1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. حیوانات بورسی، معنی گاو و خرس در بورس

حیوانات بورسی، معنی گاو و خرس در بورس

حیوانات بورسی، معنی گاو و خرس در بورس

بازار گاوی و بازار خرسی اصطلاحاتی هستند که در بازار سرمایه شنیده می‌شوند و روند کلی بازار را توصیف می‌کنند. ممکن است نسبت به پیدایش ریشه این دو واژه کنجکاو باشید. در ادامه مطلب در این خصوص توضیح می‌دهیم. در حالت کلی زمانی که روند بازار رو به رشد است و قیمت‌ سهام صعودی است، از واژه بازار گاوی استفاده می‌شود و در مقابل زمانی که روند سهام نزولی است و بازار روندی منفی دارد، از واژه بازار خرسی استفاده می‎شود. به نظر شما این نام‌گذاری‌ها به چه علت و در چه زمانی به وجود آمده است؟

 دو احتمال در این نام‌گذاری و استعمال آن‌ وجود دارد که یکی به نحوه جنگیدن این دو حیوان مرتبط است و دیگری به فروش این دو حیوان وابسته بوده است.

  • گاو در هنگام حمله به دشمنش، شاخهایش را به سمت بالا گرفته و مبارزه می‌کند، در حالی‌که خرس در مبارزه، پنجه‌های خود را به سمت پایین می‌گیرد. تشابهی که وجود دارد نسبت به نحوه مبارزه گاو با شاخ بالا و روند صعودی بازار و نحوه مبارزه خرس با پنجه پایین و روند نزولی بازار است. از طرفی در مکزیک مبارزه بین خرس و گاو از جمله تفریحات مردم بود و این دو حیوان مخالف شیوه هم عمل می‌کردند.
  • در قدیم، دلالانی وجود داشتند که پوست خرس را از شکارچیان می‌خریدند و با بهایی بیشتر به در بازار به فروش می‌رساندند. آنها بهای کمی بابت پوست به شکارچیان پرداخت می‌کردند زیرا معتقد بودند که قیمت پوست در آینده نزدیک کاهش خواهد داشت. کم‌کم این دلالان به خرسی‌ها مشهور شدند! آنها روندی نزولی برای قیمت پیش‌بینی می‌کردند.

برای درک بیشتر این اصطلاحات و عملکرد کلی بازار گاوی و خرسی می توانید دوره آموزش بورس را مشاهده کنید و بهترین سرمایه گذاری ها را تجربه کنید

کمپین آموزش رایگان بورس

حیوانات بورسی معنی گاو و خرس در بورس

برخی معتقدند گاو نماد سرمایه‌گذاران امیدوار و موفق است و خرس به سرمایه‌گذاران ناامید و ورشکسته اشاره دارد! سرمایه‌گذاران موفق ریسک‌پذیرند، هرچند ممکن است گاهی موفق عمل نکنند. در بازار گاوی، سرمایه‌گذاران امیدوار، به افزایش سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهند زیرا به افزایش قیمت و سود بیشتر امید دارند. در این بازار خریداران در کنترل بازار قدرت زیادی دارند. 

در نقطه مقابل خرس نماد سرمایه‌گذاران بی‌اعتماد، ناامید، ترسو و بدبین است! این سرمایه‌گذاران، ریسک‌گریز می‌باشند و نسبت به ضرر کردن واهمه دارند. خرس‌ها معتقد هستند که قیمت سهام، افت می‌کند. به همین دلیل، آنها تصمیمی برای خرید سهام جدید ندارند. در این بازار فروشندگان کنترل بازار را در دست دارند. 

بررسی عرضه و تقاضا در بازار خرسی و گاوی

در بازار گاوی، تقاضا زیاد است و عرضه خیلی کم انجام می‌شود. زیرا در بازار گاوی جو مثبتی حکم‌فرما می‌باشد. سرمایه‌گذاران خوشبین و امیدوار هستند و پیش‌بینی آنها حاکی از روندی رو به رشد در بازار است. آنها به فکر سود بیشتر هستند. به همین دلیل مرتب اقدام به خرید سهام جدید می‌کنند و تمایلی نیز به فروش سهام خود ندارند.

در بازار خرسی، عرضه زیاد است و تقاضا کم می‌باشد. زیرا در بازار خرسی جو منفی حکم‌فرما می‌باشد. سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش قیمت سهام، نا امید هستند. آنها روندی نزولی را در بازار پیش‌بینی می‌کنند. بنابراین کسی مایل نیست سهام جدیدی بخرد و سرمایه‌ گذاران برای جلوگیری از ضرر علاقه‌مند به فروش سهامشان هستند.

اخبار خوب و خوشایند می‌تواند منجر به بازار گاوی گردد و در مقابل اخبار بد و ناخوشایند نیز می‌تواند منجر به بازار خرسی شود. در تعیین بازار گاوی و خرسی نباید به افزایش و کاهش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت نگاه کرد زیرا آنچه روند بازار را مشخص می‌کند، بررسی روند بازار در بلند مدت است.

چگونه بازار گاوی یا صعودی به بازار خرسی یا نزولی تبدیل می‌شود؟

زمانی که ورود پول زیاد و تقاضا نیز بالا می‌باشد، بازار روندی صعودی دارد و به اصطلاح گاوی است ولی این بازار آمادگی زیادی به خرسی شدن دارد. دلیل آن هم این است كه بیشتر مردم تحمل کمی در پذیرش ریسك دارند و ریسک پذیرند. آنها باید نسبت به یک سرمایه‌گذاری مطمئن، تضمینی داشته باشند. نتیجه این است که بیشترشان از جمله آخرین افرادی هستند که متقاعد می‌شوند که بازار صعودی است و فرصت‌های خوبی در خرید سهام وجود دارد. در بازار گاوی قیمت‌ها مرتب بالا می‌رود و سرمایه‌گذاران به طور دایم به بازار، پول تزریق می‌کنند.

با صرف نظر از طولانی بودن یک بازار گاوی، بیشتر مردم در آخرین لحظات سوار بر قطار قیمت می‌شوند و حاضر به خرید در قیمت‌های بالا می‌شوند. این در حالی است که شاید بازار گاوی عمر زیادی نداشته باشد! ممکن است تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خریدهایشان را انجام داده باشند و فقط سرمایه‌گذاران ناشی حاضر به خرید در قیمت‌های بالا باشند. از طرفی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که قبلا خرید کرده اند، شاهد رشد قیمت هستند و نسبت به زمان شناسایی سود تردید دارند، آنها می‌دانند که هر چه قیمت بالا رود، تعداد خریدار کم و حجم خرید نیز محدود می‌شود.

آنها قبل از رسیدن به آخر خط، سهامشان را می‌فروشند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با کم شدن خریداران، سهام خود را فروخته‌اند. با کم شدن رقابت در خرید سهام قیمت نیز کاهش می‌یابد. عاقبت، نقطه نهایی فراخواهد رسید! در این نقطه خریداری باقی نمی‌ماند و سرمایه‌گذارانی که ناشیانه عمل کرده‌اند، ضرر می‌کنند! این افراد ناشی انتظار ضرر نداشتند، منتظر سودی مطمئن بودند و دچار هراس شده‌اند! در اینجا عموم این سهام‌داران، شروع به فروش می‎كنند. اکثر این فروش‌ها حالت هیجانی دارد و زیر قیمت است. به دلیل عدم استقبال در خرید، قیمت سهام کاهش می‌یابد و بازار به روندی نزولی می‌رسد و به اصطلاح تبدیل به بازار خرسی می‌شود.

بازار گاوی و خرسی 2

خلاصه کلام، برای این که با این حیوانات بازاری ارتباط خوبی برقرار کنید باید رفتار آنها را بررسی و بسنجید چه زمان چه کاری را انجام دهید، برای این کار پیشنهاد ما به شما مطالعه آموزش تحلیل تکنیکال است که راهی عظیم را برای پیشرفت شما باز می کند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر