1. صفحه اصلی
  2. مقالات سرمایه گذاری در بورس در بورس

لیست مقالات و مطالب آموزش سرمایه گذاری در بورس در بورس

قبل از شروع صحبت درباره سرمایه گذاری، باید بدانیم که دارایی چیست و چه انواعی دارد، دارایی ها دسته بندی های مختلفی دارند، مثلا آنها رو میشود به دو دسته مشهود و نامشهود تقسیم کرد. دارایی های مشهود، داریی هایی هستند که قابل لمس و فیزیکی هستند. دارایی های نامشهود هم به تبع ان، دارایی هایی هستند که قابل لمس نیستند.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری، دارایی است که برای ایجاد درآمد یا کسب سود در طول زمان خریداری میشود. سرمایه گذاری معمول شامل سهام، اوراق بهادار (مثل اوراق مشارکت و...)، املاک و مستغلات میباشد. علاوه بر این کامودیتی ها (مثل طلا)، حساب های پس انداز، اوراق قرضه، قراردادهای آپشن (مثل اختیار معامله) را هم میتوانیم جزئی از انواع سرمایه گذاری تقسیم بندی کنیم. انواع سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار قابل معامله هستند که عملکرد شرکت ها و اخبار دیگر روی قیمت آن ها تاثیرگذار است.

به صورت کلی، هرچه مدت زمان سرمایه گذاری طولانی مدت تر باشد، شانس افزایش قیمت دارایی بیشتر است. به زبان دیگر، به طور کلی سرمایه گذاری هرچه بلندمدت تر باشد، سودی که کسب میکنید بیشتر خواهد بود. در مقابل هرچه مدت زمان سرمایه گذاری کوتاه تر باشد، ریسک سرمایه گذاری هم بیشتر خواهد بود. البته همیشه این ریسک وجود دارد که قیمت دارایی در طول مدت، به جای افزایش، کاهش پیدا کند.

به طور کلی میتوانیم دارایی ها را برای سرمایه گذاری به دسته های زیر تقسیم کنیم:

روش های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری را میتوانیم به دو دسته زیر تقسیم کنیم:

سرمایه گذاری شخصی

سرمایه گذاری قرضی

سرمایه گذاری شخصی: این نوع از سرمایه گذاری، احتمالا اولین حالتی است که با شنیدن کلمه سرمایه گذاری به ذهن میاید. در سرمایه گذاری شخصی، فرد میتواند در سهام، کسب و کار، املاک و اشیای گران قیمت سرمایه گذاری کند.

سرمایه گذاری قرضی: یکی از راه های سرمایه گذاری، قرض دادن پول است. قرض دادن پول در واقع به یک دسته از اوراق بهادار اشاره میکند که در آن شما با خرید اوراق بهادار، انگار به شرکت پول قرض داده اید و شرکت به شما بدهکار است. به این علت است که به این دسته از سرمایه گذاری، سرمایه گذاری قرضی میگوییم. اوراق مشارکت، قرضه و... از این دسته هستند.

علاوه بر این، شما با سپرده گذاری پول خود در بانک به نوعی انگار پول خود را به بانک قرض داده اید تا بانک از آن برای وام دادن به افراد و استفاده های دیگر استفاده کند. 

باید توجه کنید که تحصیلات و اقلام مصرفی (مثل خودرو، اثاثیه منزل و...) جزوی از هیچکدام از این دسته ها نیست. در واقع ممکن است فروشندگان این کالاها یا افراد بخاطر نوسانات قیمتی آنها، اعتقاد داشته باشند که این اقلام در واقع سرمایه گذاری هستند اما در اقتصاد، این اقلام جزو سرمایه گذاری دسته بندی نمیشوند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر

به طور معمول، سرمایه‌گذاری به دو روش کلی تقسیم می‌شود.

سرمایه‌گذاری مستقیم یا شخصی

در این روش فرد، به طور مستقیم اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند و باید دو مرحله فرآیند سرمایه‌گذاری را خودش، به تنهایی انجام دهد.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یا نهادی

در این روش فرد، از واسطه‌های مالی کمک می‌گیرد. آنها رابط بین او و طرح سرمایه‌گذاری هستند. واسطه‌های مالی از طریق انتشار حق مالی، همراه با تعهدشان و عرضه آن به مشارکت‌کنندگان، به کسب پول در بازار سرمایه می‌پردازند و سپس این وجوه را سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به چه روش‌هایی می‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری از نظر موضوع به دو دسته واقعی و مالی تقسیم می‌شود. گاهی موضوع سرمایه‌گذاری دارایی‌های واقعی است و گاهی سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی انجام می‌شود.

دارایی‌های واقعی، آن دسته از دارایی‌ها می‌باشند که ارزششان متکی به خودشان می‌باشد. برای نمونه مسکن و طلا نمونه‌ای از این دارایی‌ها هستند. دارایی‌های مالی، دسته‌ای دیگر از دارایی‌ها می‌باشند که ارزششان متکی به خودشان نیست و نیازمند ضمانت و اعتباردهی شخص دیگری هستند. به طوری که بدون اعتبار آن شخص، دیگر، ارزشی ندارند! چک، سهام، سپرده بانکی و اوراق مشارکت، نمونه‌ای از این دارایی‌ها می‌باشد. در ادامه با مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری دارایی‌های واقعی و مالی آشنا خواهیم شد.

