دلیل مخالفت سهامداران با مرحله پیش گشایش

دلیل مخالفت سهامداران با مرحله پیش گشایش

بد نیست بدانید که مفاهیم پر کاربرد و رایج در بازار بورس به کرات وجود دارد که آشنایی با هر کدام از آنها نه تنها خالی از لطف نبوده، بلکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است! یکی از اصطلاحات کاربردی و مشهور در بازار سرمایه گذاری در بورس، دوره یا مرحله پیش گشایش است، که برای تازه کاران بورسی شاید این اصطلاح غریبه باشد! یا بخواهند بدانند مرحله پیش گشایش بورس چیست؟ برای پاسخ به این سوال و آشنایی با اصطلاح رایج بازار بورس، با ما در ادامه همراه باشید، در این مقاله به دلایل این که چرا سرمایه گذاران با مرحله پیش گشایش مخالف هستند هم اشاره خواهیم کرد. 

دلیل مخالفت سهامداران با مرحله پیش گشایش

منظور از مرحله پیش گشایش بورس چیست؟

در واقع به اولین مرحله بازار که برای رسیدن به سوددهی خیلی باید به آن توجه داشت، پیش گشایش بورس می گویند! 

یک، نیم ساعت سرنوشت ساز!

شاید برایتان باورنکردنی باشد، اما نیم ساعت اول بازار بورس، روند اصلی بازار را تعیین و مشخص می کند! شاید بپرسید، اصلا هدف از پیش گشایش بازار بورس چیست؟ 

هدف از پیش گشایش بازار بورس در واقع پیدا کردن ساز و کار مناسب برای کشف قیمت است! یعنی: خریداران و فروشندگان با توجه به اخبار و تحولات بازار بورس سفارشات خودشان را وارد سیستم کرده و از این راه کشف قیمت انجام دهند!

مزایای مرحله پیش گشایش چیست؟

 • می تواند به عنوان یک عامل موثر بر روی قیمت معاملات تاثیر گذار باشد اما در صورتی که همه کارها بدون اشتباه و اختلال صورت گیرد
 • افراد برای موفقیت بیشتر می توانند از این مرحله استفاده کنند

زمان مقرر دوره پیش گشایش چه بازه ای است؟

شروع مرحله ی پیش گشایش از ساعت 8 و نیم تا 9 می باشد، در این تایم هیچ معامله ای انجام نمی شود و تنها کاری که سهامداران می توانند انجام دهند را در زیر بازگو می کنیم:

 • ثبت
 • ویرایش
 • حذف سفارشات

<<بعد از این که ساعت پیش گشایش تمام شد،نوبت به مرحله گشایش می رسد که به مچینگ نام گرفته است>>

زمان مقرر دوره پیش گشایش چه بازه ای است؟

سرخطی زدن در مرحله پیش گشایش

فرض کنید برای خرید یا فروش سهامی در صف خرید و فروش آن سهام هستید بهترین اقدامی که می توانید در آن زمان انجام دهید چیست؟ بهتر است در وهله اول سفارش خود را در مرحله پیش گشایش ثبت کرده که به این اقدام سرخطی می گویند. 

در مرحله پیش گشایش حتی ثانیه ها هم تاثیر گذارند!

جالب است بدانید در مرحله پیش گشایش حتی ثانیه ها نیز تصمیم گیری می کنند! یعنی در واقع افرادی که در ثانیه های اول اقدان به سفارش خرید و فروش می کنند، در صف خرید و فروش جایگاه بهتری را تصاحب می کنند!

سفارش خرید حجم بالا و دردسر های عظیم!

در همین اول خط گفتیم که مراقب باشید، بعدها کامنت نگذارید که نگفتید!! این پاراگراف را با دقت بخوانید!

هنوز هم در بازار بورس پیدا می شوند افرادی که در مرحله پیش گشایش می آیند و با حجم بالایی سفارش خرید را ثبت می کنند! و با این کار باعث می شوند افراد نا آشنا به حوزه بورس فریب خورده و به این فکر کنند که به به چه سهم ارزنده ای! و اقدام به تشکیل صف خرید برای سهم مورد نظر کنند! غافل از این که فرد مورد نظر قبل از اتمام ساعت پیش گشایش سفارش خریدش را لغو کرده و شروع به ثبت سفارش فروش می کنند! آن وقت است که سهام خود را با قیمت بالایی می فروشد و دیگران را به راحتی فریب می دهد! اما برای انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در بورس می توانید مقالات مرتبط با این موضوع را در وب سایت ما مطالعه کنید. 

برای این که به این مشکل بر نخوریم چه کنیم؟

پاراگراف بالا را خواندید؟ می دانیم که ترس به جانتان افتاد و این سوال را می پرسید که پس چه کنیم؟ این هم از سهامی که به ظاهر ارزنده بود! چاره کاره شما این است که در مرحله پیش گشایش، تا زمانی که از قیمت و ارزنده بودن یک سهم باخبر و مطمئن نیستید اقدام به ثبت سفارش خرید و یا فروش نکنید!

زمان مقرر دوره پیش گشایش چه بازه ای است؟

در مرحله پیش گشایش معاملات چگونه انجام می شود؟

در این دوره افراد همواره می توانند برای این که به معامله سهام خود بپردازند، سفارش و قیمتی که در نظر دارند را درج کنند اما در واقع هیچ تضمینی برای ثبت سفارشات آنها وجود نداشته و سفارشات باید مورد بررسی و تایید بازرسان بورس کالا و ناظر بازار قرار بگیرد.

در چه صورتی سفارشات افراد در مرحله پیش گشایش حذف می شود؟

 1. وقتی که قیمت غیر واقعی توسط سهامداران برای سهام در نظر گرفته می شود.
 2. گاهی سهامداران ثبات عملکرد نداشته و مدام در حال ثبت و یا حذف سفارشات سر خط هستند در این صورت است که سفارشات آن ها در مرحله پیش گشایش حذف می شود!
 3. برخی اوقات نیز پیش می آید که سهامدار تصمیم به ثبت سفارش خود ب قیمتی که در مرحله گشایش باز می شود دارد و قیمتی بالاتر یا پایین تر از سرخط را در نظر می گیرد.

نکته

در زمانی که شاخص با افت شدید و ریزش بسیار زیاد سهم های موجود در بازار، صف های فروش سنگین را تجربه می کند، تعداد زیادی از کارشناسان برای این که بازار را اصلاح کنند کارهای از جمله:

 • حذف دامنه نوسان قیمتی
 • افزایش حجم مبنا
 • حذف مرحله پیش گشایش بازار برای جلوگیری از ایجاد صف های سنگین را انجام می دهند.

در چه صورتی سفارشات افراد در مرحله پیش گشایش حذف می شود؟

چانه زنی بین خریداران و فروشندگان!

شاید شما هم به این موضوع رسیده باشید که مرحله پیش گشایش همان رقابت و چانه زنی بین خریداران و فروشندگان می باشد! یا بهتر بگوئیم:

در حقیقت مرحله پیش گشایش، راهِ کسانی که قصد دست کاری قیمت را دارند به راحتی هموار می کند، بدون این که آنها هزینه ای بپردازند، هر چند کم...

با این توضیحات شاید بپرسید، خب وقتی احتمال فریب خوردن وجود دارد، پس منفعتش برای ما چیست؟ چرا باید این مرحله وجود داشته باشد؟

در واقع این مرحله برای کسانی که با کم تجربگی زیاد می خواهند سود های کلانی هم ببرند! همچنین وقتی حجم سفارش خرید و فروش بالا می رود، باید بررسی صورت بگیرد که چرا این اتفاق افتاده است؟ حجم صف‌های خرید و فروش نه تنها به بازار کمکی نمی‌کند بلکه باعث افزایش هیجانات و تصمیم گیری های غیر منطقی چه در صف خرید و چه در صف فروش خواهند شد!

در بازار بورس ایران برای این دستکاری چه راهکاری وجود دارد؟

همان طور که می دانید بازار ایران کم عمق است و بهتر است به جای اینکه حجم سفارشات خرید و فروش داشته باشیم بیائیم وبه حجم معاملات اعتماد کنیم که آنها یک عدد واقعی هستند! برای آشنایی با تمام این راهکارها می توانید مقالات مرتبط به آموزش کامل سرمایه گذاری در بورس وب سایت ما را مطالعه کنید. 

شما فریب افراد فعال در این دوره را خورده اید؟

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram