1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سبدگردان
  4. شرایط دریافت مجوز سبدگردانی

شرایط دریافت مجوز سبدگردانی

شرایط دریافت مجوز سبدگردانی
لوگو علیرضا محرابی
شرایط دریافت مجوز سبدگردانی
سبدگردان

در قرارداد سبدگردانی چندین مجوز مختلف داریم. مجوز تاسیس يا تبديل، مجوز فعاليت و مجوز ثبت شرکت سبدگردان، که هر کدام نیازمند شرایط و مدارک متفاوتی هستند. در این مقاله قصد داریم در خصوص دریافت مجوز سبدگردانی و شرایطی که برای دریافت این مجوز نیاز است، توضیحاتی را بیان کنیم.

منابع اطلاع‌رسانی در خصوص مجوزها

هم‌اکنون که در هفته دوم بهمن ماه سال ۱۳۹۹ هستیم، تا به امروز ۳۴ شرکت در جمع شرکت‌های فعال سبدگردانی ثبت شده‌اند و دارای مجوز قانونی می‌باشند. فرایند صدور مجوزها نیز، پس از تکمیل مدارک، همچنین، کنترل و بررسی شرایط قانونی انجام می‌گیرد. برای این منظور سامانه نهادهای مالی به نشانی cfi.codal.ir  وجود دارد که شامل فهرست نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشند و انواع مجوزهای موجود در آنجا به روزرسانی می‌شوند. قوانین موجود در خصوص گرفتن مجوز سبدگردانی هم در آدرس cmr.seo.ir قراردارد و آخرین ابلاغیه های مهم برای مدارک پراهمیت نیز در نشانی seo.ir قرار گرفته است.

منابع اطلاع‌رسانی در خصوص مجوزها

اخذ مجوز جداگانه برای فعالیت 

حتی اگر مجوز تأسیس شرکت سبدگردانی و یا تبدیل آن شرکت را داشته باشید، این مورد شما را نسبت به اخذ مجوز فعالیت سبدگردانی بی نیاز نمی‌سازد. برای شروع فعالیت سبدگردانی نیز باید به صورت جداگانه‌ای مجوز کسب کنید. بنابراین اشخاص حقوقی می‌توانند با داشتن شرایط لازم و کافی، فرم های مربوط به تقاضای دریافت مجوز فعالیت سبدگردانی را تکمیل، امضا و ارسال نمایید.

سرمایه لازم برای تاسیس شرکت سبدگردان

طبق ابلاغیه قانونی  که توسط سازمان بورس اوراق بهادار اعلام شده است، حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت سبدگردان مادل چهل میلیارد ریال است.

وظایف قانونی سبدگردان

دستورالعمل موجود در زمینه فعالیت سبدگردان، او را ملزم می‌سازد تا قبل از اقدام به سبدگردانی اختصاصی، اطلاعات کامل از مشتری را در قالب فرم‌هایی که از قبل تعیین شده، وارد نماید و آن را تحلیل کند. طبق یک ماده قانونی در این خصوص و تبصره حاصل از آن، باید اهداف، اصول و محدودیت‌های تعیین شده را رعایت کند. آنها را به مشتری اعلام کرده و از او تایید بگیرد. طبق قوانین جدید در سبدگردانی بدون تحلیل ساخت یافته اطلاعات مشتری، سبدگردانی نباید انجام گیرد. همچنین، تارنمای موجود سبدگردان نباید شامل خریدهایی باشد که مشتری نسبت به آنها رضایت ندارد، در غیر این صورت تخلف محسوب می‌گردد.

قوانین جدید در خصوص فعالیت سبدگردان و مشتری

قوانین جدیدی تنظیم شده است تا در زمان تضاد منافع اولویت را به سرمایه گذار اختصاص می‌دهد. در خصوص کارمزدهای مصوب نیز، باید طبق قوانین عمل شود و اگر روش دیگری مدنظر سبدگردان باشد، قبل از اجرایی شدن حتماً باید ذیل مجوزهای مورد تایید سازمان قرار بگیرد. روش محاسبه کارمزد، سرمایه اولیه، سقف آن و محاسبات دیگر نیز باید با توافق مشتری باشد. همچنین، در ظرف سه روز کاری پس از بسته شدن قرارداد بین سبدگردان و مشتری، باید کد سبدگردانی اختصاص یابد. 

قوانین جدید درباره فعالیت سبدگردان 

علاوه بر این، اقداماتی در خصوص تکمیل فرم تخصصی و ارسال یک نسخه از قرارداد به شرکت سپرده گذاری تحویل داده شود. سبدگردان باید حتما برای هر قرارداد سبدگردانی، حساب بانکی جداگانه‌ای افتتاح نماید. این حساب‌ها باید به تایید امین برسد و در نزد او ثبت شود. همچنین، سبدگردان باید تمامی معاملاتی که به نام مشتری انجام می‌دهد در نرم‌افزار مخصوص سبدگردانی ثبت نماید. هر گونه تغییری در نرم‌افزار نیز باید بلافاصله به اطلاع سازمان برسد و تایید گردد. کلیه بدهی‌ها، دارایی‌ها، درآمدها و هزینه‌ها نیز باید منعکس گردد. به علاوه، تمامی اسناد و مدارک باید حداقل به مدت ۵ سال نگهداری شوند. سازمان بورس می‌تواند به صورت ادواری و هر زمانی که خود نیاز بداند، مکان، مدارک و هرگونه مستندات دیگری را که متعلق به سبدگردان است مورد بازرسی ویژه قرار دهد.

شرایط اخذ مجوز برای فعالیت سبدگردان

برای اخذ مجوز فعالیت سبدگردانی مدارک زیر الزامی است:

فرم تکمیل شده تقاضا برای تبدیل شرکت به شرکت سبدگردان

ارسال تصویر مدارکی مبنی بر ثبت شرکت متقاضی در مرجع قانونی ثبت شرکت‌ها که این مورد باید حاوی آگهی تاسیس شرکت در یکی از روزنامه‌های رسمی باشد.

اساسنامه شرکت متقاضی

  • آخرين مديران شركت و صاحبان امضاي مجاز باید رد تصویر آگهی روزنامه قید شوند و همچنین، حدود اختیارات ایشان نیز، بیان شود.
  • ارسال صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت در دو سال اخیر که حسابرس نیز در مورد آن اظهار نظر کرده باشد.
  • طرح تجاری که موارد مهمی مانند استراتژی‌ها، اهداف، برنامه‌های شرکت برای سه سال آتی پس از تبدیل شرکت
  • ترازنامه و صورت سود و زیان پیش‌بینی شده در یک سال پیش رو پس از تبدیل شرکت
  • پرسشنامه تکمیل شده که در آن مطابق با دستورالعمل برای سمت‌های مدیریتی شرکت پس از تبدیل به شرکت سبدگردان، مورد تایید مدیران نهادهای مالی قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

با وجود داشتن مجوز ثبت شرکت سبدگردانی و یا تاسیس شرکت سبدگردانی، برای فعالیت سبدگردانی به مجوز جداگانه‌ای نیاز دارید. در این مقاله منابع اطلاع رسانی در خصوص مجوزها معرفی شد. همچنین، در مورد وظایف قانونی سبدگردان و همچنین، درباره شرایط اخذ مجوز برای فعالیت سبدگردان و قوانین جدید فعالیت سبدگردان اطلاعاتی داده شد. در صورتی که قصد دارید تا از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت سبدگردانی دریافت کنید، این مقاله کارگشای شما خواهد بود. همچنین، می‌توانید مقالات دیگری که در زمینه سبدگردانی در سایت منتشر شده است را مطالعه فرمایید. در سرمایه گذاری و کسب سود موفق باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
4 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
عیــدیــت رو از علیرضــا محـــرابی بگـیـر ! (کلیک کنید)
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com