تضمین سود در سبدگردانی

تضمین سود در سبدگردانی

با وجود ماهیت نوسانی و غیر قابل پیش‌بینی بازار سرمایه و بورس، سودی که از  قرارداد سبدگردانی قرار است، حاصل شود نیز، نمی‌تواند قابلیت پیش‌بینی داشته باشد. بنابراین، هیچ تضمینی برای سود تعیین نمی‌شود. یکی از قوانین موجود در سازمان بورس نیز، گویای همین موضوع است. هیچ کدام از شرکت‌های سبدگردان حق ندارند سود سبدگردانی را تضمین کنند. البته بیشتر شرکت‌های سبدگردانی سعی می‌کنند تا سودی بالاتر از سود بانکی به دست آورند تا بتوانند کارمزد متغیر بگیرند. طبق قراردادهای سبدگردانی، درصدی از مازاد سود بانکی به عنوان کارمزد به سبدگردان تقدیم می‌شود. بنابراین سبدگردان کوشش می‌کند تا برای کسب منفعت هم که شده است، سود بیشتری نسبت به سپرده‌های بانکی در سبد سهام مشتری ایجاد کند.

آیا میزان سود سبدگردانی تضمینی است؟

همان طوری که گفتیم تضمین کردن سود در شرکت سبدگردانی غیرقانونی است. مواردی وجود دارد که سبدگردان بتواند در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری کند. البته، سود این صندوق‌ها بازدهی زیادی ندارد و اغلب کمی بیشتر از سود بانک است. البته این صندوق‌ها همیشه سودده می‌باشند. اما قبول کنید که سبدگردان خبره بازار را به خوبی می‌شناسد، شرایط آن را می‌داند، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های صحیحی دارد. بنابراین بهترین عملکرد را در بازدهی سرمایه ارائه خواهد داد. دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست. « سبدگردان در زیان سرمایه‌گذار، سهمی ندارد و این زیان شامل حالش نمی‌شود. »

آیا میزان سود سبدگردانی تضمینی است؟

نقش تضمین کننده در سبدگردانی

از آنجایی که کارمزد سبدگردان، با سودآوری سبد سرمایه‌گذار رابطه مستقیم دارد، بنابراین تا جای ممکن تلاش می‌کند تا سرمایه‌گذار به حداکثر سودآوری برسد. هر چه سودآوری بیشتر باشد، او منفعت بیشتری خواهد برد. زیرا میزان درصد حاصل که کارمزد او خواهد بود، بیشتر می‌شود. این مسئله به ما تا حدی اطمینان می‌دهد که به سبدگردان اعتماد کنیم. زیرا هدف سبدگردان با هدف ما گره خورده است.

احتمال و عدم قطعیت

 بیشتر ما دوست داریم با ریسک کم به سود بالایی برسیم. در واقع بیشترین بازدهی تضمین شده را داشته باشیم! ما نمی‌خواهیم ریسک کنیم. اگر از علم احتمالات و عدم قطعیت سر در بیاورید، این نکته را بهتر درک خواهید کرد. در فضای مجموعه‌ای بازارهای مالی با عدم قطعیت مواجه هستیم. سود تضمین شده همان احتمال یک یا صد در صد می‌باشد. این غیر ممکن است. سبدگردان چگونه می‌تواند احتمال را به قطعیت تبدیل کند؟ 

هر که بامش بیش، برفش بیشتر!

مردمی که عادت به سرمایه‌گذاری در فضاهای نوسانی ندارند، بازار بورس و خریدن سهام را مانند سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی، خرید اوراق خزانه دولتی و ابزارهایی از این دست می‌بینند! برای همین است که از سود تضمین شده سخن می‌گویند! سرمایه گذاری در سپرده‌های بانکی و اوراق خزانه به دلایلی ریسک‌پذیری کمی دارند. زیرا احتمال نکولشان کم است و یا اولویت پرداخت دارند. البته سود پایینی هم دارند. حالا به ضرب‌المثل معروف خودمان می‌رسیم. البته ضرب‌المثل‌های مشابه دیگری نیز وجود دارد.

هر که بامش بیش، برفش بیشتر!

هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد ...

بین بازدهی بالا و ریسک‌پذیری رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک، بازدهی پایین دارند و بازدهی بالا، نیازمند ریسک‌پذیری بیشتری است. به بازار بورس، سهام و اوراق بهادار برگردیم. در این بازار، هیچ سودی تضمین نمی‌شود ولی دانش سبدگردان‌های حرفه‌ای، تحلیل‌هایشان، رصد مداوم بازار، تصمیم به جا و مدیریت حرفه‌ای ایشان، سبب می‌شود تا با وجود تحمل ریسک زیاد، به سودی غیر قابل باور برسید! پس جور هندوستان بکشید و طاووس به دست بیاورید! یا آرزوی داشتن بامی بزرگ را در برابر زحمتی زیاد به دست آورید!

نکته طلایی

اگر شما هم اهل ریسک هستید و انتظار بازدهی بالا دارید، بی‌گدار به آب نزنید. به اهل فن رجوع کنید. سرمایه‌تان را به سبدگردانی حرفه‌ای بسپارید. سپس گندم‌های کاشته شده را درو کنید! اگر سبدگردان خوبی نمی‌شناسید، کافی است با مشاوران ما تماس بگیرید. تیم سبدگردانی استاد علیرضا محرابی با وجود داشتن مهارت و دانش کافی، همچنین، مجوز فعالیت سبد گردانی، با صرف وقت و حوصله کافی به سبدگردانی حرفه‌ای و تخصصی سرمایه شما می‌پردازند. در صورتی که مقالات سبدگردانی سایت را مطالعه کرده‌اید، سرمایه کافی دارید و بلندپروازید. بهتر است تا سرمایه خود را به یک سبدگردان حرفه‌ای بسپارید. موفق و پرسود باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram