1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. اطلاعات موجود در گزارش فعالیت هیئت مدیره

اطلاعات موجود در گزارش فعالیت هیئت مدیره

اطلاعات موجود در گزارش فعالیت هیئت مدیره
لوگو علیرضا محرابی
اطلاعات موجود در گزارش فعالیت هیئت مدیره
تحلیل بنیادی

انتخابات اعضای هیئت مدیره شرکت هر دو سال یک‌بار در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت برگزار می‌شود و در آن جلسه هیئت مدیره جدید شرکت انتخاب می‌شود. براساس قانون تجارت، کسانی که برای سمت هیئت مدیره شرکت کاندید می‌شوند، باید سهامدار شرکت باشند. علاوه بر این، قانون می‌گوید حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت‌های سهامی عام باید ۵ نفر باشد.

 براساس قانون رئیس هیئت مدیره شرکت نمی تواند مدیر عامل شرکت باشد مگر اینکه 75% از اعضای هیئت مدیره موافق آن باشند.

هیئت مدیره شرکت، وظیفه سنگینی در حرکت شرکت به سمت سودآوری و آینده روشن دارند. پس انتخاب هیئت مدیره خوب در مجمع عمومی شرکت، می‌تواند تفاوت آینده شرکت‌ها را مشخص کند. در پایان هر سال مالی و با انتشار صورت های مالی شرکت در کدال، گزارشی نیز تحت عنوان "گزارش فعالیت هیئت مدیره" قبل از برگزاری مجمع سالیانه شرکت در کدال قرار می گیرد که در ادامه ی این مطلب به اطلاعات موجود در این گزارش و مواردی دیگر خواهیم پرداخت.

نقش سهامداران عمده در انتخاب هیئت مدیره

هیئت مدیره

یکی از نکات مهم در انتخابات هیئت مدیره شرکت این است که سهام‌داران عمده‌ آن، نقش پررنگی در این کار دارند. هرچه درصد مالکیت سهامدار عمده بیشتر باشد، شانس او برای وارد کردن شخص مورد نظرش در هیئت مدیره بیشتر است. معمولاً با داشتن ۲۰% مالکیت از یک شرکت، سهامدار عمده می‌تواند یک عضو مورد نظرش را وارد هیئت مدیره کند. اگر هیئت مدیره یک شرکت را ۵ نفره در نظر بگیریم، تصمیمات با راًی ۳ نفر از ۵ نفر تصویب می‌شود. پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که در دست داشتن حداقل ۶۰% مالکیت یک شرکت به معنای این است که سهامدار عمده می‌تواند ۳ عضو از ۵ عضو را تعیین کند و درنتیجه اکثریت را در هیئت مدیره در دست دارد و تصمیماتی که این سهامدار می‌خواهد، به تصویب می‌رسد.

تصمیمات هیئت مدیره چیست؟

تصمیماتی که هیئت مدیره‌ یک شرکت می‌گیرد، اثر مستقیم روی آینده شرکت دارد. علاوه بر این هیئت مدیره شرکت نقش تعیین کننده در عملکرد و سود سازی شرکت و همچنین افزایش سرمایه دارد.

همانطور که گفته شد، هیئت مدیره موظف است هر سال قبل از برگزاری مجمع عادی شرکت، گزارش کاملی از عملکرد خود و شرکت ارائه کند. این گزارش به اسم گزارش فعالیت هیئت مدیره در سامانه‌ کدال بارگزاری می‌شود. این گزارش یکی از مهم‌ترین گزارش‌هایی است که در  سایت کدال بارگزاری می‌شود. چرا که بررسی دقیق این گزارش باعث می‌شود سرمایه‌گذار متوجه شود عملکرد شرکت مثبت بوده است یا خیر و همچنین اهداف آینده‌ی شرکت به چه صورت است و در نهایت تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری در این شرکت را با کمک این گزارش نهایی می کند.

کاربرد گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست؟

هیئت مدیره

ما از صورت‌های مالی برای تحلیل بنیادی شرکت استفاده می‌کنیم. صورت‌های مالی به ما می‌گویند که بدهی‌ها، درآمدها و هزینه‌های شرکت چگونه بوده است و شرکت چه مقدار سود ساخته است. گزارش فعالیت هیئت مدیره، به نوعی تکمیل کننده این گزارش‌ها است. در این گزارش علاوه بر این‌که هیئت مدیره، صورت‌های مالی شرکت را گزارش می‌کنند، نسبت‌های مالی و تحلیل آن را نیز ارائه می‌دهند. به طور مثال؛ در این گزارش قید می‌شود که چرا یک نسبت مالی از حد استانداردش بیشتر یا کم‌تر است یا اصلاً چرا این نسبت رشد کرده یا کاهش پیدا کرده است.

گزارش فعالیت هیئت مدیره حاوی چه اطلاعاتی است؟

مواردی که در این گزارش منتشر می‌شود، برای هر شرکت متفاوت است. یعنی نمی‌توانیم بگوییم که جزئیاتی که در این گزارش نوشته می‌شود برای همه‌ی شرکت‌ها یکسان است اما این گزارش‌ها در کلیات یک سری اشتراکاتی دارند که در ادامه آن‌ها را مرور می‌کنیم.

در بخشی از این گزارش تاریخچه‌ای از شرکت که شامل تاریخ تأسیس، تاریخ پذیرفته‌شدن در بورس و اطلاعات دیگری می‌شود، آورده شده تا سرمایه‌گذاران و سهام‌داران بیشتر با شرکت آشنا شوند. ممکن است در برخی از گزارشات، هیئت مدیره ممکن است صنعتی که شرکت در آن فعالیت دارد، میزان تولید محصول در این صنعت در ایران، خاورمیانه، جهان و جایگاه شرکت در تولید کشور و جایگاه تولید کشور در جهان را هم بررسی کنند. علاوه‌بر این ممکن است انواع محصولات شرکت و میزان تولید و فروش آن‌ها در دوره‌های گذشته در این بخش گزارش شوند.

یکی از نکات مهم این بخش، سرمایه و ترکیب سهام‌داران شرکت است. در این بخش گزارشی از سرمایه‌ی ثبتی شرکت از زمان تأسیس‌، تاریخ و نوع افزایش سرمایه‌هایی که شرکت داشته است، لیست می‌شود. همچنین شرکت اگر برنامه افزایش سرمایه در آینده را داشته باشد نیز احتمالا در این بخش نوشته می شود. هیئت مدیره شرکت، لیست سهام‌داران عمده شرکت و درصد مالکیت آن‌ها را نیز قید می‌کند که می‌تواند شناخت خوبی از آن‌ها برای ما باشد. در بخش بعدی از گزارش معمولاً آمار تولید و فروش محصولات، آمار خرید مواد اولیه و همچنین آمار شرکت در بورس که شامل روزهایی که سهام شرکت معامله شده است و سود سازی آن، گزارش می‌شود.

علاوه‌بر تمامی این موضوعات در گزارش فعالیت هیئت مدیره، سرمایه‌گذاری‌های شرکت نیز آورده می‌شود. به عنوان مثال؛ ممکن است یک شر‌کت تولیدی، بخشی از دارایی‌هایش را در سهام شرکت‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرده است که دانستن آن می‌تواند برای تصمیم گیری در خصوص سرمایه‌گذاری مهم باشد. یکی دیگر از بخش‌های مهم این گزارش، اعلام صورت مالی‌های شرکت و تحلیل آن است. هیئت مدیره شرکت در جدول‌های مشخصی دارایی‌ها، درآمد‌ها، هزینه‌ها، بدهی‌ها و... شرکت را گزارش می‌کنند و نسبت‌های مالی شرکت را محاسبه و تحلیل می‌کنند.

بخش دیگری که در این گزارش آورده می‌شود، تجزیه و تحلیل ریسک‌های شرکت است. مثلاً شرکتی که واردات مواد اولیه دارد، در معرض ریسک تحریم‌ها یا نوسانات نرخ دلار قرار دارد. در این بخش هیئت مدیره علاوه بر این‌که مشخص می‌کنند شرکت ممکن است با چه ریسک‌هایی روبه‌رو شود، استراتژی خود را در برابر این ریسک‌ها مشخص می‌کنند.

بخش دیگر این گزارش، تجزیه‌و‌تحلیل کارکنان و وضعیت و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت است. در این بخش گزارش، جزئیاتی از کارکنان شرکت، بر‌اساس سن، تحصیلات و... آورده می‌شود. علاوه بر این، اعتباراتی که به کارکنان تخصیص داده شده، شامل بیمه، مستمری، وضعیت بازنشستگان و رفاه کارکنان شرکت، در این بخش گزارش می‌شود. علاوه بر مسئولیت اجتماعی، شرکت‌ها مسئولیت دارند که عملکرد خود را از نگاه زیست محیطی هم بهینه کنند. بنابراین در بخشی از گزارش فعالیت هیئت مدیره، به این موضوع اختصاص داده می‌شود. مثلاً عنوان می‌شود که برای کمتر کردن آلودگی هوا چه تصمیمات و اقداماتی انجام شده است.

چشم انداز شرکت

و اما شاید مهم‌ترین بخش این گزارش را قسمتی دانست که در آن مدیران شرکت، استراتژی‌ها، اهداف و چشم انداز‌های شرکت را بررسی و گزارش می‌کنند. در این بخش طرح های توسعه‌ای شرکت و میزان پیشرفت آن‌ها، هدف از ایجاد طرح، مبلغ قرارداد، پیمانکار قرارداد و... آورده می‌شود. بررسی طرح‌های توسعه‌ای یک شرکت، می‌تواند یکی از نکات مهم در نهایی کردن سرمایه‌گذاری در یک شرکت باشد. 

علاوه بر این، در این قسمت مشخص می‌شود که شرکت سرمایه مورد نیاز این طرح‌ها را چگونه تامین می‌کند. به این فعالیت اصطلاحا تامین مالی می‌گویند.

جمع بندی

در این مطلب متوجه شدیم که گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست و شامل چه مواردی می‌شود که در آن موارد، بخش‌های مهم را نیز بررسی کردیم. برای تحلیل بنیادی شرکت‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید یا شرکت‌هایی که در حال حاضر مالک بخشی از سهام آن هستید، توصیه می‌کنیم حتماً از این گزارش استفاده کنید.

در این گزارش اول به بخش آمار تولید و فروش و صورت‌های مالی رفته و عملکرد شرکت را هم بررسی کنید تا ببینید مدیریت شرکت عملکرد خوبی داشته‌ است یا خیر. نکته مهم این است که گاهی اوقات ممکن است مثلاً موجودی مواد و کالای شرکت در بخش دارایی‌های ترازنامه زیادتر از حد معمول باشد. این نکته بسته به این‌که شرکت چه عملیاتی دارد و چه محصولی تولید می‌کند، می تواند نکته ای مثبت یا منفی باشد. هیئت مدیره شرکت توضیح می‌دهند که اگر این موجودی زیاد است، دلیلش چیست. بررسی دقیق این بخش می‌تواند نکات مهم و قابل توجهی که از دید بقیه دور مانده است را برایتان روشن کند.

بعد از بررسی دقیق صورت مالی، به دنبال طرح‌های توسعه‌ای شرکت باشید و تحقیق کنید که بهره برداری از این طرح‌ها چه تأثیراتی روی شرکت و درآمدش خواهد داشت. در صورتی که شرکت طرح‌های توسعه‌ای قابل توجهی داشته باشد، می‌توانید آن را با باقی شرکت‌ها مقایسه کنید و ببینید آیا شرکت برای سرمایه‌گذاری مناسب است یا خیر. مثلاً ممکن است یک شرکت فولادی طرح توسعه‌ای برای تولید شمش جدید داشته باشد و شما با بررسی این طرح به این نتیجه رسیده‌اید که این طرح می‌تواند برای شرکت مناسب باشد. می‌توانید عملکرد سودسازی شرکت را با شرکتی که در حال تولید همان شمش است، مقایسه کرده و بررسی کنید که اگر این محصول هم به محصولات شرکت اضافه شود، چه تأثیری ممکن است روی عملکرد آن داشته باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com