تقدم به اندازه مبلغ اسمی یعنی۱۰۰۰ ریال از قیمت سهم عادی کمتر است. پس از ثبت افزايش سرمايه، حق تقدم نیز به طور خودكار سهام عادی تبديل می شود كه بين 3 تا 6 ماه زمان می‌برد.
  • نماد حق تقدم شرکت تنها در طی بازه زمانی 60 روزه قابلیت معامله دارد. در حالي كه سهام جايزه پس از ثبت مانند سهام‌هاي عادی قابليت معامله دارد.
  • دامنه نوسان معاملات در سهام جايزه مانند سهام عادی 5 درصد است اما دامنه نوسان معاملات در سهام حق تقدم به میزان۱۰ درصد می‌باشد.

تفاوت سهام جایزه با حق تقدم چیست؟

نتیجه گیری

در این مقاله، ضمن آشنایی با مفاهیم حق تقدم و سهام جایزه، به تفاوت این دو نیز، پرداختیم. برای مطالعه بیشتر در رابطه با سهام جایزه و دیگر اصطلاحات بورسی می‌توانید آموزش جامع و رایگان بورس را مطالعه کنید.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram