1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. سر خطی زدن در بورس یعنی چه؟

سر خطی زدن در بورس یعنی چه؟

سر خطی زدن در بورس یعنی چه؟

سرمایه‌گذاری همیشه یکی از شیوه‌های پراسترس و ریسکی کسب درآمد شناخته می‌شود با این حال یکی از روش‌های درآمد‌زایی مورد علاقه‌ی عموم نیز است. با توجه به داغ شدن موضوع بورس، علاقمندان زیادی برای یادگیری بعضی از اصطلاحات بورسی اقدام به مطالعه‌ی مقالات آموزشی می‌پردازند در این مقاله ما سعی می کنیم در مورد سرخط زدن در بورس صحبت نماییم.

معنای لغوی سر خطی زدن

سرخطی زدن در بورس که در زبان انگلیسی به آن (‌market order‌ یا insant order ‌) گفته می‌شود یکی از ساده‌ترین نوغ سفارش‌ها در بازارهای مالی است.

معنای لغوی سر خطی زدن

صف های خرید شلوغ 

هنگامی که در یک سهم به هر دلیلی صف‌های سنگین به وجود می‌آید، در زمان آغاز به کار بازار بسیاری از سرمایه‌گذاران در تلاشند تا بتوانند جز اولین نفرات صف قرار بگیرند؛ در این شرایط به وجود آمده تعداد کسیری از معامله‌گران سفارشات زیادی را به سمت هسته‌ی معاملات ارسال می‌نمایند. 

به دلیل این که قیمت سفارش‌های خرید موجود روی حداکثر قیمت و سفارش‌های فروش بر روی پایین‌ترین قیمت بازار تنظیم شده‌اند رقابت اصلی موجود این روش بر روی زمان انجام معامله خواهد بود. در این قسمت از معاملات است که سرخطی زدن معنا پیدا می‌کند.

صف های خرید فروش

مفهوم سرخطی زدن در بورس چیست؟

به سفارش یا سفارشاتی که در راس ساعت شروع معاملات بورس در صف‌های خرید یا فروش گذاشته می‌شوند تا بتوانند جایگاه بهتری در صف را اخذ نمایند اصطلاحا سرخطی زدن گفته می‌شود.

به عبارت ساده تر:

اگر بخواهیم به صورت ساده‌تر بیان نماییم سفارش سرخطی یا سرخطی زدن به روشی از معاملات در بورس گفته می‌شود که معامله‌گر سفارش خود را راس ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه‌ی صبح که زمان شروع به کار بورس است ثبت کرده و ارسال می‌نماید.

توجه توجه

 • در سرخطی زدن صدم‌های ثانیه نیز حائز اهمیت هستند. 
 • سرعت و دقت دو گزینه‌ی تاثیرگذار در سرخطی زدن هستند که معامله‌گر باید تمرکز خود را به این دو گزینه اختصاص دهد.

اولین عرضه های بورسی

زمانی که سهمی در روز مشخصی برای اولین بار در بورس عرضه می‌شود، به تعداد مشخصی از معامله‌گران که قصد خرید سهم را دارند؛ فقط تعداد مشخصی سهم به طور مساوی تعلق می‌گیرد، بعد از چند روز خرید و فروش این سهم در بازار ارائه خواهد شد. اگر این مطلب را مطالعه می‌نمایید قطعا در بورس فعالیت دارید یا داشته‌اید بنابراین شاهد این موضوع که نمادها دارای صف‌های سنگین هستند بوده‌اید. بنابراین این نمادها فقط به معامله‌گرانی که زمان بازگشایی سفارش ثبت کرده‌اند اختصاص داده می‌شوند. 

تشخیص جایگاه در صف خرید و فروش بورس چگونه است؟

 • زمانی که سفارش خرید یا فروش در کارگزاری‌ها به ثبت رسید می‌توانید سفارش مورد نظر را به عنوان مثال در ایزی تریدر در قسمت سفارشات و سمت چپ نماد مشاهده نمایید. 
 • در مرحله‌ی دوم موس را گوشه ی سمت چپ پایین هر سفارش روی آیکون نقطه قراردهید تا پاپ آپ برای شما باز شود، بعد از انجام این مراحل جایگاه شما در صف خرید و فروش به شما نشان داده می‌شود.