نمونه‌هایی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های واقعی، شامل سرمایه‌گذاری‌هایی است که بر روی املاک و مستغلات و یا دیگر کالاهای فیزیکی انجام می‌شود. برای مثال، اشخاصی که به دلیل افزایش سرمایه و یا کسب درآمد اقدام به خرید خانه، آپارتمان و یا زمین می‌کنند، سرمایه‌گذاری واقعی دارند. گاهی کسب درآمد، ناشی از اجاره و یا فروش این املاک به قیمتی بالاتر از قیمت خرید می‌باشد. و یا افرادی که به خرید طلا، نقره و جواهراتی مثل الماس و یاقوت که قابلیت خرید و فروش مجدد دارند، می‌پردازند، به نوعی یک سرمایه‌گذاری واقعی را انجام می‌دهند.

معروف ترین سرمایه‌گذاری‌های مالی شامل سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار و قراردادهای مبتنی بر آنها و یا محصولات ارائه شده از طرف موسسات مالی است. این نوع از سرمایه‌گذاری با توجه به ماهیتی که دارد، در دسته‌های پنج‌گانه زیر طبقه‌بندی می‌شود.

پیش از تعریف اوراق بدهی، بهتر است تا با تعریف اوراق بهادار آشنا شوید. با خرید اوراق بهادار، پولتان را برای مدتی محدود به فرد، گروه و یا سازمانی قرض می‌دهید. برخی از شرکت‌های دولتی و خصوصی این اوراق را به طور مداوم در اختیار افراد قرار می‌دهند. وظیفه صدور این اوراق بر عهده خزانه‌داری کشور است. با پایان یافتن زمان مشخص شده در این اوراق، افراد سرمایه‌گذاری‌کننده، مقدار سرمایه‌گذاری شده اولیه به همراه سود حاصل را دریافت خواهید کرد. البته این سود در مقابل سرمایه‌گذاری در سهام که در ادامه شرح داده می‌شود، بسیار ناچیز است و ریسک کمتری دارد.

به طور کلی، سرمایه‌گذاری بر روی سه نوع از اوراق بهادار با نام‌های اوراق بدهی، اوراق حقوقی صاحبان سهام و ابزارهای مشتقه انجام می‌شود که در ابتدا به شرح اوراق بهادار پرداخته می‌شود.

اوراق بدهی

قراردادی رسمی بین سرمایه‌گذار یا همان وام‌دهنده و فروشنده اوراق یا همان وام‌گیرنده است که در آن، وام‌گیرنده متعهد می‌شود تا اصل سرمایه‌گذاری به همراه بهره توافق‌شده را در موعد زمانی مشخص‌شده به وام‌دهنده پرداخت کند. در حقیقت، شرکت‌ها و نهادهای کشور با صادر کردن این اوراق، منابع مالی مورد نیازشان را تامین می‌کنند. اوراق بدهی از جمله اوراق کم‌ریسک به شمار می‌آید و مشخصاتی نظیر تاریخ سررسید، نرخ سود اسمی، ارزش اسمی و قیمت فروش دارند.

 علاوه بر ریسک کم، از جمله مزایای این اوراق می‌توان به مشارکت سرمایه‌گذاران در کمک به تامین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌ها اشاره کرد. اوراق بدهی انواع مختلفی از جمله اوراق مشارکت، قرضه، رهنی، صکوک، سپرده بانکی، بازرگانی، اسناد خزانه و موارد دیگر دارند. زمان این قرارداد نیز می‌تواند بسیار کوتاه و یا بلند باشد.

اوراق حقوقی صاحبان سهام

این اوراق نیز مانند اوراق بدهی نوعی از اوراق بهادار است که به جای آن‌که نشان‌دهنده بدهی باشد، مالکیت سرمایه‌گذار نسبت به یک دارایی یا شرکت را نشان می‌دهد. با خریدن سهام، صاحب بخشی از یک شرکت سهامی عام خواهید شد. خرید سهام نیازمند دانش اقتصادی، شناخت بازار و شانس است! این روش سرمایه‌گذاری با ریسک زیادی همراه است. امروزه سهام‌ به صورت حضوری، آنلاین و یا از طریق دلالان به فروش می‌رسد اما اصلی‌ترین بازار برای خرید و فروش اوراق سهام، بورس می‌باشد. با خرید هر سهم در سود وزیان آن شریک خواهید شد. اوراق سهام به مواردی مثل سهام عادی، سهام ممتاز، سهام جایزه، اوراق مشارکت، حق تقدم و موارد دیگر تقسیم می‌شود.

ابزارهای مشتقه

همان طور که از نام ابزار مشتقه مشخص است، این روش سرمایه گذاری، ارزشش را از چیز دیگری گرفته است. ابزار مشتقه به تنهایی ارزشی ندارد و ارزش حقیقی آن به موارد دیگری مثل ارز، طلا، بازار اوراق بهادار وابسته است. اغلب سرمایه‌گذاران، آشنایی کمی نسبت به ابزارهای مشتقه دارند. در حال حاضر دو نوع از ابزارهای مشتقه یعنی اختیار معاملات و قراردادهای آتی در بازار فرابورس، فراهم می‌باشد. قراردادهای آتی به دو دسته آتی کالا و آتی سهام تقسیم می‌شوند. در این قرارداد خریدار متعهد می‌شود تا کالایی مشخص یا سهامی خاصی را خریداری نماید. علاوه بر آن که، قیمت و زمان خرید را نیز معین می‌کند. در مقابل فروشنده نیز موظف است تا به تضمین فروش این کالا و یا سهام در زمان تعهد شده و با قیمت مشخص شده بپردازد. در قراردادهای اختیار معامله نیز، دو طرف فروشنده و خریدار در خصوص خرید و فروش یک دارایی در زمان آینده، توافق می‌کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌ها نوعی نهاد مالی واسطه می‌باشند که به جمع‌آوری وجوه مردم می‌پردازند تا این وجوه را در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری نمایند و با استفاده از سود حاصل از این اوراق، به مردم منفعت برسانند. انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد که برای مثال می‌توان از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، صندوق سرمایه‌گذاری اشتراکی و صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله یا EFT نام برد.

سایر سرمایه‌گذاری‌ها

سپرده بانکی، نوعی سرمایه‌گذاری است که از طریق بانک‌ها ارائه می‌شود. این سرمایه‌گذاری در حساب‌ها و بازه‌های زمانی مختلف، نرخ سود متفاوتی دارد. این روش از جمله روش‌های کم‌ریسک و با بازدهی پایین محسوب می‌شود.

بیمه بازنشستگی، به همراه ترکیبی از سهام، سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار، منجر به اطمینان بازنشستگان نسبت به آینده می‌شود. معمولا این بیمه‌ها معاف از مالیات هستند. هرچند نمی‌توان بیمه بازنشستگی را به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری محسوب کرد!

ارزهای دیجیتال، از جمله جدیدترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری در دنیا محسوب می‌شوند. بیت‌کوین و اتریوم دو نمونه از مشهورترین ارزهای دیجیتال می‌باشند. در حال حاضر، خرید و فروش ارزهای دیجیتال، با ریسک زیادی همراه است.

انواع سرمایه‌گذاری، دارای تقسیم‌بندی‌های دیگری نیز می‌باشد. در شکل زیر با دخیل کردن عامل بازار و شکل درآمدی، یکی از این تقسیم‌بندی‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

(ادامه مطلب)
متوسط
نکول در قرارداد آتی

نکول در قرارداد آتی

منظور از نکول در قرارداد آتی، تعهد نکردن یکی از طرفین قرارداد به کل و یا بخشی از تعهداتی است که در قرارداد ذکر شده است. فرقی...

مشاهده
مقدماتی
معرفی درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

معرفی درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

در صورتیکه قصد داشته باشید در بازار سرمایه فعالیت کنید، به مراتب اصطلاح درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه را خواهید شنید...

مشاهده
متوسط
سرمایه گذاری در بازار منفی

سرمایه گذاری در بازار منفی

بازار سرمایه ایران و به طور کلی، تمامی بازارهای مالی در دنیا همراه با نوسان هستند و افرادی که تجربه زیادی در این بازارها دارند،...

مشاهده
متوسط
فروش استقراضی چیست؟

فروش استقراضی چیست؟

بورس ایران، بازاری یک طرفه است؛ به این معنا که سرمایه گذاران فقط با افزایش قیمت سهام می توانند سود کسب کنند و در روندهای نزولی،...

مشاهده
مقدماتی
آفست کردن در بازار آتی کالا

آفست کردن در بازار آتی کالا

کسانیکه به صورت حرفه ای در بازار سرمایه معاملاتی را انجام می دهند، با مفهوم آفست کردن در بازار آتی کالا آشنا هستند. قطعا تمام...

مشاهده
پیشرفته
معاملات الگوریتمی چیست؟

معاملات الگوریتمی چیست؟

به لطف پیشرفت زبان های برنامه نویسی و هوش مصنوعی شرایطی فراهم شده است تا سرمایه گذاران بتوانند سهام های با سوددهی بیشتر و ریسک...

مشاهده
متوسط
لبه معاملاتی چیست؟

لبه معاملاتی چیست؟

وارد شدن به بازار سرمایه و انجام معامله، شما را با اصطلاحات مختلفی آشنا می کند. لبه معاملاتی یکی از اصطلاحاتی است که اغلب تازه...

مشاهده
متوسط
آموزش بازار آتی

آموزش بازار آتی

با توجه به روند رشد و توسعه بازارهای مالی در جهان و پیچیده شدن فرآیندهای معاملاتی، قراردادهای ویژه ای تحت عنوان معاملات و...

مشاهده
متوسط
بازارهای موازی به چه معناست؟

بازارهای موازی به چه معناست؟

هر جا که خریداران و فروشندگان داد و ستدی مبتنی بر کالا، خدمات، اوراق و یا هر دارایی دیگری که قابل معامله باشد انجام دهند، یک...

مشاهده
متوسط
اوراق قرضه چیست؟

اوراق قرضه چیست؟

بازارهای مالی به زیرمجموعه های متفاوت از یکدیگر مانند بازار پول، بازار سرمایه، بازاربیمه، بازار کالا، بازار املاک و... تقسیم...

مشاهده
پیشرفته
آربیتراژ نقره در بازار آتی کالا

آربیتراژ نقره در بازار آتی کالا

همانطور که می دانید، بورس کالای ایران دارای بازارهای مختلف است و هر کدام از این بازارها قوانین و معاملات خاص خود را دارد؛ یکی...

مشاهده
پیشرفته
بورس کالا چیست؟

بورس کالا چیست؟

بازار سرمایه ایران از چهار بخش بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی و بورس کالا تشکیل شده است و هرکدام از این...

مشاهده
متوسط
سبد سهام متنوع و کم ریسک

سبد سهام متنوع و کم ریسک

برای کسب یک سود قابل قبول در بازار بورس و همچنین موفقیت در سرمایه گذاری، نیازمند داشتن یک استراتژی و شیوه عملکرد مناسب هستیم...

مشاهده
متوسط
مدیریت ریسک سرمایه گذاری

مدیریت ریسک سرمایه گذاری

در بازار سهام، رابطه قوی بین ریسک و بازده وجود دارد. در واقع هرچقدر که ریسک بیشتر باشد، بازده نیز افزایش خواهد یافت. اما چیزی...

مشاهده
مقدماتی
سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بورس

سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بورس

سرمایه گذاری را می توان خرید هر دارایی برای کسب سود و منفعت در بلندمدت دانست و همواره از بازار بورس می توان به عنوان یکی از...

مشاهده
مقدماتی
اوراق اختیار فروش تبعی

اوراق اختیار فروش تبعی

بیمه کردن یکی از پرطرفدارترین روش های محافظت مردم از دارایی های خود است و این موضوع در بازار سرمایه نیز کاربرد دارد. اوراق...

مشاهده
متوسط
تحلیل بین بازاری

تحلیل بین بازاری

در جهان امروز، فعالیت در بازارهای مالی به هدف و شغل اصلی بسیاری از افراد تبدیل شده است و با رشد و پیشرفت زیرساخت ها و نهادهای...

مشاهده
مقدماتی
تفاوت بین سرمایه گذاری و معامله گری

تفاوت بین سرمایه گذاری و معامله گری

هنگامیکه صحبت از ایجاد ثروت در بازار سهام می شود، سرمایه گذاری و معامله گری دو مفهوم متفاوت در این حوزه هستند که ممکن است عده...

مشاهده
متوسط
سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

بازار سهام همواره به عنوان یکی از گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری شناخته می شود و افراد بسیار زیادی علاقه مند به فعالیت در...

مشاهده
متوسط
سرمایه گذاری کم ریسک با سود مطمئن

سرمایه گذاری کم ریسک با سود مطمئن

افراد زیادی هستند که ترجیح می دهند سرمایه گذاری آن ها علاوه بر ریسک کم به سود مشخصی نیز دست یابد. این افراد همواره به دنبال...

مشاهده
متوسط
سرمایه گذاری بدون دانش بورسی

سرمایه گذاری بدون دانش بورسی

بسیاری از افراد، علاقه مند به فعالیت در بازار سرمایه هستند؛ اما دانش بورسی، مهارت و زمان کافی برای این کار را ندارند و به همین...

مشاهده
متوسط
بهترین سرمایه گذاری در زمان تورم

بهترین سرمایه گذاری در زمان تورم

وقتی که از اقتصاد ایران صحبت می کنیم، ناخودآگاه مسئله تورم و بالا رفتن قیمت ها در ذهن ما شکل می گیرد. در سال های اخیر، به دلیل...

مشاهده
مقدماتی
سرمایه گذاری بلندمدت و کوتاه مدت

سرمایه گذاری بلندمدت و کوتاه مدت

اکثر افرادی که وارد بازار سرمایه می شوند، اولین سوالی که می پرسند این است که سهام خریداری شده را بعد از چه مدت باید بفروشیم...

مشاهده
مقدماتی
دریافت سود نقدی سهام

دریافت سود نقدی سهام

شرکت های بورسی در هر سال موظفند تا حداکثر 4 ماه پس از سال مالی، مجمع عمومی سالیانه خود را تشکیل دهند و در این مجمع مواردی مانند...

مشاهده
متوسط
روش های پولدار شدن

روش های پولدار شدن

این روزها افراد زیادی وجود دارند که با استفاده از فنون مختلف، روش های پولدار شدن در کوتاه مدت را آموزش می دهند، اما بایستی...

مشاهده
متوسط
آموزش سرمایه گذاری به کودکان

آموزش سرمایه گذاری به کودکان

آیا تا به حال به فرزندان خود، نحوه سرمایه گذاری در بورس را آموزش داده اید؟ در واقع همانطور که آن ها در خصوص پول و سایر مفاهیم...

مشاهده
متوسط
شانس در بورس

شانس در بورس

با ورود افراد جدید به بازار بورس، اظهار نظرهای متنوعی در مورد بازار سرمایه و نحوه سوددهی یا زیان دهی این بازار شنیده می شود...

مشاهده
مقدماتی
انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری خرید دارایی یا اقلامی است که با هدف ایجاد درآمد انجام می شود. وقتیکه شخصی کالایی را با هدف سرمایه گذاری خریداری...

مشاهده
متوسط
قانون اعداد کوچک مرسوم ترین خطای فعالان بازار سرمایه

قانون اعداد کوچک مرسوم ترین خطای فعالان بازار سرمایه

قانون اعداد کوچک در واقع یک قانون نیست و به اصطلاح با این نام خوانده می شود. این قانون بر خلاف قانون اعداد بزرگ که بر تقسیم مناسب...

مشاهده
پیشرفته
اوراق سلف موازی چیست؟

اوراق سلف موازی چیست؟

در بازار سرمایه ایران، انواع مختلفی از اوراق معامله می شوند و هرکدام از آن ها شرایط و قوانین خاص خود را دارند. یکی از مواردی...

مشاهده
مقدماتی
حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به بورس

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به بورس

شما برای شروع فعالیت در بازار سهام و بورس، با مقدار سرمایه کم نیز می توانید سرمایه گذاری در بورس را شروع کنید و تقریبا محدودیتی...

مشاهده
متوسط
روش های کسب درآمد از بورس

روش های کسب درآمد از بورس

افراد بسیار زیادی در بازار بورس ایران فعالیت می کنند و همواره به دنبال روش های کسب درآمد از بورس هستند. در واقع به دلیل ماهیت...

مشاهده
پیشرفته
استراتژی معاملاتی موفق

استراتژی معاملاتی موفق

استراتژی معاملاتی در بورس، سرمایه گذار حرفه ای یا تازه کار نمی شناسد و تفاوتی ندارد که در مورد انواع تحلیل ها چه می دانید؛...

مشاهده
متوسط
هدف از سرمایه گذاری در بورس

هدف از سرمایه گذاری در بورس

وقتی که صحبت از سرمایه گذاری در بورس یا سایر بازارهای مالی می شود، اولین نکته ای که به ذهن افراد می رسد، این است که با انجام...

مشاهده
پیشرفته
سهام خزانه چیست؟

سهام خزانه چیست؟

بازار سرمایه ایران فقط محدود به سهام عادی چند شرکت نمی شود و ابزارهای مختلفی از جمله سهام خزانه، سهام ممتاز، حق تقدم، اوراق...

مشاهده
متوسط
مشکلات سرمایه گذاری در بورس

مشکلات سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری کردن یکی از بخش های اقتصادی زندگی هر فرد است که در بلندمدت می تواند رفاه و پیشرفت را برای شخص سرمایه گذار به همراه...

مشاهده
متوسط
اوراق اجاره چیست؟

اوراق اجاره چیست؟

به طور کلی، اوراق بهادار در بازار سرمایه را می توان به 3 دسته اوراق مبتنی بر بدهی، اوراق صاحبان سهام و ابزار مشتقه تقسیم کرد...

مشاهده
پیشرفته
ابزار مشتقه چیست؟

ابزار مشتقه چیست؟

جهانی شدن بازارهای مالی منجر به رشد بسیار زیاد حجم و تنوع معاملات شده است و مشتقات مالی عناصر اساسی این رشد بودند. ابزار مشتقه...

مشاهده
متوسط
پیش گشایش در بازار بورس

پیش گشایش در بازار بورس

بد نیست بدانید که مفاهیم پر کاربرد و رایج در بازار بورس به کرات وجود دارد که آشنایی با هر کدام از آنها نه تنها خالی از لطف نبوده،...

مشاهده
متوسط
بزرگترین گروه های بورسی

بزرگترین گروه های بورسی

اقتصاد ایران به شکل قابل توجهی به منابع نفتی وابسته است اما با این وجود، واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی مختلفی نیز در آن...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه استخراج نفت و گاز

معرفی گروه استخراج نفت و گاز

هنگامیکه درباره اقتصاد ایران صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن ما می رسد، فروش نفت است و اصطلاحا ایران را یک اقتصاد نفتی نام...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه استخراج سایر معادن

معرفی گروه استخراج سایر معادن

در محدوده جغرافیایی ایران علاوه بر معادن فلزات اساسی، مواد معدنی دیگری نیز وجود دارند و استخراج این ذخایر باعث به وجود آمدن...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه منسوجات

معرفی گروه منسوجات

لباس و پوشاک یکی از 3 نیاز اصلی هر انسان می باشد و با توجه به مصرف بسیار بالای این کالاها، صنایع و کارخانه های متعددی که محصولات...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه دباغی

معرفی گروه دباغی

صنعت چرم و دباغی، یکی از صنایع قدیمی در ایران محسوب می شود و کارگاه های تولید محصولات چرمی در ایران، قدمتی چند هزار ساله دارند...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه محصولات چوبی

معرفی گروه محصولات چوبی

امروزه استفاده از محصولات و کالاهای چوبی در زندگی مردم موضوعی رایج و عادی است و تقاضای بسیار زیادی از سوی شهروندان برای خرید...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه زراعت و خدمات وابسته

معرفی گروه زراعت و خدمات وابسته

بخش کشاورزی و دامپروری یکی از پایه های اصلی برای رشد اقتصادی کشورهاست و نیاز شهروندان به محصولات کشاورزی و دامی (گوشت، لبنیات...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه استخراج زغال سنگ

معرفی گروه استخراج زغال سنگ

زغال سنگ همواره به عنوان یک ماده معدنی مهم در صنایع مختلف (تولید برق، سیمان، راه سازی و...) محسوب می شود؛ اما کاربرد این ماده...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه استخراج کانه های فلزی

معرفی گروه استخراج کانه های فلزی

ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی خود، دارای ذخایر عظیم مواد معدنی است و در مقایسه با میانگین جهانی، یک منطقه غنی محسوب می شود...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه انتشار، چاپ و تکثیر

معرفی گروه انتشار، چاپ و تکثیر

صنعت چاپ و تکثیر در جهان، یکی از صنایع پر کاربرد در حوزه چاپ کتاب، تصاویر، مجله و...محسوب می شود و با توجه به تقاضای زیادی که...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی

معرفی گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی

ورود برق به زندگی روزمره انسان ها، نوع تعامل و سبک زندگی آن ها را تغییر داد و در حال حاضر تصور دنیایی بدون جریان الکتریسیته...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه ماشین آلات و تجهیزات

معرفی گروه ماشین آلات و تجهیزات

با پیشرفت تکنولوژی و رشد شتابان علوم مختلف، استفاده از ماشین آلات و تجهیزات جدید در بهره برداری از پروژه های متعدد و یا گسترش...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه محصولات کاغذی

معرفی گروه محصولات کاغذی

استفاده زیاد و کاربرد فراوان کاغذ بر کسی پوشیده نیست و به دلیل مصرف بالای محصولات کاغذی در حوزه های مختلف، صنایع کاغذ سازی...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری

معرفی گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری

گسترش تکنولوژی و کامپیوتر بر کسی پوشیده نیست و استفاده از تجهیزات مرتبط با کامپیوتر، اینترنت، چاپگر، تجهیزات دیجیتالی و...زندگی...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم

معرفی گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم

تولید انرژی در جهان امروز، به یکی از دغدغه های اصلی هر کشوری تبدیل شده است و دولت ها همواره به دنبال بدست آوردن انرژی به شکل...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه ساخت محصولات فلزی

معرفی گروه ساخت محصولات فلزی

محصولات فلزی در جهان امروز، جایگاهی ویژه در میان مصرف کنندگان و صنایع مختلف دارد و کاربرد فلز از قوطی های کنسرو تا صنایع سنگین...

مشاهده
متوسط
اختیار معامله چیست؟

اختیار معامله چیست؟

به صورت کلی، اختیار معامله، قراردادی دوطرفه بین خریدار و فروشنده است.  خریدار قرارداد اختیار معامله، در ازای پرداخت مبلغ...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه لاستیک و پلاستیک

معرفی گروه لاستیک و پلاستیک

به واسطه وجود منابع عظیم نفتی در ایران، صنایع زیادی که مرتبط با حوزه نفت و پتروشیمی هستند، به وجود آمده اند. از جمله این صنایع...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه فرآورده های نفتی

معرفی گروه فرآورده های نفتی

بیش از 120 سال است که اقتصاد ایران به نفت گره خورده و فراز و نشیب های این ماده ارزشمند، اقتصاد ایران را دچار نوسان می کند. فرآورده...

مشاهده
متوسط
افق زمانی در سرمایه گذاری

افق زمانی در سرمایه گذاری

افق زمانی سرمایه‌ گذاری، و یا به اختصار افق زمانی، دوره زمانی است که فرد انتظار دارد سرمایه‌گذاری خود را تا زمانی که نیاز...

مشاهده
مقدماتی
تفاوت اوراق مشارکت و سهام

تفاوت اوراق مشارکت و سهام

هنگامی که قصد دارید تا مقداری از سرمایه خود را در بازارهای داخلی سرمایه گذاری کنید، شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه قند و شکر

معرفی گروه قند و شکر

صنعت قند و شکر با سابقه بیش از 120 سال به عنوان یکی از قدیمی ترین صنایع تولیدی در ایران شناخته می شود و با توجه به مصرف بالای محصولات...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه چند رشته ای صنعتی

معرفی گروه چند رشته ای صنعتی

یکی دیگر از گروه های بازار سرمایه، گروه چند رشته ای صنعتی است که علی رغم پذیرش تعداد محدودی از شرکت ها، از ارزش بازار بالایی...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه خودرو و ساخت قطعات

معرفی گروه خودرو و ساخت قطعات

صنعت خودروسازی به عنوان بزرگترین صنعت تولیدی در جهان به شمار می رود و در حال حاضر در بخش های تولید، بازاریابی، قطعه سازی و...که...

مشاهده
متوسط
سرمایه گذاری ارزشی چیست؟

سرمایه گذاری ارزشی چیست؟

سرمایه گذاری ارزشی یک استراتژی سرمایه گذاری است که شامل انتخاب سهامی است که به نظر می رسد کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می شوند...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه فلزات اساسی

معرفی گروه فلزات اساسی

صنایع مرتبط با فلز همواره نقشی استراتژیک در اقتصاد جهانی داشته است و ایران نیز به واسطه قرار گرفتن معادن فلزی بسیار زیاد در...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه مواد و محصولات دارویی

معرفی گروه مواد و محصولات دارویی

اهمیت بهداشت و درمان در جهان امروز بر کسی پوشیده نیست و همواره دولت ها به دنبال گسترش شبکه بهداشت و درمان در کشور خود بوده اند...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه خرده فروشی

معرفی گروه خرده فروشی

خرید از مراکز و فروشگاه های زنجیره ای تجربه ی است که هر کسی حداقل برای یک بار آن را انجام داده است و احتمالا شما نیز یکی از همین...

مشاهده
متوسط
گروه محصولات غذایی در بورس

گروه محصولات غذایی در بورس

در جهان مدرن امروز، اهمیت صنعت غذا بر کسی پوشیده نیست و توليد و فروش مواد غذايی در همه كشورها بسيار فشرده و رقابتی شده است و...

مشاهده
متوسط
چهارده استراتژی مورد استفاده معامله گران برای فعالیت در بورس

چهارده استراتژی مورد استفاده معامله گران برای فعالیت در بورس

معامله‌گران بازارهای مالی، حداقل از یک استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنند تا زودتر و بهتر به مقاصد و اهداف سرمایه‌...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه پیمانکاری صنعتی

معرفی گروه پیمانکاری صنعتی

رشد و توسعه زیرساخت های صنعتی و اقتصادی در ایران و همچنین نیاز کشور به خودکفایی در انجام پروژه های عمرانی باعث به وجود آمدن...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه محصولات شیمیایی

معرفی گروه محصولات شیمیایی

ایران به دلیل برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز در محدوده جغرافیایی خود، همواره در حوزه تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی فعال...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه اوراق تامین مالی

معرفی گروه اوراق تامین مالی

شرکت ها و بنگاه های اقتصادی برای عملکرد بهتر و انجام فعالیت های خود به منابع مالی احتیاج دارند؛ به همین دلیل با بکارگیری بسترهای...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه حمل و نقل

معرفی گروه حمل و نقل

صنعت حمل و نقل به عنوان يكی از زيربنايی ترين بخش هـای اقتصـاد هـر جامعـه به حساب می آید و علاوه بر ارائه خدمات در این حوزه،...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی

معرفی گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی

در سالیان اخیر همواره از ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان فولاد و مصنوعات فلزی در خاورمیانه یاد می شود؛ اما حوزه...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه بانک ها و موسسات اعتباری

معرفی گروه بانک ها و موسسات اعتباری

در جهان امروز بانک ها به عنوان پایه های اصلی نظام اقتصادی یک کشور عمل می کنند و حیات بسیاری از مشاغل و مبادلات تجاری به بانک...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه سرمایه گذاری ها

معرفی گروه سرمایه گذاری ها

در جهان امروز، اقتصاد به عنوان اولویت اصلی کشورها شناخته می شود و این موضوع باعث پیچیده شدن سازوکار بازارهای مالی شده است...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه سایر واسطه گری های مالی

معرفی گروه سایر واسطه گری های مالی

صنعت لیزینگ به عنوان یکی از مهمترین روش های تامین اعتبار در سطح اقتصاد بین المللی جایگاه خود را تثبیت کرده است و بخش اعظمی...

مشاهده
مقدماتی
تفاوت پس انداز و سرمایه گذاری

تفاوت پس انداز و سرمایه گذاری

پس انداز و سرمایه گذاری هر دو مفاهیم مهمی برای ایجاد یک پایه مالی سالم هستند، اما مفهوم یکسانی ندارند. در حالی که هر دو می توانند...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه سیمان، آهک و گچ

معرفی گروه سیمان، آهک و گچ

یکی از ویژگی های توسعه یافتگی در هر کشور، رشد اقتصادی ناشی از فعالیت های تولیدی در صنایع مختلف است؛ نقش این صنایع به عنوان...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه کاشی و سرامیک

معرفی گروه کاشی و سرامیک

صنعت ساختمان سازی همواره به عنوان یکی از محرک های صنایع مختلف در ایران شناخته می شود؛ به گونه ای که رونق و رکود در این صنعت،...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه هتل و رستوران

معرفی گروه هتل و رستوران

صنعت توریسم و گردشگری یکی از فرصت های درآمدزایی در جهان به حساب می آید و دولت ها برای جذب گردشگران و مسافران خارجی با یکدیگر...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه مخابرات

معرفی گروه مخابرات

صنعت مخابرات یکی از صنایع استراتژیک در کشور است و به دلیل استفاده از فناوری و تکنولوژی های جدید در آن، همواره به عنوان محرک...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط

معرفی گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط

گسترش بازار سرمایه و پذیرش شرکت های متعدد در بازارهای بورس، فرابورس و...باعث به وجود آمدن گروه های مختلف در این بازار شده است؛...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی

معرفی گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی

در دنیای امروز که رشد و توسعه اقتصادی و یا به عبارت ساده تر رفاه شهروندان، مقام و جایگاه بین المللی آن کشور را رقم می زند، تمامی...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله

معرفی گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله

گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یکی از گروه های فعال در بازار سرمایه است که در این مقاله به معرفی ویژگی های آن می پردازیم...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه اطلاعات و ارتباطات

معرفی گروه اطلاعات و ارتباطات

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت در سراسر جهان، شرکت های بسیار زیادی در این حوزه تاسیس شدند و به ارائه خدمات در زمینه ارتباطات...

مشاهده
متوسط
معرفی گروه خدمات فنی و مهندسی

معرفی گروه خدمات فنی و مهندسی

پیشرفت تکنولوژی و فعالیت های تخصصی و پیمانکاری در حوزه های مختلف، کشورها را به سمت تاسیس و به وجود آوردن شرکت های تخصصی در...

مشاهده
مقدماتی
معرفی گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن

معرفی گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن

در بازار سرمایه ایران گروه ها و صنایع مختلفی مانند گروه محصولات شیمیایی، لاستیک، محصولات کاغذی، پتروشیمی ها و... فعالیت می...

مشاهده
پیشرفته
معرفی گروه انبوه سازی املاک و مستغلات

معرفی گروه انبوه سازی املاک و مستغلات

یکی از ویژگی های خوب بازار سرمایه ایران، وجود شرکت های متنوع و صنایع گوناگون در بازارهای بورس و فرابورس است؛ به گونه ای که...

مشاهده
متوسط
مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس چیست؟ از لحاظ تاریخی، بازار سهام در بلند مدت بازدهی بیشتری را برای سرمایه گذاران به ارمغان...

مشاهده
مقدماتی
5 تغییری که می تواند آینده بورس را بهتر کند

5 تغییری که می تواند آینده بورس را بهتر کند

عوامل و ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که می توانند روند معاملات و شرایط بورس را بهبود ببخشند؛ در این خصوص قصد داریم شما را...

مشاهده
مقدماتی
مهمترین عوامل تاثیر گذار بر وضعیت بورس

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر وضعیت بورس

در سالیان اخیر، با توجه به رشدهای چشمگیر و جذابیت های ایجاد شده برای سرمایه گذاری در بورس، بسیاری از مردم تصمیم گرفتند که وارد...

مشاهده
متوسط
کالاهای قابل معامله در بورس کالا

کالاهای قابل معامله در بورس کالا

یکی از بازارهای بورس که زیرمجموعه ی بازار سرمایه محسوب می شود، بورس کالا است؛ همانطور که از اسم آن مشخص است این بازار بستری...

مشاهده
پیشرفته
جایگاه زغال سنگ در بورس ایران

جایگاه زغال سنگ در بورس ایران

 از ده ها سال پیش تاکنون، زغال سنگ به عنوان یک ماده ی ارزشمند در جهان محسوب می شود؛ به همین خاطر بسیاری از افراد، نسبت به...

مشاهده
پیشرفته
صنعت فولاد در بورس ایران

صنعت فولاد در بورس ایران

در مقاله صنعت فولاد در بورس ایران، به دنبال این هستیم تا شما را با این صنعت و سازوکارهای آن در بورس ایران آشنا کنیم. صنعت فولاد...

مشاهده
متوسط
جایگاه آلومینیوم در بورس ایران

جایگاه آلومینیوم در بورس ایران

برای توضیح جایگاه آلومینیوم در بورس ایران در ابتدا باید به ماهیت این فلز اشاره کنیم؛ فلز آلومینیوم، از لحاظ فراوانی در پوسته...

مشاهده
مقدماتی
راهنمای خرید و عرضه در بورس انرژی

راهنمای خرید و عرضه در بورس انرژی

در مقاله راهنمای خرید و عرضه در بورس انرژی قصد داریم شما را با ماهیت این بازار و همچنین با نحوه خرید و عرضه در بورس انرژی آشنا...

مشاهده
متوسط
جایگاه مس در بورس ایران

جایگاه مس در بورس ایران

اگر شما نیز درباره جایگاه مس در بورس ایران کنجکاو هستید، توصیه می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید. فلز مس (Copper) یکی از...

مشاهده
مقدماتی
راهنمای خرید از بورس کالا

راهنمای خرید از بورس کالا

این مقاله، به عنوان راهنمای خرید از بورس کالا برای افرادی که قصد خرید از بورس کالا را دارند، بسیار مفید است. رشد و توسعه روز...

مشاهده
پیشرفته
روش مارتینگل در کسب سود

روش مارتینگل در کسب سود

برای معامله در بازار سرمایه، سرمایه گذاران و سهامداران از استراتژی های معاملاتی گوناگونی استفاده می کنند. هدف از این کار نیز...

مشاهده
پیشرفته
استراتژی های سرمایه در گردش

استراتژی های سرمایه در گردش

دنیای اقتصادی به سرعت در حال تغییر و تحول است. با تغییرات فناوری هم زمان با رقابت شدید جهانی باعث می شود مدیران مسئولیتشان...

مشاهده
مقدماتی
بورس انرژی ایران

بورس انرژی ایران

بورس انرژی ایران یکی از انواع سرمایه گذاری در بورس ایران است که مطابق قانون در سال 1391 تأسیس شد. وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی...

مشاهده
متوسط
معاملات عمده در بورس چیست؟

معاملات عمده در بورس چیست؟

حتما شما هم خرید و فروش و انجام معاملات بورسی را تجربه کرده‌اید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سرمایه گذاری در بورس...

مشاهده
متوسط
فعالیت در بورس چقدر درآمد دارد؟

فعالیت در بورس چقدر درآمد دارد؟

 یکی از روش های درآمدزایی، سرمایه گذاری در بورس است؛ اما شاید از خود بپرسید که چقدر می‌توانید از بورس درآمد، داشته باشید...

مشاهده
متوسط
چرا سهام زیان ده را نفروشیم؟

چرا سهام زیان ده را نفروشیم؟

وقتی که سهام شما در حال از دست دادن ارزش خود است و به سمت ضرر و زیان قدم می گذارد، شما تصمیم می گیرید آن را بفروشید، اما نمی توانید...

مشاهده
متوسط
چطور سهم خود را بیمه کنیم؟

چطور سهم خود را بیمه کنیم؟

با وجود نوسانات بازار بوس و بالا رفتن احتمال ریزش قیمت‌های سهام، بهتر است تا این سرمایه‌گذاری‌ها را بیمه کنیم. در واقع...

مشاهده
متوسط
بهترین سرمایه گذاری

بهترین سرمایه گذاری

سرمایه گذاری  سرمایه گذاری در بازار های مختلف بازدهی متفاوتی دارد و شما باید برای پیدا کردن پر بازده ترین بازار باید سابقه...

مشاهده
متوسط
سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدامند؟

سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدامند؟

اقتصاددانان سرمایه‌گذاری را این گونه تعریف می‌کنند: "سرمایه گذاری عبارت از هرگونه فدا کردن یک دارایی به امید کسب منفعتی...

مشاهده
متوسط
نقل و انتقال سپرده سهام

نقل و انتقال سپرده سهام

گواهی سپرده گذاری شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که زمانی که سهام یک شرکت را می خرید چه طور می توانید ثابت کنید که...

مشاهده
مقدماتی
چگونه در بازار منفی بورس سود کنیم؟

چگونه در بازار منفی بورس سود کنیم؟

بازارها زمانی که منفی می شوند با توجه به رشد قبلی و ارزش ذاتی بازار، میتوانند اصلاح قیمتی داشته باشند. دو راه برای سود کردن...

مشاهده
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com