ربات های سر خطی بورس چگونه عمل می کنند؟

دو دیدگاه متفاوت از ربات‌های سرخطی وجود دارد که عده‌ای طرفدار این ربات‌ها بوده و عده‌ای دیگر مخالف سرسخت آن هستند در ادامه این دو دیدگاه را بیان می‌کنیم.

1. دیدگاه اول ربات‌های سرخطی؛ بدین گونه است که ربات‌های سرخطی به قدری سریع هستند که می‌توانند سفارش را در هزارم ثانیه ثبت کرده و معامله‌گر را در اول صف خرید یا فروش ثبت نمایند. به عنوان مثال زمانی که معامله‌گر از ربات استفاده می‌نماید طبق درخواستی که دارد می‌خواهد سفارش ساعت ۸:۳۰:۰۰:۰۰۱ ثبت شود که ربات قادر به انجام این کار است.

<<ربات سرخطی به معامله‌گران کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن سفارش ثبت نمایند و جز اولین نفرات صف بورس شوند>>

2. دیدگاه دوم این است که اخیرا شاهد تبلیغ ربات‌های سرخطی در شبکه‌های اجتماعی هستیم که این ربات‌ها با دریافت نام کاربری و رمز عبور کاربر به پرتفوی آن دسترسی پیدا می‌کنند. 

ربات های نو پدید قابل اعتماد نیستند

به دلیل این موضوع که این ربات‌ها دسترسی به هسته‌ی سازمان و کارگزاری ندارند امکان انجام سرخطی نیز نخواهند داشت پس بهتر است به این ربات‌های نو پدید، سرخطی زن اعتماد نکنید.

<<می‌توانید در این حوزه از کارشناسان مجرب ما راهنمایی بگیرید تا بتوانند شما را راهنمایی نمایند.>>

موفقیت در روش سر خطی بورس چگونه به وجود می آید؟

 • قبل از آغاز معاملات و باز شدن بازار بورس، قیمت سهم تعیین می‌شود. یعنی پس از باز شدن بازار و خرید اولیه ممکن است قیمت سهم افت داشته باشد. قابل ذکر است این اتفاق فقط مختص سهم‌هایی هستند که وارد صف خرید شده‌اند. 
 • بعضی از سهامداران نمادها، به دلیل نوسان‌گیری اقدام به فروش سهم قبل از شروع معاملات می‌نمایند تا بتوانند با باز شدن بورس سهم را با قیمت پایین‌تری خریداری نمایند. 
 • برخی دیگر از سهامداران، سهم مورد نظر خود را با قیمت خیلی پایین‌تری خریداری کرده و صبر می‌کنند تا قیمت این سهم بالا رود تا بتوانند زمان فروش به سود مورد نظر خود برسند. 
 • تعدادی دیگر از سهامداران هستند که به پول نقد نیاز دارند و راهی به جز فروش سهم خود را ندارند بنا به این دلیل اقدام به فروش سهم خود در بورس می‌کنند. 
 • تمامی موارد بالا فرصتی مناسب را فراهم می‌آورد تا با سرخطی زدن در بورس به سهام‌های ارزشمند ورود کنید.

لطفا توجه داشته باشید:

برای سرخطی زدن نباید قیمت دلخواه را وارد نمایید، باید توجه داشته باشید که بالاترین قیمتی که در صفحه‌ی کارگزاری قابل مشاهده است را وارد نمایید تا خرید موفقی داشته باشید. استفاده از این روش ممکن است معامله‌گر را دویا سه روز در منفی نگه دارد اما جای نگرانی وجود ندارد، باید به فکر این موضوع باشید که در کم‌ترین زمان بیشترین سود را کسب خواهید کرد.

اهمیت سرخطی زدن در بورس در چیست؟

در صورت موفق بودن این شیوه در بورس و خرید سهم به علت تقاضای فراوانی که در این عرصه وجود دارد سود بسیار زیادی نصیب معامله‌گر خواهد شد زیرا تقاضای زیادی در روزهای بعدی شامل سهم مورد نظر خواهد شد.

چگونه می توان به خرید سرخطی بورس پرداخت؟

 1. برای خرید سرخطی بورس باید ابتدا وارد کارگزار معاملاتی خود شوید.
 2. سهم مورد نظر خود را پیدا کرده و تعداد و قیمت آن را مشخص نموده سپس به صورت پیشنویس عملیات خود را ذخیره نمایید.
 3. در بخش بالای پیشنویس خود با کپی چندین نمونه از پیشنویس خود را ذخیره نمایید.
 4. چند ثانیه قبل از آغاز به کار بورس که ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه است شروع به ارسال پیشنویس‌های خود کنید. بهتر است ساعت ۸ و ۲۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه شروع به ارسال سفارش‌های خود نمایید تا سفارش شما ثبت شود.

بهترین کارگزاری ها برای سرخطی زدن بورس کدام ها هستند؟

کارگزاری‌ها را می‌توان واسط‌ه‌هایی نامید که بین خریدار و فروشنده‌ی سهام عمل می‌کنند که در قبال این کار خود نیز کارمزد دریافت می‌نمایند. به این سوال که بهترین کارگزاری‌ها برای سرخطی زدن بورس کدام‌ها هستند؟ می‌توان به این صورت پاسخ داد:

<<ویژگی‌هایی هستند که اگر کارگزاری‌ها آن‌ها را داشته باشند می‌توانند در زمره‌ی بهترین‌ها قرار گیرند که این ویژگی‌ها در اعمال تخفیف در کارمزدهای موجود، تنوع خدمات، ‌پشتیبانی خوب، ارائه‌ی خدمات آنلاین، خدمات مشاوره و آموزش، سیستم معاملاتی بی‌نقص و دسترسی مناسب برای سرمایه‌گذاری از طریق شعبات استان و شهرهای مربوطه‌ی کارگزاری‌ها قابل تشخیص هستند. بنابراین بهتر است کارگزاری‌هایی که شرایط بالا را دارند را برای معاملات خود انتخاب نمایید.>>

آیا سرعت اینترنت میزان شانس در معاملات سرخطی را افزایش می دهد؟

فاکنور مهم دیگری در معاملات سرخطی وجود دارد که آن سرعت اینترنت است. همان‌طور که معلوم است به طبع هرچه سرعت اینترنت قوی‌تر باشد سرخطی زدن در معاملات بورس موفق‌تر خواهد بود. در این نوع معامله بهتر است که درخواست خود را به صورت آنی و بدون هیچ معطلی ثبت نمایید. به منظور این کار می توانید از سرور مجازی بورس که مخصوص بورس است استفاده نمایید. 

رعایت چه نکاتی شانس موفقیت در سرخطی بورس را افزایش می دهد؟

در ادامه به ۴ موردی که برای موفقیت در سرخطی زدن بورس حائز اهمیت است اشاره خواهیم نمود:

۱. استفاده از سرور مجازی بورس به منظور تعجیل در انجام معامله 

۲. انتخاب کارگزاری برتر 

۳. استفاده از اینترنت پرسرعت

۴. ساعت انجام سرخطی همان‌طور که در بالا به آن اشاره نمودیم.

چرا شانس موفقیت در سرخطی زدن بورس بالا است؟

قبل از شروع معاملات و باز شدن بازار بالاترین قیمت برای سهم تعیین می‌شود. یعنی پس از باز شدن بازار و خرید اولیه امکان دارد سهم، افت داشته باشد. معامله‌گران باید این موضوع را که این کارها تنها مختص سهم‌هایی هستند که صف خرید شده‌اند را بدانند. به همین دلیل است که سهامداران این نمادها، همان‌طور که در بالا ذکر شد به طمع دست به پیش فروش سهم می‌زنند. پیش فروش معاملات به این دلیل است که با باز شدن دوباره‌ی بازار‌ سهم را با قیمت پایین‌تری خریداری نمایند که برای این سهم‌ها کار بسیار پرریسکی است.

اگر قصد انجام معاملات سرخطی در بورس را دارید بهتر است قبل از هرچیزی این مقاله را به دقت مطالعه فرمایید تا بتوانید بهترین عملکرد را در بورس داشته باشید.

<<و برای اطلاعات بیشتر از اصطلاحات بورسی می توانید مبانی سرمایه گذاری در بورس را از ابتدا آموزش ببینید>>

 

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر